Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 30 Μαϊου 2008.

  1. Α ρε και νόμιζα ότι οι δικές μου ιδέες είναι συντηρητικές
    Όσο για τον Ντολμανσε αυτή τη φορά δε νομίζω ότι κάνει
    χιούμορ. Ακριβώς όπως τα λέει είναι
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

    Κάνε πιο λιανό τον παραλληλισμό αυτό..


    Και γιατί ρε φίλε να μην κατοχυρώσω και εγώ νομικά τη σχέση μου;Γιατί να μη μπορώ μαζί του να πάρω ένα δάνειο να χτίσουμε ένα σπίτι;Γιατί να μη μπορώ να ζητήσω μία άδεια από τη δουλειά μου για να σταθώ σε ένα θέμα υγείας του;Γιατί να μην μπορώ να τον κληροδοτήσω μετά από μακροχρόνια συμβίωση χωρίς να "ρίξει " η οικογένεια μου τη διαθήκη λόγω συγγένειας και ας με ανεβοκατέβαζε τόσο χρόνια πούστη;Γιατί εσύ να μπορείς κάποια στιγμή να έχεις μία σύζυγο και εγώ μια ζωή να έχω ένα γκόμενο;Γιατί;Γιατί;Γιατί;

    Και στο κάτω κάτω της γραφής ρε μάγγα γιατί να έχεις πιο πολλά δικαιώματα από μένα όταν έχουμε τις ίδιες υποχρεώσεις;Και εγώ δουλεύω και στρατό πήγα και φορολογούμαι και συνεισφέρω.Εσύ τι ζόρι τραβάς τώρα;

    Είσαι αστείος...
    Είσαι δυο φορές αστείος..


    Και γιατί δεν κοιτάς την πάρτη σου,μόνο εναντιώνεσαι σε κάτι που διεκδικώ σα δικαίωμα μου;Είναι ή δεν είναι προσωπικό και όχι προς εμένα αλλά προς την -όπως θες χαρακτήρισε την- ομάδα που πρεσβεύω;




    Έπεσε σύρμα πως λόγω ip είναι αυτός..


    Σου απάντησα πιο πάνω..

    Είσαι τρεις φορές αστείος..Αν το διάβαζα θα σου απαντούσα με τον τρόπο που απαντώ τώρα,γιατί δυστυχώς το έχω αυτό το ελλάτωμα να καταπιάνομαι με την κάθε χαζομάρα που με εκνευρίζει..

    Πραγματικά είσαι φαιδρός ρε τύπε ... Δεν καταλαβαίνεις πως προσβάλεις και πως επιτίθεσαι γιατί εσύ το θεωρείς ελευθερία λόγου.Όταν κάποτε θίξανε τον ανδρισμό των παθητικών,κάποιοι αντιδράσανε ,τηρουμένων πολλών αναλογιών,όπως εγώ,αλλά πιο μελλοδραματικά..Btm δε δηλώνεις;Τράβα σε εκείνα τα νήματα και κάνε τους λογοτεχνισμούς σου..Ή δε θα τους κάνεις..

    Θα σε παρακαλούσα να μην συνεχίσεις να προκαλείς στα νήματα της ομοφυλοφιλίας,εφόσον ήδη μας είπες γλαφυρότατα την άποψη σου..

    Αλλά ξέχασα..Κράξτε με!Παρεμποδίζω πάλι την ελευθερία λόγου..Ή μήπως να πιάσω και εγώ ιδιαιτερότητες και να γίνω είρων και σαρκαστικός;Όχι ,γιατί απλά εγώ σέβομαι και επιθυμίες και τάσεις και στάσεις ζωής ή θεωρώ αυτονόητο πως βρίσκονται δίπλα μου ..
     
    Last edited: 1 Ιουνίου 2008
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

              
     
  4. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Στο βαθμό που το κράτος προβλέπει μέριμνα και ευνοϊκές ρυθμίσεις για ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, οι ομοφυλόφιλοι έχουν κάθε δικαίωμα να αξιώνουν ανάλογη μεταχείρηση. Αμφότερες συνιστούν άνιση αντιμετώπιση των πολιτών και προσβλητική (και ανόητη) πρόκληση προς τους μη δικαιούχους.

