Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σωματικός πόνος: Πως και πότε λειτουργεί σε Μ/μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 1 Νοεμβρίου 2006.

Tags:
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Η επιθυμία-ανάγκη να προσφέρω πόνο δεν πηγάζει από εξωγενείς παράγοντες (ανυπακοή του σκλάβου για παράδειγμα). Είναι ένα "ελεύθερο συναίσθημα" (Όσοι συνομιλητές ανακάλυψαν τη σαδιστική/μαζοχιστική τους τάση στην προεφηβική ηλικία όπως Εγώ, μπορούν να αναζητήσουν περαιτέρω πληροφορίες για το "ελεύθερο συναίσθημα" κατά τον φιλόσοφο Baruch de Spinoza στα βιβλιοπωλεία και on line), και ως προς την πηγή του και ως προς την έκφρασή του.

    Δεν εισπράττω πάντα απόλαυση όταν τον προσφέρω. Τις περισσότερες φορές μετά τις πράξεις μου βρίσκομαι σε άθλια ψυχολογική και σωματική κατάσταση.

    Εκείνη τη στιγμή? Ελευθερώνομαι.

    Δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία.

    Δεν ξέρω αν θα ήθελες να απαντηθεί και από μη υποτακτικής ψυχολογίας άτομα, άλλά απαντώ. Έχω τεράστια αντοχή στο σωματικό πόνο. Ευτυχώς. Γιατί αρκετές φορές έχω πέσει θύμα του σαδισμού Μου.


    Γράφω και ένα σχόλιο για εσένα SM_Art_Lady: Αν ήσουν σαδίστρια, θεωρώ ότι θα το ήξερες, από πολύ μικρή ηλικία, οπότε το γεγονός ότι δεν το έχεις αποσαφηνίσει σημαίνει ότι δεν τίθεται θέμα. Δεν έχω γνώσεις ψυχολογίας, απλώς σου γράφω τη γνώμη Μου μια και στο συγκεκριμένο θέμα έχω εκ φύσεως αρκετές γνώσεις.

    Και τέλος ένα για τη zinnia. Επιστημονικά αποδεδειγμένα, εν ώρα αντιμετώπισης ενός ψυχολογικού πλήγματος, τα πνεύματα στους νευρώνες του εγκεφάλου σου, είναι πολύ απασχολημένα για να μεταφέρουν πληροφορίες του τύπου "κάποιος μου τραβάει τα μαλλιά", "κάποιος με πονάει". Από προσωπική εμπειρία σου το επιβεβαιώνω και Εγώ.
     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Σωματικός πόνος: Πως και πότε λειτουργεί σε Μ/μας

    Δεν ειμαι γενικότερα του έντονου πόνου.
    Δεν τιμωρώ με πόνο γιατί δεν το θεωρω τιμωρία οταν αυτό ηδονίζει τον υπό, και οι περισότεροι υπό ηδονίζονται.
    Δίνω πόνο μόνο όταν ξέρω ότι αρεσκεται ο άλλος σ αυτο και όσες φορές το εκανα ήταν στα πλαίσια παιχνιδιού, σεξ ή επιβραβευσης.
    Για τιμωρία προτιμώ να παίζω με το μυαλό του ποικιλοτρόπως.
     
  3. nihilique

    nihilique New Member

    Προσωπικά νοιώθω μια μεγάλη ευγνωμοσύνη προσ το πρόσωπο το οποίο μου προκαλεί τον πόνο και ακόμα περισσότερο αν αυτό το κάνει όταν είμαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Όχι γιατί με ικανοποιεί αλλά γιατί νοιώθω πως έτσι δείχνει πως ενδιαφέρεται για μένα όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό.
     
