Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MiB, στις 21 Νοεμβρίου 2008.

Tags:
  1. Μα τι περιμένουμε από ένα φόρουμ? Να μορφωθούμε?
    Να μας δώσει κατευθύνσεις για την ερωτική μας ζωή?
    Να ανακαλύψουμε ποιοι είμαστε?
    Εγώ δεν περιμένω τίποτα από τα παραπάνω. Ευτυχώς
     
  2. cider

    cider Kitchen master

    Αν και βλέπω να έχουμε ψιλοβγεί εκτός θέματος, να προσθέσω και γω το λιθαράκι μου στον εκτροχιασμό του νήματος αναφέροντας, όχι τον λόγο για τον οποίο μπήκα στο φόρουμ, αλλά τον λόγο ο οποίος με κρατάει στο φόρουμ.

    Όσον αφορά τη συζήτηση θεμάτων βδσμ, πιστέψτε με, έχω μπει από τον Μάρτιο και έκτοτε διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω και ακόμα δεν έχω τελειώσει, ούτε βλέπω να τελειώνω. Έχει μαζευτεί εδώ μέσα ένας απίστευτος πλούτος πληροφορίας προς αξιοποίηση/ξεσκαρτάρισμα, ώστε βλέπω άσκοπο να ανοίγω σχετικά νήματα ή να συμμετέχω σε καινούργια.

    Ένα το κρατούμενο.

    Όσον αφορά τη θεματολογία που συζητιέται, θεωρώ ότι η ουσία αυτού του χώρου ανταλλαγής απόψεων (έτσι; ) δεν είναι ότι συζητάμε πάνω σε μια συγκεκριμένη γκάμα θεμάτων, αλλά ότι συζητάμε περί ανέμων και υδάτων μέσα από το πρίσμα των βδσμ προτιμήσεών μας, που αναπόφευκτα διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας. Και αυτό είναι που με θέλγει.

    Αυτό τι σημαίνει; Σημαίνει, λόγου χάρη, ότι συμφωνώ μέχρι κεραίας με το πρώτο ποστ της Lara[e-p] και το μήνυμα ποταμό του Mindmaster, απλώς διαφωνώ με τη διάθεση με την οποία λένε όσα λένε. So what? I love it that way!
     
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ομολογώ πως είναι από τις λίγες φορές που διάβασα με τόση προσοχή ένα νήμα. Επομένως, ώρα να κάνω τις παρατηρήσεις μου.

    Δεν αντιλέγω πως οι κοινά αποδεκτοί ορισμοί είναι χρησιμότατοι. Για τη φυσική, τη χημεία, την ιατρική, ίσως και τις οικονομικές επιστήμες (αν και για το τελευταίο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου). Το bdsm όμως δεν είναι θετική επιστήμη, έχει να κάνει κυρίως με ανθρώπινες σχέσεις. Και στον τομέα αυτό, οι κοινά αποδεκτοί ορισμοί, συνήθως πηγαίνουν περίπατο. Αλίμονο αν συνέβαινε διαφορετικά. Θα ορίζαμε απλά ένα κονκλάβιο "σοφών", θα έβγαζε μετά από μακρά περίοδο μελέτης και συλλογισμού τους κανόνες και τους ορισμούς του bdsm. Εν συνεχεία, θα μας τους μοίραζε εν είδη μίας bdsmικής βίβλου, την οποία και θα οφείλαμε να τηρούμε κατά γράμμα. Ίσως και να εγκαταλείπαμε αυτό το συζητητήριο, μια και τίποτα δε θα είχε πια να προσφέρει.

