Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 3 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    γιατι ειμαι μαστ(ε)ροχαλαστης. 
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου


    Έστω και έτσι να είναι όπως τα γράφεις, φίλτατε Πέρρη, εσύ πού βρίσκεις το κακό στο να θέλει κάποιος να βοηθήσει το συνάνθρωπό του, και κριτικάρεις το φίλτατο Durcet ειρωνευόμενος εμένα, και μάλιστα χωρίς κανείς από τους δυό μας, να έχει αναφερθεί καν σε σένα;

    Ο φίλτατος Flowform δεν νομίζω να χρειάζεται η βοήθειά σου, γιά μένα όμως, κάθε βοήθεια, δεκτή. "Άφετε τα παιδία, ελθείν προς με"...

    (Ξεεέρω, ξέρω, μην ανησυχείς. Λεξικό, έ; Το έχω φροντίσει, έχει αποσταλεί ήδη με courier).


    Κι ένα ακόμη ερώτημα, φίλτατε, μιά και είναι από αυτά που πρέπει να σ' αρέσουν ιδιαίτερα, γιατί τα συνηθίζεις: Επί του θέματος του νήματος, θα συνεισφέρεις την πολύτιμη άποψή σου; Γιατί μετά από 170 ποστς σ' αυτό το νήμα, το μόνο που εσύ έχεις κάνει είναι να κάνεις μιάν ερώτηση γιά την οποία θα μπορούσες να έχεις πληροφορηθεί από την ΕΡΑ Σπορ, και να κριτικάρεις ειρωνικά αυτούς που κριτικάρουν ειρωνικά...



     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου


    Γιά άλλη μιά φορά, Ευτυχισμένε Ιδιοκτήτα, αποδεικνύεις ότι είτε δεν έχεις τη δυνατότητα να καταλαβαίνεις τί διαβάζεις (και ή μη τι άλλο, τα ελληνικά μου είναι σαφή), είτε -όπως είπα ήδη από πολύ πριν- γοητεύεσαι τόσο από τον ήχο της "φωνής" σου, που δεν μπορείς ν' ακούσεις καμμιάν άλλη, είτε νομίζεις ότι μπορείς να διαστρέφεις την έννοια αυτών που έχουν γραφτεί, μπας και ξεγελαστεί κανένας άλλος (μιά και δεν πιστεύω να φαντάζεσαι ότι μπορεί να μπερδευτώ εγώ ο ίδιος, και να θεωρήσω την απάντησή σου, απάντηση σε πράγματα που έγραψα εγώ)... Έχω την εντύπωση ότι αυτό ακριβώς το τελευταίο τεχνασματάκι επιχειρείς να εφαρμόσεις. Και πάλι, όπως έκανες και με τη lara. Έχω ήδη απαντήσει, βεβαίως:
    Παρ' όλ' αυτά, αν και είναι πολύ κουραστικό να κάθεται να ασχολείται κανείς όχι με σχόλια σε πράγματα που είπε ή έγραψε, αλλά στο οτιδήποτε μπορεί κάποιος άλλος να του αποδίδει, ας διευκρινίσω δυό-τρία πραγματάκια σχετικά μ' αυτό το παραπάνω ποστάκι σου... Όχι γιά σένα βέβαια, εσύ θα είχες ήδη καταλάβει εάν υπήρχε αυτή η δυνατότητα, αλλά προς χάριν του οιουδήποτε τρίτου πιθανώς χρειάζεται όλη αυτή την περιττολογία...

    Η άποψή μου γιά σένα λοιπόν (που φυσικά μ' ενδιαφέρει το εάν σ' ενδιαφέρει, όσο ακριβώς ενδιαφέρει κι εσένα), είναι βασισμένη -ακριβώς αντίθετα απ' ότι λες- στα όσα ΞΕΡΩ γιά σένα, σε όσα δηλαδή διαβάζω σ' αυτό το φόρουμ, και μόνον... Επίσης, ομολογώ και δηλώνω ότι έχω όντως πλήρη άγνοια περί ολιστικής θεραπευτικής, και ποτέ δεν ισχυρίσθηκα κάτι διαφορετικό...

