Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σωτήρες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος sorriso solare, στις 25 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Maley

    Maley Contributor

    εγω τους αποκαλω σπαστικους..
     
  2. Babylon

    Babylon Regular Member

    Υπαρχουν αντρες και γυναικες με το συνδρομο της νοσοκομας/ νοσοκομου (κυριως γυναικες) η αλλιως "Wendy syndrome", που εχουν την ταση να μαζευουν γυρω τους ανθρωπους και κυριως ερωτικους συντροφους με προβληματα η αδυναμιες. Απλα αρεσκονται στο να δινουν και να στηριζουν και νιωθουν "χρησιμοι" σαν ανταλλαγμα. Πιθανον να υπαρχουν και αλλοι λογοι που αναζητουν τετοιες σχεσεις, αλλα καθοτι δεν ειμαι ψυχολογος δεν μπορω να αναλυσω περαιτερω. Παντως αθωο το βρισκω, ολοι εχουμε τα συμπλεγματα και τις εμμονες μας.

    Υπαρχουν βεβαια και οι αλλοι που ισως να ειναι πιο κοντα σε αυτο που περιγραφεις, οι οποιοι αρεσκονται και αντλουν ενεργεια απο το "πατρωναρισμα", μια συνηθισμενη μορφη ασκησης εξουσιας. Στην περιπτωση που καποιος αναζητα καποιον να τον πατρωναρει, εχει καλως. Αυτο που θεωρω υπουλο ειναι τους "καλοθελητες" που θες δεν θες, προσπαθουν να σε πατρωναρουν. Θελουν να χρειαζεσαι την βοηθεια και την υποστηριξη τους, με ανταλλαγμα να σε ελεγχουν, η εστω να εχουν ισχυρο λεγειν στη ζωη σου. Φανταζομαι, υπαρχουν αντιστοιχα και ανθρωποι που χρειαζονται να εχουν διπλα τους τετοιους ανθρωπους, οποτε σε αυτους κανουν καλο, η εστω, ας προσεχαν. Στους υπολοιπους απο εμας, απλα προσφερουν πονοκεφαλο, οταν σωνει και ντε θελουν να οριστουν πατρωνες μας. Υπαρχει διαφορα αναμεσα σε καποιον που θελει να βοηθησει για να κανει καλο, και σε αυτον που θελει να βοηθησει για να ελεγξει.

    Το να νομιζουν τωρα πως "ειναι οι μονοι που μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα", αγγιζει τα ορια της σχιζοφρενειας.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Σωτήρες

    Eίσαι σκληρός.Μην ξεχνάς πως για να καταστραφεί κάτι πρέπει να έχει δημιουργηθεί πρώτα.Και κάποιοι πολλές φορές αν δημιουργηθούν,αργούνε..
     
  4. Απάντηση: Re: Σωτήρες

    Μπορεί. Αλλά αν το νομίζουν πραγματικά, είναι προικισμένοι.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Σωτήρες

    Ψάξε να βρεις τα ανταλλάγματα που προσδοκούν από την 'ηρωική' συμπεριφορά τους και θα έχεις και την απάντηση..., δεδομενου ότι κανενας δεν είναι τόσο καλός, τόσο ανιδιοτελής, τόσο... τόσο...
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Ακριβώς.

    Δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Ναι μεν συμβαίνει, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι βοηθούν, όταν μπορούν/έχουν την ευκαιρία, χωρίς να περιμένουν/θέλουν αντάλλαγμα.

    Θα μιλήσω επί προσωπικού:
    Προσπαθώ να βοηθώ όταν και όπως μπορώ. Πολλές φορές I go out of my way to do it. Δεν το επιζητώ/επιβάλλω, αλλά αν και όταν μπορώ, το κάνω απλόχερα. Αντάλλαγμα όχι απλά δεν περιμένω/θέλω, αλλά μάλιστα με κάνει να αισθάνομαι άσχημα/άβολα όταν μου δίνεται (έστω και με τη μορφή του "ευχαριστώ").
    Υπάρχουν ακόμα κάποιοι που πράττουν το "κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό".
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Σωτήρες