    Η μόνη εύλογη τεκμηρίωση των σχετικών παροχών αφορά σε ζευγάρια που επωμίζονται τα βάρη της ανατροφής παιδιών. Παραδεκτά, πρόκειται για σταχανοβίτικου χαρακτήρα κρατική πολιτική μα είναι η μοναδική που επιδέχεται ορθολογιστική τεκμηρίωση.
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων


    Ακριβως !!! ... να και μια φορα που θα συμφωνησουμε ... ειπες την λεξη/φραση κλειδι : νομικη κατοχυρωση της σχεσης ....
    οταν λοιπον θες να αγορασεις ψωμι .. που θα πας ? ... στην καβα ? .. ή στο ζαχαροπλαστειο ? ... βεβαιως θα πας στον φουρνο
    Οταν ζητας νομικη κατοχυρωση .... θα στην δωσει ο Θεος με την ευχη του ? ... οχι βεβαια ... δεν ειναι συνταγματολογος ο Θεος .
    Δεν ερχομαστε "εις Γαμου κοινωνια" για να κατοχυρωσουμε νομικα δικαιωματα .. αλλα για την ευχη Του και την προστασια Του .

    Αν θελει αντρας να ζησει με αντρα εχει καθε δικαιωμα να απολαυσει ισα νομικα δικαιωματα με οποιοδηποτε αλλο ζευγαρι ... δεν θα εχει δικαιωμα ομως στην ευχη του Θεου ... ειναι το τιμημα της επιλογης του που θα πρεπει να πληρωσει ....
    Μπορειτε φυσικα να ιδρυστε μιαν αλλη θρησκεια , αιρεση , ονομαστε την ομοφυλλοχριστιανισμο ή οπως αλλιως θελετε και ακουλουθηστε οτι σας φωτισει ο Θεος σας ....
    διοτι ειτε σας αρεσει ειτε οχι , στην 1η Παυλου προς Κορινθιους 6 : 9 , αναφερομενος ο Παυλος σε εκεινους που δεν θα κληρονομησουν την βασιλεια του Θεου μεταξυ αλλων αναφερει : "ουτε αντρες που πλαγιαζουν με αντρες" ...
    Μπορειτε φυσικα να στειλετε στον αγυριστο και τον Παυλο και την βασιλεια των ουρανων του ... αλλα τοτε ...... τον Γαμο τι τον θελετε ?????
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

     

    Λοιπόν..επειδή έχεις κολλήσει στη λέξη γάμος(που είναι ελληνική και όχι εβραϊκή) και στη χριστιανική της υπόσταση που αμαυρώνεται,επειδη το 53459469079423606654πχ είπε κάποιος μουσοφόρος ότι μόνο άντρες με γυναίκες παντρεύονται,θα σε αντιμετωπίσω ως εξής..

    Ετοιμάσου να δεχτείς το θανατηφόρο μου χτύπημα..

    666
    665
    665
    663
    662
    ..
    ..
    ..
    576
    575
    574
    573
    ..
    ..
    ..
    ..
    499
    498
    497
    496
    495
    494
    493
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    321
    320
    319
    318
    317
    316
    ..
    ..
    ..
    241
    240
    239
    238
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    177
    176
    175
    174
    173
    172
    171
    170
    ..
    ..
    .
    ..
    .
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    53
    52
    51
    50
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    10
    9
    8
    7
    6
    5
    4
    3
    2
    1


    ΚΑΤΩ Η ΑΓΙΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ!!!!

    Κοίτα που υπάρχει κάποιος που νευρίασε πιο πολύ από ΄μένα   

    (και μετά μου λες Μαρία ότι έβρισα που χρησιμοποίησα τη λέξη φαιδρός  )
     
    Last edited: 2 Ιουνίου 2008
  7. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Τι εστί γάμος; (από το λεύκωμα της camera obscura)

    Ο γάμος είναι:
    α, κοινωνικό μοντέλο συμβιωτικής σχέσης
    βου, θεσμική κατοχύρωση προνομίων
    γου, εμπορικό (πλέον) προϊόν με τεράστια κέρδη

    Η (διόλου) ταπεινή μου άποψη για τον straight γάμο είναι η εξής:

    γου. Με τέτοια ύφεση, ότι κάνει ο άνθρωπος για να εξασφαλίσει το παντεσπάνι του καλό είναι. Βεβαίως εδώ θα είχε κάποιες αντιρρήσεις ο Debord αλλά Lisa says “who the fuck is Debord?” καθώς προβάρει το αιθέριο νυφικό – πολυέλαιο με τα 4637 swarovski. Ως εκ τούτου, ας μην το κουράζουμε, έκαστος όπως τη βρίσκει.