    Γιατί αναφέρεις όμως την ολιστική θεραπευτική; Εγώ δεν έγραψα τίποτε σχετικά, και εάν εσύ έχεις γράψει κάπου ότι μ' αυτήν ασχολείσαι, είναι κάτι που προφανώς μου διέφυγε, το αγνοώ. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν, τη σύνδεση...

    Το εάν θα ασχολείσαι ή όχι μαζί μου είναι φυσικά δική σου επιλογή, δεν θα σου επιβάλω εγώ τίποτε. Φρόντισε μόνο εάν είναι να ασχολείσαι και να απαντάς τελικά, να είναι σε πράγματα που γράφω, και όχι σε άλλα...

    "Ομοιοπαθητικό", πότε "σε χαρακτήρισα"; Γιά άλλη μιά φορά: Ξαναδιάβασε.
    Όχι μόνον δεν σε χαρακτήρισα ομοιοπαθητικό, αλλά αντίθετα εξέφρασα την ευχή να μην είσαι ομοιοπαθητικός, διότι έγραψα ότι έχω τη χειρότερη γνώμη γιά τους ομοιοπαθητικούς γενικά (βασισμένη σε πολύ κακές προσωπικές εμπειρίες) τους οποίους ανέφερα ως παράδειγμα, και δεν θα ήθελα μ' αυτό το παράδειγμα να σε θίξω προσωπικά (θα το θεωρούσα unfair, μιά και όντως δεν ξέρω ούτ' εσένα, ούτε τη δουλειά σου)...


    Εν κατακλείδει, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτό που σε διακρίνει είναι μιά ολιστική αντίληψη των πραγμάτων τέτοια, που έχει καταλήξει να είναι ένα νεο-δόγμα. Όσοι πιστοί, οφείλουν να το πάρουν ολόκληρο, και να το καταπιούν αμάσητο. Κάθε άλλος είναι αιρετικός, και δει όπως ρίπτεται στην πυρά...


    Το "Νεφεληγερέτης" βεβαίως επίσης δεν το κατάλαβες, δεν μπορώ να σε κακίσω όμως, και γι' αυτό... Δεν παραπέμπει πάντως, σου διευκρινίζω, σε καμμία "θεϊκή ιδιότητα", αλλά στα αστραπόβροντα...

     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Δεν αμφισβητώ, εξού και έγραψα για γιατρούς-εμπόρους, πως γίνονται πολλές καισαρικές χωρίς λόγο. Είτε επειδή κάποιοι γυναικολόγοι θέλουν να τα «φάνε» είτε επειδή από άγνοια κάποιες μελλοντικές μητέρες φοβούνται τον φυσικό τοκετό.
    Είμαι υπέρ του φυσικού τοκετού, όταν κι εφόσον αυτός είναι εφικτός και δεν θέτει σε κίνδυνο τη μητέρα ή το παιδί.
    Γι αυτό και ενώ όλες οι ενδείξεις ήταν εναντίον του, συμφωνήσαμε με τον δικό μου Γιατρό, πως θα δοκιμάσω. Κι όταν μετά από 16 οδυνηρές ώρες πλέον το παιδί πνιγόταν, έγινε η καισαρική που μου χάρισε την 1η μου κορούλα, που αν άκουγα κάποιο φανατικό των φυσικών τοκετών, με καμία γνώση ιατρικής, θα έχανα.
    Κάτι που συνέβη σε φίλη μου, που πιστή στις εναλλακτικές και ολιστικές αντιμετωπίσεις των πάντων, πίστεψε την μαία- θεραπευτή και τελικά μετά από 30 ώρες έχασε το παιδί, πριν προλάβουν να την πάνε νοσοκομείο.
    Όπως έχω γνωστό που έμεινε παράλυτος όταν ο χειροπράκτης-θεραπευτής του έκανε μη ενδεδειγμένη ..θεραπεία.
    Λέγοντας αυτά, θέλω να τονίσω πως έμποροι, τσαρλατάνοι και άτομα με φανατισμένες απόψεις υπάρχουν τόσο στην κλασσική ιατρική, όσο και ανάμεσα στους ολιστικούς θεραπευτές. Όπως επίσης υπάρχουν και ψώνια.

