Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συζητηση..περι switch..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Brigitte, στις 15 Ιανουαρίου 2016.

  1. NoviceSeeker

    NoviceSeeker New Member

    Ως προς το αρχικό ερώτημα, γιατί δεν μπορεί κάποιος να είναι πιο χαλαρός με τους ρόλους του; Στα σίγουρα μια ισορροπία 50/50 είναι απίθανη (τείνω να αποφεύγω τον όδο αδύνατο), αλλά αυτό δεν αποκλείει το να είσαι τόσο εύμορφος στις αναζητήσεις σου που να σου ξυπνάει ο/η κάθε παρτενέρ άλλα ένστικτα...
     
  2. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

             
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Επιστρέφω τη συμβουλή μιας και εσύ μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά αυτό που έγραψα.
    Έγραψα ότι εγώ χρησιμοποίησα τον όρο "παθιάζεται" με τον τρόπο που εσύ χρησιμοποίησες τον όρο "φανατίζεται" και επειδή είναι ίσως προτιμότερος, για αυτό συνέχισα την τοποθέτηση με το φανατίζεται.

    Για να είμαστε σχετικώς αντικειμενικοί, (όσο αυτό γίνεται με τις λέξεις   ), η λέξη "πάθος" καλώς ή κακώς προέρχεται από το "πάσχω" από όπου και τα "πάσχων", "παθών" και άλλα τέτοια όχι και τόσο εύρωστα.
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι αμε  
    Γιατί κατά την άποψη μου (το έχω γράψει και παραπάνω και επαναλαμβάνομαι αλλά αυτή είναι η γνώμη μου σταθερά   ) η Κυριαρχία και η υποταγή είναι τα δυο άκρα του ίδιου άξονα. Και επομένως αν είμαι στο ένα, δεν είμαι στο άλλο.  
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Άστοχη η "συμβουλή" σου.
    Η ετυμολογία των λέξεων δεν υποδηλώνει απαραιτήρως και τη σημασία τους. Στοιχειώδης κανόνας στη Γλωσσολογία. Άλλο κομμάτι η Ετυμολογία κι αλλο η Σημασιολογία.
    Η λέξη "παθιάζομαι" ενέχει και κακόσημη και εύσημη χροιά αναλόγως το πώς θα χρησιμοποιηθεί. Με την έννοια της αφοσίωσης εάν είναι με θετικό πρόσημο και με την έννοια του φανατισμού εάν είναι με αρνητικό πρόσημο.
    Στην προκειμένη, για να επανέλθω, ένας παρενδυτικός δεν "πάσχει" από κάτι.
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Το αυτό και η δική σου.

    Για τη θετική χροιά υπάρχει και η λέξη αφοσίωση.
    Ένας παρενδυτικός για να κάνει το κέφι του, όχι.
    Ένας παρενδυτικός που έχει εξάρτηση από αυτό, πάσχει. Όπως και ο οποιοσδήποτε από εμάς έχει εξάρτηση από το οτιδήποτε.
    Τέλος πάντων, προσωπικά ζητώ συγγνώμη από το νηματοθέτη, γιατί το νήμα είναι κάτι εντελώς άλλο από την παρενδυσία ακόμη και από το πάσχειν. Αν ανοιχτεί σχετικό νήμα ευχαρίστως να επεκταθώ πιο πολύ. Εδώ το κρίνω άσκοπο.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Κλασική τοποθέτηση κάποιου που προσκρούει σε τοίχο.
    Υποθέτω ότι έναν άνδρα που επιθυμεί στην γκαρνταρόμπα του αποκλειστικά παντελόνια, δεν τον θεωρείς "εξαρτημένο".
    Όπως είπα εξαρχής, ένα Κ άτομο που είναι παρενδυτικό το κάνει για την πάρτη του και μόνο, αν είναι υ τότε περνά από την κρίση του/της Κ του.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Γιατί να θεωρείται ''εξαρτημένος'' ; :/
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αυτό λέω, σουρλουλού. Δε θεωρώ εξάρτηση τις αισθητικές προτιμήσεις του καθέ ατόμου.
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Κλασική τοποθέτηση κάποιου που σέβεται το νήμα και το χώρο ενός άλλου ατόμου που ρώτησε κάτι εντελώς διαφορετικό.
    Αν είναι εξαρτημένος από τα παντελόνια, ναι τον θεωρώ πάσχοντα. Στην εξάρτηση είναι το πρόβλημα για μένα, όχι στο αντικείμενο αυτής βασικά.
    Και επειδή όπως ξαναείπα, θέλω να σέβομαι τα νήματα ως προς το θέμα και το στόχο τους, σταματάω.
    Αν θεωρείς προβληματικό ένα τέτοιο είδος σεβασμού, κανένα θέμα από μένα, έχε όποια απολύτως γνώμη θες.
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    και ξαφνικά switch,... switch παντού!
     
  12. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Βρε καλη μου @margarita_nikolayevna στην αρχη τα ειπες ολα με 5 λεξεις ... γιατι το βασανιζεις και βασανιζεσαι με το θεμα ? !