Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος _DaRkNiGhT_, στις 27 Αυγούστου 2013.

  1. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ήθελα καιρό να ανοίξω αυτό το θέμα, η αλήθεια είναι ότι ακόμη και τώρα που το γράφω δεν ξέρω ακριβώς πώς να το ''στήσω''.

    Γι αυτό σκέφτηκα να το αρχίσω, περιγράφοντας μια δική μου εμπειρία.

    Πριν καιρό δοκιμάσαμε με την Κυρία μου το στραπ-ον, η αλήθεια είναι ότι παρ' όλο το είχα φαντασιωθεί πολλές φορές εκείνη την ώρα τα είχα χάσει, άρχισε να το βάζει μέσα μου με πολύ γενναία δόση λιπαντικού
    και τότε χαρακτηριστικά άρχισα να φωνάζω ''δεν είμαι αδελφή, δεν είμαι αδελφή'' (να σημειώσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, απλά σας μεταφέρω ακριβώς όπως έγινε).

    Εδώ μπαίνει η πρώτη μου παρατήρηση-απορία. Γιατί θα πρέπει να συγχέουμαι μία τέτοια ερωτική πράξη με την ομοφυλοφιλία; Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει και φυσικά το κατάλαβα μετά από αυτό το γεγονός. Ουσιαστικά δεν έκανα σεξ με κάποιον του ίδιου φύλου αλλά έκανα ετερόφυλο κίνκυ σεξ! Κι όμως αυτή η διείσδυση χαρακτηρίζεται από πολλούς ως ομοφυλοφιλικH πράξη, γιατι;

    Η Κυρία μου τότε πραγματικά με πήρε από το χέρι και πήγαμε παρακάτω, όμως αυτο δεν έχει σχέση με το θέμα. Ας πάμε όμως σε αυτό που έχει σχέση με το θέμα στην άντληση της ευχαρίστησης. Όταν μπήκε αυτό το
    ''τέρας'' μέσα μου ειδικά στην αρχή, πονούσε εξαιρετικά και ήθελα να τελειώνει γρήγορα, όμως τότε ήταν που ένιωσα το σώμα της πάνω στο δικό μου κι ένιωσα ευχαρίστηση, ζεστασιά, ομορφιά. Τότε κατάφερα να ξεπεράσω όλα αυτά τα κοινωνικά δεσμά και να το απολαύσω. Όπως κι εκείνη.

    Αυτό που θέλω να πω είναι γιατί θα πρέπει να υπάρχουν τα στερεότυπα που θα κάνουν εμένα να σκεφτώ ότι είμαι γκέυ (πλύση εγκεφάλου αν θέλετε); Το στραπ ον, αναφέρεται ως παράδειγμα. Θα μπορούσε για παράδειγμα να ήταν γυναικείο ντύσιμο ή οτιδήποτε.
     
  2. happyhellcat

    happyhellcat Regular Member

    Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    Μου αρέσει αυτό το θέμα  
    Είχα την ίδια συζήτηση με κάποιους φίλους τις προάλλες και δεν βγάλαμε ουσιαστική άκρη, ίσως εδώ δούμε κάποια άποψη που να βοηθάει.
    Έλεγα λοιπόν τις προάλλες, ειδικά όσον αφορά στο στραπόν, πως οι άνδρες ίσως επειδή δεν είναι μαθημένοι στη "διείσδυση", να δέχονται μέσα στο σώμα τους κάτι ξένο, τους φαίνεται περίεργο όλο αυτό. Ίσως επειδή οι γυναίκες από τη φύση μας είμαστε φτιαγμένες ώστε να υποδεχόμαστε κάτι μέσα μας, να το βλέπουμε λιγότερο ως ομοφυλοφυλική πράξη και περισσότερο ως...σεξ.
    Τα στερεότυπα δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε, δυστυχώς. Οι άνθρωποι μεγαλώνοντας έρχονται σε επαφή, από μικρή ηλικία, με ιδέες που τους μένουν. Αν ωριμάζοντας δεν καταφέρουν να εξελίξουν τη σκέψη τους και να δουν από άλλη σκοπιά ένα θέμα, δυσκολεύονται συνήθως και να το αγκαλιάσουν, να αποβάλουν το στερεότυπο και να νιώσουν άνετα με μια νέα ιδέα. Αν μεγαλώνοντας έχεις μάθει πως ο σοδομισμός είναι ομοφυλοφυλική πράξη αν γίνεται σε άντρα, τότε ο εγκέφαλος χρειάζεται δουλειά για να την αντιληφθεί ως κάτι άλλο. Δεν βλέπεις το δάσος, βλέπεις το δέντρο ας πούμε. Δεν βλέπεις πως κάνεις κίνκι σεξ με τη σύντροφό σου, αλλά πως κάνεις κάτι που δεν κάνουν οι άντρες. Θέλει δουλειά για να το δεις αλλιώς.
    Τα ρούχα χωρίζονται πάντα σε αντρικά και γυναικεία, δεν είναι απλώς ενδύματα, ρούχα. Συνεπώς, αν φορέσεις γυναικεία ρούχα, αυτομάτως σκέφτεσαι πως φοράς κάτι που δεν ανήκει πάνω σε έναν άντρα.
    Έχω παρατηρήσει πως οι γυναίκες γενικώς είναι πιο ανεκτικές σε τέτοια θέματα, σε σχέση με τους άντρες.
    Δεν ξέρω, άλλες γνώμες;
     
