Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Κατι πρεπει να κανεις με τους ορισμούς. Κακωση είναι το τραυμα. Όλα τα τραυματα είναι αποτέλεσμα κακοποίησης? Δες λιγο την ετυμολογια της λεξης κακοποιηση . Είναι παραγωγο του ρημ. κακοποιω που προερχεται από το κακο+ ποιω. Είναι μεταβατικο ρημα. Δηλαδη καποιος κανει κακο σε καποιον. Ενώ στην παθητικη φωνη καποιος υφίσταται κακο από καποιον. Η κακοποιηση είναι η πραξη που καποιος κανει κακο σε καποιον ή υφίσταται κακο από καποιον. Δεν μιλησα πουθενα για βιαστες .Μιλησα για κακοποιούς ( αυτους που κανουν κακο). Ο ορισμος σου εντελως αυθαιρετα θεωρει το ρημα αμεταβατο γι αυτό είναι και λαθος. Αυτά...εκλεισα από γραμματικη για σημερα. Ας αναλαβει καποιος φιλόλογος.
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η κάκωση είναι απότοκος τραυματισμού. Το αν είναι κακοποίηση ή όχι έχει να κάνει με το πώς προκλήθηκε η κάκωση.
    Μπρε μήπως να σε πάμε σε ένα σχολειό στα πρότυπα τση μοντεσσοριανής εκπαίδευσης μπας και δεν λαδώθηκε καλά ο εγκέφαλος με το κλασικό σύστημα;
     


  3. Η διαφορα που εχουμε ειναι οτι εγω μιλω με στοιχεια και εσεις λετε ανυποστατα πραγματα που αγγιζουν το οριο της φαιδροτητας.
    Επιμενετε συνεχως να διαστρεφετε την πραγματικοτητα. Αλλο σεξουαλικη διαστροφη και αλλο διαστροφη των γεγονοτων. Το bdsm αφορα στο πρωτο, εσεις γιατι επιμενετε στο δευτερο;



    Το τι σημαινει κακοποιω δεν θα το πειτε ουτε εσεις ουτε εγω. Δεν εχουν σημασια οι υποκειμενικες αποψεις αλλα η αντικειμενικη
    Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α, με την οποια εχετε καποια αντιδικια.



    Διαβαστε λοιπον τους ορισμους και μετα πειτε ολοι μαζι, "σορι γκοθαμ καναμε γκαφα, βγαζουμε εννοιες απο το μυαλο μας γιατι εχουμε πολλη φαντασια".

    [Λεξικό Τριανταφυλλίδη]
    κακοποιώ [kakopió] -ούμαι Ρ10.9 : 1. χτυπώ κπ. βάναυσα και του προκαλώ σωματικές κακώσεις:

    [Λεξικό Κριαρά]
    κακοποιώ. Α´ Mτβ. 1) Bλάπτω κάπ.: (Διγ. Z 726).

    Δεν υπαρχει ιχνος αναφορικα με προθεση ή μη.

    Τι σημαινει βλαπτω; Προκαλω βλαβη.
    http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/search.htmllq=βλάπτω&dq=

    Για να παμε παλι στην πρωτη δημοτικου.... τι σημαινει βλαβη ή τραυμα; Νομιζω πως ξερουμε ολοι.

    Που λεει οτι πρεπει να υπαρχει προθεση κακη; Μονο στη φαντασια σας.... ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ.

    Το πρωτο συνθετικο της λεξης κακο εχει να κανει με αυτο που ποιω κι οχι με τον προθεση. Κανω κακο οταν μαστιγωνω τον εαυτο μου; Προφανως δεν κανω ΚΑΛΟ στην επιδερμιδα μου αρα κανω κακο. Το κακο λοιπον παει στο αποτελεσμα της πραξης ΚΑΙ ΟΧΙ στην προθεση.

    ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΑΛΩΝΕΤΕ;
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η ματζουράνα λένε κάνει καλό στον εγκέφαλο σαν φυσική λύση. Ε καλό είναι να αποφεύγονται τα χημικά.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Το μόνο που με στεναχωρει είναι ότι αν το είχα διαβάσει νωρίτερα αυτό το θρεντ τις προάλλες που έπεσα στο pole και χτύπησα το γοφο μου καθότι γριά θα μπορούσα να τους τραβήξω μια μήνυση για πρόκληση κακώσεων γτ μου λειπανε κ κάτι ευρα.
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Gotham

    Που βρίσκεσαι κ φωνάζεις έτσι στη Βουλή;! Και ο Άδωνης, λιγότερο θα έκραζε. 

    Τι κόπτεσαι τόσο πολύ για τις δικές μας σεξουαλικές διαστροφές;
     
  7.  


