Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Στυλ σαδισμού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 13 Φεβρουαρίου 2011.

  1. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού

    Κατα την αποψη μου ο σαδισμος δεν μπορει να λογαριαζεται ως μεσο υποταγης ενος σαδιστη Κυριαρχου.Μπορεις καλλιστα να επιβληθεις και να τιμωρησεις χωρις να χρησιμοποιησεις βια.Οποτε τι μενει;Η ασκηση βιας για την απολαυση που αυτη προσφερει,ειτε ειναι κοινη,ειτε δεν ειναι(οποτε η βια χρησιμοποιειται και ως μεσο τιμωριας,αν και ενδεχομενως ο υποτακτικος να απολαμβανει οχι τη βια σωματικα,αλλα την ασκηση της,εχοντας αποδεχτει το δικαιωμα του Κυριαρχου να το κανει,νοιωθοντας και την ικανοποιηση που συνεπαγεται αυτη η αποδοχη )
    Αν δεν ειναι(κοινη ) τοτε ειναι η κυριαρχια που δινει την δυνατοτητα ικανοποιησης των σαδιστικων του ενστικτων.Υπο αυτη την εννοια,η κυριαρχια μοιαζει να λειτουργει και ως ενα οχημα για την ικανοποιηση του σαδισμου του.Σε αυτη την περιπτωση(οχι κοινη),ειναι που η απολαυση του σαδισμου του,του προσφερει σαν bonus την επιβεβαιωση της κυριαρχιας του.Η οποια βεβαιως δεν ειναι επιθυμητη για κατι τετοιο(την δυνατοτητα εκφρασης του σαδισμου ) και μονο.Νομιζω οτι παει πολυ πιο περα απο το να περιοριστει σε αυτο το ρολο,χωρις να παραγνωριζω τη σημασια της ως τετοια..Εχει να κανει πολυ περισσοτερο με την χαρα την απολαυση και την ικανοποιηση που προσφερει η εξουσια,ο ελεγχος και η ιδιοκτησια.Ο σαδισμος ομως ουδολως απαξιωνεται ως κατωτερου ειδους απολαυση σε σχεση με την "ανωτερη"πνευματικη.Το λιγοτερο,οριζεται ως υποσυνολο,του οποιου το μεγεθος σε σχεση με το ολον ειναι διαφορετικο κατα περιπτωση.Και η συμμετοχη του στη συνολικη απολαυση,επισης.

    (Οσο στη συζητηση περι σαδισμου σε αυτο το νημα,αναφερομαστε σε κυριαρχια,τοσο μου ερχεται στο νου το νημα του Yes περι του εμετικου και το,ρητορικο εστω,ερωτημα που θετει )
     
    Last edited: 20 Φεβρουαρίου 2011
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού

    Αγαπητά συντρόφια της ελληνικής bdsm επικράτειας..., μισό λεπτό γιατί κάπου χάσαμε την μπάλα.
    Λίγο η φιλοσοφία, λίγο οι πολλές αναλύσεις, απο κοντά και το αγγλικό για να δέσει η συνταγή... το χάσαμε το κορμί πατριώτες... και χωρίς κορμί σαδισμός καπούτ...

    Να σας διακόψω λοιπόν για λίγο, για να πω και εγώ την άποψή μου περί σαδισμού, αν και νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει πολύ από αυτά που ρωτάει ο νηματοθέτης.

    Κατ΄ εμέ υπάρχουν δύο βασικά είδη σαδισμού, ο ένας είναι ό άρρωστος σαδισμός που δεν έχει καμία σχέση με το bdsm και ο άλλος είναι ο ερωτικός σαδισμός που είναι βασικό υλικό του bdsm.

    Στον άρρωστο σαδισμό δεν υπάρχει σεξουαλική διέγερση (καύλα), ο σαδιστής (ψυχάκιας) δεν διεγείρεται σεξουαλικά αλλά ψυχικά, γι΄ αυτό και δεν το ενδιαφέρει αν το θύμα του θα είναι γυναίκα, άντρας ή ζώο, ακόμα σε προχωρημένο στάδιο αυτού του άρρωστημένου σαδισμού, το άτομο που φέρει αυτόν τον ψυχισμό διεγείρεται ψυχικά με τον θάνατο ή την μόνιμη βλάβη του θύματός του και τα θύματα αυτών των σαδιστών δεν είναι ποτέ μαζί τους συναινετικά. Αυτοί οι σαδιστές χρήζουν βοήθειας ψυχίατρου και δεν έχουν καμία σχέση με τον χώρο μας.