    Οι συχνότατες επιθέσεις – έστω και άγαρμπα κεκαλυμμένες όπως την πιο πάνω- κατά του ΜΜ, μου έχουν γεννήσει μια ειλικρινή απορία. Τι σου έκανε και έχεις κηρύξει προσωπική βεντέτα? Γιατί μόνο ως προσωπική βεντέτα μπορεί να εκληφθεί η μανιακή σου ενασχόληση με κριτική του ΜΜ, σε όποιο νήμα εκφράσει την άποψη του.
    Και μάλιστα υποπίπτοντας ο ίδιος στην παγίδα να πράττεις αυτό, το οποίο διατείνεσαι πως κτυπάς, όπως πιο πάνω.

    Δεν τα λέω αυτά για να κάνω κανενός τον δικηγόρο, δεν είναι το στυλ μου, άσχετα αν παρατηρώ άλλα άτομα εδώ μέσα που το κάνουν εξαιρετικά, για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα άλλων, από προσωπική συμπάθεια ή κάποιο προσωπικό συμφέρον.

    Πιστεύω Flowform πως Ο ΜΜ απάντησε στην τοποθέτηση σου επί της ερώτησης μου…

    Αν μιλούσες μόνο με επιχειρήματα, δεν θα γινόταν εξ αρχής αυτή η συζήτηση.
    Αλλά όχι μόνο μιλάς για πτυχία, αλλά διαφημίζεις και το αποτελεσματικό των ικανοτήτων σου, ως θεραπευτής αορίστου κατηγορίας και αυτό σε καθιστά για μένα διπλά επικίνδυνο για να νέα μέλη όπως τον Galatas που το νεαρό της ηλικίας και η έλλειψη γνώσεων περί bdsm τον αφήνουν αρκετά ευάλωτο, στις απόψεις ενός «ειδικού», μια και δεν γνωρίζει αυτό που μας δήλωσες εξ αρχής, πως ουδεμία πραγματική εμπειρία δεν έχεις επί του θέματος και η μοναδική σου επαφή, είναι τα διαδικτυακά role play games, κάτι που προσπάθησε να αποσαφηνίσει η ελφκατ και θεωρήθηκε για κάποιο λόγο ειρωνεία.

    Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντική την ερώτηση της, μια και μία ειλικρινής απάντηση, θα έθετε τις απόψεις σου που έχουν σχέση με το θέμα -και όχι την επίδειξη γνώσεων αναφορικά με το πόσα και ποια βιβλία έχεις διαβάσει και πόσο καλός είσαι ως θεραπευτής αόριστης κατευθύνσεως- στην πραγματική τους διάσταση.
    Αλλά μάλλον έχεις γενικότερο πρόβλημα διαχωρισμού του πραγματικού από το φανταστικό.
     
  5. Re: Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου


    Το - πι
    Τόπι
    Πιάσε το τόπι...

    Και εγώ αυτά έκανα στο δημοτικό 
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου


    Όλοι αυτά κάναμε στο δημοτικό, sklavina... Mε εξαίρεση κάποιους που προφανώς άρχισαν από πολύ νωρίς τις κοπάνες με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται στην ανάγνωση, και τελικά να ξεπεπετιούνται μέσα στις κουβέντες απλά γιά να ρωτήσουν γεμάτοι απορία "τί έγινε, ρε παιδιά;", αντί να κάτσουν μόνοι τους να διαβάσουν και να καταλάβουν τί έγινε και τί δεν έγινε...

     
  7. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Flowform μήπως αντί για μαστερ να το γύριζες σε sub? 
    Βλέπω ότι η ''ικανότητά σου να παραποιείς ή να μην κατανοείς τα λεγόμενα άλλων είναι έντονη.Έχεις την τάση μάλιστα να αυτοπροσδιορίζεσαι ως αδικημένος (χαρακτηριστικό γνώρισμα) και να πιστεύεις πράγματα που ποτέ δεν ειπώθηκαν.

    Τα έχεις μπερδέψει.Άλλοι είναι αυτοί που κάνουν αυτή τη δουλειά...