    Σοβαρα τωρα, εχει σημασια εαν το απολαυσες ή οχι; Δερματικα υπαρχει κακωση δηλαδη βλαβη. Το δερμα δεν ενδιαφερεται ουτε για συναινεση ουτε για καλη ή κακη προθεση. Το σωματικο αποτελεσμα δεν μεταβαλλεται αναλογα με αυτες τις παραμετρους. Το ρημα βλαπτω ειναι συνωνυμο του κακοποιω (το δερμα οχι την ψυχη ή την προσωπικοτητα, για να μην εχουμε παρεξηγησεις παλι). Αρα που ειναι το προβλημα σας; Γιατι δεν αποδεχεστε την πραγματικοτητα; Εγω παντως δεν ειχα ποτε προβλημα να την αποδεχτω.
     
    Last edited: 25 Οκτωβρίου 2016
  8. Ξερω ειναι δυσκολο να αποδεχθεις οταν κανεις λαθος αλλα ο εγωισμος πρεπει να εχει και καποια ορια.

    Δεν ηξερες, δε ρωταγες;


    Μα δεν κοπτομαι.... Κοπτομαι για την κακοποιηση της γλωσσας!
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εσύ έχεις το θέμα σ, εμείς καυλώνουμε με την εικόνα. Προσπαθείς να το σώσεις αλλά δε σώνεται.
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @Gotham αλήθεια στο λέω με πολύ αγάπη, άστο να πάει να γαμηθει το θεματακι...

    Ξέρεις δεδομένου του μέσου που χρησιμοποιούμε εκθετουμε και την κατανόηση που έχουμε για την γλώσσα και την επαρκεια μας σε αυτή... συνεχεια. Αυτό σαν hint. Και είπαμε άσε με από τα κουοτ!
     
  11. Εσυ προσπαθεις να το σωσεις λεγοντας αλλα αντ΄αλλων, οχι εγω. Εγω αυτα δεν τα βλεπω μονο σε εικονες, τα εχω κανει κιολας. Μηπως εσυ τα βλεπεις μονο σε εικονες; Μην αλλαζεις θεμα λοιπον. Η εικονα μιλαει απο μονη της. ΕΣΥ δεν αποδεχεσαι αυτο που βλεπεις, οχι εγω.
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Άλλη μια φορά που γράφω απευθείας πάνω στα λόγια σου. Όχι γιατί δέχομαι να σου πω, ότι πετάει ο γάϊδαρος - όχι ακόμη -.
    Αλλά γιατί χρησιμοποίησες τον πληθυντικό και τ' ακόμη πιο "έμορφο", τα "αδιάσειστα" στοιχεία.
    Επειδή δεν συνηθίζω να κρατώ μόνο ένα μέρος των γραφομένων/λεγομένων κάποιου, quotara όλη σου την παρέμβαση.
    Αλλά σκαλώνω στην ακόλουθη περίοδο :

    Το τι σημαινει κακοποιω δεν θα το πειτε ουτε εσεις ουτε εγω. Δεν εχουν σημασια οι υποκειμενικες αποψεις αλλα η αντικειμενικη
    Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α, με την οποια εχετε καποια αντιδικια.

    Το λοιπόν - και χάρη παραδείγματος -, κάποιος/α με κάνει τόπι στις μπούφλες ( να μην παίξουμε με την ένταση και το νούμερο των μπουφλών, παρακαλώ. Εννοείται αρκετά δυνατές, ακόμη και με κάποια επαναλαμβανόμενη συχνότητα - αν και δεν αποκλείεται η κακοποίηση που θα ξεκινούσε και θα τελείωνε σ' ένα και μοναδικό περιστατικό - ).
    Ή κάποιος/α μου συμπεριφέρεται με τρόπο τέτοιο, που θα μου προκαλούσε οδύνη, τίγκα κουλουπού κουλουπού και τα οποία εγώ δεν θα γούσταρα. Είναι κακοποίηση.

    Τα λοιπά είναι γνωστά, για όσους δεν τα γνωρίζουν και θα ήθελαν να τα μάθουν, ας τα ψάξουν. Και ναι, κάποια πράγματα είναι και υποκειμενικά. Αν εγώ γουστάρω να με κακομεταχειρίζονται/κακοποιούν/πες το όπως θες, είναι δικό μου θέμα = υποκειμενικό. Τ' ότι ο νόμος ( τελικά τον ανέφερα ο μαλθάκας ) προβλέπει κάποιες συμπεριφορές/πράξεις σαν ποινικά κολάσιμες ( μάλλον γιατί θα τον ενδιέφερε πρωτίστως η συλλογικότητα, που ονομάζεται κενωνία ), είναι άλλο θέμα = αντικειμενικό.

    Κάποιοι/ες από μας ίσως και να είναι χάπατα ( εγώ είμαι σίγουρα ), αλλά ίσως και το μυαλουδάκι μας που και που να λειτουργεί. Καλή συνέχεια σε όλους/ες, είπαμε, γύρω γύρω όλοι στη μέση ο αέρας ο κοπανιστός και ναι...Μάλλον άρχισαν να πετούν και τα γαϊδαράκια...

     

    * Άλλος ένας λόγος που εγώ τουλάχιστον είμαι χάπατο, είναι ότι συνεχίζω να εκνευρίζομαι με κάποια πράγματα που διαβάζω/ακούω. Αφού είναι πασίγνωστο, ότι