Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ad hominem πάλι, βλέπω εμπεδώνεις. Ad majora  
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ένας "εναντίον" όλων κι όλοι "εναντίον" ενός. Χίλιοι "γαϊδάροι" μάλωναν σε ξένο αχυρώνα ( ή πουλούσαν γη για λίγες χάντρες και κάποιες κουβέρτες σαν τους συμπαθέστατους γηγενείς της Βορείου Αμερικής ). Υπήρξε ποτέ κάποιος/α απ' εδώ μέσα θύμα κακοποίησης κατόπιν bdsmικής δραστηριότητας/εμπλοκής? Εύχομαι πως όχι. Αλλά αν ήταν, εύχομαι ξανά, να βρήκε τον τρόπο να το ξεπεράσει και ο/η δράστης/ιδα να τιμωρήθηκε. Από κει και πέρα, η κλασική λαίλαπα από "άναρθρες ηλεκτρονικές κραυγές" ( και οι δικές μου μέσα ) που δεν θα είχαν τίποτε να δώσουν σε κανένα/καμία, παρά μόνο σελίδες επί σελίδων σ' ένα κουτί μ' ένα τζαμάκι.

    Υγιαίνετε  
     
    Last edited: 26 Οκτωβρίου 2016
  3. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Καλησπέρα.
    Θα γράψω τελευταία φορά και αυτό γτ προσβάλλεις ανθρώπους. Ασχολήσου με τις απόψεις και οχι με πρόσωπα που δεν γνωρίζεις. Δείχνεις την πλήρη αδυναμία σου να επιχειρηματολογίσεις και καταφεύγεις!
    Ανώριμος και αδυναμία άρθρωσης λοιπόν....Η ωριμότητα αποδεικνύεται μέσω των λεγομένων, των γραπτών και των πράξεων. Η άρθρωση δε μέσω των λεγομένων.
    Εγω να δεχτώ οτι πολλοί εδω μέσα όπως λες είμαστε ανώριμοι (και εγω μαζί), όλοι όμως καταφήγαμε σε λογικές και αποδεδειγμένες απαντήσεις.
    Η καταφυγή κύριε Gotham σε λεξικά, δηλώνει πλήρη αδυναμία του χρήστη να επιχειρηματολογήσει για τις απόψεις του. Καταφευγει σε λύσεις φτηνές και καθόλου επαρκής. Ετυμολογικά δεν μπορεί να σταθεί μια λέξη. Η κάθε λέξη πέραν της σημασίας της κατά το λεξικό, έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες.
    Επιστήμες έχουν ασχοληθεί με τη βία, την κακοποίηση. Δεν πήραν ενα λεξικό και είπαν..."α αυτό είναι. τι καθομαστε και σκάμε?"
    Δεν μπαίνω δε καν στο διάλογο περι συναινετικης κακοποιησης και μη.....Η κακοποιήση είναι πράξη αξιόποινη και αυτοαναφορική. Εξήγησα στο πρώτο μου ποστ τι θεωρω κακοποίηση.
    Ηθικά δεν θα το αγγίξω....η ηθική είναι περίεργο και μεγάλο ζήτημα. Τι είναι ηθικό και τι ανήθικο?
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εγώ κουράστηκα να βλέπω παντού τη λέξη συ ναί νε ση.

    Το νήμα είναι από τα λίγα και έχει τρομερό ενδιαφέρον:

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Μαζοχισμός-vol2-drama-queens.11645/

     
  5. Queen87

    Queen87 Contributor

    @Gotham

    Αγαπητέ Gotham (ας μου επιτραπεί η προσφώνηση αν και δεν σε γνωρίζω).
    Η λέξη "κακοποιήση" είναι μια αρκετά αρνητικά φορτισμένη λέξη. Συναίνεση και κακοποιήση (θετική +αρνητική λέξη) δεν πάνε μαζί διότι η αρνητική υπερισχύει της θετικής και φορτίζει αρνητικά όλη την πρόταση.
    Δηλ. η πρόταση... Κακοποιούμαι συναινετικά δεν στέκει... για κάποιον τουλάχιστον που έχει σώας τας φρένας.
    Ως προς στιγμήν διότι με παράδειγμα θα αναιρέσω τα ίδια μου λεγόμενα.

