Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματική ηλικία στο bdsm & συναισθηματική αξία της παρθενίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος NoStop, στις 23 Μαϊου 2007.

  1. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    καμμια σιγουριά!!
    Ισως να αρέσκεται στην ιδέα να "πλάσει " απο μηδενική βάση μια μικρή , αβγαλτη παρθένα. Ισως... ίσως και όχι όμως!!. Εξαρτάται απο τις ανασφάλειές Του   

    Ομως το θέμα είναι , στην περίπτωση που τον ιντριγκάρει η ιδέα τι παίζει...
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    αν ΜasterJP , συναισθηματική ωριμότητα , δεν σημαίνει, ότι έχω συναίσθηση και γνώση του εαυτού μου , των θέλω μου και των συναισθημάτων μου καθώς και του τι με κάνει να νιώθω καλά, τοτε παρακαλώ δώστε μας τον ορισμό ώστε να τον έχουμε 'πυξίδα" στο ερώτημα Σας προκειμένου να μην ξεστρατίζουμε.
    thanks in advance  

    ??
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2007
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Προσωπικά δεν πιστεύω πως ταυτίζονται τα δύο.
    Έπαψα να είμαι παρθένα στα 14 (ναι από τότε φαινόταν πως είμαι τσούλα  ), αλλά συναισθηματικά ώριμη για Ds έγινα στα 35.
    Οπότε αυτό για μένα είναι απόδειξη πως η έντονη σεξουαλική ζωή δεν είναι ένδειξη πιθανής ωριμότητας για Ds. Και κάλλιστα μια γυναίκα που για τους όποιους λόγους έχει αυτό τον υμένα, μπορεί να έχει μέσα από διαφορετικές εμπειρίες και διαφορετικά βιώματα να έχει καταλήξει πως οι ανάγκες της την οδηγούν στην υποταγή.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @MPSlave: μήπως γίνεσαι αναιτίως επιθετική; <χ>

    υπαρχει ερώτιση στο ποστ σου ή αποτελεί δήλωση η φραση που αναφέρεται στην συναισθηματική ωριμότητα;

    Δεν επέλεξα τυχαία την παρτουζα, όσο παράξενο και αν σου φαίνεται απαιτεί μεγάλη συναισθηματική ωριμότητα και από ανδρες και από γυναίκες καθώς τους φέρενει αντιμέτωπους με πολλές φοβίες. Αποτελει "καθρέφτη".
     
  5. Dolce

    Dolce Regular Member

    Δε διαφωνω για τη διαφωνια. Το αποφευγω αυτο ως πρακτικη οσο μπορω. Διαφωνω επι της ουσιας, λαθος συμπεραινεις πως συμφωνω. Και εξισου επι της ουσιας κατα την αποψη μου ηταν η ερωτηση μου πριν. Επιπλεον, δε θυμαμαι να μιλησα πουθενα για βια και δεν καταλαβαινω που αναφερεται η βια για την οποια μιλας. Συνδεεις το BDSM με τη βια; Η ειναι το BDSM βια οταν η κοπελα ειναι παρθενα; Και ποιος θα ορισει απο ποια ηλικια και πανω δεν ειναι βια;
     
  6. Dolce

    Dolce Regular Member

    Να επαναφερω τις ερωτησεις που τεθηκαν, πριν χαθουμε σε διαξιφισμους, γιατι τις θεωρω ειλικρινα ενδιαφερουσες:

     
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Ερώτηση ήταν ΜasterJP! καθαρή και άδολη.

    Κάθε άλλο παρά επιθετική. H ερωτησή μου ήταν γνήσια, αυτό που ανεφερα ως ορισμό αντιλαμβανομαι εγω σαν συναισθηματική ωριμοτητα και επειδή ίσως το αντιλαμβάνομαι και λάθος , Σας ρωτησα ωστε να ειναι ξεκάθαρο.

    Γιατι επιθετική?? (λυπάμαι που το πήρατε έτσι ειλικρινά)!

    ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟΥΤΟ : Δεν έχω ουτε λόγο ουτε σκοπό να είμαι επιθετική με κανέναν!! Υγιώς προσπαθώ να συνδιαλέγομαι και πιστέψτε με, αν χρειαστει να με υπερασπιστώ (και μόνον τότε) , θα είναι εμφανής η "επιθετικότητά μου"  
    Προς αποφυγή περαιτέρω παρεξηγήσεων.

    Οσο για την συναισθηματική ωριμότητα των συμμετεχόντων σε παρτουζες, θα μου επιτρέψετε να πω την άποψη μου . Ναι κάποιοι το κάνουν συνειδητά και έχοντας αντιμετωπισει τους εαυτούς τους και ξέροντας τι θέλουν και πως το θέλουν και εχουν καταπολεμισει τα ταμπου και τις φοβίες τους. Πολλοι ομως απλά δεν μπαινουν σε κόπο αναλύσεων και τέτοιων υψηλών νοημάτων και θα τολμουσα να πω πως καμμια επικοινωνία δεν έχουν με το συναίσθημα τους και με την εγκεφαλική αυτη διεργασια που ομορφα περιγράψατε.

    Dolce
    ok διαφωνεις επι της ουσίας , η οποια όμως δεν καταλαβαίνω ποιά ακριβώς είναι. Σαφώς και δεν μίλησες εσύ για βία . Ουτε είπα ότι μίλησες. Ούτε εγώ μίλησα για βία!!
    Εγώ είπα ότι βίαια
    αλλα αν δεν μπορω να το κάνω πιο αναλυτικό , νομίζω ότι είναι ήδη αρκετά.  
    Ουτε το bdsm είπα οτι είναι βία , ουτε η παρθένα που εμπλέκεται στο bdsm είναι βια!!!

    Είπα : Αν βίαια , εννοόντας τη συναισθηματική βιάση που μπορεί να επιφέρει πχ η εντονη κυρίως συναισθηματική, επιρροή ενός Κυρίαρχου, σε μια αβγαλτη κοπέλα (είτε παρθενα είτε οχι) κλπ ... να μην επαναλλαμβάνομαι.

    Όσο για το ότι δεν ταυτίζονται Lara τα δύο , συμφωνώ απόλυτα. Και ουτε θεωρώ προϋποθεση να μην ειναι παρθένα για να είναι συναισθηματικά ώριμη , ουτε το αντίθετο φυσικά!!

    Το μόνο που είπα εν ολίγοις, είναι ότι
    ο χρόνος,
    η ηλικία και
    οι εμπειρίες της ζωής
    (και όχι απαραίτητα και μόνον οι σεξουαλικές),
    ΣΥΝΗΘΩΣ συνδράμουν στην συναισθηματική ωρίμανση του ατόμου .

    Αν επ' αυτου διαφωνείτε ... οκ ! τι να γίνει δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα!!   
     
    Last edited: 23 Μαϊου 2007
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΗΠΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΙΑΣ ΠΑΡΘΕΝΑΣ


    θα απαντήσω MasterJp σε κάποια στιγμή που θα είμαι χαλαρός..
    Παλιοπερίοδος..
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @ΜPslave: δεν θεωρησα πως γίνεσαι επιθετική, ρώτησα "μήπως" <χ>

    οσον αφορά τις παρτούζες ελάχιστη σχεση έχει αν και ποσο το έχει φιλοσοφήσει κανεις, όταν καποιος βρεθει εν αδαμιαία περιβολή μπροστα σε αλλα 5 πχ ατομα που περιμένουν (η πιστευει πως περιμένουν) κάτι από αυτόν, οι μασκες πευτουν όσο εφαρμοστες και αν είναι. Σε αυτό που αναφέρεις οδηγει η εμπειρια πρωτίστως και πολυ λιγωτερο η απουσία σκεψης.