  4. DarkPrince

    DarkPrince New Member

    Απάντηση: Σωματικός πόνος: Πως και πότε λειτουργεί σε Μ/μας

    Θα καταθεσω την αποψη μου,εστιαζοντας στο αρχικο ποστ της SM ART LADY :
    Μου αρεσει να προκαλω σωματικο πονο(προκληση ψυχικου πονου δεν με συγκινει ιδιαιτερα)κ εξευτελισμο-ειτε η υποτακτικη μου αρεσκεται σε αυτον,ειτε οχι.
    Αρκετες φορες εντονο,καποιες φορες ακραιο(γραφοντας ακραιο εννοω,ειτε σε ενταση, που δεν αντεχει η υποτακτικη μου,ειτε σε "ποσοτητα") στα ορια του ανηλεους.
    Αυτο γινεται περισσοτερο για την δικη μου ικανοποιηση(ευχαριστηση).Φυσικα αναζητω και "προσωπα"που να απολαμβανουντον πονο,ετσι ωστε να συνδυαζονται το..."τερπνον μετα του ωφελιμου".
    Η καθε περιπτωση εχει για μενα ξεχωριστο ενδιαφερον.Τοσο οταν η υποτακτικη μου απολαμβανει κ αυτη την ηδονη μεσα απο το μαρτυριο που την υποβαλλω,οσο κ οταν απλα υποφερει για την ικανοποιηση μου.
    Ναι,φυσικα κ εχει την μορφη τιμωριας συνηθως,κ καποιες φορες διδασκαλιας η επιβραβευσης,επισης ομως εχει να κανει με την αποδειξη κυριαρχιας,την διαφορα θεσεων,την αποδειξη αγαπης,την ιδιοκτησια.
    Αν λοιπον πρεπει να βαλω μια ταυτοτητα στον εαυτο μου,αυτη θα ηταν του σαδιστη.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Σωματικός πόνος: Πως και πότε λειτουργεί σε Μ/μας

    Χαίρομαι όταν βλέπω γραμμένες ξεκάθαρες λέξεις, να πω καλωσόρισες στην κοινότητα;
     
  6. DarkPrince

    DarkPrince New Member

    Απάντηση: Σωματικός πόνος: Πως και πότε λειτουργεί σε Μ/μας

    Απο εμενα εξαρταται αν θα το πεις?
    Αν ναι ,πες το και εγω θα σου πω ευχαριστω!
     
  7. DeSad

    DeSad New Member

    Απάντηση: Σωματικός πόνος: Πως και πότε λειτουργεί σε Μ/μας

    Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι από την εμπειρία μου (όση κι αν είναι αυτή) ξέρω ότι ο σαδισμός και ο μαζοχισμός είναι δύο πόλοι που πάνε πάντα μαζί. Αν κάποιος είναι αγνός σαδιστής τότε σίγουρα είναι και μαζοχιστής.
    Προσωπικά έχω πολύ στενή σχέση με τον πόνο. Αν έλεγα ότι ο πόνος για εμένα είναι απόλαυση, αυτό θα ήταν πολύ λίγο. Και το θέμα είναι ότι πολύ απλά έτσι γεννήθηκα, έτσι είναι στο αίμα μου. Ο πόνος είναι κάτι θεικό για μένα.
     
  8. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Το κριτήριο πως θα βιώσω τον πόνο αφορά το πλαίσιο μέσα από το οποίο μου προσφέρεται αυτός. Έχει να κάνει κυρίως με το ψυχολογικό φορτίο που έχει.

    Αν νιώθω πως αυτό που μου προσφέρεται γίνεται από αγάπη και η χρήση του σώματος μου προκαλεί ευχαρίστηση στην Κυρία μου, τότε νιώθω τον πόνο ηδονικά και ξεπερνάω κάθε όριο αντοχής του πολύ εύκολα. Σε αυτή την περίπτωση, ο πόνος γίνεται μια μορφή επικοινωνίας, μια αλληλεπίδραση που με οδηγεί όλο και πιο κοντά Της. Ο πόνος αυτός με απελευθερώνει, με κάνει να λατρεύω την Βασανίστρια μου, να νιώθω πως μέσα από το μαρτύριο μου Της προφέρω ένα κομμάτι του εαυτού μου. Η εμπειρία αυτού του είδους πόνου μπορεί να είναι για μένα πολύ πιο ερωτική και ικανοποιητική από οποιαδήποτε σεξουαλική εμπειρία vanilla. Με κάνει να καίγομαι από πόθο και αγάπη για Εκείνη.

