Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Στα άδυτα της brattoσύνης ...!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Guest76532, στις 6 Αυγούστου 2020.

Tags:
  1. iolanda

    iolanda Contributor

    Πέρα από αυτά που αναφέρθηκαν, μπορεί η συμπεριφορά ενός μπρατ να οφείλεται και σε ανασφάλεια;
    Δηλαδή "Αν υπακούσω αγόγγυστα , θα γίνω βαρετή (εγώ ή η σχέση) με την αντίδραση μου παραμένει ζεστό το παιχνίδι" , χωρίς να γίνεται συνειδητά.
     
  2. Ενδεχομένως ναι. Ανασφάλεια και χαμηλή αυτοεκτίμηση μπορεί να παίζουν ως λόγοι για τέτοια συμπεριφορά.
     
  3. Ναι σίγουρα είναι ένας από τους βασικούς λόγους που ένα brat μπρατιζει!
     
  4. @iolanda μου, μου έδωσες εξαιρετική τροφή για σκέψη με το σχόλιό σου και σε ευχαριστώ. Μία πτυχή που δεν είχα σκεφτεί όταν έγραφα το αρχικό μου κείμενο είναι η πιθανότητα τέτοια συμπεριφορά να κρύβει από πίσω το εξής σκεπτικό.
    Αν πούμε ότι ίσως υπάρχουν και sub /slave που προβάλουν/βγάζουν τον καλύτερό τους εαυτό υπακούοντας ώστε να γίνουν αρεστά και να νιώσουν αποδοχή από τον κύριο τους ακολουθώντας πιστά την λογική που λέει -καλός,υπάκουος,συνεργάσιμος = αγαπητός, αποδεκτός από το κοινωνικό σύνολό- ...έτσι στον αντίποδα υπάρχουν μερικά brat που ίσως βγάζουν τον χειρότερό εαυτό τους με σκεπτικό -είμαι "κακός, ατίθασος, αντιδραστικός"= η κοινωνία δεν με δέχεται έτσι αλλά στην δική μας δυναμική/σχήμα ακόμη κι έτσι με αγαπούν.
    Η μπορεί να σημαίνει, δίνω τον "χειρότερό μου εαυτό (προϊδεάζω ) "για να μην απογοήτευσω στο μέλλον όταν θα κάνω λάθη.
     
  5. iolanda

    iolanda Contributor

    Να σου πω την αλήθεια δεν ήταν τυχαία η σκέψη.
    Μπραταριζα ως βανίλλα (στις άτυπες Κ/υ σχέσεις μου), ακριβώς γιατί φοβόμουν μην με θεωρήσει ο άλλος δεδομένη και κατά συνέπεια με βαρεθεί.
    Προφανώς κάτι είχε πυροδοτήσει αυτήν την ακολουθία σκέψης, το οποίο δεν θυμάμαι πλέον.
    Ευτυχώς ως sub , το να είμαι δεδομένη είναι ζητούμενο και καλοδεχούμενο, οπότε και κόπασε αυτή η συμπεριφορά μου.
     
  6. Αβυσσος η ψυχή!!

    Χαίρομαι που απαλλάχθηκες από τις φοβίες σου .. θέλει δουλίτσα πολύ με τα μέσα μας..μπράβο σου.
     
  7. iolanda

    iolanda Contributor

    Σε ευχαριστώ! Είναι όμορφο να κατακτάς ό,τι σε κάνει να νιώθεις πως εξελίσσεσαι.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Φαντάζομαι υπάρχουν λογιών λογιών
    • Αυτά που το κάνουν για το παιχνίδι
    • Αυτά που το κάνουν από ανασφάλεια
    • Αυτά που το κάνουν γιατί νιώθουν συνεχώς την ανάγκη ο άλλος να τους επιβάλλεται
    • Αυτά που το κάνουν για να έχουν συνεχώς την προσοχή πάνω τους γιατί είναι απλά κακομαθημένα και drama queens
    • Κάποιος συνδυασμός των παραπάνω
    Αν εξαιρέσεις την πρώτη κατηγορία -και αυτό όχι όλη την ώρα- τα υπόλοιπα είναι not my cup of tea, τους θεωρώ εκνευριστικούς και κουραστικά προβλέψιμους. Δεν έχω καταλήξει αν είναι topping from the bottom ωστόσο -και αυστηρά όσον αφορά τη δική μου οπτική- στο T/b αν δεν είσαι εσύ που βαράς το νταούλι τότε είσαι εσύ που χορεύεις στο ρυθμό του.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Το brat κάνει ναζάκια και χαριτομενιές για να αναγκάσει τον κυριαρχικό να του επιβάλει την επιθυμία του.
    Η υποτακτική το πρώτο πράγμα που παραδίδει σε μια σχέση Κυριαρχίας υποταγής είναι ο έλεγχος του αισθησιασμού της.
    Το οποιαδήποτε μπρατιλίκι είναι ένδειξη απουσίας παράδοσης του αισθησιασμού της «υποτακτικής».
    Δεν μπορεί να υφίσταται σχέση Κυριαρχίας υποταγής, χωρίς παράδοση του αισθησιασμού της υποτακτικής στον Κυρίαρχο.
    Πολύ συχνά επικρατεί η εντύπωση ότι το κορμί (η χρήση του) είναι ανταλλάξιμη αξία.
    Στο D/s δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
    Αντίθετα στα brat εξακολουθεί να υπάρχει η εντύπωση της αντιπαροχής.
    Ακόμη και η εκδήλωση της επικυριαρχίας, εκλαμβάνεται σαν αντίτιμο της περιστασιακής ή περιοδικής παράδοσης τους αισθησιασμού.
    Φαινόμενο που δεν συνάδει με δομημένη σχέση Κυριαρχίας υποταγής.
     
    Last edited: 6 Αυγούστου 2020
  10. Η μαλακία που σας δέρνει πάντως μερικούς έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το στάτους που δηλώνετε .. just saying.!!!
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Φαντάζομαι πως αντιλαμβάνεσαι ότι δικαιώνεις τον @tithon, κατά το πρώτο ήμισυ, τουλάχιστον, έτσι;

    Just saying...
     
  12. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Α ρε σοκό... 
    ................
    !!!!!!!!!!!!!!!
    Πωωωωωω

    Δεν έχω λόγια.