  3. Κάποιος είχε κάνει σχεδόν το ίδιο ερώτημα
    "ειναι gay οποιος γουσταρει να σκιζει τον κολο του?" (Να του τον σκίζουν γυναίκες εννοούσε)
    Στο ερώτημα είχε απαντήσει ο Dolmance με τον γνωστό φλεγματικό τρόπο που τον διέκρινε. Μάλιστα τόσο το εισηγητικό σημείωμα του νηματοθετη όσο και η απάντηση της happyhellcat καθιστούν την παρατήρηση του (σχετικά με τα μέλη του φόρουμ), αν και ειρωνική , εξαιρετικά εύστοχη.
    Επιβεβαιώνεται πλήρως  

     
  4. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    Κορνήλιε αυτή είναι η καθιερωμένη απάντηση, όμως γιατί μία σεξουαλική πράξη θα πρέπει να ταυτίζεται με ομοφυλοφιλία, όταν πραγματοποιείται από ετερφυλόφιλους;
     
  5. Re: Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    Η ιδιότητα του "ετεροφυλόφιλου" που "πραγματοποιεί μια σεξουαλική πράξη" ,σε μεγάλο βαθμό, προέκυψε μέσω αυτοπροσδιορισμού και όχι επί τη βάση κάποιων αντικειμενικών κριτηρίων (τα οποία άλλωστε είναι δύσκολο να βρεθούν αν λάβουμε υπόψη μας τις θεωρίες περί λανθάνουσας , ενοχικής η σε ύπνωση ομοφυλοφιλίας)
    Για να απαντήσω στο ερώτημα σου λοιπόν, μια σεξουαλική πράξη ταυτίζεται με την ομοφυλοφιλία κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο που εσυ κρίνεις ότι δεν ταυτίζεται, δηλαδή αυθαίρετα και μέσω αυτοπροσδιορισμών.

    ΥΓ Η απάντηση του Dolmance δεν είναι η αναμενόμενη ,όπως λες..
    Για όποιον καταλαβαίνει το πνεύμα της , θέτει το θέμα του άκρατου υποκειμενισμού που συχνά υιοθετούν οι άνθρωποι για να αντιμετωπίσουν τις τυχόν ενοχές τους
    "Εξαιρούνται τα μέλη του forum. Αυτά επιτρέπεται να αρέσκονται σε οτιδήποτε, δίχως να είναι τα ίδια κάτι"
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    κοίταξε να δεις, αυτή είναι μία παρατήρηση την οποία ''προσπέρασα΄΄για να μην πάει αλλού το θέμα.

