Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ειναι απιτευτα ενδιαφερον αυτο το νημα, οχι τοσο για το θέμα καθ αυτό, αλλά για το πόσα διέκρινα απ τα γραπτά ανθρώπων που γνωρίζω χρόνια.

    Καθαρά θεωρητικά αναρωτιέμαι πως θα εξελισσόταν το νήμα, αν δεν υπήρχαν οι εμμονές του Γκόθαμ και εκείνων που ενεργά διαφώνησαν εξ αρχής μαζί του και τυφλώθηκαν απ εκεί και πέρα σε οτιδήποτε λέει ο οποιοσδήποτε, μια και έγινε λάβαρο το να αποδείξουμε ξανά και ξανά και πέραν πάσας αμφιβολίας πως:

    Δεν είναι κακοποιητική σχέση το bdsm.

    Δεν είναι. Όλοι σχεδόν το είπαν. Κι όμως συνεχίζονται οι εντάσεις, οι παρεξηγήσεις και διαφωνίες. Γιατί;

    Και εδώ είναι, πριν διαβάσω την @elfcat που ειλικρινά αναρωτήθηκα:

    Πάμε ξανά:

    Δεν είναι κακοποιητική σχέση το bdsm.

    Απλά αναρωτιέμαι. Ίσως κάποιοι έχουν την ανάγκη να υπερασπιστούν με εμμονή και μανία ότι κι αν είναι αυτό που νομίζουν πως υπερασπίζονται, ξανά και ξανά κι εκεί που διαφωνούν μαζί τους αλλά κι εκεί που νομίζουν πως διαφωνούν, ίσως μέσα τους δεν είναι τόσο βέβαιοι οι ίδιοι. Συνεπώς τρέμουν ίσως μέσα τους πως μπορεί να συμβεί και το ξορκίζουν όπως και με όποιους τρόπους μπορούν. Διαβάζουν τον άλλο ψάχνοντας σε τι να αντιδράσουν για να παραμείνει ψηλά το λάβαρο. Η μανία με την οποία το υπερασπίζονται είναι ισάξια με την μανιά που ο Γκόθαμ υπερασπίστηκε το δικό του.

    Και όχι δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά, ειλικρινά δεν διάβασα καν ολο το νημα, λέει κι η brenda ημουν νια και γέρασα, δεν κατακρίνω και δεν επικρίνω κανέναν, απλά γενικές σκέψεις για ένα γενικό ΄θέμα που διαβάζω χωρίς καν να κοιτώ ποιος έγραψε τι και επικεντρωνομαι στις απόψεις.

    Λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ το βδσμ.

    Απ εκει και πέρα, μπορούμε να συζητήσουμε για τα όσα είναι; lol
     
    Last edited: 9 Νοεμβρίου 2016
  2. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν είναι θέμα δικαίωσης, τότε θα δικαιώναμε και την δουλεία. Επιμένετε να εμπλέκετε διαρκώς το ηθικό στοιχείο στην νοηματοδότηση της λέξης.
    Η κακοποίηση δεν υπάρχει εγγενώς μόνο στον σαδομαζοχισμό, υπάρχει και στο Ολυμπιακό αγώνισμα της πυγμαχίας, στο ράγκμπυ, σε ένα σωρό κοινωνικές δραστηριότητες που γίνονται αποδεκτές οι σωματικές κακώσεις , μέχρις ενός σημείου τουλάχιστον,και όταν συμβούν ατυχήματα σοβαρότερα δεν πάει κανένας φυλακή.

    Τέλος πάντων, είναι σαφές πλέον ο,τι συμφωνούμε για το σημείο όπου διαφωνούμε . Ας μείνουμε εκεί.
     
  4. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Οχι δεν ειναι ετσι. Αν και αργησα πολυ να το καταλαβω. Σε ολα αυτα και σε αλλα και στο bdsm υπαρχει βια. Η βια στο bdsm και στα αλλα ειναι συναινετικη. Μεχρι ομως αυτη να γινει και κακοποιητικη την χωριζουν χιλιαδες μιλια.
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    την "δουλεία" ως ιδιωτική σχέση με συναινετικό πλαίσιο και κοινή στόχευση την εχουμε αποδεχτεί, ένιοι εξ ημών, έχοντας προβεί σε ουσιαστική διαφοροποίηση απ' αυτο που υπαινίσσεστε και αναφέρεται στα λεξικά.
    δεν είναι απαραίτητο να ομονοήσουμε, χρησιμότατο να διευκρινίσουμε. για παράδειγμα οτι οι ηθικές ποικίλουν, όμοια και οι λειτουργικότητες.
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Α ,να γειά σου!
    Ομοίως , ένιοι εξ ημών αποδεχθήκαμε την "κακοποίηση" σε συναινετικό πλαίσιο, ουσιαστικά διαφοροποιούμενοι κλπ κλπ.

    υ.γ Συνδιαλέγομαι πάντα στον ενικό. Πληθυντικό πρίν χρησιμοποίησα απευθυνόμενος όχι μόνο σε σένα, σε όλο το "μπλόκ" που έχει την ίδια ή παρόμοια αντΊληψη.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    να προβείτε σύντομα στη σαφή διαφοροποίηση γιατί θα γεμίσουμε μπατμαν. παρακαλώ θερμά.
     
