Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MiB, στις 21 Νοεμβρίου 2008.

Tags:
  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    με αφορμη αυτα εγραψα τα προηγουμενα!!!
     
  2. DiDi

    DiDi Regular Member

    τα τακούνια κάνουν την Κυρία όμως... αμ πως
     
  3. Σχετικό είναι κι αυτό...
     
  4. DiDi

    DiDi Regular Member

    κλεμένο από ένα φόρουμ με ποδολάγνους...
     
  5. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Ισως γιατι το "κατι παραπανω" πρεπει να ειναι αυτο που ζουν και αισθανονται οι 5-10 σκληροπυρηνικοι του χωρου και βασει των ορισμων και των πρωτοκολλων του βδσμ κι οχι ο,τι κολαει στη ζωη, στη ψυχοσυνθεση και στη καυλα του καθενος. Ολα τα αλλα ειναι μπουρμπουτσαλα. 
     
  6. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    εκτος απ αυτες τις εφηεστατες και σαρκαστικες ατακες που πολυ απολαμβανω θαθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας επ αυτου του καυτου ζητηματος

    εμενα παλι μου φαινεται οτι καποιοι εχουν αναγκη απο κοινο για να στιριξουν αυτο το κατι παραπανω αλλιως προς τι ολη αυτη η....
     
    Last edited: 21 Νοεμβρίου 2008
  7. DiDi

    DiDi Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Την είχα γράψει πιο πάνω....αλλά την κάνω αντιγραφή..έχω τις καλές μου σήμερα  

    Εγώ μια ταμπέλα είχα για χρόνια...Μια φωτεινή έξω από το παράθυρό μου. Handmade έπιπλα έλεγε. Και δεν μπορούσα να κοιμηθώ με ανοιχτά πατζούρια. Ευτυχώς έκλεισε το μαγαζί και μαζί με αυτό έσβησε και η ταμπέλα μου.


    Ο λόγος της ύπαρξης του status στο profile μας, είναι καθαρά για να δείχνει το τι αντιπροσωπεύει τον καθένα μας. Αλλά και τη σημασία έχει έαν είναι Μaster/Dom/Top/perv/sub/slave? Για μένα καμμία. Και εγώ δηλώνω βανίλα. Και αυτό γιατί δεν ξέρω τι είμαι και δεν θα κάτσω να το ψάξω κιόλας.Λέτε να με παρεξηγήσει κανείς εάν στην πορεία του βγω πιο υποταχτική και από την "όποια" υποταχτική που το δηλώνει στο profile της?
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    ''Την είχα γράψει πιο πάνω....αλλά την κάνω αντιγραφή..έχω τις καλές μου σήμερα'' 

    την ειχα διαβασει αλλα απλα ηθελα να απολαυσω λιγα περισσοτερα πραγματα μ αρεσουν οι κουβεντες ανρωπων που δινουν την αισθηση οτι δεν τους ενδιαφερει να εντυπωσιασουν(κατι που εγω δεν εχω καταφερει)
     
  9. DiDi

    DiDi Regular Member

    Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Προτιμώ να εντυπωσιάζω (εαν εντυπωσιάζω) με τον τρόπο μου παρά να απογοητεύω.  
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Αντιθέτως, αγαπητή sorriso. Τα ράσα κάνουν τον παπά, ή, σε αντίθετη περίπτωση, κάνουν αυτόν που τα φοράει μασκαρά, γιά να μην πω καρνάβαλο...

    Όταν λοιπόν βλέπουμε κάποιον με ράσα, εάν δεν έχει ανοίξει το τριώδιο, ξέρουμε ότι μάλλον είναι παπάς, όπως και κάποιος με άσπρα γάντια κι άσπρη ζώνη που μας κουνάει τα χέρια σε μιά διασταύρωση ξέρουμε ότι είναι μάλλον τροχονόμος, κι όχι απλώς ένα ιδιαίτερα κοινωνικό ή ένα οργισμένο άτομο, που έχει σταθεί μεσοδρομίς, γιά να χαιρετά ή να μουτζώνει τους επιβαίνοντες κάθε διερχομένου οχήματος...

    Κοινότητα λοιπόν εδώ μπορεί βεβαίως να μην είμαστε, υπετίθετο όμως, προ καιρού τουλάχιστον, ότι είμασταν μονάδες έστω, που διετίθεντο να συζητήσουν γύρω από μιά κοινή θεματολογία, σε μία μίνιμουμ κοινή βάση. Σαφώς, η βάση πλέον χάθηκε, το φόρουμ δεν είναι πιά bdsm παρά μόνο κατ' επίφασιν, ή μάλλον είναι απλά ένα φόρουμ γνωριμιών, όπως τόσα και τόσα άλλα, με κάποια μεγαλύτερη ίσως (επιφανειακά) ελευθεριότητα, που κατ' εμέ μόνο στην απρόσκοπτη χρήση έγγειται, γλώσσας που αλλού δύσκολα θα χρησιμοποιείτο...

    Το bdsm λοιπόν, με ρυθμούς πλέον ταχύτατους, ραγδαίους μάλλον, εξοστρακίζεται από εδώ, γιά τους λόγους ακριβώς που περιγράφει η lara[e-p] στο ποστ #3, το οποίο προσυπογράφω, γραμμή προς γραμμή. Ουδείς πλέον προσπαθεί να κατανοήσει τί είναι αυτό το μόρφωμα, ποιά είναι η λογική του, αν έχεις αρχές και ποιές, αν έχει κανόνες και πόσο ισχυροί είναι, και πώς -κυρίως- το αντιλαμβάνονται οι υπόλοιποι, πριν αποφασίσει να αποκαλέσει εαυτόν "Α" ή "β", και αρχίσει να προσπαθεί να προσαρμόσει το "Α" ή το "β" στα δικά του δεδομένα... Κανείς δεν ασχολείται καν -έστω, ελάχιστοι το κάνουν- να διαβάσει ή να συζητήσει λίγο την ορολογία, πριν αρχίσει να κρίνει και να κατακρίνει αυτά που (πιστεύει ότι) πιστεύουν οι υπόλοιποι, διότι, απλά, μιλώντας άλλη "γλώσσα", ο ίδιος δεν καταλαβαίνει...

