Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σχέση Master-Slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Nightheal, στις 22 Νοεμβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Σχέση Master-Slave

    Αν πούμε πως αυτός χτίζει και αυτή χτίζετε είναι καλύτερα?
    Όμως εγώ μίλησα για χτίσιμο σχέσης η οποία σχέση είναι κάτι τρίτο μια ξεχωριστή ¨οντότητα¨.
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Σχέση Master-Slave

    Μπορώ να καταλάβω τη δυσανασχέτηση Π/πολλών με τον χαρακτηρισμό Ενός Αφέντη σα "σκλάβο" της σκλάβας Του. Εξάλλου δεν είναι κάτι που ακούγεται ευχάριστα. Όμως Σ/σκεφτείτε και την αντίθετη σκοπιά, Έναν Αφέντη που έχει moto Του το "My way or no way".

    Αντιλαμβάνομαι πως παραθέτω τα δυο άκρα, και πως υπάρχουν πολλοί άλλοι ενδιάμεσοι σταθμοί. Όμως εκτιμώ πως αν Κ/κατανοήσετε το ένα άκρο, θα κατανοηθεί αυτόματα και το άλλο και φυσικά όλοι οι υπόλοιποι σταθμοί.
     
  3. Προς anasia:

    Δηλαδή εσύ σε μια σχέση Μ/s κάθεσαι αράζεις και περιμένεις να γίνει το χτίσιμο από τον Κυρίαρχο δια μαγείας (δαβίδ κόπερφιλντ). Μάλιστα. Συνεισφορά μηδέν να υποθέσω??? Ακόμα και στις εντολές Του??? Μπορεί να ισχύει κάτι άλλο??? Άποψή ΣΟΥ βέβαια και σεβαστή, εξάλλου μιλάς και για Μ/s

    Η απαλή_κρυσταλία (που θα της συνιστούσα να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ να γράφει "απολογητικά" σε κάθε τυχόντα, εξάλλου απόλυτων απόψεων ουδείς λόγος αντιπαράθεσης παρά μόνο αδιαφορίας ομορφιά Μου) το βλέπει πολύ ορθά και οι 2 χτίζουν Μ/μαζί ο καθένας μέσα από τη δικιά του ιδιότητα και μέσα σε μια (όσο παράξενο και αν ακούγεται) ιδιάζουσας μορφής "ισοτιμία". Όπως ιδιάζουσας μορφή σχέση (αλλά ΣΧΕΣΗ) είναι και το D/s. Σαφώς και μπροστάρης στο όλο εγχείρημα είναι ο Κυρίαρχος. Γνώμη Μου.

    Τέλος
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Σχέση Master-Slave

    φυσικα ....

     
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Σχέση Master-Slave


    Ο Ερμης δεν ειναι σε αναδρομη κατασταση πια ,
    ελπιζω συντομα να γινει ορθος και εδω μεσα .....
     
  6. Του πραξιτέλα ο Ερμής???
    ο Πλανήτης Ερμής????

    Καλημέρα
     
  7. Nightheal

    Nightheal New Member

    Απάντηση: Re: Σχέση Master-Slave

    Συμφωνώ με τon sweet Distress...
    Σε μια σχέση Μ/s, το να είναι κάποια slave σε καμία περίπτωση δεν σημαινει οτι πρέπει να έχει παθητική στάση συμπεριφοράς. ΟΙ ΚΑΛΕΣ πρωτοβουλίες δεν είναι μόνο δεκτές αλλά και καυλωτικές... ενώ μια λάθος κίνηση είναι η τέλεια αφορμή για ένα παιχνίδι τιμωρίας... 
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2006
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Σχέση Master-Slave


    δεν βλεπω να μιλησε καποιος για παθητικη συμπεριφορα Nightheal !
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Σχέση Master-Slave

    Σχέση είναι εξ’ ορισμού αλληλοεπίδραση. Αλληλεπίδραση δε σημαίνει ισοσταθμισμένη επιρροή και πολύ περισσότερο, αλληλεξάρτηση.

    Διαφωνώ με τη φράση πως «ο Κυρίαρχος είναι σκλάβος του υποτακτικού», όχι γιατί δεν ακούγεται καλά, αλλά γιατί υπονοεί την εξάρτηση του Κυριάρχου. Το no way είναι καθημερινό μου μότο. Το πώς διαμορφώνεται το my way είναι μια πολύπλοκη διαδικασία στην οποία μεταξύ αλλων και οι σχέσεις παίζουν ρόλο. Αλλά αυτό δε γίνεται με δημοκρατικές διαδικασίες ισότιμης συμμετοχής. Η όποια επίδραση της σκλάβας πάνω μου γίνεται my way που συνήθως δεν είναι απόλυτα κατανοητός από τη σκλάβα.