    Αντίθετα, όταν ο πόνος θα μου δωθεί ψυχρά, για λόγους πραγματικής τιμωρίας, τότε τον βιώνω εντελώς διαφορετικά. Τότε πραγματικά υποφέρω από αυτόν και αργά ή γρήγορα καταλήγει να γίνει αφόρητος για μένα. Δεν έχει ίχνος ηδονής μέσα του και βιώνω τον πόνο της τιμωρίας μου για αυτό που είναι. Αυτός ο ψυχρός και παγωμένος πόνος μου προκαλεί και πολύ έντονα αισθήματα υπόταγής. Νιώθω πως είμαι ένα υποχείριο της τρομερής Αφέντρας που ψυχρά και λογικά με βασανίζει, απλά για να με τιμωρήσει για μια λάθος συμπεριφορά μου. Πολλές φορές η εμπειρία μιας τιμωρίας έγινε αφόρητη, η αίσθηση αυτού που βίωνα τόσο έντονη, που έψαχνα απεγνωσμένα για ένα αποκούμπι για να την αντέξω λίγο παραπάνω. Αυτό που ίσως με βοηθάει αρκετές φορές να αντέξω τον αφόρητο πόνο μιας τέτοιας τιμωρίας είναι κάτι το οποίο με βοηθά να συγκεντρωθώ και να μην χαθώ μέσα στον ωκεανό πόνου που με παρασύρει. Συνήθως το βρίσκω σε ένα φετιχιστικό αντικείμενο που Εκείνη μου έχει τοποθετήσει πάνω μου. Σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις, αυτό υπήρξε την μια, μια μάσκα απο latex και την άλλη, ένα gag, τα οποία μου επέτρεψαν να μπορέσω να συγκεντρωθώ πάνω τους, και να δω ξεκάθαρα την εικόνα μου, έτσι όπως ήμουν: ανήμπορου, παραδωμένου και δεμένου, πάνω στο σταυρό. Μου επέτρεψε να καταλάβω γιατί ήμουν εκεί, συνειδητοποιώντας την αληθινή θέση μου, κάτω από τα πόδια Της... Ο έντονος πόνος στον οποίο με Υπέβαλε, έκανε αυτή την ολοκληρωτική μου παράδωση πολύ πιο αληθινή. Ήμουν (και είμαι έκτοτε) δικός Της.
     
  9. matador-3

    matador-3 New Member

    Πονος,αγαπη,συναισθηματα ειναι ολα ηλεκτρικα σηματα που στελνονται μεσω των νευρων στον εγκεφαλο.Μπορουν να ελεγχθουν,να περιορισθουν η ακομα και να γινουν εξαρτηση...
     
  10. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Σωματικός πόνος: Πως και πότε λειτουργεί σε Μ/μας

    Το θεμα που με αφορα τον τελευταιο καιρο μιας και ειναι η αρχη της εκπαιδευσης μου οσον αφορα τον σωματικο πονο και Ο Κυριος μου μου Επετρεψε να το γραψω.
    Στην αρχη πιστευα πως δεν με αφορα ο σωματικος πονος, ομως οσο περναει ο χρονος και οσο πιο πολυ τον γευομαι τοσο περισσοτερο τον απολαμβανω. Τοσο περισσοτερο τον αποζητω και απολαμβανω.Σε καταστασεις που εχω μια γενικα ασχημη ψυχικη διαθεση τον αποζητω ακομα περισσοτερο και η απολαυση ειναι εντελως διαφορετικη αν εχω σχετικα καλη διαθεση.Οσο πιο εντονος γινεται ο πονος τοσο περισσοτερη απελευθερωση μου χαριζει. Δεν μπορω να δω τον σωματικο πονο σαν τιμωρια αλλα μονο σαν απολαυση και νιωθω τρομερη ευγνωμοσυνη για Εκεινον που μου τον χαριζει.
     
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    υπάρχει περίπτωση ,τον πόνο να τον δεχόμαστε παρά μόνο στο στάδιο της πρόκλησης και η ηδονή να γίνετε λανθάνουσα, δηλαδή υπάρχουν κάποιοι που τους αρέσει η ομορφία του βουνού (οι μαζοχιστές) και αυτοί που τους αρέσει η ομορφία της δυσκολίας να ανέβεις το βουνό (πως τους ονομάζουμε αυτούς ; )