Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβος μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος nikossub93, στις 30 Οκτωβρίου 2021.

  1. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι ένα πρόβλημα του χώρου μας είναι η έλλειψη ενός μέντορα ανεξαρτήτως status. Οι vanilla ανεξαρτήτως φύλου έχουν συνήθως κάποιους κολλητούς - κολλητές να συζητούν τα γκομενικα. Κάτι τέτοιο δεν είναι εύκολο στο bdsm αν και η ύπαρξη του forum βοηθάει πολύ, με αποτέλεσμα οι επίδοξοι σκλάβοι υ να ψάχνουν πληροφορίες στο διαδίκτυο. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι αν είχα έναν φίλο μέντορα υ θα είχα λύσει πολλά προβλήματα στην σχέση μου με Κ . Έχετε σκεφτεί ποτέ κάτι αντίστοιχο? Είχατε η θα θέλατε να χετε έναν μέντορα?
     
  2. You_only_live_once

    You_only_live_once Ένα παιδί μετράει τ άστρα

    Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές. Στη δική μου περίπτωση θα μπορούσα να ταιριάξω καλύτερα (έτσι νομίζω) με έναν Κ μέντορα. Έχει άλλο mindset από το δικό μου και (νομίζω) θα ήθελα να έχω μια φιλική καθοδήγηση από κάποιον που έχει τη φιλοσοφία που με ενδιαφέρει να προσεγγίσω.

    Πάνω σε αυτό κολλάει και η άλλη απορία μου. Ποιος μπορεί να συμβουλεύσει έναν gay υ πως να την πέσει σε έναν str8 Κ χωρίς να δημιουργηθεί «πρόβλημα». ( ελπίζω να μην είναι τελείως άσχετο αυτό το τελευταίο και σου χαλάσω το νήμα).
     
  3. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @nikossub93 Ο μέντορας είναι διακριτός ρόλος από αυτόν του φίλου/ κολλητού.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Όπως ,τι προβληματισμούς ;

    Μόνο ένας; Πιστεύω ότι υπάρχουν, γιατί να είναι όμως πρόβλημα;
     
    Last edited: 31 Οκτωβρίου 2021
  5. Error

    Error ΜατόσηδύναμηπεςμουπουνατηνβρωναμπωστηναγκαλιάΣουυ

    Εννοειται θα ηθελα να εχω μεντορα. Και αν ειναι 3 σε 1 ακομα καλυτερα   (ερωτικα-επαγγελματικα-προσωπικα)

    Ξερεις ομως τι γινεται; Οσους και αν ρωτησα (σε φιλικο επιπεδο γτ ποτε δεν ειχα) και για τα 3 θεματα, δεν μου ειπαν κατι που δεν ηξερα. Αυτο που μου ελεγαν το ειχα σκεφτει και εγω στις εναλλακτικες μου. Απλα ενιωθα πιο σιγουρη ακουγοντας το απο τους εξω.

    Μεντορες ειναι και οι γονεις. Αλλα ποσες φορες μας καταλαβαν και οι αποψεις τους ταιριαζε με την δικη μας; Να μου πεις τον μεντορα θα τον διαλεξεις οκ. Αλλα και παλι κανεις δεν ξερει τα θελω σου και το ειναι σου καλυτερα απο εσενα. Απλα πρεπει να μαθεις να σε καταλαβαινεις. Μην σου λεω ψεμματα και γω ηθελα καποια διαστηματα πολυ μεντορα, νομιζα ειμαι σε αδιεξοδο καποιες φορες. Ειδικα τα «γκομενικα» τα ελεγα παντου και ποτε δεν μου ειπαν κατι που δεν ηξερα..

    Ολα εχουν τα καλα και τα κακα τους. Ναι ο μεντορας που θα ταιριαζει με την προσωπικοτητα σου θα σου δινει συμβουλες και θα εχεις αυτην την ασφαλεια αλλα το να αποφασιζεις μονος σου για τον εαυτο σου και να κανεις οτι γουσταρεις χωρις να δινεις λογαριασμο σε κανεναν σου δινει ελευθερια...