    Είχα απαντήσει από χθες αλλά για να μη συνεχιστεί μια τέτοιου είδους αντιπαράθεση, διέγραψα το ποστ μου.
    Βλέποντας όμως να γράφεις αυτά τα οποία πιστεύω εγώ για σένα δεν μπορεσα να μην απαντήσω.
    Αν κάποιος εκχυδαιζει και βαίνει σε κοκορομαχίες αυτός είσαι εσύ.
    Για πάρ'το πάλι απ'την αρχή και ξαναδιάβασε τι λές και τι σου λένε και αν έχεις καθαρό νου θα το καταλάβεις.
    Όσο για τα τα επιχειρήματα μάλλον τα δικά σου είναι αυτά που τελείωσαν αφού όταν βρήκες ''διασκεδαστική'' την άποψη μου κατέφυγες σε ειρωνείες
     
  8. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Λιγα γεγονοτα.
    1. Δεν γνωριζεις τι θεραπευτης ειμαι, και δεν εχεις αποψη για το αν ειμαι ή δεν ειμαι "αρμοδιος" να εκφερω αποψεις επι των θεματων που εξεφερα. Και οπως -ακριβως αντιθετα απο αυτα που μου προβαλλεις- δηλωσα πιο πανω, η αοπτελεσματικοτητα μου ή οχι ως επαγγελματιας δε μπορει ουτε να υποστηριχθει απο μενα, ουτε να κριθει απο σενα σ αυτο το νημα, οποτε, γιατι ασχολεισαι με την επαγγελματικη μου ιδιοτητα;
    2. Ειτε ημουν ειτε δεν ημουν θεραπευτης, ειτε ημουν ειτε δεν ημουν 'ψωνιο' ή 'κομπογιαννιτης', εχω δικαιωμα να εκφερω τις αποψεις μου και να απαντησω μοναχα σε κριτικη των αποψεων μου και οχι σε κριτικη για το ατομο μου, απο ατομα που δε με γνωριζουν! Τι προσπαθεις να πεις ασχολουμενη με την επαγγελματικη μου ιδιοτητα; Οτι οι αποψεις μου δε μπορει να ειναι σωστες ΕΑΝ δεν ειμαι ο κατα τη γνωμη σου ειδικος; Το παρουσιαζεις ως λογικη αυτο;
    Ή νομιζεις οτι διογκωνοντας και διαστρεβλωνοντας τον τροπο που ανεφερα την επαγγελματικη ιδιοτητα μου μπορεις να εξαφανισεις το τι ακριβως γραφτηκε, που μπορει να το διαβασει οποιοσδηποτε;
    3. Δεν σου επιτεθηκα ουτε ασχοληθηκα μαζι σου, περα απ ότι εγραψες εσυ για μενα, κι εκει με ευγενικο τροπο.
    3. Ποτε δε θα εθετα την επαγγελματικη μου ιδιοτητα και ικανοτητα σε κριση απο ανθρωπους που δεν εχουν προσοντα να την κρινουν. Η -τελειως ασχετη- γνωμη τους μου ειναι πληρως αδιαφορη. Ο τροπος που ανεφερα την επαγγελματικη μου ιδιοτητα δεν ηταν ουτε προκλητικος, ουτε υποβολιμος, ουτε αφηνει περιθωρια για τις 'ερμηνειες' σου.
    4. Δε γνωριζεις τιποτα για το παρελθον μου στο χωρο του bdsm, ουτε για το τι ειδους σχεση/εις διατηρω, και δε δινω δεκαρα και παλι για την ασχετη με μενα και τη ζωη μου αποψη σου για μενα. Οπως δε δινω δεκαρα γι αυτο που ισχυριζεσαι εσυ οτι ζεις στο χωρο, και ουτε ασχοληθηκα δημοσια μ αυτο.

    Ωστοσο βλεπω με επαγγελματικο ενδιαφερον τη 'διευκρινιστικη' σου προσπαθεια να 'αποσαφηνισεις' το 'ποιος ειμαι', για το καλο των νεων ανθρωπων ωστε να μην παρασυρθουν απο καποιον σαν και μενα και λαβουν τη 'λαθος' εικονα για το bdsm. Παντα σε σχεση, φανταζομαι, με τη δικη σου 'ορθη εικονα για το bdsm'.