    Όσον αφορά το status, νομίζω πως δίνει απλά μια γενική εικόνα και τίποτα περισσότερο. Αναφέρθηκε από κάποιον πως το να θεωρείς τον εαυτό σου ως κάτι το ξεχωριστό είναι κομπλεξική άποψη. Διαφωνώ κάθετα (καθότι πνεύμα αντιλογίας). Ο καθένας μας είναι κάτι το ξεχωριστό, δε μπορεί να περιγράψει τη σεξουαλικότητα του καθενός μια ταμπέλα, πόσο μάλλον το σύνολο της προσωπικότητάς του. Και ούτε, φυσικά, είναι σωστό να προσπαθεί ο καθένας να προσαρμόζει τη συμπεριφορά του με βάση τους κανόνες που "επιβάλλονται" από τον τίτλο που έχει επιλέξει. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να φτάνεις στο άλλο άκρο, δηλαδή να προσπαθείς να επιβάλλεις τη δική σου άποψη περί ορισμών προκειμένου να χωρέσεις αποκλειστικά και μόνο εσύ. Πιστεύω πως το πρέπον είναι να επιλέξεις αυτό που πιστεύεις πως ταιριάζει περισσότερο στην προσωπικότητά σου κι από εκεί και πέρα, να είσαι απλά ο εαυτός σου και τίποτα παραπάνω.

    Σχετικά με το status ως αποκλειστικό κριτήριο εύρεσης συντρόφου (κάπου αναφέρθηκε κι αυτό, αν δεν κάνω λάθος), πιστεύω πως είναι τόσο σοβαρό όσο το να επιλέγεις σύντροφο αποκλειστικά και μόνο με βάση το χρώμα των μαλλιών ή των ματιών (κοινώς καθόλου  )

    Τέλος, μια και η συζήτηση έπιασε τη θεματολογία του forum, πιστεύω πως έχει ξεφύγει από το στενό bdsmικό πυρήνα κι έχει μετατραπεί σ' ένα χώρο ανταλλαγής απόψεων γενικής θεματολογίας με bdsm προεκτάσεις. Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό; Ο καθένας ας το κρίνει μόνος του. Πάντως, εμένα προσωπικά, μ' αρέσει  
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Μια 'ταμπέλα' υποδηλώνει κάτι σταθερό και σαφές, μόνον όταν αφορά έναν σκληροπυρηνικό φετιχιστή. Ένα ποδολάγνο ή κοπρολάγνο φερ' ειπείν, ο οποίος αποκλείεται να αισθανθεί οποιαδήποτε σεξουαλική διέγερση αν δεν υφίστανται οι προϋποθέσεις πλήρωσης της φετιχιστικής του μονομανίας.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση, ταμπέλες και 'ορισμοί', είναι περιγραφικώς χρήσιμα εργαλεία και τίποτα πέραν αυτού. Πρόκειται για διευκολυντικές της επικοινωνίας γλωσσικές συμβάσεις, που αδυνατούν να απεικονίσουν τη συγκεκριμένη πραγματικότητα, να ορίσουν τα σύνορα της, να τη διευθετήσουν κανονιστικά. Ένα 'μπιντιεσεμικό εγχειρίδιο' ισοδυναμεί με μια 'ιστορική εισαγωγή'. Δίνει μιά κατευθυντήρια ιδέα ή μερικές πληροφορίες, αλλά είναι απολύτως ακατάλληλο είτε ως 'οδηγός ορθής συμπεριφοράς' είτε ως ερμηνευτική μέθοδος.
    Προσωπικώς, ούτε καν κοιτώ τη δηλωμένη ιδιότητα - τη θεωρώ σχεδόν επουσιώδη.
     
  5. Οι άνθρωποι δεν χαρακτηρίζονται από ταμπέλες, αλλά από τις πράξεις τους.
     
  6. female

    female Contributor



    Για κάποιους το στάτους είναι χαλαρή περιγραφή και αναγκαστική σύμβαση. Για κάποιους είναι ιδιότητα που φέρουν με τιμή. Για άλλους είναι μούφα ταμπέλα για να επιτύχουν κάτι άλλο. Για άλλους... για άλλους...

