Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Οχι μάλλον δεν εκφραστηκα σωστά.

    Εγώ είμαι μαζοχιστρια ναι? Γαμω.
    Γουστάρω να με δερνουν ναι? Γαμω.
    Νιώθω ότι με κακοποιει κάποιος? Λολ όχι.

    Αν ένιωθα ότι αυτό που κάνω με κακοποιει και αν το αντιλαμβανομουν ως πρόβλημα/ παθηση/ ανωμαλια/ παραφιλια, γιατί να το κάνω?

    ( θα σαλταρουμε μόνοι μας στο τέλος με αυτό το θέμα)

    EDIT- είπα να μην το πω αλλά δε γαμιεται.. ακόμα και όταν σαδιζω κάποιον το συναίσθημα που μου δημιουργείται εκείνη την στιγμή είναι πολύ πιο κοντά στην αγάπη πάρα σε οτιδήποτε άλλο που ίσως θα μπορούσε να σχετισθει με κακοποίηση.
     
  2. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp


    το ''ειδικούς'' το έγραψα εγώ κι εξήγησα ότι πρέπει να πηγαίνει κάποιος σε αυτούς όταν η επιθυμία για υποταγή και κυριαρχία γίνεται ανάγκη. Τα υπόλοιπα είναι δικά σου.
     
  3. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp


    και τώρα θα σου πει άλλος και το τσιγγάρο κακό κάνει και ο καπνιστής το ξέρει, αλλά καπνίζει. so what?

    φαύλος κύκλος
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Καλά, βαράτε βιολιτζήδες.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Το τρολ μεσα μου νιώθει την ανάγκη να αναφέρει την περίπτωση ενός μαζοχιστη Κυριαρχου και πως γίνεται ο Κ να κακοποιείται από το υ αλλά δεν θα το κάνω... και μην ξεχνάτε, σας αγαπώ.
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor


    Μπαααα... Απλά αρέζουνε αι νυχτερίδες, αι αράχναι και τα άλλα ζωύφια εν γένει... Επίζης και αι ξέναι γλώσσαι εν γένει, ιδιαίτερα τα αλαμπουρνέζικα και μια καινουργια, η αλλαλογιαναγαπ(μ)ιόμαστε που είναι της μόδας, πάντα εν γένει... Τα ζωύφια ΄μπορεί να είναι πολύ μικρά σαν τση ιοί και μπαίνουνε παντού, δεν βγαίνουν με αντιβάιρους όπως στα πισιά, αι αράχναι κάθονται και στήνονται όπου δεν έχει πολλή κίνηση και πιάνουνε κανα μπαγκ απρόσεκτο, σαν να λέμε σε αυτιά, σε μουνιά, τέτοια πράματα...
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Του εναντίου μια χαρά εκφράστηκες.

    Πρώτον μπορεί να ευχαριστιέσαι τον πόνο ή οτιδήποτε σχετικό και να μη τον θεωρείς κακοποίηση, να αποτελεί απλά μία μεγάλη πηγή ηδονής αλλά υπάρχον και μαζοχιστές που για να λειτουργήσουν έτσι πρέπει να νιώσουν ότι κακοποιούνται.

    Και δεύτερον κάτι που ένας/μία μαζοχιστής/ρια δεν μπορεί να αντιληφθεί για ένα σαδιστή/ρια είναι ότι η συναίνεση του παρτενέρ του/της είναι αναγκαία συνθήκη αλλά σίγουρα όχι το ιδανικό. Αν προσέξεις, στο μεγαλύτερο ποσοστό της πορνογραφίας που αφορά το sm το "θύμα" δεν συναινεί σε αυτά που παθαίνει ούτε δείχνει να του αρέσουν, αναγκάζεται να τα δεχτεί.

