Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αυτό κατάλαβα εγώ, ναι. Και για μένα σωστά δεν θεωρείται κακοποίηση. Προσωπικά συντάσσομαι με τον @MasterJp εδώ.
     
  2. iolanda

    iolanda Contributor

    Πιστεύω τελικά, πως ο μόνος που μπορεί να ισχυριστεί αν κάποιος έχει κακοποιηθεί, είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος και στην προκειμένη περίπτωση δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, κάθε άλλο μάλιστα .
     
  3. mpaxari

    mpaxari Regular Member


    Για την ακρίβεια υπάρχουν και όχι ένα. Σταθμισμενα και αποδεκτά από την επιστημονική κοινότητα. Ακόμα και αν δεν είναι σε θέση κάποιος να εκφέρει λόγο, πάλι υπάρχουν. Αξιολογούν άλλες παραμέτρους, τις ίδιες συμπεραίνω που αξιολογεί και ένας Κ.
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Άλλο η συναίνεση, άλλο η κακοποίηση. Το ότι συναινεί κανείς δεν κάνει τον άλλον ούτε μη επικίνδυνο ούτε μη κακοποιητικό. Και η ύπαρξη πλαισίου αποσκοπεί και σε αυτόν τον σκοπό. Της προφύλαξης δηλαδή.
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Καλημέρα

    Η δική μου εμπειρία αναφέρεται σε συναινετική S/m σκηνή, σε μεμονωμένο περιστατικό και όχι κατ'εξακολούθηση το οποίο εγώ θεωρώ ατυχές γιατί
    Α) δεν υπήρξε δόλος - κακή πρόθεση
    Β) μόλις τελείωσε η σκηνή αναγνωριστηκε από την S μεριά το "λάθος", ζητήθηκε συγνώμη
    Γ) όταν σηκώθηκα να φύγω δεν μου απαγορεύτηκε
    Δ) δεν κατέληξα στο νοσοκομείο, έφυγα αρτιμελής
    Ε) δε συζητήθηκε ποτέ η χρήση safeword και η άρνησης της
    ΣΤ) το aftercare δεν είναι υποχρεωτικό, επαφίεται στην κρίση του εκάστοτε Dom ή Sadist. Πέρα από αυτό δεν υπήρξε χρόνος για κάτι τέτοιο
    Έφυγα τρέχοντας
    Ζ) ξαναπήγα με τη θέληση μου χωρίς ψυχολογικούς εκβιασμούς και θα συνεχίσω να πηγαίνω για όσο μου κάνει κέφι
    Η) έχω σωας τα φρένα ή έτσι νομίζω  , τάσεις αυτοκτονίας μηδέν
    Στην περίπτωση που άνοιγα νήμα και έλεγα : γνώρισα ένα τύπο, πήγα σπίτι του χωρίς safeword, η σκηνή ξέφυγε - κακοποιηθηκα κλαψ, αλλά έφυγα αρτιμελής και συνεχίζω να πηγαίνω θα μου λέγανε τα αντίθετα
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @Discerning δική μου η ευθύνη για την πορεία του νήματος, θα μεταφερθούν στο ανάλογο νήμα μόλις βρεθεί χρόνος
     
  7. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Καταλαβαίνω όσα λες. Όλες οι εμπειριες που κατατίθενται είναι σεβαστές. Και δεν είναι πρόθεση μου, να κάνω φραγκοδίφραγκα ο,τι βίωσες, δεν μπορώ άλλωστε. Όχι, το aftercare δεν είναι υποχρεωτικό, γι’αυτο και προσωπικά, το συμφωνείς, ώστε αν δεν υπάρχει, να υπάρξει πχ ρουτίνα self care η να κανονίσει κάποιος (φίλη, φιλος) να μας μαζέψει από όλη αυτή την ένταση μιας σκηνής. Όλα καλά.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  8. Discerning

    Discerning Contributor

    Συμφωνώ στο 1 και στο 3. Διαφωνώ, (και κάθε άνθρωπος που είναι ρεαλιστής, και φυσικά όχι πουριτανός πιστεύω) στο 2.

    Δεν μπορεί να υπάρχει κοινή κατανόηση, μεταξύ έμπειρου και άπειρου, ή σε άνθρωπο που κάνει κάτι που γι αυτόν είναι πρωτόγνωρο.

    Εξηγώ: Στη στρατιωτική μου θητεία, είχα τη χαρά να υπηρετήσω στα ΕΤΑ. (Επίλεκτα τμήματα Αλεξιπτωτιστών). Ενώ στο στρατό, η διαδικασία είναι πρώτα 5 άλματα (το λιγότερο) με στατικό ιμάντα, και μετά ελευθέρας, (με αρκετή και σκληρή εκπαίδευση) στην πολιτική ζωή μπορεί να κάνει κάποιος ελεύθερο άλμα απευθείας. Η επίγεια εκπαίδευση διαρκεί από 1 έως 7 ώρες, αναλόγως κράτους. Πως θα σου εξηγήσω, και πως να κατανοήσεις το συναίσθημα να κάνεις άλμα από τα 14.000 πόδια; Πως είναι δυνατόν να καταλάβεις έστω και στο ελάχιστο την αίσθηση του να πέφτεις με 200+ χλμ για ένα λεπτό, και τι θα αισθανθείς τα επόμενα 6 λεπτά πτήσης, αν δεν κάνεις το άλμα; !!! Και 100 άλματα με στατικό να έχεις κάνει, η αίσθηση της ελευθέρας, είναι πρωτόγνωρη, και μοναδική για τον καθένα. Απολύτως.