    Σε οποιοδηποτε ειδος ερωτικης σχεσης και αν εισαι, αν δεν νιωθεις ωραια εκφραζοντας τις σκεψεις σου στο ταιρι σου και να τις λυσετε μαζι τοτε δεν αξιζει να ειστε μαζι! Ποσο μαλλον οταν αυτο το ταιρι σου ειναι Κ!! Τωρα για την περιπτωση προσεγγισης κ, δειξε απλα τον εαυτο σου και αν δεν του αρεσεις δεν πειραζει καλυτερα ειναι να το ξες απο την αρχη. Γτ οσο και να ακους τον μεντορα καποιες φορες θα κανεις τα δικα σου και ο κ τοτε θα καταλαβει οτι δεν ταιριαζετε τελικα. Δεν ειναι πιο ωραιο να γινει αυτο απο την αρχη;

    Εννοειται ειναι ανθρωπινο καποιοι να θελουν συμβουλες, ειμαι και γω μια απο αυτους, αλλα ο μεντορας ειναι κατι ουτοπικο για εμενα. Ειναι πολυ σπανιο. Αν το βρεις θα εισαι τυχερος. Φιλιες με υ μπορεις να κανεις εδω και να τα συζητατε.

    Ξαναλεω, αν θελεις μεντορα για την σχεση σου με τον κ σου χω νεα: ο κ ειναι ο μεντορας!!!
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εάν ψάχνεται Μέντορα για να έχετε κάποιον κολλητουλι να συζητάτε τα ερωτικά - γκομενικα σας είσαστε σε λάθος δρόμο. Αναπόφευκτα θα γίνει και αυτό κάποια στιγμή, όχι με την έννοια που δίνετε σε αυτές τις λέξεις, αλλά η σχέση Μέντορα - μαθητευομενου είναι κάτι πιο βαθύ και ουσιαστικό, σχέση που εδραιώνεται με τον καιρό σιγά σιγά, δαπανώντας πολύ χρόνο και οι δύο μεριές.

    Ο μοναδικός τρόπος για να μπορέσει να σας βοηθήσει στα αδιέξοδα σας, είναι η πλήρης ειλικρίνεια, το πλήρες ξεβρακωμα και έκθεσης της ψυχής σας στο συγκεκριμένο Πρόσωπο. Ειδάλλως εάν ψάχνεται κάτι επιφανειακό, διαβάστε τα διάφορα ανόητα άρθρα που κυκλοφορούν στο ίντερνετ από μπλογκερς που γράφουν ότι τους κατέβει, για να βγάλουν το χαρτζιλίκι και να αυξήσουν τους ακόλουθους στο Instagram.
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αυτό που περιγράφετε είναι ένας από μηχανής θεός. Άλλη είναι η θέση του μέντορα, άλλος ο ρόλος του.
     
  8. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Δεν ξέρω τί νά σόύ πώ νόμίζώ ή λέξη πέσει έίνάί λάθος άπλώς το ύ δήλώνέί τήν δίάθέσίμότήτά τόύ πρός Τό Κ κάί τό Κ άπόφάσίζέί άν θά σέχθόύν τίς ύπήρέσίές τόύ ύ νόμίζώ
     
  9. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Τί δίάφόρά έχέί άκρίβώς. Ένάς φίλός πόύ έίνάί κάί ύ δέν μπόρέί νά πάίξέί τόν ρόλό του μέντόρά?
     
  10. nikossub93

    nikossub93 Contributor

     
  11. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Γίάτί δέν ύπάρχέί κάπόίός νά σε σύμβόύλέύσέί πώς θά άπόφύγέίς ένδέχόμένά λάθή
     
  12. You_only_live_once

    You_only_live_once Ένα παιδί μετράει τ άστρα

    Έστω αυτό! Δεν εννοούσα πάντως να πάει και να του πει «μάγκα μου είσαι για μια νύχτα που ποτέ κανεις μας δε θα ξεχάσει».