    Ο λόγος που υπάρχει ο μαζοχισμός και στο μυαλό του μαζοχιστή ο πόνος μεταφράζεται ως ευχαρίστηση δεν είναι για την καρμική ισορροπία με την ύπαρξη του σαδισμού.
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αυτό το νήμα ( ή μάλλον και αυτό το νήμα ), μου κάνει σαν κείνους/ες που "κλαίνε", για τα παιδάκια που πεινούν ( πια όχι μόνο στην Africa ), για τους μετανασταίοι, για τις φώκιες, για την τρύπα του όζοντος κουλουπού κουλουπού.
    Και στα καπάκια ( ή ταυτόχρονα ) σαβουριάζουν ότι βρουν μπροστά τους μέχρι δυσπεψίας, στραβοκοιτούν ( ή δεν αξιώνουν ούτε μ' ένα βλέμμα ) όποιον δεν θα μίλαγε τη γλώσσα μας, φορούν ρουχαλάκια τίγκα στο δέρμα ζώου ( από κουνάβι σε βροντόσαυρα ) και που ακόμη και για να ουρήσουν, καβαλούν το αμάξι τους. Όχι, δεν μιλάω για υποκρισία αλλά για σταρχιδισμό ( και πια το βρίσκω τελείως φυσιολογικό, αφού δικές μας οι χαρές, δικές μας και οι φρίκες, we always walk alone και άλλα "έμορφα" ), μ' ένα twist να 'χουμε, να λέμε.

    Τώρα, τι κόψιμο έπιασε τους περισσότερους/ες εδώ, για το αν κάποιος/α είχε πέσει/είναι/θα πέσει θύμα κακοποίησης στα πλαίσια βουδουσουμικής αλληλεπίδρασης ( πολύ chicε αυτό τ' αλληλεπίδραση ). Τι κόψιμο τους έπιασε, αν ο/η κάθε τυχάρπαστος/η θα τον θεωρούσε ελικόπτερο/αλιγάτορα/χωνάκι με τρεις μπάλες παγωτό φιστίκι ( όχι δυο για ν' αποφευχθούν συνειρμοί, ούτε βανίλια γιατί ακόμη και να πούμε την λέξη, είναι τζιζ σαν τα δαχτυλάκια στην πρίζα ). Μάλλον ελάχιστοι/ες πια βουδουσουμιάζουν δίχως θεατές στις "κρεβατοκάμαρες" τους και φοβούνται, μην τους ζητήσουν τα χρήματα του εισιτηρίου πίσω. Εδώ αγκύλη γιατί με τις παρενθέσεις το έχω παρακάνει : [ Βρε λες ? ]

    Το πλέον αστείο είναι, ότι για πολλοστή φορά λέει ο Ray Charles τον Stevie Wonder αόμματο. Και καλά να διασκεδάζουν με το faux μαλλιοτράβηγμα οι "εμπλεκόμενοι", αλλ' αν το "ένιωθαν" κιόλας, εγώ θα το έβρισκα αρκετά "ανησυχητικό".

    *** Άλλο ένα στιβαρό παράδειγμα ότι το νερό σαν υλικό κατασκευής προτιμάται τρύπιο. Αν έμεινε σε κάποιον/α το παραμικρό και απ' αυτό το νήμα, θα παρακαλούταν ευγενικά, να μαζέψει τα "σκάλπ" και τις "τούφες" απ' το πάτωμα.  
     
    Last edited: 8 Νοεμβρίου 2016
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    @elfcat

    Συμφωνώ ότι τα λεξικά είναι καταγραφείς των λέξεων που "χρησιμοποιούνται από την συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού που μιλά την δεδομένη γλώσσα", θα προσθέσω "την συγκεκριμένη χρονική περίοδο".
    Όμως, δεν αποτελούν παρά μια ακίνητη αναπαράσταση της κοινής χρήσης των λέξεων, μια γενική συμφωνία μέσων παρατηρητών, όπως λέτε.
    Το ίδιο ισχύει και για άλλων ειδών νόρμες, κοινωνική, ηθική, νομική etc. Περιγράφονται με γενική, συντριπτική ενίοτε, συμφωνία.
    Όμως, το BDSM ξεφεύγει από τα κοινά αποδεκτά πρότυπα, αποτελεί μια εξειδικευμένη κοινότητα. Και ως εκ τούτου, λέξεις και έννοιες που παραπέμπουν στη νόρμα καθίστανται ανεπαρκές εργαλείο για να προσδιορίσουν κάτι που από την ίδια τη νόρμα ξεφεύγει.