    Εγώ εκλαμβάνω ως ομοφυλοφιλία την ερωτική έλξη που σου προκαλεί άτομο του ίδιου φύλου.
    Όμως στην περίπτωση του στραπ-ον για παράδειγμα δεν σου προκαλεί έλξη άτομο του ίδιου φύλου αλλά αρέσκεσαι σε μία διαφορετική σεξουαλική πρακτική, με την οποία κατά τρόπον αρέσκονται οι άνδρες ομοφυλόφυλοι. Με άλλα λόγια γιατί η διείσδυση ομοιώματος πέους να θεωρείται από πολλούς ως ομοφυλοφιλική πράξη; Γιατί ας πούμε να μην χαρακτηριστεί ''παρα φύσιν έρωτας'', όπως συμβαίνει ανάμεσα σε έναν άνδρα και μια γυναίκα;
     
  7. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    Το θέμα αυτό επανέρχεται και τίθεται σταθερά από καιρό σε καιρό Είναι κατά κάποιο τρόπο κλασσικό. Μια με τον αφένταρο που τον παίρνει , μια με τον άλλο που ρωτά αν είναι γκέι. Όλο και κάποιος θα βγει να θέλει τη γνώμη των μελών σχετικά με το στραπόν. Αυτό από μόνο του δείχνει πως η πράξη δεν είναι σεξουαλικά ουδέτερη αλλά είναι φορτισμένη από συμβολισμούς και συμφραζόμενα.
    Θέλεις να σου πω ποιο ΔΕΝ είναι το θέμα εδώ; Το θέμα εδώ δεν είναι η πράξη αυτή καθαυτή αλλά η ενοχικότητα που κουβαλάει και εσυ δίνεις από μόνος του την απάντηση στο ερώτημα σου
    Αναρωτιέμαι από πού πηγάζει αυτή η ανάγκη αν όχι από ενοχή;
    Άραγε γιατί ένιωσες την ανάγκη να το φωνάξεις κατά την πράξη και γιατί νιώθεις την ανάγκη να το ξαναφωναξεις στο φόρουμ;
    Εικάζω πως αυτό το κανεις, εσυ η όποιος άλλος, για να πάρει διαβεβαιώσεις από τρίτους πως δεν είναι "αδερφή". Αν από την άλλη δεν έχει πρόβλημα με τους ομοφυλοφίλους γιατί τον απασχολεί το πώς θα χαρακτηριστεί;
    Θέλω να πω , και με αυτό τελειώνω προς το παρόν γιατί έχω δουλειά , ότι μια σεξουαλική πράξη , η οποιαδήποτε σεξουαλική πράξη , φέρει το βάρος των νοημάτων και των σημασιών που εμείς οι ίδιοι της δίνουμε και ως εκ τούτου είτε δικάζουμε τον εαυτό μας ,είτε μας είναι αδιάφορη , είτε μας αρέσει , είτε και δικάζουμε και μας αρέσει (το περίφημο "πονάω αλλά μ αρέσει")
    Αν θες εσυ μπορείς να την χαρακτηρίσεις και μελιτζανοσαλάτα
    Προσωπικά μια πράξη όπως το στραπον μπορώ να την δω μόνο με δυο τρόπους
    Α) Μου αρέσει και Β) Δεν μου αρέσει.
    Δεν την βάζω κάτω από την κρίση κανενός και αν η πράξη αυτή δείχνει τάσεις ομοφυλοφιλίας δεν με νοιάζει καθόλου διότι αφενός δεν έχω τετοιου είδους ενοχές και αφετέρου πράγματι δεν έχω θέμα με τους ομοφυλοφίλους και δεν θεωρώ ότι με χαρακτηρίζει αρνητικά.
     
  8. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Είναι τρομακτικό πόσο μας λείπει ο Dolmance. Τόσο εδώ σε εμάς ο ίδιος, αλλά και όσο όλοι εκείνοι που σκέπτονται και δρουν όπως εκείνος. Ευχαριστώ σε Κορνήλιε, που για μία ακόμη φορά μας τον θύμισες.
    Υποθετικά αδιαμφισβήτητη αρχή της σεξουαλικής ψυχολογίας είναι ότι η διείσδυση είναι στοιχείο δύναμης και κατάκτησης {κάπου πρέπει να υπάρχει ένα νήμα με τίτλο "Γιατί οι Domme δεν κάνουν έρωτα με τους σκλάβους τους" ή κάπως έτσι}, άρα αυτό που περιγράφει το νήμα είναι στερεότυπο υποταγής. Το θέμα το νήματος όμως δεν είναι αυτό και ως θέμα προσωπικά μου είναι μάλλον αδιάφορο. Πέρα από την ανάγκη να κάψω λίγο θυμίαμα στη μνήμη του Dolmance και να ευχαριστήσω το Κορνήλιο, ανεβάζω αυτό το ποστ για να διαστρεβλώσω το θέμα του νήματος. Ήτοι, γιατί πρέπει να ενδιαφέρεται ο χώρος του bdsm, ένας χώρος εξ ορισμού εκτός στερεοτύπων, πέρα από τα στερεότυπα που οι ίδιοι δημιουργούμε στο μικρόκοσμό μας, για το αν είναι ή δεν είναι στερεότυπο ομοφυλοφιλίας το strap on? Ένας gay Μάστερ ή μια λεσβία Αφέντρα μειονεκτούν απέναντι στους αντίστοιχους ετεροφυλόφιλους? Γιατί ο πούστης προσβάλλεται αν τον πεις πούστη?...
    Συγγνώμη, παραληρώ αλλά βαριέμαι αφόρητα.
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    ενας μπαρμπας μου , ελεγε .... αν εχεις βαρβατα αρχιδια , μπορεις να γραψεις πανω τους οτιδηποτε .....

