Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 3 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    και γω σε συμπαθω μπρε! 
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Δεν επενδύω σε ανθρώπους. Το λιγότερο που θα πάθω είναι να μου μείνουν πεσκέσι, υποδυόμενοι το αρχικό κεφάλαιο.
    Και για να είμαστε ακριβείς: Ερωτεύομαι και Αποκερδαίνω είναι έννοιες ασύμβατες.
    Οι άνθρωποι ερωτεύονται τυχαία και απρόβλεπτα. Έρως και Σχεδιασμός αποτελούν contradictio in termini.
    Ένας Κυρίαρχος 'παθαίνει έρωτα', όπως προσβάλεται από ένα βακτηρίδιο. Στα καλά του καθουμένου. Πανομοιότυπα με έναν υποτακτικό.
    Από τη στιγμή που είτε ο ένας είτε ο άλλος αρχίζουν να υπολογίζουν την πιθανή αξιοποίηση του μυστηριώδους αυτού πάθους, ο Έρως έχει εγκαταλείψει το πεδίο της μάχης. Εγκαθίσταται εκεί η κερδοφόρος συνήθεια, όσα δηλαδή οι αφελείς αποκαλούν 'αγάπη'.
    Ο Έρως δεν τοκίζεται. Φονεύει.
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Αγαπητέ μου, έτσι όπως εμφανίζονται (προβάλλονται, διαφημίζονται; διαλέγεις και παίρνεις) οι M/s σχέσεις, θεωρείς ότι είναι απόλυτα ανάλογες με τις ερωτικές σχέσεις γενικότερα;

    Εάν έχω καταλάβει κάποια πράγματα σωστά, δεν είναι αμφότεροι εξ ίσου πρόθυμοι να "προσβληθούν"...
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Το ότι γνωρίζω περισσότερα για τις σχέσεις Αφέντρας - σκλάβου είναι γεγονός και νομίζω ότι έχω γράψει κατά καιρούς αρκετά πάνω στο θέμα, χωρίς ενδοιασμούς και κολλήματα.

    Δεν κατάλαβα όμως γιατί θα πρέπει να μην γνωρίζω το τι συμβαίνει και σε άλλου είδους σχέσεις (Αφέντη - σκλάβας). Μήπως είναι ένα επτασφράγιστο μυστικό, που δεν πρέπει να κατέχω? Η μήπως πατάω κάλους και το θέμα αιμορραγεί και πονάει?
    (Προσοχή μην το πάρεις προσωπικά MindMaster –εδώ μέσα, έχει φοβηθεί το μάτι Μου)
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Δεν ρωτήθηκα, αλλά απαντώ: Στο ζήτημα που μας απασχολεί Mind Master είναι απολύτως ταυτόσημες - μιλώ για τον έρωτα, δηλαδή τη σφαγή, αλλά και τις κοινές ερωτικές σχέσεις, όσες έχουν μια ένταση να τις πυροδοτεί.
    Δεν αγαπώ τα βακτηρίδια και δεν είμαι πρόθυμος να τους παραδοθώ. Μόνα τους με επισκέπτονται, γαμώ την κούτρα τους γαμώ! Δεν είμαι ο μόνος. Θες να θυμηθούμε μια περίπτωση για τον καθένα μας;
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Παρεξήγησες. Δεν εννοούσα ότι κακώς ρωτάς, άλλωστε το ερώτημά σου αποτελεί το ήμισυ του δικού μου.

    Απλώς ζήτησα να μας εκθέσεις το πώς απαντάς εσύ, ως Mistress, στο άλλο μισό του ερωτήματος. Ή έστω, προσθέτω, να μας διευκολύνεις με κάποιες παραπομπές προς τα εκεί που το έχεις κάνει στο παρελθόν, γιά να μην τα ξαναγράφεις.
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Mindmaster,οπως δεν μπορουμε να στοιχησουμε ολες τις Μ/ς σχεσεις πισω απο ενα προβαλλομενο προτυπο,ομοιως δεν μπορουμε να το κανουμε και για τις υπολοιπες.
    Υποθετω πως δεν αναφερομαστε στα φαστφουνταδικα,εξειδεκευμενα και μη..
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Πας γρήγορα Mind. Σου απάντησα στο #17.
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Συνδέεις τον έρωτα με το θάνατο και δη τον βίαιο, εξ όσων δύναμαι να αντιληφθώ?
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Ράδιον. Ου μην αλλά, εγώ Master δεν είμαι και υμείς, αν και θα ηδύνασθο να αυτοχρισθείτε "Master of the Universe", δεν δηλώνετε τοιούτος (no pun intended)...
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Δεν είμαι βέβαιος τί θέλεις να αντιληφθείς, elfcat.
    Ούτε καταλαβαίνω γιατί ρωτάς όσα δεν χρειάζεται καν να υποθέσεις.
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ζητώ συγγνώμη για την παρεξήγηση MindMaster. Μπορεί ο γραπτός λόγος να είναι πιο ασφαλής, αλλά είναι και εύκολα παρεξηγήσιμος μια που δεν έχει "χρώμα"…U know!!.

    Θα πω και πάλι την γνώμη Μου εκ νέου, μια που το ζητάς …
    Τα πράγματα δεν είναι και τόσο ευοίωνα και για τις Αφέντρες.
    Λειτουργούν και αυτές για τους υποτακτικούς ως άλλες "σειρήνες” Είναι πρόκληση!
    Τραβάνε πληθώρα υποτακτικών, αλλά δεν παύει να είναι και αυτές παθούσες…
    Δεν είναι τυχαίο ένα δοκίμιο που είχα γράψει και είχα ανεβάσει κάποτε "ο κεραμιδόγατος υποτακτικός». Μέσα στις χαριτωμενιές, περιγράφω το τι συμβαίνει και σε αυτές τις σχέσεις
    Πιστεύω λοιπόν ότι ένας απελπισμένος υποτακτικός από την αδιαφορία που υφίσταται ή από την έλλειψη Κυρίαρχων Γυναικών, υποτάσσετε στην ιδέα της Κυριαρχίας του από ένα Κυρίαρχο θηλυκό που ανταποκρίνεται στις εν μέρη προσδοκίες του, αλλά που μπορεί να μην τον καλύπτει σε όλους τους τομείς και … που σε άλλη περίπτωση (vanilla) δεν θα επρόκειτο να δεσμευτεί σε καμία περίπτωση μαζί της.
    Όταν του περάσει η καύλα δυστυχώς τότε …"μην τον είδατε τον Παναγή".

    Αυτό συμβαίνει συχνότατα και σε αυτές τις σχέσεις. Δυστυχώς η στέρηση φέρνει λαιμαργία και ένα ψευδές αίσθημα πείνας. Όταν αυτό το αίσθημα χορτάσει, έρχεται και ο κορεσμός και μαζί έρχεται και η εξέγερση αυτού που θα αποκαλούσαμε σε άλλη περίπτωση "αδύναμου κρίκου" (υποτακτικός)
    Γνώμη Μου είναι λοιπόν ότι, δεν πρέπει να πιστεύουμε στην αδυναμία των υποτακτικών (άλλο τι λένε και υποστηρίζουν και άλλο τι συμβαίνει πραγματικά), να μάθουμε να έχουμε το 'γνώθι σʼ αυτόν", να θυμόμαστε "το πόσα απίδια πιάνει ο σάκος" Μας, γνωρίζοντας τις δυνατότητες Μας και να κρατάμε πάντα μικρό καλάθι, για να μην βρισκόμαστε προ δυσάρεστων εκπλήξεων.