    Το BDSM επίσης διέπεται, όπως όλες τις εξειδικευμένες κοινότητες, από εσωτερικούς κανόνες.
    Δεν εξομοιώνεται ένας αγώνας μποξ με ένα καυγά στο δρόμο γιατί και στα δυο ανταλλάσσονται μπουνιές.
    Συμφωνώ ότι χτυπήματα, σωματικές βλάβες, κακώσεις υπάρχουν και στα δυο, αναμφισβήτητα, "απτά και διακριβώσιμα".
    Αντίθετα, διαφωνώ στον κοινό προσδιορισμό των πράξεων που προκαλούν αυτά τα αποτελέσματα ως "κακοποίηση".
    Ο καυγάς δεν έχει κανόνες, το μποξ έχει. Ορίζει από ποια χτυπήματα επιτρέπονται και ποια όχι, μέχρι πότε πρέπει να σταματήσει ο αγώνας.
    Στην κακοποίηση δεν υπάρχουν συναίνεση και εκτίμηση ανάδρασης. Αυτός είναι ο λόγος που αρνούμαι να χρησιμοποιήσω τη λέξη αυτή όσον αφορά τις bdsmικές αλληλεπιδράσεις. Εξαιρώ καταστάσεις που επικαλούνται το BDSM ως πρόφαση, και όπου προφανώς, και δυστυχώς, μπορεί να υπάρχει κακοποίηση.

    Βρίσκω δε πάντα λίγο απογοητευτικές τις έμμεσες προσωπικές κατηγορίες. Όταν εκφράζω την γνώμη μου, περιμένω ότι ο συνομιλητής μου θα επικεντρωθεί σε αυτήν, όχι στο πρόσωπό μου.
    Θεωρώ ότι η σκέψη μου επί του θέματος είναι αρκετά τεκμηριωμένη ώστε να διαφαίνεται ότι ούτε φοβάμαι λέξεις, ούτε χρειάζεται να εξωραΐσω με οποιαδήποτε δικαιολογία "τυχόν κακοποιητικές πρακτικές", που δεν έχουν χώρο στον τρόπο που προσωπικά ζω το BDSM.
     
    Last edited: 9 Νοεμβρίου 2016
  11. brenda

    brenda FU very much

    Επειδή με κουοτάρεις και δεν καταλαβαίνω τον λόγο ειλικρινά, που ακριβώς έγραψα εγώ ότι bdsm=κακοποίηση και δεν το θυμάμαι? Μπορείς να αναλύεις τις προσωπικές σου σκέψεις, αρκεί να μην υπονοείται από τα γραφόμενά σου ότι εγώ διατύπωσα κάποιο τέτοιο συμπέρασμα, ή να μην συνδέονται τα συμπεράσματά σου με τις απόψεις μου.
    Καλόπιστα θα πω, ότι για μένα το bdsm ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχει απολύτως καμία σχέση με την κακοποίηση. Η θεωρία τουλάχιστον, το σωστό, πως αλλιώς να το πω, για να μην αλλοιώνεται το νόημα?
    Δυστυχώς, δυστυχέστατα, όπως λες κι εσύ παραπάνω, στην πράξη αυτό δεν εφαρμόζεται, σε ποσοστό κομματάκι μεγαλύτερο από τους γάμους, κατά την γνώμη μου. Το bdsm λοιπόν, λειτουργεί σαν πρόσχημα για την μη συναινετική κακοποίηση. Το ίσον που αναφέρεις το έχω σιχτιρίσει εδώ και καιρό, δεν μου αρέσει να κυνηγάω μάγισσες, αλλά δεν μου αρέσει να κάνω και την πάπια, μη νομίζεις, το θέμα είναι ότι διαρκώς βλέπω, ακούω, αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν και κακοποιητικά στοιχεία στον χώρο, υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν το bdsm για να καλύψουν την έννοια της κακοποίησης, αυτό λέω και τίποτα παραπάνω.
    Ουφ, αυτά, με αγάπη επίσης, πάντα!
     
  12. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @brenda βρε brenda αφού το εγραψα ότι δεν το είπες δλδ τι άλλο να κάνω για να μιλήσω σε εσένα και να είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπονοω ότι είπες κατι....?

    Και το κουοτ έγινε ακριβώς για να φαίνεται ότι δεν το είπες αυτό πουθενά ενώ με το μεντιον μπορεί να μην φαινοταν!