Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Τα γραφόμενα σας στηρίζονται στον ορισμό της λέξης κακοποίηση. Δεν αναφέρει πουθενά η δική σας έγκυρη λοιπόν γνώμη, από τι προήλθε η κακοποίηση.
    Αν κακοποίηση είναι μόνο η πρόκληση κακώσεων χωρίς καμία αιτία πέραν του αποτελεσματος, είναι θέμα δικό σας προς επίλυση. Οι κακώσεις δλδ γτ προήλθαν; για να το κάνω και πιο συγκεκριμένο.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Εάν ζητήσω ισχυρό ράπισμα και δεν το νιώθω ως κακό τότε ακόμα και με τον ορισμό σου δεν κακοποιούμαι. Επειδή είμαι πρόσωπο ζων και όχι αντικείμενο, αντιλαμβάνομαι πώς και γιατί με ραπίζει ισχυρά ο άλλος, το εισπράττω, μπαίνει μέσα μου και χωρίς να το θέλω. Για να κάνει κακό ο άλλος κάτι έχει σκεφτεί, κάπως το έχει δουλέψει, δεν είναι "στη φύση του". Επιμένω ότι απαιτεί ενέργεια και σχεδιασμό ή έστω ροπή ή μη αυτοσυγκράτηση ώστε να μη συμβεί. Η πρόθεση μετράει και στον νόμο και στην πράξη. Υπάρχει η έννοια του "δόλου" της "προμελέτης" αλλά και της "αμέλειας" στο ποινικό.
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Επιμένεις. Και δεν βλέπεις καν το λάθος!
    Δεν θα σου απαντήσω όμως, θα αφήσω το ποστ να το βλέπουν οι μαζοχιστες και να γελάμε μεταξύ μας για ευνόητους λόγους.
     
  4. I do

    I do Ευ ζην

    Θα μου επιτρεψεις να εχω λογο κ να τον εκφραζω...  
    Η δημοκρατια παυει να υφισταται οταν προσβαλεις καποιον,πραγμα που δεν εκανα!
    Εαν η αληθεια σε ενοχλει τοτε κ παλι δε φταιει οποιος εχει γνωμη
    "Μη μπλεκεστε κ μη μπλεκετε αλλους"
    Οτι δηλαδη τοσο αβουλα οντα εχει το φορουμ;δε νομιζω...συναντω πολυ βαθια σκεπτομενα κ ψαγμενα ατομα εδω
    Καλη συνεχεια.....
     
  5. Ασφαλως ειναι κακη για το σωμα. Δεν αλλαζει απολυτως τιποτα εαν γινει με συναινεση ή οχι. Το μαστιγωμα ειναι μαστιγωμα και το δερμα δεν καταλαβαινει απο κακες ή καλες προθεσεις. Ματωνει εξισου.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Ασήμαντη και αδιάφορη παρατήρηση που προέρχεται από μια ολοκληρωτική προσέγγιση η οποία αρνείται να δει το όλον, πιθανά αδυνατεί να κρίνει και έτσι απλά ισοπεδώνει.
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Πολύ εύκολα προσβάλλεστε. Πιστέψτε με η δημοκρατία είναι ασφαλής από εμένα τουλάχιστον. ζητήσατε την άποψή μου και σας την είπα. Εσείς μιλήσατε για διάλογο νομίζω αλλά όπως και να έχει καλή συνέχεια και σε σας
     
  8. Προφανως εχετε καποια αντιδικια με το ελληνικο λεξικο. Μαλλον θα πρεπει να πλασετε καινουριες λεξεις διοτι οι προσωπικες σας αποψεις και το Ελληνικο Λεξικο απεχουν παρασαγγας. Δεν διαφωνειτε μαζι μου αλλα με την Ελληνικη Γλωσσα κι ακομα δεν το εχετε συνειδητοποιησει.

    MauveDelastrange οποιος γελαει οπως λες εσυ, απλα δεν αντιλαμβανεται την ελληνικη γλωσσα και σιγουρα αυτο μονο για γελια δεν ειναι.
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Θα προσπαθήσω να επιλύσω την αντιδικία μου με το ελληνικό λεξικό.
    Προσπαθήστε να αναλύεται περισσότερο τις λέξεις
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Θα ήθελε κάποιος μαζοχιστης (όχι εγώ λόγω bias) να μας μιλήσει για την τελευταία φορά που τον εδειραν ΒΆΝΑΥΣΑ και του προκλήθηκαν ΚΑΚΩΣΕΙΣ?

    Κατά τα άλλα εγώ δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα Gotham.
     
  11. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Γελαω γοερα.....
     
  12. Εχοντας βιωσει το ολον στο οποιο αναφερεσαι, θα ηταν αδυνατον να αρνηθω να το δω. Αυτο που ειναι επικινδυνο ειναι να φανταζεται καποιος οτι η ηθελημενη κακοποιηση δεν ειναι κακοποιηση. Κυριολεκτικα, ο σαδομαζοχισμος ειναι συναινετικη κακοποιηση. Οτιδηποτε αλλο αποτελει αρνηση της πραγματικοτητας και ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

    Επειδη μας αρεσει αυτου του ειδους η κακοποιηση του σωματος, δεν σημαινει πως δεν ειναι κακοποιηση. Αυτη ειναι η μοναδικη πραγματικη προσεγγιση που μπορει να κανει καποιος εχων σωας τας φρενας.