    Αναφέρεις

    γνωση της υπαρξης και αναγνωρισή τους όταν προκύψουν ή και επίγνωση των αιτιών τους;

    Υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στο "ξερω τι νοιωθω" και στο "ξερω γιατι νοιωθω αυτο που νοιώθω"

    Το πρωτο μονο του αποτελει δείγμα συναισθηματικής αυτογνωσίας μεν αλλά όχι απαραίτητα και συναισθηματικής ωριμότητας, αυτή έρχεται με το δεύτερο.
     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συναισθηματική ηλικία στο bdsm & συναισθηματική αξία της

    Απλοικό μου φαίνεται να ισχυρίζεται κάποιος ότι ξέρει να κάνει παστίτσιο κ ότι μπορεί να επιλέξει ότι θα το κάνει με κίμα ή χωρίς κιμά ενω δεν έχει φάει ποτε του παστιτσιο ούτε κιμά.. του είναι αγνωστες γευσεις.. και επίσης.. δεν έχει ξαναμαγειρεψει ποτε του πέρα απο βραστά αυγα.
    Οι σεξουαλικές φαντασιώσεις όταν δεν υπάρχει η γνώση κ κυρίως εμπειρια μπορεί να οδηγησουν σε λάθος εκτιμήσεις ως προς την πραγματική σεξουαλική ικανοποίηση του ίδου ατόμου..
     
  11. Dolce

    Dolce Regular Member

    Σωστο. Εξισου και το αντιστροφο. Η σεξουαλικες εμπειριες χωρις αυτογνωσια και συναισθηση του τι μου αρεσει, τι χρειαζομαι και γιατι, μπορουν επισης να οδηγησουν σε λαθος εκτιμησεις (συμπερασματα εκ των αποτελεσματων, οπου βλεπω μονο αυτα που μου εχουν τυχει ως τωρα και ολα τα αλλα δεν υφιστανται). Βλεπε: επεσα σε 3 αντρες που θεωρουσαν μια πραξη των 3 λεπτων πληρως επαρκη, συμπερανα πως η σεξουαλικη πραξη δεν μου προσφερει ευχαριστηση. Δεν μπορουν απο μονες τους οι εμπειριες να οδηγησουν σε σεξουαλικη ωριμοτητα, αλλα σιγουρα δεν μειωνω την αξια τους. Δεν θεωρω σεξουαλικα ωριμη μια γυναικα 30 χρονια παντρεμενη που "καθεται" στον αντρα της καθε Κυριακη βραδυ για 30 χρονια. Και ολες τις στασεις του κοσμου να ξερει καποια, και με 1000 ατομα να εχει κανει σεξ, παλι αυτο δεν την καθιστα απο μονο του σεξουαλικα ωριμη. Αλλο ξερω τις κινησεις που πρεπει να κανω, αλλο ξερω τι πρεπει να κανω για για να χυσω εγω και τι για να χυσει ο αλλος, κι αλλο εχω επιγνωση της σεξουαλικοτητας μου. Ξερω γυναικες που εχουν κανει σεξ τρεις φορες στη ζωη τους και ειναι πιο ωριμες σεξουαλικα απο πολλα "ποδηλατα" (οποιος βλεπει, καβαλαει τη σελα.) Χωρις καμια διαθεση να μειωσω τα ποδηλατα, ειλικρινα, και σιγουρα ουτε τις γυναικες-ποδηλατα, καλα να 'ναι.   Απλως η σεξουαλικη ωριμοτητα δεν αποτελει πολλαπλασιο της σεξουαλικης εμπειριας, αυτο πιστευω. Αυτο που ηθελα να πω οταν ειχα θεσει την ερωτηση ηταν πως οι σεξουαλικες φαντασιωσεις και η αποδοχη/κατανοηση τους ειναι ενα εργαλειο αυτογνωσιας και αυτοαναλυσης απαραιτητο στην πορεια προς τη σεξουαλικη ωριμοτητα. Σιγουρα οχι το μονο βεβαια, σ'αυτο συμφωνω.

