Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. Μολις μου χαλασες το αγαπημενο μου κυριακατικο καφε... ποτε ξανα whipped cream... θα πεσουν καταγγελιες εις βαρος μου... λες να πιανει και για τους ζαχαροπλαστες αυτο;! Να ειδοποιησω μια φιλη
     
  2. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Να δεις εγώ πως νιώθω όταν την τρώω, τρελό abuse   Κάτσε ήσυχα Γουρουνάκι, δεν μας βλέπω καλά χαχαχα
     
  3. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    να μας κάνεις κονέ με τη φίλη.. να μας γουιπ?  
     
  4. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Την κρέμα πάντα, έτσι;  
     
  5. Αυτη μονο με τα γλυκα καταπιανεται.. οταν ζυμωνει σφιγγεται η καρδια μου.. (για τα αλλα ανεπιδεκτη μαθησεως)
     
  6. Queen87

    Queen87 Contributor

    @Tenebra_Silente

    Μέσα σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν όλων των λογιών άνθρωποι. Άνθρωποι που δεν έχουν καμία σχέση με το bdsm. Άνθρωποι που έχουν εμπειρία με το bdsm. Άνθρωποι που άπλα ψάχνονται για μάθηση και γνώση. Όσο βρίσκομαι εδώ αυτούς τους κάποιους μήνες έχω δει οτι μπάινουν άτομα 18+ εως και 60+(; ) ίσως. Δεν είναι όλοι Masters υπάρχουν και βανίλλα (σαν και του λόγου μου). Δεν είναι όλοι BDSMερς υπάρχουν και οι kinkερς.

    -Πιστεύεις οτι είναι όλοι σώοι τα φρένας και οτι γνωρίζουν όλοι συνειδητά τι είναι κακοποιήση;

    Επιτρεψέ μου να σου πω οτι οχι απλά (κάποοι/ες) δεν το γνωρίζουν αλλά δεν αντιλαμβάνονται και την διαφορά ανάμεσα στην υποταγή και την κακοποιήση.
    Όταν έχει γίνει μια πλύση εγκεφάλου και έχει οριστεί ως bdsm αυτό.

    Κατανοώ οτι καταντάει κουραστικό να αναμασάμε/τε την ίδια καραμέλα και να λέμε/τε τα αυτονόητα. Τα οποία όμως δεν είναι αυτονόητα απο όλους.
    Υπάρχουν άτομα που φαίνονται στα νήματα και άτομα που δεν φαίνονται και μπαίνουν απλά να διαβάσουν. Δεν λέω οτι μεριμνά μου πρέπει να είναι οι αναγνώστες που θα πρέπει να επεξηγήσω το αυτονόητο. Όχι. Αλλα θεωρώ κατά την ταπεινή μου γνώμη (την οποία μπορείτε να την ρίξετε στα σκουπίδια) άποψη εκφέρω, ότι καλό είναι να υποθούν και οι δυο αλήθειες.

    Ναι αν κάποιος δεν προσεξει μπορεί να του δημιουργηθούν βαριά τραύματα στο σώματα του. (εκτός αν το γουστάρει και κανείς δεν θα το κριτικάρει αυτό).
    Ναι υφίστατε κακοποιήση αν γίνει κάτι παρά την θελησή μου.

    Διαβάζω σε διάφορα νήματα... "μην τρομοκρατείτε τον κόσμο". Όποιος τρομάζει φεύγει και καλά κάνει διότι δεν κουμπόνει βρε αδερφέ αυτο το πουκάμισο πάνω του.
    Όποιος ενδιαφέρετε ψάχνει, διαβάζει μπαίνει σε διάλογο.

    Τίποτα δεν είναι δεδομένο, τίποτα δεν είναι αυτονόητο, τίποτα δεν είναι σταθερό. Αυτά τα ολίγα.

