Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 27 Οκτωβρίου 2008.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης;

    Η σύναψη μόνιμης σχέσης είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το γάμο και τα σύμφωνα. Ο αυτοπεριορισμός είναι μια έκφραση ελευθερίας. Αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι όπου χρειάζονται να μπουν κανόνες η ελευθερία πάει βόλτα... Ως προς αυτό ο γάμος και το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης ομοιάζουν....
     
  2. slaveformistress

    slaveformistress Regular Member

    ειμαι υπερ με τρελα.Δεν γουσταρω καθολου τους θρησκευτικους γαμους.Ειναι καραγκιοζηλικια
     
  3. Jomaru

    Jomaru Guest

    βασικα ετσι μπορεις να παρεις στεγαστικο δανειο πιο ευκολα!
     
  4. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

  5. KleonX

    KleonX New Member

    ΜΑΛΑΚΙΑ.

    Δεν προσφέρει τίποτα. Κατα την γνώμη μου δεν απαιτείται.
    Οι υποστηρικτές του αναφέρουν μεταξύ άλλων:

    Α) Είναι μια εύκολη διαδικασία χωρις τυμπανοκρουσίες κτλ.
    Μούρδες. Δηλαδη ο πολιτικός γάμος έχει τυμπανοκρουσίες. Αν κάποιος θεωρεί πως η διαδικασία είναι πολύπλοκη να την απλουστεύσουμε. Άλλωστε και οι δύο διαδικασίες θα είναι πολιτικής φύσεως.

    Β) Προστατεύει τις γυναίκες που συζούν με τα "αγόρια" τους.
    Μπούρδες και πάλι. Ως άντρας σας λέω πως έχω κάποιο πρόβλημα με την δέσμευση όλοι έχουμε, (άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο, εγω προσωπικά πιστεύω ανήκω στην δεύτερη κατηγορία, αλλά ΕΧΩ). Έτσι αν μου έλεγε η "κοπέλα" μου να το κάνουμε (το σύμφωνο) θα αρνιόμουν για τους ίδιους λόγους που θα αρνιόμουν και τον γάμο. Αν δεχόμουν θα ήμουν σε θέση να δεχτώ και τον γάμο. Αν θέλουμε να προστατεύσουμε νομικά αυτές τις γυναίκες τότε θα πρέπει να συζητήσουμε την περίπτωση μιας αυτόματης διαδικασίας. Π.χ. μετά απο 5 ή 10 χρόνια μια γυναίκα αποκτά δικαιώματα στην "κοινή" ( περιουσία. Να συζητήσουμε το πότε, το τι, το πώς, ΤΟ ΑΝ, κλπ αλλά πάνω σε αυτήν την βάση.

    Γ) Είδικές ομάδες (ομοφυλόφυλοι, BDSM χώρος κτλ) που μένουν νομικά ακκάλυπτες καλύπτονται.
    Λάθος. Οι ομοφυλόφυλοι για τα νομικά κενά θα πρέπει να καλυφθούν με νομικές ρυθμίσεις ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΕΣ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ. ¨Οσο για τον BDSM χώρο δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα. Αν εγώ θέλω να παντρευτώ την σκλάβα μου το κάνω και κανείς δεν μαθαίνει το τι κάνουμε εμείς στο "κρεββάτι" μας. Αν πάλι όχι φαινόμαστε ως "γκόμενοι" στους απ' έξω και χεστήκαμε. Αν θέλω να κάνω σύμφωνο μαζί της τότε θα θέλω και να την παντρευτώ. Αν πάλι οχι τότε δεν θα θέλω και το σύμφωνο. Απλό

    Το σύμφωνο ώς πιο απλή πολιτική διαδικασία με "κουτσουρεμένα" δικαιώματα, σε σχέση με τον πολιτικό γάμο, ΔΕΝ προσφέρει τίποτα και σε κανέναν. Χώροι που μένουν ακάλυπτοι χρειάζονται λύσεις προσαρμοσμένες σε αυτούς.
     
  6. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης;

    Καλά τα λες αλλά προς το παρόν δείχνει να μην είναι έτοιμη η κοινωνία για τέτοιου είδους λύσεις!