    ΥΓ. Ένας Κυρίαρχος δε φοβάται να μείνει μόνος (αν τον αφήσουν να μείνει μόνος)
     
    Last edited: 25 Νοεμβρίου 2006
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Σχέση Master-Slave

    Master_Spiler σωστα αυτα που γραφης την φροντιζει την προσεχει, αλλα αυτο δεν ανερη τους ρολους ,ειναι ΑΦΕΝΤΗΣ και ειναι σκλαβα,δεν ειναι σκλαβος της σκλαβας του, μην τα μπερδεβουμε αυτα γιατι τοτε μπορη να χαλαση η σχεση.   
     
  11. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Σπανίως μπερδεύω πράγματα φίλε μου, και ειδικά σε αυτόν τον τομέα... Είμαι αρκετά χρόνια μέσα και η ως τώρα εμπειρία μου αυτό το πράγμα μου έχει δείξει και αυτό το πράγμα υποστηρίζω και λέω σε κάθε συνάντηση που θα μου δωθεί η ευκαιρία για τον απλούστατο λόγο οτι αυτό το πράγμα ισχύει. Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί το λέω; Προσπάθησες να καταλάβεις το βαθύτερο νόημα της συγκεκριμένης φράσης; Αν όχι, η απάντηση είναι η ακόλουθη:
    Αυτό είναι πάνω-κάτω η επεξήγηση της συγκεκριμένης φράσης, πολύ απλά σου λέει οτι απ'την αρχή τους κανόνες της σχέσης τους θέτει ο σκλάβος και εσύ απλά τους αποδέχεσαι ή τους τροποποιείς (όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση, πάλι περνάνε απ'τη δική του τελική κρίση) και ξανά μανά απ'την αρχή μέχρι να βγάλετε και οι δύο κάποια άκρη. Τέλος, υπάρχει και το τελευταίο που άκουσα πρόσφατα, όπου λέει οτι ο κυρίαρχος δεν πρέπει να ικανοποιείται σεξουαλικά, για τον απλούστατο λόγο οτι η ικανοποίησή του είναι καθαρά πνευματική, αφού του αρέσει να ικανοποιείται βλέποντάς τον σκάβο να του κάνει τις όποιες υποχρεώσεις του. Το συγκεκριμένο δεν το ενστερνίζομαι, αλλά είναι κάτι που άκουσα πρόσφατα και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση.
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Σχέση Master-Slave

    Φιλε η (δικια) μου αποψη ειναι οτι ναι μεν θετει κανονες η σκλαβα στον Κυριαρχο της το πως θελη να την μεταχειριστη και ο Κυριαρχος τους αποδεχεται η οχι,αλλα σε μια σχεση ειδηκα Κυριαρχου -σκλαβας γιατι εκει υπαρχη το Αρσενικο με το θυλικο στηχειο, τους περισοτερους κανονες πρεπει να τους θετη ο Κυριαρχος και να τους αποδεχεται η σκλαβα, για να μπορης να της διευρινης και τα ορια της κατα πως θες εσυ και οχι αυτη, και να της βγαζης και την θυλικοτητα της, αλλιος κατα την δικη μου παντα αποψη (σεβαστες ολλες φυσικα οι αποψεις ) η σκλαβα θα εχη εναν Κυριαρχο που τα ορια της θα τα φτιαχνη αυτη και οχι εκεινος,γιατι η ουσια σε μια τετια σχεση και η ομορφια που απορεη απο αυτην την σχεση ειναι να *φ τ ι α ξ η ς *εση την σκλαβα και οχι αυτη τον εαυτο της, εση καθοδιγης αυτη καθοδιγητε,εσυ λες αυτη υπακουη, τωρα αν ο πυχης τον οριων που της εχης βαλη ειναι λιγο ψηλα εση τον χαμιλονης μεχρι να τον ξαναφτασης εκει που θες εση, τα πραγματα βεβαια μπερδεβουν λιγο αν ο Κυριαρχος ερωτευτη την σκλαβα του τοτε θα αρχιση να κανη καπιες υποχωρησεις που κατ' εμε ουτε και τοτε πρεπει να τοις κανη.Δικες μου αποψεις παντα, σεβαστες και οι δικες σου.Τωρα για το αλλο που ακουσες οτι ο Κυριαρχος δεν ικανοποιειται σεξουαλικα για εμενα ειναι τελιος παραλογο, γιατι? ο Κυριαρχος δεν ειναι ανθρωπος και κυριος Αντρας? αν δεν ικανοποιειται σεξουαλικα με την σκλαβα του , πως διαολο θα ικανοποιειται με βανιλα σχεση, η με την παλαμη σχεση......