Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλαβα, ουτοπια η απλα ενας μυθος?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος masterlord, στις 20 Μαϊου 2015.

  1. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Να εκφράσω απλά μία απορία, εσείς μιλάτε στον ενικό ή στον πληθυντικό σε κάποια που μόλις γνωρίζετε; Γιατί ο πληθυντικός επιβάλλεται στη δική σας υποτακτική ή σκλάβα από όσο ξέρω και αυτό δεν ισχύει καν απαραίτητα για όλες τις D/s σχέσεις αλλά για όσους το προτιμούν, σε κάποιους δεν ταιριάζει ο πληθυντικός. Επιπλέον ευγένεια απαιτείται και από τις δύο πλευρές σε μία πρώτη προσέγγιση, αν εσείς μιλάτε ευγενικά και παίρνετε αγενείς απαντήσεις έχετε τα δίκια σας, αν όμως περιμένετε πως επειδή δηλώνετε μάστερ τη δικαιούστε με όποιον τρόπο και να μιλάτε δεν ισχύει κάτι τέτοιο.. Υπάρχουν οπωσδήποτε κάποια standards και τα βασικά είναι πως όταν μιλάμε με έναν άγνωστο, ανεξαρτήτως στάτους ο οποίος δεν είναι υποτακτικός μας, δεν είναι ιδιοκτησία μας, η ευγένεια οφείλει να υπάρχει εκατέρωθεν. Και φυσικά να αντιλαμβανόμαστε όλοι μας ότι δεν είναι ίδιες οι προσωπικές μας επιδιώξεις με του άλλου, ούτε οι δικές μας απαιτήσεις ευαγγέλιο, με κάποια άτομα απλά δεν ταιριάζουμε, δεν είναι ο κάθε dom για την κάθε sub εκεί έξω.
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2015
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Οτι του φανει του Λολοστεφανη....
     
  3. masterlord

    masterlord https://youtu.be/9qbRHY1l0vc

    Ο καθένας έχει τις απόψεις του, πάντα όμως με ευγένεια με βάση την παιδεία που έχουμε.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    H παιδεία δυστυχώς δεν αποκτάται στα φόρα, ο καθένας την αποκτά στο σπίτι και στο περιβάλλον του σε νεαρή ηλικία και στην καλύτερη περίπτωση την εξελίσσει, ενώ στην χειρότερη την εξομοιώνει με αδυναμία...
    Σε ότι αφορά το θέμα που συζητάται, η σκλάβα δεν είναι ουτοπία...απλά δεν είναι κάθε υποτακτική γυναίκα σκλάβα και κάθε υποτακτικός άντρας σκλάβος....
    Έχουν όλοι οι υποτακτικοί την δυνατότητα να εξελιχθούν σε σκλάβους? Δεν το νομίζω...Ούτε και θα ήταν θεμιτό...Για να υπάρξει συμβατότητα μεταξύ σκλάβας full ή part-time και ενός Master ομοίως, θα πρέπει τα αστέρια τους να έχουν συναντηθεί μέσα στο σύμπαν της διαφορετικότητας...
    Να μιλάνε την ίδια ''γλώσσα'' και να επικοινωνούν ουσιαστικά και βαθιά...
    Το αν μπορεί ένας Κυρίαρχος να βγάλει την υποτακτικότητα μίας εν δυνάμει σκλάβας στην επιφάνεια, να την βαθύνει και να την αναδείξει, μέχρι του σημείου της πλήρους εκχώρησης της ύπαρξής της, αυτό είναι ένα άλλο θέμα....
    Απλά θεωρώ ότι αυτό πολλοί το ευαγγελίζονται, αλλά λίγοι το κατέχουν πραγματικά...
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2015
  5. gaby

    gaby Guest

    Σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει τίποτα πιο σκληρό και άδικο σε μια BDSM σχέση από το να ταιριάζουν δύο στο BDSM κομμάτι και να μη δένουν ως άνθρωποι.

    Στα μάτια αυτών που αγαπούν το είδος σκλάβα, ποτέ δεν είναι όλες οι σκλάβες ίδιες, κάθε άλλο  
     
  6. aethereal

    aethereal Guest

    H επιλογή του status δεν υποδηλώνει παντα τη διάθεση ευρέσεως εκπαιδευτή/συντρόφου/συζύγου/φιλενάδας/κτλ
    αλλα έναν (υποχρεωτικό),αυτοταμπελιασμό.
    Η περιέργεια ατόμων,(συνηθέστερα επάνω στο μπουμπούκιασμα του σεξουαλικού,βιτσιόζικου ανθού της νιότης τους)
    τα οποία εισέρχονται στη διαδικτυακή κοινότητα φουριόζικα και με ασίγαστη φωτιά ερωτημάτων και ενδεχομένως,ιδεατών ονειροφαντασιών
    (ωσαν την Αλίκη στη Κουνελότρυπα,την Ερμιόνη Γκρέιτζερ στο Απαγορευμένο Δάσος,τον Πιπ στο αρχοντικό της Εστέλλα κτλ )
    σε αρκετά σπάνιες περιπτώσεις μένει ανεκπλήρωτη,θολή ιμπρεσιονιστική εικόνα..
     
    Last edited by a moderator: 24 Μαϊου 2015
  7. Πρώτα από όλα πρέπει να υπάρχει σωματομορφική έλξη, αμοιβαία (να δένουν τα άτομα μεταξύ τους όπως ανέφερε και η gaby).
    Το BDSM είναι, πρωτίστως, ένα ερωτικό μόρφωμα και, σε καμία περίπτωση, φονταμεταλιστικό ιδεολόγημα (άσχετα αν κάποιοι κόπανοι το έχουν κάνει να φαίνεται προς τα έξω σαν τους Μάρτυρες του Ιεχωβά, είμαι της γνώμης πως τέτοιου είδους τάσεις είναι επικίνδυνες).
    Σαφώς και πρέπει να υπάρχει (πέρα από την έλξη, που για κάποιους δεν είναι τόσο σημαντική), όπως και δήποτε. ταύτιση σκέψεων μεταξύ των εμπλεκομένων (πριν καν μπουν στην διαδικασία σχέσης).
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αυτό ξαναπείτε το!!!! Είναι το πιο επικίνδυνο πράγμα νομίζω όσον αφορά το BDSM!

    Kαι νομίζω το "φονταμενταλιστικό ιδεολόγημα" που πολύ εύστοχα λέτε ξεκινά από αυτό ακριβώς το πρόβλημα: δεν μπορεί να μη νιώθεις έλξη για τον άλλο, οι BDSM είναι πρώτα και πάνω από όλα ερωτικές σχέσεις... Πώς γίνεται χωρίς έλξη;;;;;
     
  9. Καλησπέρα margie.
    Το έχω ακούσει και διαβάσει από πολλές στο παρελθόν για αυτό και το ανέφερα.
    Προσωπικά δεν με αφορά.... είμαι λίαν εστέτ.