Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MiB, στις 21 Νοεμβρίου 2008.

Tags:
  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

     
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα μπορούμε να συνυπάρξουμε όταν τα άτομα που μείνουν και δεν ανήκουν στο χώρο θα υπάγονται στις πρώτες από τις κατηγορίες που αναφέρει ο ipakouos.
    Αν κοιτάξεις προσεκτικά λίγο τα ποστ θα βρεις ακριβώς ποια άτομα ανήκουν σε ποια κατηγορία, ποια άτομα δεν λένε πουθενά ουσιαστικά τίποτα επί της ουσίας παρά μόνο κρίνουν, κατακρίνουν και αντιδρούν, περιγελούν και ειρωνεύονται.
    Δεν παύει να με εκπλήσσει η άγονη κριτική που μοιάζει για κάποιους να είναι η μοναδική τους προσφορά σ αυτό το φόρουμ.

    Είμαστε σε ένα bdsm φόρουμ και η αποδοχή του ότι Κυριαρχία/υποταγή έχουν αυτή ακριβώς την έννοια θεωρείται από κάποιους υπερβολική και παράλογη.!!

    Γιατί για κάποιους το bdsm ανήκει σ αυτούς που γουστάρουν να παίζουν bdsm και μόνο και όσοι ασχολούνται με τη φιλοσοφία του είναι απλά μια μειονότητα κολλημένη και μυωπική – όταν μυωπικός και κολλημένος είναι ο ίδιος που διαβάζει στα ποστ ότι νομίζει πως γράφει ο άλλος και όχι τι πραγματικά γράφει, ακριβώς επειδή είναι προκατειλημμένος με συγκεκριμένες ομάδες ατόμων, μέχρι και συγκεκριμενα άτομα για τα οποία με κάθε ευκαιρία εκφράζει έντονα ανταγωνιστικά την προσωπική του αντιπάθεια. Πιστεύω πως με αυτό υποτιμούν οι ίδιοι τη νοημοσύνη τους και πέφτουν στο λούκι της στενομυαλιάς.

    Επιμένω όμως πως όσοι θεωρούν πως ο Κυρίαρχος πρέπει να σέρνεται κι η σκλάβα να διατάζει είναι εκτός θέματος.
    Ειλικρινά το βρίσκω τρομερά κωμικοτραγικό που φτάσαμε να «διαπραγματευόμαστε» εδώ μέσα τον βασικό ορισμό της Κυριαρχίας/υποταγής!
    Είναι σαν να λέμε σε ένα gay κανάλι πως gay άντρας είναι εκείνος που γουστάρει ερωτικά γυναίκες και να απαιτούμε να γίνει αποδεχτό.

    +100
    Τα σέβη μου.
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    'Εχω μάθει πολύ περισσότερα από τους άσχετους παρά από τις "αυθεντίες". Κι αυτό γιατί - γαμώ τη φύση μου - λατρεύω την ελευθερία.

    Όπου λοιπόν έβλεπα κάποιον που δεν συμμορφώνεται με τους όρους και με τα όρια, αυτόν τον αγάπαγα κατευθείαν, ασχέτως βλέψεων. Και όπου έβλεπα κανέναν βλαμμένο, κολλημένο, εγκλωβισμένο, ή γέλαγα ή τον λυπόμουνα.

    Μερικοί είναι απλά ο εαυτός τους. Τους εκτιμώ πολύ γι αυτό. Οι χαρακτηρισμοί που τους έχω προσάψει κατά καιρούς είναι: καθίκια, μπαγάσες, τσιμπούρια...

    Πρόκειται περί μεγάλου σεβασμού και αγάπης... 

    Πράγματι μερικοί όροι δεν επιδέχονται τροποποιήσεων.

    Από την άλλη, μόνο οι νεκροί δεν αλλάζουν.

    Είμαι σκλάβα. Το κάνω πράξη, το ζω, αλλά δεν με δεσμεύει αυτό σε κάτι, πέρα από το να αφουγκράζομαι την θέλησή του.

    Αν χρειαστεί να ρίξω μπινελίκι στον Κ μου, θα το κάνω, ασχέτως αντίδρασής του.

