Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματικός "ευνουχισμός"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 30 Νοεμβρίου 2008.

  1. MiB

    MiB Regular Member


    Το συγκεκριμένο θέμα είναι από μόνο του περίπλοκο πιστεύω, όσο και να προσπαθούμε να το απλουστεύσουμε. Η δική μου απάντηση στη συγκεκριμένη ερώτηση (βλ. bold) - όπως ήδη ανέφερα - είναι ότι το θεωρώ εφικτό να επιτευχθεί αυτό που ονομάζεις "συναισθηματικός ευνουχισμός" αλλά πάντα ως ένα συγκεκριμένο σημείο - ανάλογα τις ιδιαιτερότητες του κάθε ατόμου. Το "περιβάλλον" (όπως αναφέρεις) όμως είναι αρκετά δύσκολο να μην παίζει το ρόλο του σχετικά με σεξουαλικές δραστηριότητες. Έστω ότι δεν εστιάζουμε λοιπόν σε αυτό και το θεωρούμε "ιδανικό" σε όλες τις περιπτώσεις. Ίσως τότε, να είναι ο μόνος τρόπος που μπορεί να εφαρμοστεί - το ίδιο προς άπαντες - η συγκεκριμένη "φόρμουλα" σε ατομικό επίπεδο..
     
  2. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Συναισθηματικός "ευνουχισμός"

    Κατά μια έννοια αυτό που κάνουμε είναι σα να προσπαθούμε να αποφασίσουμε πως να συμπεριφερθούμε σε μιά άλλη επόμενη ζωή.... Σαυτή που ζούμε τώρα απλά θα αποφασίσουμε για το πως θα συμπεριφερθούμε στην άλλη!
    Το βάζουμε κάτω, το αναλύουμε σε θεωρητικό επίπεδο 100% χωρίς όλο αυτό που περιγράφουμε να έχει ίχνη εμπειρίας μέσα του-δεν αναφέρομαι σε κάποιον απλά την αίσθησή μου καταθέτω-είμαι ο πρώτος που σαυτό το νήμα θεωρητικολογώ και μόνο!

     
  3. Emma

    Emma Contributor

    ΜiB αυτό που μάλλον σε μπέρδεψε είναι η παρανόηση από πλευράς σου ότι το συγκεκριμένο θέμα αναφέρεται στον τομέα των σεξουαλικών δραστηριοτήτων συγκεκριμένα, ενώ, στην πραγματικότητα, είναι γενικής φύσεως  
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συναισθηματικός "ευνουχισμός"

    Το know how δεν το αποκτάς από τις εμπειρίες. Το αποκτάς κ υ ρ ί ω ς λόγω εκπαίδευσης ή παιδείας... (είτε σε πρωιμα χρόνια είτε αργότερα)
    Οι εμπειρίες από μόνες τους δε λένε τίποτε, παρά μόνο και αν αυτές μπορείς να τις διαχειριστείς...
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συναισθηματικός "ευνουχισμός"

    Eξού το "κτλ" που έβαλα μετά το "εμπειρίες"  
    Αν και, σε κάποιες περιπτώσεις τουλάχιστον, οι εμπειρίες δεν έχουν (και) "εκπαιδευτικές χρήσεις";
     
    Last edited: 5 Δεκεμβρίου 2008
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συναισθηματικός "ευνουχισμός"

    Α γεια σου
     
  7. MiB

    MiB Regular Member


    Παρότι το συγκεκριμένο νήμα βρίσκεται στην κατηγορία "bdsm and fetish discussions", δεν αποκλείεται να φταίει μόνο το πονηρό μου το μυαλό και φαντάστηκα ότι περί σεξ το θέμα..  

    Γι' αυτό λοιπόν και το μπέρδεμα..
    Γιατί αν δεν αναφερόμαστε στο σεξ αποκλειστικά, αλλά εξετάζουμε τον "συναισθηματικό ευνουχισμό" ως κοινωνικό φαινόμενο γενικότερα, τότε σαφώς και είναι κάτι το εφικτό κι εφαρμόσιμο. Εγώ πάντως έχω βρει τη δική μου "φόρμουλα" εδώ και πολύ καιρό. Ειδικά στη δουλεία μου..