Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MiB, στις 21 Νοεμβρίου 2008.

Tags:
  1. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    [χωρίς να έχω διαβάσει καθόλου το νήμα]

    οι ταμπέλες περικλύουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που είναι κοινά σε οποιονδήποτε βαθμό στα άτομα που την φέρουν. από κει και πέρα ο καθένας έχει την δική του ταυτότητα και βάζει την δική του πινελιά.
    δεν είναι όλοι οι doms ίδιοι αλλά έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστηκά.
    οι ταμπέλες εδώ μέσα υπάρχουν απλά για να διευκολυνόμαστε. από κει και πέρα μέσα από το προφίλ και τα πόστ του ο καθένας δίνει το προσωπικό του χρώμα στην γενίκευση της ταμπέλας.

    τέλος όλα τα παραπάνω ισχύουν αν αυτός που φέρει την ταμπέλα(ηθελημένα)ξέρει τι σημαίνει και δεν την επέλεξε επειδή του κάθησε ωραία στο μάτι
     
  2. Jomaru

    Jomaru Guest

    δυστυχως ναι, αλλα αυτο θα φερει ενα αλλο θεμα μεσα σε αυτο το θεμα και απο σεβασμο στον δημιουργο αυτου του θεματος δεν θα ηθελα να την επεκτεινω εδω. ισως εαν θες γραψε ενα καινουριο θεμα ή ισως το κανω στο μελλον εγω..
     
  3. Θέλεις να γίνεις λίγο πιο σαφής περιγράφοντας αδρομερώς τη διαφορά;
     
  4. Jomaru

    Jomaru Guest

    κοιταξε να δεις αν ζεις το bdsm και το καθιερωνεις ως τροπο ζωης οποτε συμβιωνεις σε αυτον τον τροπο ζωης που επελλεξες με αλλα μελη και ισως με την ιδια την κοινωνια (ουτοπικο στην Ελλάδα, υπαρκτο για παραδειγμα στο νησι) τοτε θα πρεπει να εχεις την ''ταυτοτητα΄΄ που σε προσδιοριζει. αν ομως απλα κανεις bdsm για την σεξουαλικη σου ευχαριστηση τοτε η ''ταυτοτητα΄΄ ειναι αδιαφορη απλα παιζεις εναν ρολο εκεινη την στιγμη της ικανοποιησης οποτε μπορεις να δοκιμαζεις διαφορα χωρις να σε ενασχολει ενας προσδιορισμος..
     
  5. Το υπογραμμισμένο (δικό μου) με μπέρδεψε αρχικά...

    Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.  
     
  6. Nonsense

    Nonsense New Member

    Η ταμπέλα που επιλέγει ο καθένας για τον εαυτό του πρέπει να γινεται κατόπιν μελέτης πάνω στο τι κάθε status αντιπροσωπεύει ("κανόνες" και συμπεριφορές) και κατά πόσο αυτό ταιριάζει με τον τρόπο σκέψης, δράσης και τα "θέλω" του καθενός. Οπότε η χρήση της εκάστοτε ταμπέλας απλά προσδιορίζει την πτυχή του bdsm στην οποία ο φερόμενος δρα, από εκει και πέρα τίποτα άλλο. Έτσι επέλεξα και εγώ την δική μου. (μπορεί να) Υπάρχουν τεράστιες διαφορές και παραλλαγές συμπεριφοράς μεταξύ ατόμων που φέρουν το ίδιο status αλλά υπάγονται στις 3 κατηγορίες που προαναφέρθηκαν. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να κρίνω αλλους με βάση την ταμπέλα τους και θέλω να λειτουργώ (προσπαθώ τουλάχιστον) με βάση το τι με ευχαριστεί απαλλαγμένος από το φόβο της "ρετσινιάς" που μπορει να επιφέρει μια ταμπέλα ώστε να μην αναγκάζω τον εαυτό μου να συμβιβάζεται με τα διάφορα "πρέπει" περιορίζοντας με. Κάποιες προδιαθέσεις απέναντι σε κάποιες ομάδες πάντα υπάρχουν προκαθορίζοντας τη συμπεριφορά μας, ειναι αδύνατον να μην υπάρχουν κατα τη γνώμη μου, και δεν αναφέρομαι μόνο στο χώρο του bdsm.
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Αν εγώ επιθυμώ να φορώ από μόνη μου ταμπέλα στον εαυτό μου, γιατί ενοχλεί του άλλους, που δε φορούν μεν ταμπέλα αλλά θέλουν ντε και καλά να πείσουν για το ορθό της στάσης τους?

