Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Υπερβολικός στο σημείο "από τύχη δεν υπήρχαν θύματα " γιατί πουθενά δεν ανέφερα " ήμουν δεμένη σε τροχό βασανιστηριων και οι λεπίδες μου έσκιζαν τον κορμί, παραλίγο να βγούνε τα έντερα μου έξω"

    Για εσένα μπορεί να είναι S/m και όποιον πάρει ο Χαρος, που πάλι είναι BDSM, για εμένα είναι το θέλω, το έχω ανάγκη, δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και θα κάνω ότι μου ζητήσει για όσο καιρό αντέξω και το ευχαριστιεμαι. Πάντως μετά σίγουρα δεν θα ανοίξω νήματα και θα κλαιγομαι πως κακοποιηθηκα δύο χρόνια, αλλά τώρα το κατάλαβα και ήρθα να σας κλαφτω
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εσύ είπες ότι το είχε χάσει, όταν το χάνεις δεν έχεις έλεγχο και όταν δεν έχεις έλεγχο οποιοδήποτε αποτέλεσμα επαφίεται στην τύχη.

    Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει σωστά στο τι εννοούσες "όταν συνήλθε μετά από μερικά λεπτά" κατά τη διάρκεια των οποίων, όπως έχω κατάλαβει από αυτά που έγραψες, εκείνος συνέχιζε ενώ εσύ ούρλιαζες να σταματήσει.

    Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

    Όχι, δεν είναι. Το όποιον πάρει ο χάρος δεν είναι BDSM, αυτό συζητάμε εδώ και μερικές μέρες.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Απειρία και υπερβολική αυτοπεποίθηση ναι, επικίνδυνο ναι, ακόμη και ατυχημαμ λόγω υπερβολικής καύλας, όχι κακοποίηση όμως.

    Αυτό που συζητάμε και παρεμφερείς καταστάσεις, οδήγησαν στην δημιουργία των RACK και PRICK, το να τα ασπάζεται κάποιος δεν τον κάνει αποδιοπομπαίο τράγο του BDSM, ούτε και όσους αρέσκονται σε edge play ακόμη και αν είναι άπειροι .
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν και η πρόθεση μπορεί να λειτουργήσει ως ελαφρυντικό στο τέλος της ημέρας το αποτέλεσμα μετράει.

    RACK και PRICK προϋποθέτει full awareness, πχ "κοίτα, δεν ξέρω να βαράω μπορεί να σου βγει κανένα μάτι"

    Το οποίο με τη σειρά του σημαίνει full disclosure και fully awareness what the disclosure is about.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    To bdsm ή βδσμ ή βουδουσουμού είναι αρκτικόλεξο έξι (6) πραμάτωνε...
    Β for bondage,
    D for Discipline, ξανά
    D for Dominance
    S for Submission, ξανά
    S for Sadism και
    Μ for Masochism
    Εκ πρώτης όψεως, ει μη και ευλόγως, μεταξύ των έξι, φαίνεται πως χωρούν σχέσεις ...συνοχής και συναφείας.
    Εκ πρώτης όψεως και πάλι αντιλαμβανόμαστε πως πρόκειται περί έξι εννοιών, οι οποίες, αν μη τι άλλο, μπορούν να νοηματοδοτούνται παραπλήσια μεν, διαφορετικά δε, αναλόγως του πεδίου δράσης/λειτουργίας, που...
    εκ πρώτης όψεως ξαναμανά ακόμα και αν υποτεθεί πως μοιράζονται ένα σύνολο πρακτικών/διαδικασιών/κανονιστικού λειτουργικού δεν είναι υποχρεωτικό πως θα προέρχονται από τις ίδιες αφορμές/ελατήρια/ψυχόρμητα/ορμέμφυτα/ένστικτα, ακόμα και εάν εν πολλοίς μπορεί να υπάρξει μια δυνητική καταρχάς κατηγοριοποίηση σε δεδομένα δίπολα ή διατεταγμένα ζεύγη, τούτον, επαναλαλαμβάνεται, δεν μπορεί να ισχύει υποχρεωτικώς στην οποιαδήποτε ώσμωση ήθελε προκύψει μεταξύ περισσοτέρων. Εξ ου και η δημιουργική "ασάφεια" στην επιλογλη του όρου-αρκτικόλεξου ως ομπρέλα/κέλυφος/πακέτο και μεταξύ των φίλα προσκείμενων λειτουργών του ή μη και της επιζητουμένης ευρύτερης κοινωνικής αποδοχής ή συνομολογήσεως.

    Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί καμιά ανθρώπινη εκδήλωση να αφίσταται του "η μορφή έπεται του περιεχομένου", η συνειδητή και εμπράγματη αναγνώριση του οποίου ως γεγονός απαιτεί πλούτο και γενναιοδωρία επεξεργασμένων βιωμάτων, εύρος αντιληπτικού ορίζοντα, δυναμική νηφαλιότητας και ενεργή ψυχραιμία.
    Δέον λοιπόν εξανίστασθε μετά λόγου γνώσεως, επιχειρηματολογείτε κατά το ζητούμενον, πλην όμως ησύχως και ηρέμως -θέρος γαρ- ομοίως δε δυναμικώς αφίστασθε πάσης κενής περιεχομένου/κελεύσματος μοχλεύσεως ως εάν αμυνόμενοι βάλεσθε εξ αλαλαζόντων κατρακυλούντων κυμβάλων ή παρομοίως ποιων τινών φορέων κοπροκούδουνων (η ετυμολογία του κοπρο-, κατά βούλησιν και όρεξιν των αναγνωστών), νερό θέλουν μάλλον, έρημος γαρ το εαυτών πεδίον, κατά συνέπειαν κλπ κλπ...

    Αύριο θάχει πιο πολλή ζέστα από σήμερις, καταλαβαίνετε...
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μεγάλα παιδια είναι, στόμα έχουν, μιλιά έχουν, να τα βρουν, δεν μας μέλλει...
    Ούτε αν έγινε κακοποίηση ή κονιορτοποίηση ή εξάχνωση ή ζύμωση...
    Αν μας ρωτήσουν και μπορεί να έχουμε γνώμη ή να παραθέσουμε την δική μας προσέγγιση για το γεγονός είτε ακόμα και θεωρητικώς. είναι άλλο θέμα...
    Ούτε κανά δικαστήριο στήνουμε στο χάι μας κιετς ούτε μας πέφτει λόγος αν δεν μας ζητηθεί και πάντα κατ' ιδίαν...
    Τα όποια υπόλοιπα ανήκουν στην σφαίρα του ευειδούς κώλου της μυλωνούς στην παροιμία...
    ...
    Αυτό τo session watchman μήπως να αντικαταστήσει το (session)dungeonmaster..? Σε Βαττσιμάνης (φτιάξης), ακόμα πιο καλά θα ακούγεται, να τιμήσομεν και την ελληνικήν ναυτιλίαν επειδή...
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εάν δεχτώ αυτά που λες τα οποιον πάρει ο χάρος ποιος το άφησε στην τύχη; Εκείνος που ξέφυγε πάνω στην καύλα ή εγώ που έμπλεξα σε ένα session με κάποιον χωρίς safeword; Ποιος έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης;

    Το αποτέλεσμα = ξαναπήγα αρτιμελής
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Και οι δύο μιας και μιλάμε για S/M session αλλά εσύ ήσουν εκείνη της οποίας κινδύνεψε η σωματική ακεραιότητα, εσύ ήσουν που στα δικά μου μάτια υπέστεις κακοποίηση.
    Κατά τύχη έφυγες αρτιμελής απ' ότι κατάλαβα από αυτά που έγραψες και δεν αναφέρομαι στο μαστίγιο που ξέφυγε γιατί αυτό ήταν όντως κακιά στιγμή, θα μπορούσε να συμβεί ακόμα και σε πεπειραμένο. Το να μη σταματήσει δεν ήταν κακιά στιγμή, ήταν εγκληματική πράξη.
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Διαφωνώ,θα ήταν αν γνώριζε πως μπορεί να του συμβεί,αν όχι είναι ατύχημα
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Και πάλι διαφωνώ, σήμαινει "γνωρίζω και αποδέχομαι that this is dangerous and shit may happen"
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το να αγνοήσει την άλλη που του ούρλιαζε να σταματήσει δε θα το χαρακτήριζα συμβάν.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Κι εγώ διαφωνώ, αόριστα dangerous και full awareness δεν πάνε μαζί.