    σκεφτητε ωστοσο οτι η καβλα ειναι αυστηρως προσωπικη υποθεση , οταν βαζετε κατι τοσο προσωπικο κατω απο την κριτικη τριτων θα λαβετε απο θετικες κριτικες εως και ντοματες ...
    ερωτηση λοιπον , γιατι σας ενδιαφερει η αποψη του καθε αγνωστου Χ ... μπορει να σας κανει μια κριτικη μεσα στο νετ και εσεις ευκολο θυμα , και στην πραγματικοτητα εκεινος να ειναι ο μεγαλυτερος μαλακας καραγκιοζης της οικουμενης , γιατι το επιτρεπετε αυτο ?
    Νομιζω οτι η ερωτηση θα πρεπει να ειναι : Στην προσωπικη μου ζωη , γουσταρω να ειμαι αυτος που ειμαι , αλλα τι σκατα με κανει να ρωτω και την γνωμη των αλλων ?
    Ντοπαρεστε με τον καβλωμο σας και μετα ζητατε η αμαρτια να γινει ωραιοποιημενη ερωτικη αποψη ... αστο βρε αδελφε ... και η αμαρτια εχει την γλυκα της στο κατω κατω ....
     
    Last edited: 28 Αυγούστου 2013
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    Έχω την εντύπωση πως η πλειοψηφία των ανδρών του forum που αρέσκονται να χρησιμοποιούν strap-on δηλώνουν bi. Λογικά υπάρχει μια υποβόσκουσα τάση ομοφυλοφιλίας /αμφισεξουαλικότητας (δηλωμένη ή μη). Νομίζω πως έτσι ερμηνεύεται.
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM

    Φίλε μου, άνοιξες ένα θέμα όπου για τα ελληνικά, τουλάχιστον, παρωχημένα δεδομένα αποτελεί κόκκινη γραμμή. Τα ίδια στερεότυπα διαιωνίζονται κάνοντας απλά κύκλους. Ως πότε θα γίνεται αυτό; Εώς ότου μάθουμε να στρίβουμε το κεφάλι και πέρα απ'τον ευθύγραμμο ορίζοντα.

    Επί του θέματος δε θα ήθελα να μπω σε αναλύσεις επί αναλύσεων πάνω στα ίδια και στα ίδια γιατί καταντάει πραγματικά ανιαρό.
    Θα πω μόνο ότι ομοφυλοφιλία είναι να βλέπεις ένα γυμνό (ίσως και ντυμένο) σώμα ιδίου φύλου και να θες να το αγγίξεις, να το φιλήσεις, να το κολλήσεις πάνω σου, να το λατρέψεις και να ηδονιστείς μαζί του.
    Δεν είναι κακό να είναι κανείς ομοφυλόφιλος αλλά δεν μπορούμε και να τους ταμπελώνουμε όλους έτσι όταν δούμε ν'αποκλίνουν απ'το κοινωνικό τρυπάκι που τους έχει στριμώξει η κοινωνία βάσει του φύλου τους. Άνδρας με string είναι ομοφυλόφιλος, άνδρας που πλένει πιάτα είναι ομοφυλόφιλος, άνδρας που γουστάρει να εξερευνήσει την ερωτική ζώνη του πρωκτού είναι ομοφυλόφιλος, άνδρας που κλαίει και βλέπει σαπουνόπερες είναι ομοφυλόφιλος κλπ κλπ κλασσικά αυθαίρετα συμπεράσματα.
    Ομοφυλοφιλική τάση μπορεί να κρύβει κι αυτός που δε θέλει όυτε δάχτυλο στο σημείο του πρωκτού έχοντας έντονα το αίσθημα της ομοφοβίας. Ενοχή και φόβος δηλαδή μην τυχόν και γίνει κάτι που θέλει αλλά "δεν πρέπει".
    Μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος και κάποιος που αναζητά στραπόν. Πολλά μπορεί και όλα παίζουν στην ρουλέτα.
    Το θέμα όμως είναι ότι η όποια σεξουαλική πρακτική δεν λέει κάτι για ομοφυλοφιλικές τάσεις αν το άτομο δεν γουστάρει και δεν μπορεί να νιώσει ηδονή γι'άτομα του ιδίου φύλου.