    Πάμε τώρα στον ερωτικό σαδισμό.
    Στον ερωτικό σαδισμό, ο σαδιστής διεγείρεται σεξουαλικά (καυλώνει, του σηκώνεται... ) μόνο με άνθρωπους και το ανάλογο/α φύλο/α που γουστάρει έκαστος/η (εκτός και αν είναι κτηνοβάτης αλλά αυτό είναι θέμα που απαγορεύουν οι κανόνες του φόρουμ να το κουβεντιάσουμε).
    Ο ερωτικός σαδιστής μπορεί να εκφραστεί από σοφτ σαδισμό μέχρι και ακραίο, ωμό σαδισμό με την/ον παρτερνέρ που είναι μαζί του/ης συναινετικά, πάντα όμως επικρατεί η λογική και δεν παρεκτρέπεται σε αρρωστημένο σαδισμό, γιατί ποτέ ο ερωτικός σαδιστής δεν θέλει να προξενήσει θάνατο ή μόνιμη βλάβη στον-την παρτενέρ του.

    Και κάτι ακόμα, πολλοί/ες ερωτικοί σαδιστές/ριες για να απολαύσουν τον σαδισμό τους, θέλουν να βλέπουν το κορμί στο οποίο βγάζουν τον σαδισμό τους, να σπαρταράει από πόνο, αλλά ταυτόχρονα από ηδονή και καύλα. Με λίγα λόγια, δεν θέλουν να έχουν ένα ανέκφραστο σάκο του μποξ απεναντί τους αλλά ένα κορμί που θα μουσκεύει... παντού όταν το πονάνε.

    Αυτά από εμένα, sorry που σας διέκοψα απο τις αναλύσεις σας (να και το αγγλικό μου..., ενώ μπορούσα να γράψω συγνώμη, το γαμημένο το ονόρε δεν με άφησε...). 
     
    Last edited: 20 Φεβρουαρίου 2011
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Οπότε μέσα σε όλα αυτά μάλλον υπάρχει και κάποια χρησιμότητα μέσα σε αυτό: το να γνωρίσεις και να εμπνεύσεις την έκφραση του σαδισμού του συντρόφου σου.

    @DeSade
    Παρόλο που η συζήτηση πάνω στην ενοχικότητα ή μη του σαδιστή είναι αρκετά γόνιμη, το θέμα πραγματεύεται το στυλ του σαδισμού.

    Θα ήθελες να απαντήσεις στα ερωτήματά μου; Να συνάγω οτι από την τοποθέτησή σου το στυλ σου είναι αυτό του ωμού σαδιστή;

    ------
    @all
    Για άλλη μια φορά, ας μαλλιάσει το πληκτρολόγιό μου με το αυτονόητο disclaimer οτι μιλάμε για ερωτικό σαδισμό. Βάσει SSC/RACK/PRICK. Ούτε κτηνωδίες, ούτε ψυχοπαθολογίες, ούτε μανιχαϊστικοί διαχωρισμοί γουτσισμού και σουγκλοακοσαδίζειν, ούτε απαξιώσεις για το στυλ των συνομιλητών μας.
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Στυλ σαδισμού

    Τί είναι το "PRICK"; ( εκτός από αυτό που ήδη ξέρω, δηλαδή; )  


     
  5. thanasis

    thanasis Contributor

    Personally Responsible Informed Consensual Kink.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Στυλ σαδισμού

    Oh, now I get it!  

    Είναι κι αυτό, σαν το γνωστό "prick": Γιά να το καταλάβεις, πρέπει να το δεις εν πλήρει αναπτύξει...


     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού

    Το PRICK είναι μια προσπάθεια από κάποιους να "εξελίξουν" το RACK, και καλά δεν είναι αρκετό να λέμε πως κάποιες πρακτικές εμπεριέχουν κινδύνους πρέπει να παίρνει κι ο κάθε εμπλεκόμενος προσωπική ευθύνη, και δεν έχει ακόμα εξ όσων γνωρίζω καν οριστεί ως οτιδήποτε πέρα από όσα οι ίδιες οι λέξεις που δημιουργούν το ακρωνύμιο.
    Κατ εμέ άλλη μια προσπάθεια για αμερικανοποιημένα "political correctness" του τύπου ο μαύρος δεν είναι μαύρος αλλά αφροαμερικάνος.

    Όσο για το κύριο θέμα του νήματος θα επανέλθω.