    Queen.
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2016
  7. Σωματική βία

    Γελοιοποίηση του σώματος του άλλου, γροθιές, σπρώξιμο, χαστούκι, τσιμπήματα, δάγκωμα, χτυπήματα με τα χέρια ή άλλα αντικείμενα, απόπειρα στραγγαλισμού, καταναγκαστική ακινησία, δέσιμο, κάψιμο,
    Νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητος... Αλλα θα αποτελουσε κακοποιηση εαν στο απαγορευα!
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μαλάκα μου, όσο περνάει η ώρα και διαβάζω το νήμα, αναρωτιέμαι γτ είστε μαζεμένοι εδώ, αφού ξέρετε, τι παίζει. Στην τελική, κανένας δε σας έπιασε από το λαιμό με το ζόρι να είστε εδώ, για BDSM μιλάμε και ναι είναι σκληρό σπορ, ας το κάνουν αυτοί που δεν μπορούν να το αποφύγουν.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Περίμενε…
    Ίσαμε δω καλά, συμφωνώ ακόμα κι εγώ. Δεν συμπληρώνει το DSM γιατί δεν το απασχολεί ότι για να κακοποιήσει κάποιος και να βλάψει κάποιον άλλον δεν χρειάζεται να είναι σαδιστής, αρκεί να έχει μια antisocial personality disorder και μάλιστα με συμπτώματα ψύχωσης, δηλαδή να είναι σάικο.

    Τούτο δω όμως, είναι δικό σου συμπέρασμα, σωστά; Με κάποια λογικά και πραγματικά άλματα, σωστά; Για παράδειγμα, αν μια περίπτωση είναι extreme ή όχι κρίνεται εκ του εμφανούς στο τρίτο μάτι αποτελέσματος. Σοβαρός τραυματισμός ή θάνατος, λέει. Με την παράπλευρη παρατήρηση πως όλοι κάποτε πεθαίνουμε και ότι κανέναν ποτέ δεν έχω δει να καπνίζει μανιωδώς με το ζόρι, επισημαίνω ότι αν κάποιοι κάνουν 24/7 ΤΡΕ και η ιδιοκτησία ούτε στο κομμωτήριο δεν πηγαίνει χωρίς να της έχει ειδικά επιτραπεί και μπορεί ένα Σαββατόβραδο να την βγάλει στα τέσσερα παίρνοντας πίπες ή απλά να έχουν μια έξοδο για dogging, αυτοί δεν είναι extreme περιπτώσεις για τον εξωτερικό παρατηρητή. Τείνουν προς τη νορμαλιτέ, πιθανότατα. Χώρια που έχουν φτιάξει τη ζωή τους σε αυτή τη βάση και προφανώς μπορούν να λειτουργούν χωρίς προβλήματα στο λοιπό κοινωνικό, επαγγελματικό κλπ περιβάλλον, υποβάλλουν φορολογική δήλωση εμπρόθεσμα, πληρώνουν ΕΝΦΙΑ και δεν συμμαζεύεται, οπότε δεν τους πιάνει καν το DSM διότι δεν έχουν φαντασιώσεις (ανεκπλήρωτες) επί εξάμηνο  

    __________

    Θα ήταν ευχής έργο αν οι κακομεταχειρισμένοι και οι κακοποιημένοι αυτού του κόσμου μπορούσαν να διαγνώσουν στο πι και φι ότι υφίστανται κακομεταχείριση ή κακοποίηση και σηκώνονταν πάνω να πουν "ως εδώ και μη παρέκει", έσπρωχναν πέρα αποφασιστικά το υψωμένο για να χτυπήσει χέρι του κακοποιητή και έπαιρναν τη ζωή τους στα χέρια τους, θα ήταν υπέροχο και όλος ο κόσμος θα ήταν άπειρα πιο ευτυχής και πολύ λιγότερο τοξικιασμένος τότε. Αλλά δεν γίνεται έτσι και υπάρχουν πάρα πολλές προσωπικές σχέσεις που είναι ένας αέναος χορός μίσους, βίας, φόβου και απέχθειας, οι οποίες ναι, κακοποιούν το θύμα και το κακοποιούν κα του αφήνουν βαθιά τραύματα εφ όρου ζωής. Χωρίς να έχει συναινέσει είτε ρητά είτε άρρητα και χωρίς καλά καλά να γνωρίζει ότι κακοποιείται, ότι ζει σε στενό προσωπικό δεσμό με ένα πρόσωπο διαταραγμένο που του κάνει κακό. Αυτό δεν έχει την παραμικρή σχέση με το BDSM, την παραμικρή σχέση με τον σαδισμό και ίσως να έχει κάποια μικρή σχέση με την γέννηση του μαζοχισμού στην ψυχή του καθένα, το οποίο όμως κρίνεται και διαπιστώνεται κατά περίπτωση.
     