    Αν θέλει δε να συρθεί ο ίδιος, δεν θα το κάνω θέμα...

    Ποτέ δεν αισθάνθηκα πιο χαλαρή με τις προσδοκίες μου και τις εκτιμήσεις μου...

    Έπρεπε να μπω σε ταμπελοφόρουμ, για να καταλάβω πόσο άχρηστες είναι οι ταμπέλες.
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    θενκιου! αρχικα να πω οτι εννοουσα οτι οφειλω να σεβομαι τις αποψεις των αλλων(αν δε με θιγουν) εστω κιαν διαφωνω.

    απο κει και περα δεν εχω ιδεα τι θα πει πραγματικα bdsm περα αυτων που εχω βιωσει και που σιγουρα ο καθενας δε θα τα χαρακτηριζε " φυσιολογικα"!

    βρεθηκα εδω εχωντας την αναγκη να μοιραστω τις εμπειριες μου και αν το θες να τις διευρινω. σιγουρα υποψιαζομαι οτι υπαρχουν πολλα ενδιφεροντα για να μαθω-αλλα οταν καποιες ιδεες-αποψεις μου(οχι μονο δικες μου) αντιμετοπιζονται με χλευασμο-υπεροψια ε τι να κανω βγαζω νυχια!θαταν καλυτερο να παω να διαβασω & να αποστηθησω και ναρθω να τα πω?αυτο που εχω ειναι η εμπειρια μου τα βιωματα μου και ... η εντονη αισθηση οτι αυτα που χαρακτηριζετε "συμβατικα" μαλλον δε με καλυπτουν.δηλαδη αυτο δεν αρκει? πρεπει για να υπαρξω να αυτοπροσδιοριστω με κατι το οποιο δεν ταυτιζομαι(ή εστω ταυτιζομαι και δε το ξερω ακομα?)

    διδαξτε με!αλλα διδαξτε με, με εμπειρια με συναισθηματα & κατανοηση.οχι με υπεροψια & περιφρονυση!

    ναστε ολοι καλα
     
    Last edited by a moderator: 23 Νοεμβρίου 2008
  5. Eri

    Eri

    Ταμπελες ναι......

    Οκ.....

    Θα παρω μια κ θα κρεμασω στο λαιμο μου.....

    Και θα λεει.....
































    ==================>
    ΠΡΟΣ ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
     
  6. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Εγώ αν και μοναδική και ανεπανάληπτη χωράω σε μια από τις 6 κατηγορίες (ή και στις 6 μαζί  , αυτό πριν ξεκινήσω δίαιτα  ). Αλλά λόγω παραμένουσας πληθωρικότητας μετά από μένα δε χωράει κανείς άλλος  .

     
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Δεν γλυτώνει κανείς από την ταμπέλα.
    Και να μην τη θέλει, θα του την κρεμάσουν οι άλλοι...
     
  8. Το θέμα είναι κατά πόσο ανταποκρίνεται σε αυτό με τις πράξεις και τη συμπεριφορά του.
     
  9. Emma

    Emma Contributor

    A να γειά σου! Αυτό λέω πάνω κάτω κι εγώ. Δηλαδή, να στην κρεμάσουν άλλοι και να μην ανταποκρίνεσαι εσύ σε αυτό... οκ, πάει κι έρχεται μιας και δεν σε ξέρουν/έχουν ψυχολογήσει σωστά κτλ.
    Αλλά όταν την κρεμάς ο ίδιος και δεν σε αντιπροσωπεύει (για οποιοδήποτε λόγο)... ε, δεν είναι κοροϊδία (το λιγότερο);
     
  10. Συμφωνώ!

    υγ: Ωραία υπογραφή!
     
  11. Jomaru

    Jomaru Guest

    πιστευω πως αν μιλαμε καθαρα για bdsm as a lifestyle τοτε οι ''ταυτοτητες'' ειναι απαραιτητες.
    αν ομως εχουμε το bdsm as just a sexual activity τοτε οι ''ταυτοτητες'' ειναι απαρατηρητες.
     
  12. Υπάρχει κάποια διαφορά που δεν αντιλαμβάνομαι;