    Συχνά σε μια συζήτηση λέμε την ίδια λέξη και εννοούμε ο καθένας άλλη έννοια. Ή, φορτίζουμε με άλλο συναισθηματικό βάρος την ίδια έννοια. Η λέξη "θάλασσα", για παράδειγμα, έχει εντελώς διαφορετική συναισθηματική αξία
    για κάποιον που έχει φάει χρόνια σε υπερατλαντικά ταξίδια,
    για κάποιον ψαρά που ζει απ' αυτήν,
    για κάποιον που βουτάει για σφουγγάρια,
    για έναν χειμερινό κολυμβητή,
    για έναν αρχαιολόγο που βουτάει με μπουκάλες ψάχνοντας για αρχαία στους βυθούς,
    για κάποιον που πάει τα καλοκαίρια στις παραλίες για μαύρισμα, για παρέα και "καμάκι",
    για ένα παιδί που τσαλαβουτάει και παίζει στην ακρογιαλιά με τα κυματάκια,
    για κάποιον που είχε μικρός μια άσκημη εμπειρία και ούτε το πόδι του δεν βάζει,
    για έναν νησιώτη που την ακούει να παφλάζει κάθε μέρα της ζωής του από τότε που γεννήθηκε,
    για έναν βουνίσιο που δεν έτυχε να τη δει ποτέ και μόνο ακουστά την έχει ή μόνο την ονειρεύεται.


    Μπορούν, άραγε, όλοι αυτοί οι άνθρωποι να βρεθούν μαζί και να μιλήσουν για τη θάλασσα;

    Πρέπει να υποτιμούν ο ένας την άποψη του άλλου; Υπάρχει μόνο μια σωστή αγάπη για τη θάλασσα; Μόνο ένας ξέρει τι είναι θάλασσα; Ποιος ή ποιοι απ' όλους;

    Προσωπικά πιστεύω πως όλοι έχουν να ωφεληθούν απ' όλες τις άλλες οπτικές. Αρκεί να υπάρχει ο ανάλογος σεβασμός, όχι γιατί "πρέπει", αλλά γιατί "η θάλασσα" υπάρχει για τους ανθρώπους με όλους τους παραπάνω τρόπους, και όλοι έχουν να κερδίσουν βλέποντάς την από περισσότερες της μιας, προοπτικές. Χωρίς να είναι απαραίτητο ή έστω και δυνατόν, να υιοθετήσουν άλλη άποψη. Για μένα, το να δω από άλλες γωνίες που μπορεί να θαυμάσω ή να απορρίψω, μπορεί να είναι μόνο πλούτος.

    Μ' αρέσει λοιπόν να ακούω τόσο τους ανθρώπους που βασανίστηκαν σε καταιγίδες μέσα σε γκαζάδικο στον Ινδικό κι ακόμα την αγαπάνε, όσο και παιδιά που παίζουν αμέριμνα στους γιαλούς. Σέβομαι, χωρίς απαραίτητα να υιοθετώ, όλα τα αληθινά ανθρώπινα στιγμιότυπα.


     
  7. Female συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τα είπες πολύ ωραία
    Αν έστελνα ρεπ θα σου έστελνα αλλά προτιμώ να στο πω δημόσια
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Αν υπήρχε status 'δισεκατομμυριούχος' θα το προτιμούσαν όλοι όσοι αναζητούν σύντροφο.
     
  9. Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Ναι ρε συ…κι’ έτσι θα υπήρχε και ένα στάτους που να είναι
    ικανό να με περιγράψει με ακρίβεια. Δεν υπάρχει όμως και
    το έχω μεγάλο καημό. Θα βρω τρόπο…Βρήκα ήδη.
     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    ακουω πολλα πραγματα(για τα οποια ασφαλως και δεν εχω ιδεα!) που μου κινουν το ενδιαφερον και...με ελκυουν. σιγουρα εχω να μαθω πολλα και ειμαι ανοιχτος να μαθω.αλλα πιθανοτατα και γω εχω να πω κατι και δεν ειναι οτι καλυτερο να αντιμετωπιζονται καποιες αποψεις (οχι μονο δικες μου) με υπεροψια μαλιστα δε απο ατομα που ενδεχομενως γνωρισουν κατι παραπανω.και τοτε και γω(και οχι μονο εγω) γινομαι επιθετικος με το λογο μου και... τραβα κορδελα
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Θέλω να βάλω στον κώλο μου την πυραμίδα του Χέοπα
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Αλλά σ εμποδίζει το στάτους σου, που σε βαραίνει ως πυραμίδα του Ακενατόν;
     
    Last edited by a moderator: 22 Νοεμβρίου 2008