Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 5 Μαρτίου 2022.

  1. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Μάλλον δεν έχεις γνωρίσει κανέναν (πλήρη συνειδηση) αλτρουιστή στη ζωή σου.
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αυτοί οι αλτρουιστές δεν είναι καλοί αλτρουιστές, δεν είναι δικοί μας αλτρουιστές, είναι απ' τους άλλους αλτρουιστές. Χίπικοι αλτρουιστές. Βήτα. Κατώτεροι αλτρουιστές.  
     
  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Ανθρωπάκια ποταπά παιδί μου  
     
  4. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Με όλο τον σεβασμό..
    Έχω καταθέσει πλείστες φορές τη γραφή μου στο παρόν φόρουμ σε διάφορα νήματα.
    Και θεωρώ ότι πέρα από όποια συμφωνία/διαφωνία ως προς τις απόψεις, αν μη τι άλλο η αντίληψη μου περί της ελληνικής γλώσσας και η γραπτή χρήση της εκ μέρους μου, δεν δηλώνει ανεπάρκεια σε κανένα εκ των δυο.

    Επίσης θεωρώ τουλάχιστον μάταιο, να αναλωνόμαστε στην ερμηνεία λέξεων και ορισμών.

    Βλέπετε πολλές έννοιες, έχουν και αντίστοιχα πολλές ερμηνείες. Από την κυριολεκτική έως την μεταφορική, την αλληγορική έως την χλευαστική.
    Αντίθετα λέξεις ,όπως πχ πορτοκάλι, τραπέζι κτλ, δεν επιδέχονται περισσότερων ερμηνειών, πέραν από αυτό ακριβώς που περιγράφουν.

    Τόσο λοιπόν για τον αλτρουιστή, όσο και για τον αλληλέγγυο, μπορούμε να δώσουμε κατά το δοκούν έκαστος, την ερμηνεία που μας βολεύει.
    Δώσατε τη δική σας και προσωπικά μου αρκεί για τα συμπεράσματα μου.


    Τι να σας πω… δεν ήμουν ποτέ μέλος του ΣΥΡΙΖΑ ή του ΚΚΕ..
    Βλέπετε προσωπικά, δεν έχω ταυτίσει την εξουσιαστική δομή με την αδικία.
    Το αν πολλάκις συμβαίνει, το παρατηρώ μεν, δεν το θεωρώ κανόνα δε.

    Εγώ πάλι.. ότι κι αν κάνω ως προς τέτοια ανάλογη κατεύθυνση, το κάνω εξίσου με πλήρη συνείδηση, αλλά χωρίς την ανάγκη διαφήμισης και προβολής…

    Και ακριβώς για αυτό μίλησα για Δον Κιχώτες.
    Οι παντιέρες, οι διαφημίσεις και οι προβολές οποιασδήποτε μορφής, ντυμένες με τον μανδύα μιας ανωτερότητας, και μιας συνείδησης που μόνο κάποιοι επίλεκτοι έχουν, μου προκαλούν καχυποψία.
    Και θα μου επιτρέψετε να τη διατηρώ κραταιά..
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Σε μια μάλλον παράπλευρη "συζήτηση", που με ωθεί το τι παρατηρώ με κάποια απογοήτευση γύρω μου: στην ανάγκη μας να βρίσκουμε πάντα το σχήμα "αίτιο-αιτιατο" (καθόλου παράλογο), δεν αντιλαμβανόμαστε συχνά το πώς μπορεί να οδηγηθούμε σε πατερνς. Τα οποία, δυστυχώς, δεν μας αφήνουν να δούμε ότι συμβαίνουν πράγματα κι εκτός του πατερν...
     
  6. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    “The universe will keep testing you, with similar patterns in your life.
    Until you proven, that you have levelled up”

     
     
  7. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ειλικρινώς δηλώνω ότι τα κάτωθι σχόλια δεν μπαίνουν στην ad hominem λογική.
    Η πριβέ κυκλοφορία φερομένων ως "γεγονότων" και η "εγκυρότητα" που προσδίδουν οι πριβέ υποκειμενικές απόψεις, περιγράφουν πλήρως τόσο το πλαίσιο, όσο και την ισχύ αυτού που τιμές εξ ημών αποκαλούν "παρακράτος των υ.".

    Σέβομαι απολύτως την προσωπική σας άποψη.
    Η πραγματικότητα όμως, τόσο η εικονική πραγματικότητα του παρόντος φόρουμ, όσο και η έξωθεν σκληρή πραγματικότητα, την διαψεύδει.
    https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...allagi-tou-27xronou-katigoroymenou-gia-viasmo

    Για να είμαι ειλικρινής, εγώ τουλάχιστον όχι.
     
  8. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σας το εύχομαι. Έχω γνωρίσει ανθρώπους με συνειδητή προσπάθεια ως προς αυτή την κατεύθυνση. Το έργο η ζωής του και οι πράξεις τους δεν μου άφησαν περιθώρια να αμφιβάλλω. Αναγνωρίζω τη δυσκολία αυτού του δρόμου.  
     
    Last edited: 19 Μαϊου 2022
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για τα εκτός forum υπάρχει και το presumption of innocence και το due process.

    Γι αυτό -και όσον αφορά τις όποιου είδους κοινότητες- και έχουν τόσο μεγάλη σημασία οι απαντήσεις στις ερωτήσεις της @estelwen
     
  10. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ας μου συγχωρεθεί ο κυνισμός.
    Εμπιστευόμενος πλήρως την ειλικρίνεια σας και δίχως ίχνος ειρωνίας, λυπούμαι πολύ για το ότι βιώσατε μια τόσο δυσάρεστη εμπειρία.
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

       
    Καθόλου δυσάρεστη. Really  
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Πράγματι, αυτό προκύπτει από τους στατιστικούς ελέγχους των δεδομένων.