Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβος μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος nikossub93, στις 30 Οκτωβρίου 2021.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Η απόλαυση και το μεράκι να κάνει κατανοητό κάτι που τον εκφράζει βαθειά. Η ευχαρίστηση που πηγάζει από την βοήθεια προς τους άλλους.
    Σίγουρα κανένα όφελος με την λογική του do ut des.
    Αυτά τουλάχιστον είδα στους μέντορες που γνώρισα, ανεξαρτήτως πεδίου.
     
  2. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Feedback, καταπώς λέει και η @gaby_m ...
    Το κόλπο όμως με τση μέντορες είναι αν και πόσο θένε ν' ασχοληθούν με κάποιο άτομο, για λόγους που εκφεύγουν του παρόντος...
    Το "κουλ παιδάκι μου", το "χαλαρά" και τέτοια είναι ευχές και ασφαλές κριτήριο πως δεν ...οτιδήποτε.
     
    Last edited: 1 Νοεμβρίου 2021
  4. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ουδέποτε πίστεψα, εκτίμησα ή εμπιστεύθηκα την ανιδιοτέλεια, ως εκ τούτου η προσωπική μου ιεραρχημένη απάντηση είναι 1. Legacy, 2. Feedback και 3. Έμμεση ενίσχυση του δικού του τρόπου σκέψεως.
     
  5. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Επειδή στο σχολείο στην κατανόηση κειμένου απουσίαζες μάλλον, κράτα το στυλάκι σου για αυτούς που έχουν την ίδια ή κατώτερη αντίληψη με την δική σου.
     
  6. Έτσι όπως τα λες
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Το mentoring απέχει τόσο από την συμβουλευτική, όσο και από την καθοδήγηση.
    Με απλά λόγια, ο Μέντορας δεν θα πει: ¨Καλό θα ήταν να σκεφτείς/κάνεις το τάδε¨, ή ¨Σκέψου/κάνε το δείνα¨.
    Αυτό που επί της ουσίας κάνει, είναι μέσα από στοχευμένη επικοινωνία, να βοηθήσει το έτερο πρόσωπο να βάλει από μόνο του σε μια τάξη τις σκέψεις και τους προβληματισμούς, τις ανησυχίες και τα ερωτήματα, ακόμα και τις φαντασιώσεις και τις φοβίες που μπορεί να έχει.

    Και βασική προϋπόθεση για να επιτευχθεί το παραπάνω, είναι η σχέση να εδράζει στην ειλικρίνεια, την εμπιστοσύνη και την απουσία αισθημάτων (ή τουλάχιστον ορθή διαχείριση αυτών, προκειμένου αυτά να μην μετατραπούν σε συν-αισθήματα).

    Όσον αφορά το θέμα του νήματος, προσωπικά δεν μπορώ να φαναστώ ένα υ να είναι Μέντορας.

    Σχετικά με το αν υπάρχει όφελος, κάποτε πίστευα πως ένας Μεντορας, δεν κερδίζει κάτι άλλο, πέρα από προσωπική/ηθική ικανοποίηση.
    Στην πράξη όμως, κατάλαβα πως μέσω μιας τέτοιας διεργασίας κέρδιζα πολύ περισσότερα.
    Κι αυτό γιατί οι σκέψεις/προβληματισμοί/ανησυχίες/κλπ που μου μετέδιδαν άτομα που άνηκαν σε μικρότερες γενιές από μένα, ήταν άκρως ενδιαφέρουσες, αρκετά εποικοδομητικές.
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Κάπως έτσι το έχω βιώσει εγώ από την ανάποδη.
    Αν και δε συμμερίζομαι τον όρο "Μέντορας" (όχι μόνο στο BDSM αλλά και γενικότερα), όποτε είχα κάποιες σκέψεις και προβληματισμούς σε σχέση με το BDSM σχετίζεσθαι, είχα μία έμπειρη σκλάβα να μου μεταφέρει το βίωμά της. Αυτό που μας ένωνε ήταν η αλληλοεκτίμηση. Η συγκεκριμένη ήταν πάντοτε εκεί για να ακούσει πιθανά αδιέξοδά μου και να προσπαθήσει να μου δώσει να καταλάβω τον ψυχισμό της άλλη όχθης.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Συγχαρητήρια! Μόλις περιέγραψες, σύντομα και περιεκτικά, γιατί οι σκλάβες δεν μπορούν να έχουν συναναστροφές στον χώρο.

    ΥΓ. Είτε έτσι είτε αλλιώς ο εκτός BDSM Μέντορας υπάρχει. Και πληρώνεται πολύ καλά.
     
  10. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Και γιατί δεν μπορει ενα υ να εμπνευσει?
     
  11. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Ναι αλλα ειναι η σκλαβα μέντορας της υ?
     
  12. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Συμφωνω