    """...σε καθιστά για μένα διπλά επικίνδυνο για να νέα μέλη όπως τον Galatas που το νεαρό της ηλικίας και η έλλειψη γνώσεων περί bdsm τον αφήνουν αρκετά ευάλωτο, στις απόψεις ενός «ειδικού» μια και δεν γνωρίζει αυτό που μας δήλωσες εξ αρχής, πως ουδεμία πραγματική εμπειρία δεν έχεις επί του θέματος και η μοναδική σου επαφή, είναι τα διαδικτυακά role play games, κάτι που προσπάθησε να αποσαφηνίσει η ελφκατ και θεωρήθηκε για κάποιο λόγο ειρωνεία."""

    Να γιατι βλεπω με επαγγελματικο ενδιαφερον τα γραπτα σου.
    Αυτο εχει ονομαστει απο αλλους ειδικους 'συναισθηματικη πανουκλα' (emotional plague).
    Ειναι η προσπαθεια κοινωνικης εξοντωσης καποιου με διασπορα φημων, που μαλιστα ακριβως οπως εδω, εκφραζονται ως 'κοινη γνωση'. 'Αφου ολοι ξερουμε', 'αφου ο ιδιος το δηλωσε'...
    Φυσικα, καμια ουσιαστικη αναφορα σε συγκεκριμενα κειμενα ή λογο. Απο που το ξερουμε; Που το δηλωσε;
    Κι αν γινει αναφορα, παντα χαρακτηριστικο της τεχνικης ειναι η διαστρεβλωση, η υπερβολη.
    Το εμφανες κινητρο; Φυσικα παντα για 'ανωτερο σκοπο', οπως εδω, 'για την προστασια των παιδιων μας', 'για το κοινο καλο', 'για την κοινωνικη ηθικη'.

    Για μια τελευταια φορα:
    Αν καποιους ενοχλουν καποια επιχειρηματα, μπορουν να τους αντιπαρατεθουν στο ιδιο επιπεδο. Με επιχειρηματα.
    ΔΕΝ απευθυνθηκα σε ΚΑΝΕΝΑΝ προσωπικα με τα κειμενα μου.
    ΔΕ με ενδιαφερει κανενας απ οσους δεν τα καταλαβαινουν και δεν ενδιαφερονται να ρωτησουν.
    ΔΕ με ενδιαφερει η προσωπικη ζωη κανενος, αν δεν προκειται να συσχετιστω θερμοτερα μαζι του.
    ΔΕΝ προκειται να συσχετιστω με ατομα που κανουν προσωπικες επιθεσεις σε ανθρωπους που ενω δεν γνωριζουν, αυτοκλητα τιθενται ως κριτες τους.

    Αν τα κειμενα μου εκτος απο τα δικα τους μισο-κουφα αυτια βρηκαν εστω και εναν αναγνωστη που βρηκε κατι ΣΤΟ ΘΕΜΑ που διεγειρε την αντιληψη του, ή αν βρηκα εστω και ενα ενδιαφερον σχολιο ή μια αλλη αποψη ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ που να διεγειρει τη δικη μου αντιληψη, ειμαι ικανοποιημενος. Και βρηκαν τετοιους αναγνωστες, και διαλογος εγινε, και ειμαι ικανοποιημενος.

    Τα αρσενικα και θηλυκα κοκκορια ας παρουν την κοκκορομαχια τους αλλου. Δεν ειμαι κοκκορας, αυτα τα μπαλακια που πειραζετε δεν ειναι λειρι!!
     