    Ιnformed: "Θα κάνουμε άλμα ελευθέρας". Συναίνεση ή όχι. Συναίνεση σε κάτι, που είναι αδύνατον να κατανοήσει εκ των προτέρων, παρά μόνο αν το επιχειρήσει. Kαμία αποποίηση ευθύνης δεν υπάρχει. Δεν την πετάς και την περιμένεις στη ζώνη προσγείωσης!

    Εχω δει, σε ζώνες ρίψης, ανθρώπους να θέλουν να το επαναλάβουν αμέσως, αλλά και ανθρώπους (γυναίκες και άντρες) να βρίζουν τον φίλο τους, που τους έβαλε σε αυτή τη διαδικασία. Συναινετικά πάντα! Λες οι της 2ης περίπτωσης, να (ή να μην) αισθάνθηκαν κακοποίηση; ! Eίναι; Εμπιστοσύνη υπήρχε, και συναίνεση.

    Συμφωνία στις μεταξύ τους πρακτικές. "Θα σε πονέσω", "Θα σε ταπεινώσω"... Είναι αμέτρητες οι πρακτικές ή όχι; Σε τι θα συμφωνήσει η υ, όταν τις αγνοεί πλήρως ή ακόμα κι αν έχει ζήσει παρόμοιες (?), όταν σε κάθε συσχέτιση, τόσο οι πρακτικές, όσο και κυρίως, τα συναισθήματα που γεννούν, μπορεί να απέχουν παρασάγγας;

    Αστειευόμαστε ή έχουμε τσακωθεί με τον ρεαλισμό; Τόσος πουριτανισμός στον ερωτισμό;!

    Πόσο άραγε διαφωνείς με αυτό; Kαι κυρίως, αν διαφωνείς, γιατί;

     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ναι, και δεν πρόκειται να αλλάξω άποψη. Το περί ατυχούς διαχείρισης του top space το ακούω βερεσέ. Το γεγονός ότι έμαθε από αυτό δεν αλλάζει επ ουδενί τα γεγονότα της πρώτης φοράς.

    Δεν έκανα καμία #metoo σταυροφορία, ρωτήθηκα ευθέως από την ίδια, έκανα επανειλημμένα ερωτήσεις να δω αν κατάλαβα καλά και απάντησα σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω εξηγώντας και το γιατί.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  10. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Είναι άλλο το εξηγώ τις πρακτικές που θα ακολουθήσω και άλλο το εξηγώ το συναίσθημα που μπορεί να νιώσεις από μια πρακτική.
    Όταν εξηγείς πρακτικές λες θα κάνουμε α, β, γ, δ κτλ και ενδεχομένως αναλόγως τα κέφια μου θα κάνουμε και ε ή λ.
    Όταν εξηγείς συναίσθημα λες ενδεχομένως να νιώσεις έτσι, εγώ σε κάτι αντίστοιχο ένιωσα έτσι κι έτσι ή μου έχουν μεταφέρει ότι μπορεί να νοιώσεις και κάπως έτσι, έχε στο νου σου ότι μπορεί να είναι όμως διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο.

    Αυτά είναι κάποιοι τρόποι του πώς εξηγείς "αν θέλεις να εξηγήσεις".
    Είναι άλλο το δε μπορώ να εξηγήσω/περιγράψω, άλλο το δε θέλω να το κάνω και άλλο το μπορώ να το κάνω αλλά όχι πάντα με απόλυτο τρόπο.

    Το αν εσείς δε θέλετε ή "δε μπορείτε να εξηγήσετε" μην το φέρνετε ως γενική αλήθεια.
     
  11. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Εμένα προσωπικά με προβληματίζει η χρήση της λέξης "κακοποιήση" όταν μιλάμε για ένα BDSM πλαίσιο. Μήπως να χρησιμοποιούσαμε μια πιο κατάλληλη λέξη; Αν υπήρξε κακοποιήση (όχι στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά γενικά μιλώντας) τότε για ποιό πλαίσιο μιλάμε; Αν και ίσως δεν είμαι ο αρμόδιος για να το σχολιάσει, εικάζω οτι και στο S/M υπάρχει πλαίσιο από το οποίο αν βγεις υπάρχει κακοποιήση και όχι "rough play"
     
  12. Discerning

    Discerning Contributor

    Δεν είναι λογιστική πράξη ο ερωτισμός!

    Για να μιλήσουμε συγκεκριμένα. Που διαφωνείς σε αυτό;