    Απλά μια ερωτησούλα.
    Το πως "ντύνει" αν κάποιος έχει ανάγκη να ντύσει τον σαδισμό του (Το οποίο αναμφισβήτητα παραπέμπει επί μέρους σε ανάγκη εξεύρεσης άλλοθι λόγω μη εσωτερικής αποδοχής του "beast") δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο και με το μέγεθος αυτού του σαδισμού?
    Εικάζω δε, πως αρκετοί που δηλώνουν σαδιστές δεν είναι.
    Δεν είναι αρκετό να σε διεγείρει απλά η πρόκληση πόνου για να ονομαστείς σαδομαζοχιστής. Μπορεί κάποιους να τους διεγείρει επειδή είναι κάτι διαφορετικό από την πεπατημένη, να είναι απλά ένα ακόμα είδος περιστασιακού βίτσιου.
    Προσωπικά θεωρώ πραγματικά Σαδιστή, εκείνον που όταν -αν μπορεί- λειτουργεί αλλιώς δεν το ευχαριστιέται περισσότερο από ένα κατούρημα.
    Όπως και θεωρώ πως η ικανότητα σαδισμού δεν αφορά μόνο σωματικό πόνο.
    Το να μπορεί κάποιος ανάμεσα σε ένα σωρό άλλα βίτσια να προσθέσει λίγο πόνο δεν τον κάνει ούτε Σαδιστή ούτε μαζοχιστή, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα.

    Και ακόμη μια ερωτησούλα
    Είναι δυνατό να μην διεγείρεται ΚΑΙ νοητικά/ψυχικά ο σαδομαζοχιστής?
    Η νοητική διέγερση δεν συνιστά ψυχοπάθεια, όλα στην τελική περνάνε και μέσα από τον εγκέφαλο, για όσους βέβαια τον διαθέτουν ενεργό και δεν τον έχουν αντικαταστήσει με το γεννητικό τους όργανο.
     
    Last edited: 21 Φεβρουαρίου 2011
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού

    Ναι, το έχεις πιάσει λάθος Perri. Η αρρώστια δεν βρίσκεται στο πως τη βρίσκει κανείς προκαλώντας βασανιστήρια αλλά σε πιο βαθμό τα φτάνει. Η elfcat λόγω επαγγέλματος είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι υπάρχουν σαδιστές που μπορούν να ικανοποιηθούν *σεξουαλικά* μόνο με το φόνο του θύματός τους.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον DeSade σε αυτά που λέει: Αν είσαι σαδιστής και την βρίσκεις με τα μαρτύρια του άλλου δεν χρειάζεται καμιά επίφαση και καμιά δικαιολογία. Το κάνεις γιατί μπορείς ή εφόσον είσαι μέσα σε μια σχέση το κάνεις επειδή στο επιτρέπουν.
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού


    Arioch, αυτό λεω και εγώ. Δηλαδή, όταν ο σαδιστής ξεφεύγει από τα λογικά πλαίσια και φτάνει σε βαθμό να τον διεγείρει ψυχικά ή σεξουαλικά (για κάποιους) ή και τα δύο μαζί, η μόνιμη βλάβη ή ο θάνατος του άλλου/ης τότε είναι άρρωστος ψυχικά (ψυχάκιας) και χρήζει βοήθειας ψυχίατρου.



    Δεν το αμφισβητώ, για να το λέει η elfcat κάτι θα ξέρει περισσότερο από εμένα, αυτό όμως δεν αναιρεί τ΄ ότι αυτοί οι σαδιστές είναι ψυχικά άρρωστοι και δεν έχουν καμία σχέση με το bdsm.
     
    Last edited: 21 Φεβρουαρίου 2011
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού


    @lara, φυσικά διεγείρεται ο σαδομαζοχιστής και νοητικά /ψυχικά, άλλωστε για να διεγερθεί το κάτω κεφάλι πρέπει πρώτα να δώσει εντολή το επάνω...

    ΥΓ. Το πρόβλημα είναι με τον άρρωστο σαδιστή (ψυχάκια), με το τι διεγείρεται, πώς και γιατί και όχι με τους ερωτικούς σαδιστές του bdsm. Νομίζω όμως ότι εχουμε βγει εκτός θέματος οπότε να το κλείσουμε εδώ.
     
    Last edited: 21 Φεβρουαρίου 2011
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού

    ερωτηση αφελους και ασχετης βανιλα:

    ο σαδισμος νοειται μονο σε σωματικο επιπεδο?
    τι θελω να πω με δυο λεξεις:
    αν εμενα με διεγειρει, παιζοντας με μυαλο και συναισθηματα ,
    να προκακαλω ψυχικο και διανοητικο πονο
    χωρις ομως καθολου σωματικο
    και χωρις ιχνος κυριαρχικοτητας
    κινδυνευω να θεωρηθω σαδιστρια?
     
  12. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Στυλ σαδισμού

    Αν παιζεις με τα συναισθηματα του αλλου και πονας τη ψυχη του..δεν θελεις να ξερεις τι θα θεωρηθεις.