    Λίγος κόπος δεν θα έβλαπτε, όπως και κάποια ανάλωση φαιάς ουσίας, αν όντως ήταν το bdsm αυτό που θα μας ενδιέφερε. Δεν είναι όμως πλέον... Καλύτερα λοιπόν, να αλλάξει ο τίτλος του site σε Greek Perv Community, αν και βέβαια και πάλι δεν θα είναι Community... Ας ονομασθεί "Forum Ανεξαρτήτων Pervs"...

    Δεν κατάλαβα πότε ακριβώς έγινα ένας εκ των ολίγων "σκληροπυρηνικών", και σίγουρα δεν μου ταιριάζει θεωρητικά η ορθοδοξία, πάντως επ' ουδενί δεν μπορώ πιά να θεωρώ, ότι συμμετέχω σε ένα Forum που έχει ως βασικό του αντικείμενο το bdsm. Σε ένα χώρο γνωριμιών και παρεούλας συμμετέχω, που ναι, τον εκτιμώ, περνάω καλά, διασκεδάζω, αλλά γιά το υποτιθέμενο αντικείμενο, μηδέν...

    Προσωπικά, δεν μου αρέσει αυτό. Καλά περνούσα, διασκέδαζα και γνωριμίες έκανα και πριν. Αλλά και συζητούσα, πράγματα που δεν μπορούσα να τα συζητήσω αλλού. Αυτό είναι πλέον δύσκολο -τουλάχιστον-, ή μάλλον είναι αδύνατο, γιατί ( τυχαία; ) δεν έμεινε πιά σχεδόν κανείς που να ενδιαφέρεται γιά τα ίδια, κατ' ουσίαν.

    Ίσως πράγματι, αυτό να ήταν που "χρειαζόταν το φόρουμ", γιά να μην πρέπει να αρκείται πλέον στους "λίγους", αλλά να έχει τους "πολλούς"... Διότι, δεν βλέπω τη βασική υποτίθεται θεματολογία, να την υπερασπίζεται κανείς -σίγουρα κανείς από τους καθ' ύλην αρμόδιους-, εκτός από δυό τρεις μοναχικές φωνές, που δεν μπορεί παρά -μοιραία- να θεωρούνται πλέον γραφικές...



    .
     
  11. Re: Απάντηση: Re: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Μα έχουν τεθεί θέματα εκατοντάδες σχετικά με bdsm
    σε όλες τις παραλλαγές τους. Συχνά είναι τα ίδια ξανά και ξανά
    Έχουν ανοίξει θέματα για τις ψυχολογικές παραμέτρους για την
    χρήση των εργαλείων για τα διάφορα παιχνίδια για τις διαφορές
    Bdsm και Σ/Μ, για τις σχέσεις κυριαρχίας-υποταγής, μέχρι και
    για ζώδια και bdsm. ,Ψυχανάλυση και bdsm, εμπειρίες
    MS/TR/DS/RSS/SRR κλπ κλπ κλπ Καταντα αντιερωτικο αυτο το πραγμα καποια στιγμη
    Δηλαδή βοήθεια…έχουμε φτάσει στο σημείο
    να δίνουμε οδηγίες που αφορούν σεξουαλικά παιχνίδια ωσάν να
    δίναμε οδηγίες πώς να καθαρίζουμε κολοκυθάκια. Τι είναι
    το θέμα? Ανεξάντλητο? η μήπως προτιμούμε να τα γράφουμε από το
    να τα κάνουμε? Μην μας πούνε και τίποτα για «κεράσια» στο τέλος…
    Και μια απορία. Τι εννοείται λέγοντας «κοινότητα»?
    Αν ήμασταν κοινότητα τι παραπάνω θα γινόταν? Θα ειμασταν γειτονες?
    Ήδη γίνονται ένα
    σωρό συγκεντρώσεις, partys play partys fetish partys κλπ
     
    Last edited: 21 Νοεμβρίου 2008
  12. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Το φορουμ εχει παρει πλεον τον δρομο του MindMaster. Ποιο δρομο? Αυτον που του επιτρεπει να υπαρχει. Προφανως αυτοι που το ηθελαν η το θελουν να εχει ως βασικο αντικειμενο το βδσμ, ειναι πολυ λιγοι για να το στηριξουν.
    Ειχε δωθει η ευκαιρια για κατι τετοιο με το inner circle αλλα φαινεται δεν υπηρχε και το αναλογο ενδιαφερον η δεν εγιναν οι καταλληλοι χειρισμοι. Για καποιους λογους δεν αναπτυχθηκε. Οι λογοι ειναι αυτονοητοι.
    Μηπως ενας απο αυτους ειναι οτι τα θεματα που συζητηθηκαν/αναπτυχθηκαν/αναλυθηκαν το 2005 θα δειξει οτι τα ιδια θεματα επαναλαμβανονται καθε χρονο μεχρι σημερα? Σα τα καλαντα ενα πραγμα.

    Ας το παρουμε αποφαση λοιπον, οσοι περναμε καλα εδω, οτι ειναι ενα φορουμ με γενικοτερη θεματολογια, γνωριμιες, σαχλες, οικοκυρικα, οπως θελετε πειτε το, παρα να γκρινιαζουμε ολη την ωρα για τους ασχετους που αποπροσανατολιζουν το χωρο.