  10. Ας πω και κατι σοβαρο τωρα (μη γελατε το εννοω)..
    Επειδη πολλοι μπερδευουμε τους ορους (εγω δεν καρφωνα ουτε στο σχολειο λεω να μη το κανω τωρα) η κακοποιηση ειτε σωματικη ειτε πνευματικη ειναι οχι απλα ποινικα διωκομενη αλλα ευχαριστως να εδινα ενα piece of their own medicine.
    Ο σαδομαζοχισμος αν μη τι αλλο θεωρειται sane για δυο απλους λογους (δεν ειμαι μαζοχιστρια αλλα μου το εξηγησε ζευγαρι σαδομαζο) ο πρωτος ο σαδιστης θετει ενα οριο πρωτιστως στον εαυτο του και μεσω αυτου στο μαζοχιστη του και δευτερον το ενδιαφερον και η φροντιδα που επερχεται. Δεν παιζει ρολο ποσο ακραια παιζουν αλλα οτι φροντιζουν να ειναι ευχαριστο και για τους δυο.
    Η κακοποιηση ειναι ενα εγκλημα ενας φαυλος κυκλος (καπου το χω ξαναπει αυτο) και θελει μεγαλη πνευματικη και ηθικη υποστηριξη για να ξεφυγει το θυμα απο το τρυπακι. Ποιο τρυπακι;! Το brain wash του εγω φταιω. Εγω το προκαλεσα εγω ειμαι λαθος εγω εγω εγω.. γιατι εκει χτυπα ο κακοποιητης στο να τσακισει το ανθρωπινο εγω του συντροφου του. Οχι για τη καυλα οχι γιατι ετσι παιζουμε μωρε αλλα γιατι οντως υπαρχει προβλημα.
    Κι οποιος θελει κατανοει κι οποιος δεν θελει ας κραξει.
     
  11. Πιο συγκεκριμένα, κακοποιητικές είναι είναι οι συμπεριφορές που εμπεριέχουν διπλά μηνύματα, ταπείνωση, υποτίμηση δυνατοτήτων, σαρκασμό ή υπερεκτίμηση ικανοτήτων & υπερβολικές απαιτήσεις, υπερπροστασία & αυστηρό έλεγχο ή αδιαφορία, πολλή ευελιξία ή ακαμψία.

    Στην περίπτωση των ζευγαριών κακοποιητική είναι η συμπεριφορά που εμπεριέχει αδικαιολόγητη και απρόκλητη ζήλια, επιδίωξη ελέγχου, υποτίμηση και απαξίωση.

    Η λεκτική κακοποίηση περιλαμβάνει κάθε λεκτική επίθεση που έχει σκοπό τον ψυχολογικό-συναισθηματικό χειρισμό και έλεγχο του ατόμου. εκτός από τις ίδιες λέξεις κακοποιητικό είναι και το αυστηρό, απειλητικό ή πολύ ελεγκτικό ύφος που υιοθετεί το άτομο όταν επικοινωνεί με τον άλλο.

    Η σωματική κακοποίηση περιλαμβάνει κάθε πράξη η οποία καταλήγει σε μη τυχαίο τραυματισμό του άλλου.

    Π.χ. δυνατο bdsmικο μαστιγωματακι που δεν γινεται διολου τυχαια αλλα προγραμματισμενα.




    http://www.psyxotherapeia.gr/arthra-genikhs-thematologias/kakopoihsh.html


    Guruni, αυτη την φορα μην πεις οτι δεν σε καλυψα διοτι δεν προκειται να σε πιστεψω.
     
  12. Αυτα πες τα στον guruni που λεει οτι το bdsm δεν ενεχει κακοποιηση. Εγω δεν αρνηθηκα ποτε ΤΙΠΟΤΑ, ουτε ειπα οτι δε μου αρεσει. Απλα τα πραγματα με το ονομα τους και δεν βαφτισα το κρεας ψαρι.