    π.χ Είμαι μαζόχα και απολαμβάνω το μαστιγιο απο τον Κ μου. Είμαι θύμα κακοποιήσεις και ο Κ μου είναι κακοποιός; Όχι φυσικά... συνναινω διότι κατ'αυτό τον τρόπο καυλώνω, απαλύνω τον πόνο που μου έχουν δημιουργήσει άλλες καταστάσεις και βγαίνει με αυτή την ένταση + οτι μετά έχω aftercare απο τον Κ μου...
    Έχει υποστεί το δέρμα μου κακοποιήση; Παιχνίδι πάνω στην καύλα έχει υποστεί και μάλιστα μετά έχω και την ανάλογη φροντίδα απο τον Κ. Μαστιγώνει και επουλώνει.

    Δανείζομαι άλλο παράδειγμα απο μια συμφουρίτισα και εδώ θα αναιρέσω τα λεγομενά μου.

    Έχω σχέση M/s πάνω λοιπόν στην καυλά μας του ζητάω με δικιά μου βούληση να μου κόψει/τεμαχίσει το χέρι μου (έχω συμφωνητικό υπογεγραμμένο έγκυρο και απο δικηγόρο ότι θα γίνει σύμφωνα με την θέληση μου) δεν στέκει νομικά αλλά οκ... Υφισταμαι κακοποιήση; Φυσικά!!! Μα ήταν συναινετικό γιατί ειναι κακοποιήση;

    Διότι 1ον ο Κ για να το κάνει αυτό έχει φονικές τάσεις άρα αυτομάτος τον κάνει κακοποιό αυτό, 2ον δεν είναι ηθικό κοινωνικά/θρηκευτικά/ατομικά, 3ον δεν στέκει σώας τας φρένας διότι βλάπτει έναν άνθρωπο το όποιο είναι και παράνομο... η δε υ αυτομάτος χρήζει ψυχιατριακή παρακολούθηση.

    ***Δεν συμφωνήσαμε με την συνομιλήτρια μου, περί του παραδείγματος, οτι ναι αυτό ειναι κακοποιήση αλλά δεν πειράζει, σημασία έχει ο διάλογος.***

    Τι θέλω να πω με αυτά τα δυο παραδείγματα; Ότι όταν κάτι είναι συναινετικό ονομάζεται κακοποιήση μόνο όταν κάτι ξεφεύγει πέρα απο την λογική και επιφέρει σοβαρά τραυματικά τράυματα/πράξεις κτλπ. Όταν κάτι δεν είναι νομιμό κτλπ.

    Θα συμφωνήσω....

    Μέσα σε ένα φόρουμ με θεματολογία το bdsm είναι βαρύ να λες οτι κακοποιήσε συναινετικά... Φορτίζει όλο το κλίμα αρνητικά... Σαφώς και πρέπει να γνωρίζουμε οτι το bdsm ειναι ενα σκληρό σπόρ όπως λέει και η Μάντλιν.... αλλά δεν στέκει ο όρος "κακοποιήση" μέσα σε μια σχέση.

    __________________

    @All


    Κατανοώ και την δικιά σας πλευρά, άλλωστε φαίνεται απο τα λεγόμενα μου παραπάνω. Κατανοώ όμως και την πλευρά του Gotham. Αν σε κάποιον 3ον μιλήσεις για το bdsm και δεν είναι fun το λιγότερο που θα ακούσεις είναι.... είσαι ψυχάκιας, είναι επιβλαβές και προκαλεί κακοποιήση στο σώμα σου...

    Πριν πυροβολήσουμε κάποιον καλό είναι να δούμε το θέμα απ΄έξω....

    Queen

    Υ.Γ Δεν το παίζω ειδήμων, ούτε δικηγόρος... γνώμη εκφέρω.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    @Queen87 αληθινά ενδιαφέρον!