    Και στην τελική, στα παλαιότερα των υποδημάτων μας το τί θα πουν για μας χωρίς εμάς. Καθένας φρονώ ότι ξέρει τα του οίκου του καλύτερα απ'τον κάθε εξυπνάκια. Αυτό δεν πάει μόνο για τα σενάρια ομοφυλοφιλίας (ή αμφισεξουαλικότητας) αλλά και γενικότερα στις επιλογές και στις αποφάσεις μας τις οποίες ως κάτοχοί τους, τις χρωματίζουμε όπως εμείς γουστάρουμε χωρίς έξωθεν παρεμβολές.
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2013
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ομοφυλόφιλος για να είσαι θα πρέπει αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά να συμπεριφέρεσαι ερωτικά ή να θέλεις να συμπεριφερθείς ερωτικά με το ίδιο φύλο και αυτό δεν έγινε σε καμία περίπτωση σε ότι περιγράφεις.

    Η ομοφυλοφιλία είναι επιστημονικός όρος σαφώς ορισμένος και δεν επιδέχεται παρεξήγηση.

    Ο 'πούστης' και η 'αδελφή' όμως δεν είναι επιστημονικοί όροι και είναι εντελώς χαλαρά ορισμένοι και για τον καθένα μας έχουν διαφορετικό νόημα και ορισμό σε κάποια πλαίσια πάντα.

    Το ότι στον σφύριξε κανονικά η κυρία σου για μένα προσωπικά δεν σημαίνει ότι είσαι πούστης ή αδελφή παρόλα που στο δικό μου bios η ρύθμιση για την πρόσβαση στο οπίσθιο usb μου είναι read only. Ακόμη και αν η κυρία σου σε ανάγκαζε να κάτσεις να στον ακουμπήσει άντρας και εσυ το καράκαταευχαριστιόσουνα λόγω της υποταγής σε εκείνη και της ταπείνωσης, πάλι ούτε αδελφή θα ήσουνα ούτε πούστης για μένα. Άλλοι θα μπορούσαν να σε θεωρούν καρααδελφάρα αλλά αυτό όπως προείπα είναι θέμα της αντίληψης του καθενός και δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Το ότι πουστοφέρνει λίγο το να κάτσεις να σε στραπονάρουν σύμφωνα με το αρσενικό πρότυπο, ε, πουστοφέρνει πως να το κάνουμε για αυτό άλλωστε και το ευχαριστιέσαι με την υποτακτική του έννοια πιθανότατα ταυτοχρόνως και με την 'σωματική' του έννοια. Εξού και η αναφορά σου στο μέγεθος του στραπόν, πιστεύω.

    Κατα την γνώμη μου απορία σου δεν είναι απορία βασικά. Είναι σαν να ρωτάς αν 5+7 μας κάνει έντεκα ή ένδεκα και ο τίτλος του νήματος εντελώς άσχετος με το νήμα. Τα 'Στερεότυπα ομοφυλοφιλίας στο BDSM' αναφέρονται σε bdsm σχέσεις ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους και ως παράδειγμα, σύμφωνα με δύο φίλες μου, θα μπορούσαν να είναι το άγριο ξύλο που παίζουν συνήθως μεταξύ τους οι gay και η παθολογική ζήλια που επίσης συνήθως αναπτύσσεται μεταξύ λεσβιών. Υπόψιν ότι δεν μπορώ να έχω άποψη για το συγκεκριμένο και ότι λέω είναι συμπέρασμα από συζητήσεις με ομοφυλόφιλους/ομοφυλόφιλες.