Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    γιατι όχι;;;; το google τα έχει όλα!!! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Δεν είδα κανέναν να παθαίνει black out με τη λέξη κακοποίηση, αλλά αν συνέβαινε θα ήταν καλό να φερθούμε ευγενικά σε αυτόν. Η έννοια της κακοποίησης είναι εξαιρετικά ζόρικη υπόθεση για αυτόν που έχει κακοποιηθεί αλλά και για αυτόν που κακοποιεί. Χρειάζεται λογική και ευαισθησία στον χειρισμό της και δεν μιλώ για τους ειδικούς, μιλώ γενικά. Δεν προσφέρεται για συζητήσεις για να περνάει η ώρα.

    Τώρα τί να πω, με άφησες μαλάκα. Να σου δώσουμε το κύπελλο της επιμονής στο νήμα αυτό;
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ωραία πάνε λοιπόν και ξεκινά τα κοπι πειστ για γονίδια, γενετική, nature vs nurture γτ εγώ την τελευταία φορά που κοίταξα οι επιστήμονες δεν είχαν βγάλει άκρη για αυτό που πετάς εσύ και καλά πιασαρικη ατάκα. Κ περί υπερβολων άσε...... δεν γράφω εγώ με φοντ να φαίνεται από το διάστημα.
     
  4. Διαβαζετε συνεχως πραγματα που δεν εχω γραψει, εννοωντας αλλα αντι αλλων. Μολις εκανε το ιδιο και η gaby. Με ερμηνειες κατα το δοκουν δε γινεται κουβεντα. Υπαρχει φυσικη ταση προς την αλγολαγνεια, δεν ειπα πουθενα οτι υπαρχει σε ολους τους ανθρωπους ουτε οτι εχει χαρτογραφηθει το γονιδιο που την προκαλει. Ειναι κουραστικο να βαζετε συνεχως λεξεις στο στομα μου. Το οτι υπαρχει φυσικη ταση προς την αλγολαγνεια ηλπιζα οτι το ξερατε. Το οτι δεν το ξερατε δεν ειναι προβλημα. Το οτι με χλευαζετε επειδη το μαθατε απο μενα δειχνει μικροψυχια ομως.


    https://en.wikipedia.org/wiki/Algolagnia

    Research using MRI and computer models of neuron firing patterns has shown that most algolagniacs experience pain differently from others. Algolagniacs may have DNA errors such as SCN9A, causing inaccurate nociception to occur.

    Προφανως εχω δικιο για 192932η φορα.
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    AND HERE WE GO....
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Με συγχωρείτε όλοι οι συζητητές εδώ, κάνει ρεύμα και κρυώνω, αποχωρώ από την συζήτηση για να μη συναχωθώ  
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor


    Ακόμα μια φορά λινκ που σε βγάζει λάθος, ακόμα μια φορά καμία συνοχή ούτε καν των λέξεων όχι κάτι προχωρημένο να πεις.

    Τρικυμια εν κρανιω κλασσικού ελληναρα πανεπιστημονα αποφοιτου γουικι που δεν ξέρει να διαβάσει τα ίδια του τα λινκ.

    Μαζί σου δεν θα ασχοληθώ άλλο, λυπαμαι. Εύχομαι να έγινε ξεκάθαρο από όσους διαβάζουν ότι απλά είσαι σε σύγχυση γενικά.
     
  8. Με βγαζει εμενα το λινκ λαθος; Εξηγησε το. Δε μπορεις, διοτι απλα δεν ισχυει αυτο που λες.
    Δεν εχω εγω συνοχη λεξεων; Δεν εχεις εσυ την δυνατοτητα να κατανοησεις κειμενα...

    Προφανως δεν γνωριζεις αγγλικα για να καταλαβεις τι λεει το Link. Εγω γνωριζω αριστα αγγλικα.
    Συνοχη λεξεων εχω. Εσυ μαλλον εχεις αδυναμια στην κατανοηση κειμενου, τοσο στα ελληνικα, οσο και στα αγγλικα.


    Η φυσικη ταση προς την αλγολαγνεια συμφωνα με την επιστημη, προκυπτει απο ισχυρες ενδειξεις.


    Algolagnia is currently attributed to the misinterpretation of the brain of painful stimuli as pleasurable, which is linked in some cases to a mutation in SCN9A, which encodes a sodium ion channel.
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Έτσι ειναι κύριε Γκοθαμ μας έτσι. Λίγα αρβανιτικα μιλάω και αυτά σπαστά.. Δε βαριέσαι όμως παλιό ζωή άλλους μας ανεβάζει και άλλους μας ρίχνει στα ξένα χέρια.
     
    Last edited: 27 Οκτωβρίου 2016
  10. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Με τα αρβανίτικα πρωί πρωί με έστειλες, να 'σαι καλά..  
     