    Ισχυει νομιζω αυτο που αναφερθηκε για τη συναισθηματικη ωριμοτητα εδω:

     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ηλικία στο bdsm & συναισθηματική αξία της παρθενίας

    Δεν θα διαφωνησω.. τίποτα απο μόνο του δεν είναι αρκετο.. Το χτίσιμο της προσωπικότητας είναι ψηφιδωτο που με κόπο, χρόνια κ πολύ προσωπική δουλεια συντελείται αν θέλουμε έκτός από την θέαση του.. να είμαστε κ γνώστες της δομής του.
    Πάντα θα υπάρχουν παραδειγματα για να δείχνουν κ μια άλλη πλευρά.. σε ένα θέμα..
    Για να μη χαθουμε λοιπόν ποτε σε γενικευσεις κ πότε σε εξαιρέσεις κανόνων.. πρέπει κάπως να το μαζέψουμε..
    Η δική μου αρχική αντίρηση στο συγκεκριμενο ποστ του φιλού όπου ξεκινησε την κουβέντα αυτή..
    Ηταν..
    Η πληροφορία..
    "μια παρθενας που κάποιος την πήρε απο πίσω, την μετέτρεψε εν μια νυκτι (!) σε σκλάβα κ θριαμβολογούσε με όλο αυτό.. "
    Μένω σ αυτο που διαβαζω όπως γράφτηκε.
    το παρθενα μου δείχνει μη πρότερη εμπειρια.. σεξουαλικής συνδιαλλαγής πέραν του εαυτού της..
    Με παραπέμπει σε μια πιο ευαισθητη ψυχολογια
    Με παραπέμπει σε μικρή ηλικία ..
    Το bdsm ειναι ίσως η πολυπλοκότερη σεξουαλική κ όχι μόνο μορφή ερωτικής συναναστροφής..
    (ναι υπάρχουν κ τα τρενα- αν είναι περιπτωση τρενου μικρό το κακό.. αν δεν είναι όμως.. τότε ναι θα εστιάσω)

    και εστιάζω λέγοντας..

    Δεν μπορούμε εγώ τουλάχιστον (άλλοι μπορει να το εισπράτουν αλλιώς) να αφήνω τέτοια ποστ ασχολίαστα σα να μη τρέχει τίποτα..
    Η συναισθηματική ωριμότητα είναι απολύτως προσωπική κ διαφορετική για τον καθενα, μη βλεπουμε το bdsm κ τις σχέσεις σ αυτό απο την ρομαντική πλευρα τους μόνο.. όλα θα ήταν καλώς τακτοποιημενα αν όλοι οι κυριαρχοι/ες ήταν γνώστες καταρχήν του με τι κ πως παίζουν ,που θέλουν κ γιατι θέλουν να το φτάσουν εκει..
    Μια συναισθηματικά ασταθής υπό με ένα γνώστη κ "σοβαρό κυριαρχό θα ήταν ίσως ή καλυτερη της.
    Μια συναισθηματικά ασταθής υπό με εναν που θέλει απλως να δερνει κ να γαμαει κωλαράκια κ θα την παρατησει κυνηγόντας την επόμενη καλυτερη τζει λο, θα είναι η καταστροφή της. Αν αυτή η 2η ασταθής υπό ήταν η κοπελίτσα όπως έγω την ειδα στο αρχικό ποστ.. τότε ?? Ξεφευγουμε κ απο το bdsm ξεφευγουμε κ απο την σεξουαλική ωριμότητα κ πάμε στην συγκρότηση της προσωπικότητας.. πολλές ψηφιδες κατακερματισμένες..

    ps. Ικανη σεξουαλική εμπειρια - κ όχι ωριμότητα γιατι κ αυτό ειναι αχανές κ θα χαθούμε παλι- θεωρώ προυπόθεση προ της εισόδου ston bdsm κόσμο.
    ps2 Η τυπική διατρηση του υμένα που συντελειται την πρωτη φορα, δεν σημαίνει σαφώς κ όπως πρωείπατε, ότι την 2η φορα της πράξης, το εν λόγω άτομο απέκτησε κ ικανή σεξουαλική εμπειρία..
    και όχι μόνο αυτα..