Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλαβοκεντρίκο σκλαβί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος blonde mermaid, στις 16 Φεβρουαρίου 2022.

  1. Dapom

    Dapom Contributor

    Επιτρέψτε μου να σας διευκρινίσω.
    Ο συλλογισμός μου παρα πολυ περιληπτικά είναι ο εξής: Αφου ο σκλαβος (ως άνθρωπος) έχει ελεύθερη βούληση, τότε δεν νοείται να χαρακτηρίζεται εγωκεντρικο ή να του αποδίδεται εγωγεκντρισμός.
    Και κατα συνέπεια τα υπόλοιπα ερωτήματα κρίνονται άκυρα.

    Στο μυαλό μου όταν έγραφα τη λέξη νηματοθέτης δεν είχε φύλο.

    Η νηματοθέτρια λοιπόν  
     
  2. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Μία διευκρίνιση, γιατί νομίζω πως αρχίζουν να μπερδεύονται οι έννοιες...

    Είναι άλλο πράγμα η εγωκεντρική συμπεριφορά μέσα στο πλαίσιο μιας σχέσης ή θέσης (όσο μπορεί να θεωρηθεί θέση, αυτή), η οποία εύλογα δημιουργεί και ερωτήματα τύπου "Ποιός επιτρέπει κάτι τέτοιο και γιατί;" και άλλο η σκλαβοκεντρική θεώρηση κατά το M/s σχετίζεσθαι και την, στο πλαίσιο αυτού, εκπαίδευση, η οποία τοποθετεί τον σκλάβο στη θέση του κύριου άξονα, γύρω από τον οποίο περιστρέφονται τα του σχετισμού και που ως τέτοια θεώρηση έχει χαρακτηριστεί,στην ιστορία των εδώ συζητήσεων, από το ενδιαφέρον του M για την ψυχοσύνθεση του σ έως και η προσέγγιση του M/s βάσει... "διαμαντένιων"!
     
  3. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Πολύ σωστή διευκρίνηση,σας ευχαριστώ.
    Θα πρέπει να τα βρω αυτά τα διαμάντια οπωσδήποτε, ώστε να έχω όσο το περισσότερο υλικό για πληροφόρηση.
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Κι εγώ νομίζω πως το ερώτημα του νήματος έχει τεθεί εξ αρχής παραπειστικά.
    Δεν είναι καθοριστικό πώς το "σκλαβί" αντιλαμβάνεται τον εαυτό του και αν το τοποθετεί στο κέντρο της σχέσης, γιατί η θέση του στη σχέση δεν καθορίζεται από το ίδιο.
    Η συζήτηση έχει νόημα αν αφορά στη σκλαβοκεντρική σχέση, και αυτό καθορίζεται από τις θέσεις που παίρνουν οι εμπλεκόμενοι (όλοι) μες στη σχέση.

    Η θεώρηση που αντιστρέφει τις θέσεις περιγράφεται σκλαβοκεντρικά ως εξής (τυχαίο παράδειγμα):
     
  5. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Η δικιά μου απορια ειναι αν μπορει Το Κ να μετατρέψει ενα σκλαβοκεντρικο υ στο αντιθετο του?
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Πολύ καλό το παράδειγμα αλλά πες την αλήθεια, μας έχεις όλους φακελωμενους.
     
     
  7. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Ούτε κατά διάνοια παραπειστικά (εν άγνοια μου μπορεί),δεν έχω τέτοια ικανότητα άλλωστε. 
    Το καμπανάκι μου χτύπησε στον ορό "σκλαβοκεντριδμός" και εξού ξεκίνησε η αναζήτηση η δημιουργία του νήματος.
    Δεν ήξερα καν την ύπαρξη "σκλαβοκεντρικής θεωρίας" οπότε είπα ευκαιρία να το μάθω/ψάξω.
     
    Last edited: 19 Φεβρουαρίου 2022
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    @blonde mermaid ενδιάφερον το νήμα Σας και εύχομαι να δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα Σας.

    Θα Συμφωνήσω με Τον @Master Electro-pain όσον αφορά στη διάκριση μεταξύ του εγωκεντρισμού και του σκλαβοκεντρισμού.

    Ο εγωκεντρισμός σε αρχικό επίπεδο μπορεί να συνιστά χαρακτηριστικό της προσωπικότητας ενός slave, και οφείλει να εξαλειφθεί ή έστω να γίνει με κάποιον τρόπο διαχειρίσιμος (είτε μέσω της εκπαίδευσης, είτε μέσω "σπασίματος" ή ..ό,τι) ώστε το slave να μπορέσει να υποταχθεί πλήρως.

    Η σκλαβοκεντρική θεώρηση (ή σκλαβοκεντρισμός, όπως Έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση Μου) είναι ένα αφήγημα που συντηρείται και από τις δύο "μπάντες" (την Άνω και την κάτω), με αποτέλεσμα το φαινόμενο των σκλαβοκεντρικών υποτακτικών.

    Το σκλαβοκεντρικό υποτακτικό υπάρχει διότι συντηρείται η αφήγηση πως ο M/s συσχετισμός εδράζεται (και άρα δικαιολογείται από) πάνω στην υπεροχή εγγενών χαρακτηριστικών του Κυρίαρχου/Αφέντη (βανίλα στερεότυπα όπως: ο ψηλός, ο επιτυχημένος, ο ευγενικός, ο νοικοκύρης, ο ηθικός και ό,τι άλλο του φανεί του λωλοστεφανή), τα οποία αναγνωρίζονται από το υποτακτικό.

    Ως εκ τούτου, το αφήγημα της σκλαβοκεντρικής θεώρησης / σκλαβοκεντρισμού καθιστά το υποτακτικό δαμόκλειο σπάθη εντός της σχέσης, που ανά πάσα στιγμή μπορεί να αποκεφαλίσει Την/Τον Κυρίαρχη/ο όταν αισθανθεί πώς το Κυρίαρχο μέλος δεν μένει πιστός/ή στο αφήγημα.

    Δεν αποτελεί έκπληξη, λοιπόν, το φαινόμενο των διαμαντένιων μουνιών, τα οποία βάσει της σκλαβοκεντρικής θεώρησης βρίσκουν το πάτημα να διαφημίζουν τα "κάλλη" τους, μπας και κανένας "Α/Κ" τούς συντηρήσει την παραμύθα και τα καρπωθεί, με κόστος ο άξονας της σχέσης να είναι επί της ουσίας το διαμαντένιο.

    Μετά από όλα αυτά, Συνεχίζω να βλέπω βανίλα στερεότυπα που παρεισφρύουν στο BDSM με στόχο να "χρυσωθεί κάποιο χάπι" το οποίο δεν είναι πόσιμο για όλους.

    Με εκτίμηση

    Iagos

     
    Last edited: 19 Φεβρουαρίου 2022
  9. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Απόλυτα κατανοητό πλέον.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο Σας.

    Τα σέβη μου!
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    Και τα δικά Μου.

    Χαίρομαι που βρήκατε απαντήσεις....
     
  11. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Όποιος ψάχνει... βρίσκει.
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Πάντα...