Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. Καλη μου @estelwen (μου επιτρεπεις την οικειοτητα) καλως η κακως στο δικο μου το κεφαλι χωριζεται με δυο τροπους μια λεξη. Κυριολεκτικη και εννοιολογικη στη πρωτη η σημασια της λεξης ειναι αυτουσια καθως ο ορισμος της δεν μεταλλασσεται ουτε ερμηνευεται διαφορετικα απο αυτο ειναι.
    Η εννοιολογικη ειναι πιο ευκαμπτη καθως συμφωνα και με τη λαικη γλωσσα χρησιμοποιειται με μορφες προκειμενου να δωσουμε μια ερμηνεια πιο εντονη απο την αυτουσια πραξη. Αν με πεθαινε πχ η καθηγητρια μου η με σκοτωνε με τη βαθμολογια η το υλικο της εργασιας ε τοτε σας ομιλω απο τον αλλο κοσμο.
    Ο ορισμος της κακοποιησης εντος bdsm τουλαχιστον απ οσο γνωριζω και ενημερωνομαι απο ανθρωπους που συνομιλω ειναι απολυτη καθως οριζει πως η οποια πραξη παραβιασε τις αντοχες τα ορια και την οποια αντιδραση του κακοποιημενου να γλιτωσει.
    Απο την αλλη ενας μαζοχιστης και οποιος γενικα αγαπα μορφες βασανισμου δεν τιθεται ως θυμα κακοποιησης καθως με τη λογικη της ασφαλειας και του σεβασμου ο σαδιστης (παραδειγμα θετω) παρατηρει και φροντιζει να ενημερωνεται για τη πορεια της πραξης. Το οποιο ατυχημα δεν ειναι κακοποιηση ειναι ατυχημα. Η φροντιδα δεν ειναι κακοποιηση η ελλειψη αυτης θα την ελεγα απλα η .... που τον δερνει. Τα συμπερασματα δικα σας.
    Οι δικες μου πηγες για την ερμηνεια των λεξεων ειναι απο τους καθηγητες μου στο πανεπιστημιο ευχαριστω
     
  2. Δεν νομιζω να σου ζητησε κανεις κατι τετοιο. Ευχαριστω εχω ηδη αρκετα απο τη σχολη
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ο καθένας ας δώσει τον ορισμό που θέλει, μη πιάσουμε πάλι τα άκρα, πλζ ας αφήσουμε τα ακραία του BDSM γι αυτούς που επιθυμουν κ το απολαμβάνουν, χωρίς πολλά πολλά.
     
  4. Μιλας σοβαρα; Λεει ο καθενας την ιδια λανθασμενη αποψη, τους διορθωνω με επισημα στοιχεια και επιμενουν απο εγωισμο και μονο και συνεχιζεις να αναπαραγεις ψεμματα;
     
  5. Τοτε ανοιξε τα και διαβασε τι λενε επ αυτου.
     
  6. Ευχαριστω αλλα υποδειξεις δεχομαι μονο απο Τον Αφεντη μου. Ενημερωτικα το λεω
     
  7. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Τον κακοποιο αφεντη σου  
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    ξεκαθαρίστηκε:
    συνέδεσα στο μυαλό μου μια εικόνα νυχτερίδας με τη φράση "καποιος πρεπει να διορθωσει τα κακως κειμενα"

    υγ: οεδ, νομίζω δεν αφορά περαιτέρω το φορουμ. στα φορα συζητούνται απόψεις.
     
  9. Α ναι συγνωμη το ξεχασα. Να θυμηθω να το αναφερω οτι πλεον ειμαι υποχρεωμενη να Τον αποκαλω Κακοποιητη μου...  
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Gotham αν εξαιρέσεις κάποιες απόψεις σου - σε θέματα που εγώ τουλάχιστον δεν θεωρώ συνυφασμένα με το bdsm -, μου είσαι ειλικρινά συμπαθής. Όταν βέβαια δεν "σκαλώνεις". Θα βγαίνω εκτός θέματος αλλά ξανά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το θέμα του παρόντος. Αφού - όπως σίγουρα σου έγραψαν και κάποιοι άλλοι - η συναίνεση εξαλείφει την κακοποίηση.
    Για να το πάω λίγο παραπέρα - στον παραλογισμό της σκέψης μου -, η πρόκληση σωματικών/ψυχικών βλαβών στον εαυτό μας δεν είναι κακοποίηση. Θα είχε κάποια άλλη ονομασία και σαν ψυ που δεν είμαι, δεν ψάχνω καν να χαρακτηρίσω αυτή την περίπτωση.

    Συνεχίζω - καλά "βραχομένος" στην δική μου εκπαίδευση/forma mentis -, τ' ότι μια ή περισσότερες πράξεις προβλέπονται από κάποιον σαν άδικες - υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις -, δεν σημαίνει, ότι θα ήταν πάντα τιμωρητέες. Κάποιες χρήζουν προσφυγής του παθόντα στα κατάλληλα όργανα. Αν κάποιος σε κείνα δεν προσφεύγει, για να ζητήσει "βοήθεια", μάλλον κακοποιημένος δεν θα ένιωθε, που να του είχαν τσακίσει κάθε κοκαλάκι στο κορμί του ή να του είχαν κάνει την ψυχολογική σφαίρα σμπαράλια.

    Τεσπα, ήθελα να γράψω όσο γινόταν πιο απλά και να μην πλατιάσω. Το τι αντιλαμβάνεται κάποιος σαν κακοποίηση και τι προβλέπεται σαν κακοποίηση από κάποιους θεσμούς, είναι δυο πράγματα που δεν πηγαίνουν πάντα αγκαζέ. Θα ήθελα κι εγώ να παίξω με λεξικά, ν' αραδιάσω νομολογίες ( ίσως και να ήξερα, που να ψάξω τι ) αλλά - ξανά ειλικρινά - έχει βαρεθεί η ψυχή μου.

    Έτσι, είπα να ρίξω κι εγώ άλλο ένα πετραδάκι στη "λίμνη", με την ελπίδα ή να μην δω άλλη απάντηση σ' αυτό το νήμα.
    Ή επιτέλους να διαβάσω κάτι καινούριο και που να είχε νόημα ( κάποια πράγματα με νόημα τα είχα διαβάσει ήδη, καινούρια δεν είδα ). Αν και με κάθε συμπάθιο μύριζε "μαλλιοτράβηγμα" απ' την αρχή και γι' αυτό "φταίμε" οι περισσότεροι μας.
    Μάλλον αυτό θα ήταν και το μοναδικό θέμα των περισσότερων ή όλων των νημάτων, το "φάγωμα".  
     
    Last edited: 25 Οκτωβρίου 2016
  11. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Αναπαραγω ψεμματα? Εννοεις δηλαδή ότι γινεται εσκεμμενη διαστρεβλωση της αληθειας. Που συμφωνα με την αποψη σου εδώ υπαρχουν ένα σωρο κακοποιοι ( αυτοι που κακοποιουν). Και θεωρεις αυτό αληθεια και όχι ότι ο ορισμος που χρησιμοποιείς είναι λαθος αφου όταν προκαλούνται κακωσεις στο σωμα λογω προπονήσης,ατυχηματος κτλ δεν είναι κακοποιηση .
     
  12. Ασφαλως και η κακωση ειναι αποτελεσμα κακοποιησης εξ ορισμου. Οταν αποσυνδεσεις την εικονα του βιαστη απο το λημμα κακοποιηση τα ξανα λεμε.