    βου. Ας ξεκινήσουμε από τα παιδιά. Με τέτοια υπογεννητικότητα λένε ότι επιβάλλεται να κάνουμε έναν Έλληνα ακόμα. Το ελληνικό κράτος καταβάλλει 35 ευρώ μηνιαίως στους δημοσίους υπαλλήλους για έκαστο τέκνο, έγγαμους ή μη. Καλά είναι, φτάνουν για τα γλειφιτζούρια του παιδιού. Εδώ έχω μια επαναστατική πρόταση πάντως: να παρακρατηθεί αυτό το ποσό για 2-3 χρονάκια και με τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν να φτιάξουμε μια δική μας disneyland με καραγκούνες, εύζωνες, μινώταυρους, δισκοβόλους, αφροδίτες της Μήλου (σε σχεδιασμό Δημήτρη Παπαϊωάννου φυσικά) ώστε να μη χάνονται εθνικά κεφάλαια κατά το προσκύνημα του μεροκαματιάρη και των τέκνων του στη eurodisney. Πέρα από τα παιδιά όμως, προνόμια παρέχονται και στο ζεύγος, πχ. προικοδοτούνται με 20 περίπου τετραγωνικά μέτρα παραπάνω στα στεγαστικά δάνεια. Αυτό να μου επιτρέψετε να το θεωρήσω άδικο. Γιατί δηλαδίς, ο εργένης πρέπει να μένει ντε και καλά τιμωρημένος σε γκαρσονιέρα; Άμα θέλουν να είναι ντρέτοι ας πούνε, δίνω 50 τετραγωνικά σε καθέναν, κι άμα θέλετε να αγοράσετε σπίτι δυο μαζί πάρτε 100, κι άμα είστε 3 πάρτε 150, κ.ο.κ. Γίνεται νομίζω κατανοητό ότι όχι μόνο αμφισβητώ τα όποια προνόμια, αλλά φρονώ ότι θα έπρεπε να καταργηθούν ως έχουν, καθώς είναι είτε εμπαιγμός είτε στρεψοδικία. Και μη μου αντιτάξετε τα περιουσιακά-κληρονομικά, γιατί προβλέπω σφαγή...

    α. Αααααααα, εδώ είναι η ταμπακέρα! Ους ο θεσμός συνέζευξε, κοινή λογική μη χωριζέτω. Από πού να το πιάσουμε το θεματάκι; Από θεολογικής, από ιστορικής, από πολιτικής, από κοινωνιολογικής ή από ψυχολογικής απόψεως; Επειδή το πολύτομο έργο που προτίθεμαι να γράψω έχει τον τίτλο Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο (τον έκλεψα από λίστα πιθανών τίτλων για ανθρωπιστική εκπομπή του Μικρούτσικου) και ουδεμία σχέση έχει με τον γάμο, δε θα ξεκινήσω εδώ μια εξαντλητική πραγματεία. Αρκούμαι να δηλώσω ότι για μένα ο γάμος-όπως-τον-ξέραμε (ατμοκίνητος, δλδ τρεις γενιές και τα χτένια τους στο ίδιο σπίτι, ή πυρηνικός, δλδ μαμά-μπαμπάς και 2 τέκνα) έχει χρεοκοπήσει. Ενδεικτικά επιχειρήματα: 1. Δε συντρέχουν πλέον οικονομικοί λόγοι (π.χ. ξεφόρτωμα θηλυκών, μεταβίβαση ονόματος και περιουσίας -μας τέλειωσαν και τα δυο αυτά), 2. Τα διαζύγια έχουν αυξηθεί ήδη σε ποσοστά που απειλούν εκ των πραγμάτων το κύρος του θεσμού, δλδ τον ανατρέπουν στην πράξη κι αυτό σημαίνει πολλάαααα, 3. Κανείς σώφρων δεν παραμυθιάζεται και δεν θεωρεί πλέον ότι ο γάμος εξασφαλίζει βίον μονογαμικώς ανθόσπαρτον. Στην Ευρώπη τα εργένικα νοικοκυριά τείνουν να κυριαρχήσουν και οι μονογονεϊκές οικογένειες αυξάνονται θεαματικά. Δε λέω ότι είμαι υπέρ του συγκεκριμένου μοντέλου, καταδεικνύω απλώς αυτό που είναι μοιραίο να συμβεί και στα καθ’ ημάς. Και φυσικά αρνούμαι λόγω ιδεολογικής τοποθέτησης να προτείνω εναλλακτικό μοντέλο με καθολική ισχύ. Προσωπικά, θα προτιμούσα να ζω σε κοινόβιο με όρους που θα έθεταν οι συμμετέχοντες, αλλά αυτό είναι η μικρή πικρή δική μου ουτοπία. Εκείνο που προτείνω, είναι η επιτρεπτικότητα αν όχι η ενθάρρυνση προς τις μικρές ουτοπίες. Και δυστυχώς, κάτι τέτοιο μακράν δε συμβαίνει στην εποχή του φασόν.

