Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματικός "ευνουχισμός"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 30 Νοεμβρίου 2008.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Αν μου επιτρέπεις : σίγουρα θα καταφέρει να τα διαχειρίζεται καλύτερα δεδομένου ότι αν αλλάξουν οι προτεραιότητες ο στόχος είναι πιο ξεκάθαρος(ο Κ είναι ξεκάθαρος ενώ το "εγώ" αλλοπρόσαλλο) αλλά το τίμημα?η απώλεια της βούλησης? δε πρόκειται για διανοητικό ευνουχισμό ?
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Γράφαμε μαζί... Εγώ έκανα edit και εσύ απάνταγες...
    Απαντήθηκε η ερώτησή σου μετά το edit μου ή όχι;

    Η βούληση δεν έχει σχέση με το συναίσθημα, έχει;  
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Θα απαντηθεί ,άμα απαντήσεις και στο επιμέρους ερώτημα..
     
  4. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    To oποίο είναι;
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Αυτό..#24
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Ε αυτή σου η ερώτηση ρώτησα αν απαντήθηκε μετά το edit μου   Προφανώς όχι όμως  

    Xμμμ... υποθέτω ναι λοιπόν. Δεν σταματάς να είσαι άνθρωπος και να θες να επιβιώσεις. Ίσα ίσα που νομίζω ότι αυτή η διαχείριση των συναισθημάτων βελτιώνει την ποιότητα διαβίωσης  

    Υ.Γ. Ο hugger ίσως μπορεί να απαντήσει καλύτερα σε αυτό μιας και απ' ό,τι είπε νωρίτερα είναι μέσα σε αυτή την κατηγορία και έχει την εμπειρία.
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Κάποια σχέση έχει!πολλές φορές μπορεί να αποτελεί απλά την έκφραση συναισθημάτων κάποιες αλλες φορες η βούληση σαν ποιόν λογικής διεργασίας μπορεί να εγείρει συναισθήματα. Σίγουρα η ψυχή είναι άρικτα συνδεδεμένη με το μυαλό και η ανάπτυξη της μεταξύ τους σχέσης είναι το ζητούμενο σε πολλές αναζητήσεις
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Η διαχειριση των αισθημάτων πόσο απέχει από τον αυτοματισμό όμως;Τι έχεις απέναντι σου από τη σκοπιά του Κυρίαρχου;Τι συναισθηματικό background έχει αυτός και σε τι μορφές και ποσότητα το εξωτερικεύει;Μου μιλάς για ιδανικές καταστάσεις;Αν ναι,γιατί;Δε θέτω άλλα ερωτήματα  
     
  9. hugger

    hugger Regular Member

    re: Συναισθηματικός "ευνουχισμός"*

    Α μου δωσατε το λογο 
    Εγω απλα μετα απο μεγαλη ερωτικη απογοητευση εγινα ατρωτος συναισθηματικα. Αυτο ειναι ολο.Κραταει χρονια και μαλλον χαιρομαι τωρα γι αυτο κι ας πονεσε στην αρχη. Συγγνωμη αν δεν καταλαβα καλα και επρεπε να αναφερω κατι σχετικο με BDSM μονο.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    re: Συναισθηματικός "ευνουχισμός"*

    Θεωρώ πως (προ)καλώντας ενα "υ" ατομο να διαχειρισθει τα συναισθηματά του (ακόμη και αν το επιθυμει βαθύτατα βασει της λογικής του) του στερεί κανεις ενα μεγάλο κομμάτι από την φύση* του. Η κατάλληξη συνήθως είναι ενα frustrated "υ".

    Βρίσκω πολύ πιο "προσφορο" να αποκτήσει το "Κ" την εμπιστοσύνη του σε τετοιο βαθμό ωστε το "υ" να δεχθεί (ή καλύτερα να προσφέρει) την διαχείρισή τους στο "Κ" (θεωρώντας δεδομένο πως το "Κ" δέχεται την ευθυνη).

    Το ενστικτο αυτοσυντήρησης, που αναφέρθηκε έχει αμεση σχέση με την αναγκη ενός "υ" για ασφάλεια και κατω από αυτό το πρισμα φρονώ πως πρέπει να ειδωθει. Σε αυτή την περίπτωση η αίσθηση της απώλείας απουσιάζει.