  9. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Αλλα σ αυτο εισαι 'μαστορας'! (αυτο παρεισφρυσε απο αλλο νημα, εκεινο με τα σερεμπρα!)
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Ειρηνη υμιν ρε παιδια!!
    Flowform,εβαλες μια ψυχαναλυτικη παραμετρο στην εξεταση του ζητηματος,που προσπαθησε να περιγραψει με αδρες γραμμες τις επιπτωσεις του συγχρονου δυτικου πολιτισμου στην ψυχοσυνθεση μας,(προχωρωντας κατοπιν σε μια εξειδικευση του προφιλ του Κ και του υ) θεωρωντας τον σε τελευταια αναλυση ,"υπευθυνο" για τα τραυματα που ολοι κουβαλαμε και που διαστρεφει εν τελει την φυση μας η οποια αν καταλαβα καλα, αναδυεται καλυτερα ,οσον αφορα την "αγαθοτητα " της μεσα απο κοινωνιες αυτονομες και δημοκρατικες,,οπως αυτες του Summerhill η των "πρωτογονων" των νησιων του Ειρηνικου.
    Ειναι ενα περιγραμμα ενδιαφερον,αν το εχω συλλαβει σωστα,που θετει κατ'εμε, προς διερευνηση και συζητηση σε οτι αφορα τα καθ'ημας,την πιθανοτητα προελευσης κυριαρχικων η υποτακτικων συμπεριφορων σ'αυτα τα "τραυματα" -"ξενωση" θα μπορουσε να ειναι ενας αλλος ορος ισως;- και τον τροπο που ο καθενας μας τα εσωτερικευει.
    Βεβαιως ,θεωρω δικαιολογημενες τις ενστασεις και τις αντιδρασεις για την γενικευμενη αληθεια της αποψης αυτης,ειναι ομως γεγονος πως ειμαστε δημιουργηματα αλλα και δημιουργοι ταυτοχρονα ,της κοινωνιας στην οποια ζουμε.
    Απο την αλλη,σε σχεση με το θεμα του νηματος,ο Κ ειτε συναισθηματικο ερειπιο ,-μετα λογου γνωσεως ομως ! - ειναι ,ειτε ο μιστερ Τελειος ,ειτε κατι αναμεσα,δεν παυει να ειναι ανθρωπος και σε μια σχεση- οχι ξεπετα,το'χουμε διευκρινησει αυτο - με ενα υ που επισης (δεν παει να) ειναι ανθρωπος και ουχι ειδικον πλασμα,(συν)αισθανεται και επενδυει συναισθηματικα.Πανω απ'ολα ενδιαφερον,φροντιδα και -γιατι οχι- στοργη για το υ του ,(ας αφησουμε κατα μερος την αγαπη) ,ωστε να εμπνευσει και να εδραιωσει την απαιτουμενη εμπιστοσυνη.Διαφορετικα,μιαν ωραια πρωϊα το υ αν δεν ειναι τελειως ζωντοβολο , θα την κανει με ελαφρια πηδηματακια.
     
  11. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Πεταγομαι να χτυπησω κωδωνες και καμπανες για την τιμη, και επιστρεφω, underherfeet  
    Δεν εχω διαβασει πολλα κειμενα σου απο το παρελθον, αλλα με ευχαριστει να βλεπω τη σαρκαστικη ευφυια σου να ασχολειται σοβαρα με ενα θεμα που με ενδιαφερει κι εμενα. Εμμ ..μην το παρεις πανω σου βεβαια και φλιπαρεις...

    Και αφου εθεσες τη συνδρομη σου στο θεμα, θα επιστρεψω συντομα να το συζητησω και μαζι σου.
    Α, προσωρινα, να σου πω οτι δε βλεπω οσα εγραψα ως ευαγγελιο, αλλα ως μια πιο πιθανη οπτικη για το 'ανθρωπινο προβλημα' απο την κρατουσα. Και μια τετοια, που ανοιγει νεα ερωτηματα προσπαθωντας να απαντησει σε προηγουμενα. Οπως θα πρεπε να κανει η επιστημη.
     
  12. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Και πολλά άλλα, too much to quote.

    Καινούριες ιδέες είναι μια ψυχαναλυτική προσέγγιση;  

    Έστω, αλλά μιας και μιλάς για ολιστικές προσεγγίσεις, η ψυχοσωματική ιατρική εδώ και πολλά-πολλά χρόνια δεν έχει καμία σχέση με ψυχαναλύσεις, τραύματα γέννησης, οιδιπόδεια, συναισθηματικά ερείπια και λοιπές ψυχόφουσκες. Δεν είναι εδώ ο χώρος να αναπτυχθεί κάτι τέτοιο, αλλά, αν είσαι όντως επαγγελματίας θεραπευτής, είναι δυσλειτουργικό να μένεις στατικός:
    [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/Psychosomatic_medicine]Psychosomatic medicine - Wikipedia, the free encyclopedia[/ame]

    [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/Behavioral_Medicine]Behavioral medicine - Wikipedia, the free encyclopedia[/ame]

    Φιλικά...