    Πάμε τώρα στον gay γαμο:
    γου. Ως άνωθι.
    βου. Ασφαλώς δεν υπερασπίζομαι τα δυο μέτρα και τα δυο σταθμά. Άμα οι άνθρωποι γουστάρουν τα συγκεκριμένα «προνόμια» και τα νομιμοποιούν στη συνείδησή τους, ασφαλώς τα δικαιούνται.
    α. Είναι ασφαλώς αντιδραστικό μια κοινωνία να αρνείται σε μια ομάδα ανθρώπων εκείνο που επιτρέπει σε όλους τους υπόλοιπους, βάση των σεξουαλικών της προτιμήσεων. Είναι όμως ίσως πιο αντιδραστικό, η ομάδα αυτή να διεκδικεί τη συμμετοχή της σε έναν θεσμό που μπάζει από παντού. Θα περίμενα να ονειρεύεται τη δική της, χειροποίητη ουτοπία.
    Συνεπώς, το ιδανικό θα ήταν η Πολιτεία να επτιρέψει τον γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων, αλλά κανείς ομοφυλόφιλος να μην επιθυμεί να παντρευτεί. Μπας και χαμπάριαζαν τίποτα και οι έτερο- έτεροι. Λέμε τώρα... (και καμιά μαλακία να περάσει η ώρα).
     

  8. Ακριβως αυτα λεω κι' εγω απο το πρωτο ποστ αλλα επαθαν κριση και με βριζουνε. Τι να κανω???   
    Επισης να φυγω λεει απο το νημα τους . Μα γιατι ρε δεν με θελει κανεις στα νηματα του?  Ποιοι ειναι οι βλακες ειναι ολοφανερο
    Ειναι ολοι αυτοι που για να πουνε τις θεσεις του χρειαζοντε "εχθρο" Η υστερια δεν ειναι καλος συμβουλος  
    Ινκο στην αγια αθανασια θελεις να το πας εκει θα το πας. εχεις επειχηρηματα μονο γι' αυτους που την επικαλουντε οποτε αυτα λες
    Πολυ βολικο.

    Εχουν το δικαιωμα. Αλλα εινα πραγματα αυτα για να τα θελει καποιος?
    Τι ειναι η σταχανοβιτικου χαρακτηρα κρατικη πολιτικη?
     
    Last edited: 2 Ιουνίου 2008
  9. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

    Ετσι οπως αρχιζουν και σκεφτονται πολυ να προχωρησουν σε ενα γαμο οι στρειτ, σε λιγο καιρο θα αρχισουν απο μονοι τους οι παπαδες να παρακαλανε τους ομοφυλοφιλους να τους παντρευουν, για να μην χασουν τον μπεζαχτα.
    Οποτε μην το κυνηγατε, θαρθει μονο του.....αλλα θα το μετανιωσετε και εσεις.
    Δεν ξερετε τι αγωνα και εξοδα εχει ενα διαζυγιο!! Περιεργη ειμαι να δω ποιος θα πληρωνει διατροφη.

    υ.γ.cornilios μην στενοχωριεσαι καναρινακι μου. Θα φτιαξω εγω ενα νημα, να γραφεις οτι σου κατεβει.
     
    Last edited: 2 Ιουνίου 2008
  10. Re: Απάντηση: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

    Για να στενοχωριεμαι με τις υστεριες θα πρεπει να ειμαι κι' εγω υστερικος
    και δεν ειμαι  

    Ελλαδα δεκαετια του 50. Υστερικη μεγαλοκοπελα λιγο πριν το νευρικο κλονισμο  
     
    Last edited: 2 Ιουνίου 2008
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

    Νομίζω οτι είπες την άποψη σου..
    Αν έχεις να προσθέσεις κάτι καινούργιο πρόσθεσε το.. αλλιώς ασε το νήμα κ όσους τους αφορα άμεσα να πουνε την γνωμη κ τις ελπιδες τους, λάθος ή σωστο..

    Το να αναμασάς τα ίδια εμπλουτίζοντας τα, με ειρωνικά σχόλια, δεν συνάδει με το.."λέω την άποψη μου"


    Άσχετο..
    τι επαγγέλλεσαι κορνήλιε?
     
  12. Re: Απάντηση: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

    Εμπαθεια ομως αυτη τη φορα δεν ειδες ε?
    Αν θες να μαθεις τι επαγγελμα κανω στειλε μου πμ και ρωτα