    Το δυσκολότερο ισως σημείο σε όλη αυτή την διαδικασία είναι η αποδοχή εκ μερους του "υ", πως ακόμη και οταν δεν του αρέσουν (βλέπε βολεύουν) οι χειρισμοι του "Κ", θα "πρεπει" και πάλι να εφαρμοσθουν. Άλλωστε o στόχος (ακόμη και αν για πολλούς "ευτελίζει" την έννοια κυριαρχία) είναι: "κάτι που (πιθανόν) θέλει και ζητά το ίδιο το υ, στοχεύοντας στην εκπλήρωση αυτού που θέλει να είναι, αλλά δεν μπορεί, λόγω αυτών των συναισθημάτων."

    @elfcat: αναρωτιέμαι, γνωση / επίγνωση ή οξυδέρκεια η πηγή της αναντησής σου;

    * με την έννοια της προσωπικότητας

    ΥΓ. Προς DreamMaster, παράκληση φίλτατε, αν τυχει να διαβάσεις αυτό το νημα και μπεις στον πειρασμό ν' απαντήσεις, φιλτραρισε την όποια απαντηση σου από το φίλτρο, που γράφει επάνω "full time job".
     
  11. fractal

    fractal Regular Member

    Απάντηση: Συναισθηματικός ευνουχισμός

    Στα τελευταία του λόγια ο KURTZ στο Apocalypse Now λέει τα παρακάτω και το βάζω όλο γιατί μου αρέσει
    ....:"I've seen horrors … horrors that you've seen. But you have no right to call me a murderer. You have a right to kill me. You have a right to do that … but you have no right to judge me. It's impossible for words to describe what is necessary to those who do not know what horror means. Horror. Horror has a face … and you must make a friend of horror. Horror and moral terror are your friends. If they are not, then they are enemies to be feared. They are truly enemies. I remember when I was with Special Forces. Seems a thousand centuries ago. We went into a camp to inoculate the children. We left the camp after we had inoculated the children for Polio, and this old man came running after us, and he was crying. He couldn't see. We went back there, and they had come and hacked off every inoculated arm. There they were in a pile. A pile of little arms. And I remember … I … I … I cried. I wept like some grandmother. I wanted to tear my teeth out. I didn't know what I wanted to do. And I want to remember it. I never want to forget it. I never want to forget. And then I realized … like I was shot … like I was shot with a diamond … a diamond bullet right through my forehead. And I thought: My God … the genius of that. The genius. The will to do that. Perfect, genuine, complete, crystalline, pure. And then I realized they were stronger than we. Because they could stand that these were not monsters. These were men … trained cadres. These men who fought with their hearts, who had families, who had children, who were filled with love … but they had the strength … the strength … to do that. If I had ten divisions of those men, then our troubles here would be over very quickly. You have to have men who are moral … and at the same time who are able to utilize their primordial instincts to kill without feeling … without passion … without judgment … without judgment. Because it's judgment that defeats us.

    Μακαρι όταν αποφοιτήσω με το καλό από το κολλέγιο του Bdsm και είμαι ακόμα όσο το δυνατό αρτιμελής εσωτερικα και εξωτέρικά να μπορώ να κάτσω κάτω από το δέντρο bodi και να ατενίσω με ηρεμία την κοιλάδα του πόνου και να μην με αγγίζει τίποτα . ίσως γιατι τα δάκρυα θα έχουν στερέψει ,ίσως θα σταματήσει να με νοιάζει να πληγώνω ανθρώπους , να ελέγχω την απώλεια
    και ξέρω καλά τι είναι απώλεια.
     
  12. fractal

    fractal Regular Member

    Απάντηση: Re: Συναισθηματικός ευνουχισμός




    If we can't make memories, we can't heal.

    We all lie to ourselves to be happy....


    ...Memory can change the shape of a room; it can change the color of a car. And memories can be distorted. They're just an interpretation, they're not a record, and they're irrelevant if you have the facts

    Όι αναμνήσεις είναι μόνο μια ερμηνεία .!!!
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014