    Last edited: 9 Νοεμβρίου 2016
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @tithon
    πιστεύω πως έχεις αντιληφθεί πως η ελφκατ, η λάρα ,εγώ , έχουμε ήδη σαφώς διαφοροποιηθεί και ως προς το ύφος, και ως πρός το ήθος και ως πρός την ουσία , μεγάλα παιδγιά είμαστε, καταλαβαίνουμε τα στοιχειώδη ελπίζω.
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    πάλι τα ίδια;
     
  10. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    ναι, γιατί η άποψη που πρεσβεύεις είναι επικίνδυνη.
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Χαίρομαι που έκανε η @lara[E-p] την αρχή οπότε θα ακολουθήσω και θα μιλήσω για τη δική μου "εμμονή και μανία " γιατί ίσως τελικά αυτό να είναι εξίσου σημαντικό.

    Τις τελευταίες εβδομαδες and much to my surprise εχει αναπτυχθεί μια πολύ συγκεκριμένη ρητορική στο φορουμ και μάλιστα σε παραπάνω από ένα νηματα. Η ρητορική αυτή περοστρεφεται γύρω από το κακό, το άρρωστο και το προβληματικό.

    Διάβασα πράγματα που δεν περίμενα ποτέ να διαβάσω εδώ μέσα άσχετα με ποιος τα είπε. Δεν με νοιάζει.

    Πάμε στην μανία μου.

    Εάν αρχίσουμε από τα "μικρα" και αποδεκτουμε πχ την λέξη κακοποίηση λόγω του ορισμού αυτό τι implications θα έχει? Γιατί τουλάχιστον για εμένα αν κάποιος νόμιζε τι έχω αλλεργία στη λέξη έκανε μεγάλο λάθος. Έχω αλλεργία στα implications.

    Έστω λοιπόν ότι τη δέχτηκαμε. Περιμένετε μετά να μπορεί να εκφραστεί ένας σκληρός σαδιστης εδώ μέσα όταν εμείς έχουμε δεχτεί ότι κακοποιει? Ή ένα μαζο υ που του αρέσει να το ματωνουν? Και που σταματάει αυτό? Στα 40 μαστιγωματα? Ή στα 5?

    Έγραψα για ραφη αιδοιου και μόνο σκαναρισμενο ρο δίπλωμα του γιατρού δεν μου ζητήθηκε. Κανένα πρόβλημα. Όμως όλα αυτά τα όχι και μη που διαβάζουμε τελευταία γύρω από το κακό τα άρρωστο και το πρόβλημα δεν επιβαρυνουν με κανέναν τρόπο όσους δεν επιθυμούν να τα πράξουν όμως είναι απαγορευτικα ώστε να εκφραστουν αυτοί που τα πραττουν.

    Είμαι στο φορουμ πολύ καιρό. Έγραψα ποτέ ότι αν κάποια δε ραψει το μουνι της είναι looser? Όχι. Πιεσα κάποιον να το δοκιμάσει? Όχι. Όπως όταν το εγραψα ακολούθησε ανάκριση με συγκεκριμένη χροιά και τόνο. Θα ξαναγράψω κάτι τέτοιο? Μάλλον όχι. Γτ αν θέλω να μοιραστώ μια πρακτική και μετά πρέπει να κατανάλωσω την 5πλασια ενέργεια να αποδείξω ότι είμαι καλά στα μυαλά μου αυτό δεν είναι κάτι που θα κάνω γιατί είμαστε ΕΔΏ ΜΈΣΑ.

    Αγαπημένοι συμφορουμιτες, ούτε εγώ ούτε κάνεις άλλος μπορούμε να πάμε στο φεις μπουκ και να γράψουμε για παρτουζα, δανεισμό, ραψιμο και μαστιγωμα.

    Ερχόμαστε λοιπόν εδώ. Και αντιμετωπίζουμε το "δανεισμός = όχι αγαπη" , "μαστιγωμα= κακοποιηση" , "Παρτουζα = αρρωστο" , "πολυ = μάζωξη ".

    Λυπάμαι αλλά εμένα αυτό με πνίγει. Και από ξεκινάει και ο δικός μου ο εκνευρισμός και η μανία.

    Από την άλλη σπάνια έχω δει να λεγεται "όχι μαζοχιστης = ταραμας ", "όχι πολυ = τραγικός " κλπ. Ίσα ίσα που όπως λέτε πολύ συχνά υπάρχει ακόμα και η επιλογή βανιλα.

    Όταν λοιπόν καταλάβουμε ΌΛΟΙ ότι το σημαντικό είναι να μπορώ εγώ και ο οποίος εγώ να μπω εδώ μέσα και να γράψω ότι χτες το βράδυ γαμιουμουν με το γκόμενο και τη γκομενα μου και με εδειραν μέχρι να λιποθυμησω κι μετά είδαμε όλοι μαζί αγκαλιά το ψάχνοντας τη Ντορι, και αυτό να μην έχει αντιδράσεις φβ γτ είμαστε ΕΔΩ, τότε η δική μου μανία τουλάχιστον θα περάσει.

    Δεν σας αναγκάζει και δεν σας ανάγκασε ποτέ κανείς να κάνετε κάτι που δεν θέλετε. Αφήστε μας τουλάχιστον να μπορούμε να μιλάμε για αυτά που κάνουμε χωρίς να προσπαθείτε να μας αποδωσετε λέξεις και χαρακτηρισμους με το ζόρι επειδή απλά και μόνο δε χωραμε στο δικό σας κόσμο.

    Την καλημέρα μου.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    εντάξει, βαρέθηκα.