  11. VicTor

    VicTor Regular Member

    Εδώ δυστυχώς δεν έχεις λόγω του ότι οι λέξεις σε αυτές τις έρευνες είναι πολύ συγκεκριμένες και πρέπει να είσαι του αντικειμένου.
    Το SCN9A mutation, ξέρεις αν είναι hereditary (κληρονομικό) ή/και epigenetic (επίκτητο λόγο περιβάλλοντος, τραύματος, πάθησης)?
    Στο case hereditary:
    Αν η καλύτερη ιδέα που έχεις για να εξηγήσεις την αλγολαγνία είναι ένα MRI scan (που μπορεί να μας πήγε κουβά( http://www.pnas.org/content/113/28/7900.abstract) και συσχέτιση με ένα γονίδιο το οποίο είναι ενωμένο με άλλες νευρολογικές παθήσεις (ερυθρομελαλγια, σύνδρομο dravet κλπ), είναι μια αδύναμη γιατί έχει πολλά διαψεύσιμα σημεία, αλλά feasible υπόθεση.
    πχ γιατί υπάρχει μαζοχιστής χώρις SCN9A mutation, και μη μαζοχιστής που έχει 5 SCN9A mutations?
    Στο epigenetic case δεν έχεις καν σοβαρή υπόθεση, γιατί πρέπει να δείς αν το SCN9A μπορεί να υποστεί methylation λόγω θέσης/promotion timing/περιβάλλον και χίλια δυό (πολύ ωραίο ερευνητικό κομμάτι, για να μπείς και να μιλήσεις με κάποιον του αντικειμένου χρειάζεσαι διδακτορικό).

    Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα του γιατί όταν διαβάζεις κάτι στο internet ειδικά αν δεν είσαι του αντικειμένου, καλό είναι οι προτάσεις σου να ξεκινάνε με "Νομίζω, Πιστεύω , Ίσως.."

    Αλλά επιτέλους το είπες κιόλας και αναρωτιόμουν όσο διάβαζα το thread.
    Στην αρχή είχε μια ωραία θεματική για το πώς το πλαίσιο του bdsm μπορεί να μετατρέψει αυτό που σε εξωτερικό χώρο θα ήταν κακοποίηση, σε αλλεπάλληλους οργασμούς. Αυτό άρχισε να αντλεί πληροφορίες και απόψεις. Τώρα προσπαθείς να αποδείξεις το ότι έχεις δικιο και αναλώνεσαι χωρίς να προχωράει η συζήτηση. Γιατί τόση όρεξις με το δίκιο και όχι με το κηνύγι της αλήθειας/γνώσης?
     
  12. goodevil

    goodevil arcade

    Ο καθενας φτιαχνει το κοσμο του απο μικρος με τα ονειρα του με τα υλικα που του δινει η τυχη κ με τα αρχιτεκτονικα σχεδια
    που εβλεπε απο τους αλλους κοσμους γυρω του.
    Κ ας παρουμε παραδειγμα ενα σαδιστη που φτιαχνει το κοσμο του με φωτια αυτο θελω λεει να καιω για παντα κ η φωτια εκαιγε
    κ το φως γινοταν ολο κ πιο εκτυφλωτικο που αρχιζε να τυφλωνει κ αυτον το ιδιο.
    Κ διπλα καποια τυχαια παλι μαζοχιστρια που εφτιαξε το δικο της κοσμο με παγο ειτε γιατι καποιος δεν την αφηνε να ονειρευτει ειτε
    γιατι δεν εβρισκε αλλα υλικα ειτε γιατι της αρεσε να καθρφτιζει εκει τη ψυχη της αλλα το κρυο σιγα σιγα γινοταν αφορητο κ αρχιζε να
    γεμιζει με κρουσταλα παντου.
    εβλεπαν κ οι δυο οτι για να σωθουν θα επρεπε να ενωσουν τους κοσμους που φτιαξανε
    Κ της λεει αυτος ετσι κ ετσι ο κοσμος μου θα ρθεις να τους κανουμε ενα κ κουναει αυτη το κεφαλι καταφατικα.
    Συναινεις λοιπον??
    Ναι απανταει ολο χαρα.
    Κ αρχιζε η φωτια κ εκαιγε το παγο κ εβρισκε επιτελους καπου να ξεσπασει τη δυναμη της κ αρχιζε ο παγος να λιωνει να γινετε επιτελους ροη
    κ να σβηνει τη φωτια...κ αυτο συνεχηζοταν ολο κ πιο μανιασμενα στοιχεια της φυσης τους που σμιγουν διχως αυριο κ ηταν κ οι δυο ευτηχησμενοι
    αυτος πια δε τυφλωνοταν κ αυτη μπορουσε να κουνησει το κορμι της.
    Κ η φωτια ελιωσε το παγο κ το νερο εσβησε τη φωτια κ αυτα ταδυο γιναν αερας κ καινουριος κοσμος αεναος που κανενα σχεδιο δεν υπαρχει για αυτον
    κ στους γειτονικους κοσμους φαινοταν σα μια μαυρη τρυπα ετοιμη να καταπιει τα παντα.
    Κ ελεγαν αυτοι που τον εβλεπαν ο ενας στον αλλον...
    Ποιοι κακοποιησαν αυτο το κοσμο ετσι!