    Είναι άλλο βοηθάω, όταν κάποιος χρειαστεκαι όταν μπορώ/έχω την ευκαιρία (οπότε συμφωνώ απολύτως μαζί σου ) και άλλο όταν κάποιος 'τρέφεται' 'σώζωντας' ανθρώπους μέσα από τις σχέσεις του μαζί τους. Νομίζω ότι σε αυτούς αναφέρεται το νήμα. Σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα είναι πιο σκαιά από όσο κατ' αρχήν φαίνονται
     
  8. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Σωτήρες

    Οπως και να χει ειναι αδικο και για τον ιδιο τους τον εαυτο...αν και τις περισσοτερες φορες
    πιστευω πως δεν γνωριζουν και οι ιδιοι τους βαθυτερους λογους που λειτουργουν ετσι!
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Ό,τι διάολο κι αν κάνει ένας άνθρωπος το κίνητρο παραμένει το ίδιο.
    Η ικανοποίηση του εγωισμού του και μόνο.

    Ποιος πιστεύει εν έτη 2009 ακόμη στα παραμύθια;
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Σωτήρες

    Βαριεμαι αφανταστα να παιζω, τοσο το ρολο του "σωτηρα" οσο και της "προστατευομενης". Απο τη μια, δε μπορω μια σχεση, οπου εχω το πανω χερι σε ολα,να συμπεριφερομαι στον αλλο σαν να ειναι μικρο παιδι,να του δινω οδηγιες για το τι πρεπει να κανει. Δε μ' αρεσει ο ρολος της νοσοκομας η της παιδαγωγου και το κυριότερο, αρχηγικες τασεις εχω μονο πανω στον εαυτο μου.
    Απο την αλλη, θεωρω πως ειμαι ατομο με διαμορφωμενη προσωπικοτητα, που μπορει να στηριζεται στα ποδια του, επομενως δεν εχω αναγκη συνεχους καθοδηγησης σε καθε βημα μου. Δεν ανεχομαι να ακολουθω απλα οδηγιες καποιου αυτοκλητου "φωστηρα". Ισως να δεχομαι επιρροη απα άλλους (και ποιος δεν το κανει αλλωστε), να ζητω βοηθεια στα δυσκολα, αλλα δε μπορω να εχω καποιον που να με "καπελωνει" σε καθε μου κινηση και σκεψη και να απαιτει να δρω με τον τροπο που θελει αυτος, σαν ενα κοινο φερεφωνο.
     
  11. Re: Απάντηση: Σωτήρες

    1. Αναλόγως... σε άλλους συμβαίνει, άλλοι το κάνουν για επιβεβαίωση, να θρεψουν τον εγωισμό τους.

    2. Εννοώ ότι η άλλη πλευρά θέλει τη σχέση, η οποία όμως στηρίζεται στην αδυναμία της.

    3. Ανάλογα πάλι με το (1).

     
     
  12. Babylon

    Babylon Regular Member

    Ναι, το κινητρο παραμενει παντα το ιδιο, η ταση του ανθρωπου να αναζητα την "ευτυχια" (κατα την γνωμη μου), ειναι σχεδον το ιδιο ισχυρη με το ενστικτο της επιβιωσης. Αυτο ομως που κανει τους ανθρωπους τελικα να διαφερουν ειναι το "πως" ικανοποιειται η αναγκη τους αυτη. Το να ικανοποιειται καποιου ο "εγωισμος" οπως λες, με το να σπαει τα μουτρα του κοσμου, ειναι διαφορετικο απο το να ικανοποιειται με το να μαζευει αδεσποτα η να φυτευει δεντρα. Και επιστρεφοντας στο θεμα μας, αλλο το να ευχαριστει καποιον να βοηθαει γιατι αυτο θεωρει σωστο, και αλλο να βοηθαει για να ελεγχει και να καταπιεζει.

    Δεν ειμαι σιγουρη ακριβως σε τι αναφερεσαι, αλλα ανθρωπους που θεωρουν την προσφορα βοηθειας τροπο ζωης, χωρις ανταλλαγματα η υποχρεωσεις, εχω γνωρισει, και μερικοι απο αυτους ειναι στενοι μου φιλοι.

    Αν παλι μιλας πιο γενικα, γιατι να μην πιστεψω εν ετη 2009 στα παραμυθια; Σε τι να πιστεψω δηλαδη; Στον μηδενισμο και την καταθλιψη, στην θρησκεια, στον εφημερο ανεγκεφαλο καταναλωτισμο, η στο χρημα; Sorry, προτιμω τα παραμυθια.