    τι κάνατε εδω; καταθέσατε μια γνώμη. μια γνώμη, εν προκειμένω, με προϋποθέσεις συνοχής, αφετηρίας και κατάληξης.
    μιά άποψη με άλλα λόγια. αυτό ακριβώς που μας έλειπε. τη δική σας άποψη. την επεξεργασία σας. δεν καταθέσατε ακατανόητα τσιτάτα τρίτων που σας φάνηκαν ομορφογραμμένα ή είχαν στρογγυλές σφραγίδες.
    αδιάφορο αν συμμερίζομαι ή αφίσταμαι της άποψης, δώσατε βάση για εκκίνηση ή εξέλιξη διαλόγου, για διευκρινίσεις, όπου λείπουν.

    επιπλέον, μπήκατε στον κόπο να επιχειρήσετε να αντιληφθείτε το περιεχόμενο άλλων απόψεων, έστω κατ' υποψίαν.

    πολλά μέλη του φόρουμ, σχεδόν απεγνωσμένα, επιχειρούν αυτό ακριβώς που περιγράψατε. να απαντήσουν, δηλαδή, σε όποιον τρίτο φαντάζεται ή φαντασιώνεται το bdsm ως μιά ύποπτη και κακοποιητική διαστροφή, οτι δεν πρόκειται περί αυτού. οτι δεν κακοποιείται καμμιά ολότητα· όσο κι αν, συχνά ή συχνότατα, εμφανίζονται κακώσεις στους ιστούς, εξωτερικά.
    φανταστείτε να δουλεύαμε και οικοδομή. θα ξεχωρίζαμε, τουλάχιστον, την κάκωση απ' την κακοποίηση. την ταλαιπωρία απ' την κακουχία, ίσως.


    @Tenebra_Silente
    ασφαλώς υπάρχουν άνθρωποι που κακοποίησαν και κακοποιήθηκαν υπο τον μανδύα του bdsm. ατυχώς, πλείστοι κακοποιήθηκαν υπό τον μανδύα της συζυγικής φροντίδας.
    τραγικά, έχουν κακοποιηθεί πάμπολλοι υπο το μανδύα της γονικής μέριμνας. τι ακριβώς επιχειρείτε να δαιμονοποιήσετε;
    θα παρακαλούσα και θα περίμενα κάποιο μέτρο. σε ποιούς απευθύνετε το «όλοι "εναντίον" ενός». ποιοί όλοι; ποιός ένας; με ποιά αφορμή ισοπεδώνετε;
    εύκολη η ανταλλαγή προσβολών, αλλά δεν χρειάζεται τέτοιο καταφύγιο.
     
    Last edited: 26 Οκτωβρίου 2016


  7. Χρησιμοποιωντας τις πιο αξιοπιστες και σοβαρες πηγες που οποιοδηποτε λογικος ανθρωπος δε μπορει να αρνηθει, παρα μονο εαν θελει να ριξει το επιπεδο διαλογου σε καφενειο, το εργο πλεον εχει χιλιοπαιχτει. 1 vs 10.

    10 αρνητες πραγματικοτητας εναντιον 1 ορθολογιστη. Δεν κερδιζει η ποσοτητα ομως.

    Πρεπει να βρειτε το θαρρος μεσα σας οπως κανουμε πολλοι και να πειτε στον εαυτο σας τι πραγματικα συμβαινει.

    Το οτι ΜΑΣ ευχαριστουν πραγματα που για τον μεσο ανθρωπο φανταζουν τρελά ΔΕ σημαινει οτι ειμαστε τρελοι.
    Ειναι ομως παθολογικο να βαφτιζουμε μια εντονη σωματικη κακοποιηση ή εαν σας τρομαζει τοσο η λεξη, κακωση ως ανυπαρκτη ή ως κατι αλλο. Αυτο ναι, ειναι παθολογικο προβλημα.
     
  8. I do

    I do Ευ ζην

    Οχι
     
  9. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Actually, προσπαθείς να πείσεις δέκα άτομα ότι μια σωματική κάκωση μπορεί να είναι μόνο προιόν κακοποίησης.
     
  10. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Μη, δεν κάνει να τα ξεφουρνιζουμε έτσι  
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    @Μαντλίν, @subwhat, @Soraya, @Queen87, άντε πάμε γρήγορα όλες στη γωνία.
    Προσέξτε γιατί έχει σκάλες, μην αυτοκακοποιηθεί καμία.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το χω πει και εξακολουθώ να πιστεύω, ό,τι μας βλέπουν σαν serial killers ή σαν τον σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι.