Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αναλύουμε την Ελληνική Γλώσσα και όχι κάποια ξένη.
    Τι έγινε; Στριμώχτηκε το πωπουδάκι σου και δε βρίσκεις κάτι στο Ελληνικό Λεξικό και μου έπιασες τα ξένα;
    Μαζέψου διότι δυστυχώς για σένα, υπάρχουν άνθρωποι εδώ γύρω που έχουν ασχοληθεί σε ψειριστικό επίπεδο με τέτοια θέματα και δεν σε παίρνει.
    Στο ξαναείπα, φτάνει με την γραφικότητα ή με τον στοχευμένο αποπροσανατολισμό σου.
     
  2. To ελληνικο λεξικο ηδη με επιβεβαιωσε. Τι εγινε; Στριμωχτηκες που η συναινετικη κακοποιηση ειναι δεδομενη και πλεον εχεις αποστομωθει;
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Και έχουμε ακόμα να μιλήσουμε για ερμηνεία εντός context, εκτός context κλπ. Χαλαρά 5-6 μετεμψυχωσεις
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Google is not our friend.
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Θα πρότεινα και στα υπόλοιπα μέλη να μην συνεχίσουμε την εκτροχιασμένη αποπροσανατολιστική ρότα και να επανέλθει το νήμα.

    Θα με ενδιέφερε να αναγνώσω εμπειρίες προσώπων και να προσθέσω τα εξής:
    Όταν δίδετε συναίνεση/συγκατάθεση επιθυμείτε να έχετε εκ των προτέρων γνώση του πλήρους πλαισίου; Αναγνωρίζετε ότι έχει ευθύνη η συναίνεση και δεν είναι παίγνιο όπου τραμπαλίζεται;
    Έχουν υπάρξει στιγμές στον χώρο του σαδομαζοχισμού όπου αισθανθήκατε κακοποιημένοι και σε τι πλαίσιο συνέβη εάν θέλετε να το τεκμηριώσετε.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    ξαναπήγα οδοντίατρο, μου είπε να κόψω τον καφέ γιατί με κακοποιεί. κάτι τέτοιο, δεν πολυκατάλαβα.
    τελος πάντων εγω είμαι ορθολογιστής και δε δινω σημασια σ' αυτές τις λεπτομέρειες, έτσι κι αλλιώς σκέτο τον πίνω, δηλαδή εννοώ ντεκαφεϊνέ, δηλαδή δε βάζω γάλα τέλος πάντων.
    πρέπει επιτέλους να μπει μια τάξη. ή κάτι τέτοιο. δε μπορεί να λέει ο καθένας κόψε τον καφέ. πώς να κόψω τον καφέ; καφέ είναι χρώμα, κόβεται ένα χρώμα; σε κανένα λεξικό δε βρήκα οδηγίες κοπής χρώματος. θα με τρελλάνει αυτός ο οδοντίατρος. είναι όλοι απατεώνες. τα χουν βάλλει μαζί μου. πρέπει να βάλω μια τάξη. ή κάτι τέτοιο.
     
  7. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Πότε σταματάει η συναίνεση κι αρχίζει η κακοποίηση μέσα σε μία bdsm σχέση;
    Τι θεωρείτε/αι κακοποιητικό;
    Πέρα από θεωρητικούρες και σοφιστείες, σε πραγματικό χρόνο, αληθινά, βιωματικά.
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Δεν έχω κακοποιηθει ποτέ σε bdsm πλαίσιο. Η αλήθεια είναι ότι έχω κακοποιηθεί σε βανίλα πλαίσια. Κάνα δύο φορούλες. Όλες συναισθηματικά, καμία σωματικά - παρά λίγο.

    Είναι δύσκολο να απαντήσω στο που σταματάει η συναίνεση κ που αρχίζει η κακοποίηση σε μία bdsm σχέση και αυτό κυρίως γτ πάντα έχω στο μυαλό μου ένα M/s πλαίσιο... Πράγματα που παλιότερα τα θεωρούσα προσβολή της ύπαρξής μου και bad bad leroy brown τώρα είναι μία Τετάρτη βράδυ...
    Συνήθως σαν κακοποίηση βιώνω το να με τσαλαπατήσει κάποιος συναισθηματικά, χωρίς να υπάρχει πλαίσιο να το φτιάξουμε μετά αυτό. Χμ, πολύ απλά, το να μου γαμάει την ψυχολογία και τον ψυχισμό - αυτό θεωρώ κακοποίηση εντός/εκτός πλαισίου. Κ είναι κ ίσως από τις πολύ λίγες κόκκινες γραμμές.

    Ίσως επανέρθω. Νάσαι καλά Τζάστ.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Για κακοποιά στοιχεία δεν τους έχω τους BDSMers για βλαμμένους το πιο πιθανό. Εγώ προσωπικά δεν έχω βίωμα κακοποίησης.
    Με έχει ''σκληρύνει'' σαν άνθρωπο το BDSM και συναισθηματικά( δε το περίμενα) και προσέχω.
     
  10. danos

    danos Regular Member

    και ολα αυτα για μια κουβεντα που ειπα  
    ανατριχιασααααααααα
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    όταν η συναίνεση σταματά εκεί αρχίζει η κακοποίηση.
    το πότε και το πως βασίζεται στα όρια του υ-σ μέλους.
    κατά πόσο είναι έτοιμο να διευρύνει τα όριά του.
    το μυαλό μας είναι το πιο δυνατό μας σημείο.
    αν εκείνο είναι έτοιμο τότε είμαστε έτοιμοι κι εμείς.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Σε οποιαδήποτε σχέση η κακοποίηση θα ξεκινούσε αν άλλα έλεγα, άλλα γίνονταν αντιληπτά. Αν δεν έδινε ο άλλος σημασία στα συναισθήματα, στη διάθεση, στην κατάστασή μου. Αν ο άλλος πίστευε ότι ήταν το καλύτερο πράγμα που είχε συμβεί ποτέ στη ζωή μου. Αν άφηνε απειλητικά υπονοούμενα να αιωρούνται. Αν είχε απρόβλεπτες αντιδράσεις. Αν με έκλεβε. Μια μικρή ποικιλία, θα μπορούσαν να είναι και άλλα.

    Θα θεωρούσα κακοποιητικό να μου προκαλούν πόνο από κακία και κακοκρυμμένη διάθεση εκδίκησης, να πιστεύουν στ αλήθεια ότι αξίζω να τρώω στα τέσσερα και αν, να μη νοιάζονται αν μου κάνουν κακό στη δουλειά και στη ζωή μου, όλα αυτά κατά συρροή και κατ' εξακολούθηση, αν ήταν μια ή δύο φορές, ας πάει στα κομμάτια  

    Καλή ερώτηση