    Αν πχ, δεν με ενδιαφέρει το ποδόσφαιρο, μάλλον δεν θα μπω σε site για ποδόσφαιρο, παρά μόνο περιστασιακά και πιθανότητα δεν θα πώ και πολλά πολλά ακριβώς επειδή ΔΕΝ ΜΕ ενδιαφέρει. Αν μπω σε site με ποδόσφαιρο και αρχίσω να μιλάω επί παντός επιστητού ,ε τότε... κάτι ίσως πρέπει να ξανασκεφτώ..
     
  8. MiB

    MiB Regular Member

    Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ


    Πάντως μην αποκλείεις το ενδεχόμενο ακόμα κι ένας σκληροπυρηνικός φετιχιστής να ηδονίζεται μέσω και άλλων εξειδικευμένων σεξουαλικών δραστηριοτήτων, πέρα από εκείνες που περιγράφει η οποιαδήποτε ταμπέλα του - και χωρίς αυτές να έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους.

    Κατά τ' άλλα, συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω λεγόμενά σου και πιστεύω πως η χρησιμότητα της εκάστοτε ταμπέλας εξαντλήται ακριβώς σε αυτό το πλαίσιο.

    Και μια διευκρίνιση προς όλα τα μέλη και κυρίως στην Emma: Η δημιουργία του συγκεκριμένου νήματος και η "ταμπελο-λαγνεία" στην οποία αναφέρθηκα στο εισαγωγικό μου post, δεν αφορά μόνον στις δεδηλωμένες ταμπέλες-status, αλλά και στην πλειάδα των υπο-ταμπελών και εξειδικευμένων ορολογιών που δημιουργούν εξίσου πεδίο για παρερμηνείες κι αντιπαραθέσεις..
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    ξεκινωντας να γραψω σαυτο το νημα ηξερα πολυ λιγοτερα και σας ευχαριστω γιαυτο.το συμπερασμα μου ειναι οτι to bdsm συμαινει διαφορετικα πραγματα για τον καθενα.μουρχοναι στο μυαλο τρεις "κατηγοριες"



    1)εκεινοι_ες που το bdsm αποτελει γι αυτους τροπο ζωης και συνηθως εχουν επιλεξει(ή ανακαλυψει μεσα τους) συγκεκρημενο χαρακτηρα-statous,εχουν βρει μεσα απ αυτο ενα τροπο να ανακαλυπτουν τον εαυτο τους και να αναπτυσονται πνευματικα
    2)εκεινοι που μη καλυπτομενοι απο τις καθιερωμενες σεξουαλικες δραστηριοτητες αναζητουν το κατι παραπανω μεσα απο bdsm και οχι μονο συμπεριφορες(καποιοι εξ αυτων εχουν ορισει ή οι γνωριζουν τι προτειμουν ενω αλλοι οχι)
    3)αυτοι που φαντασιωνονται απ ολο αυτο το παιχνιδι και αρεσκονται να συμετεχουν διαδυκτιακα(ενδεχομενως προς το παρον!)
    εγω απλα αναρωτιεμαι δεν χωραμε ολοι?γιατι οχι?δεν γινεται να εχει ο καθενας το δικο του τροπo.οντως και γω ειμαι ενας τυπος που δυσκολευομαι να αναγνωρισω οτι υπαρχει και αλλη οπτικη γωνια εκτως απο τη δικη μου-ακομα και για πραγματα που δε γνωριζω καλα!!!!αρχιζω και το βλεπω αλλιως!εχω θαυμασει ανθρωπους γι αυτα που λενε αφουγκραζομενος το συναισθημα τους-οχι τα λογια τους-πολλες φορες με αποψεις ακρως αντιθετες απ τις δικες μου!!
    λοιπον θα βαλω και γω ενα "πρεπει"(βλεπω πολλα πρεπει στο φορουμ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗς ΚΑΙ ΤΙς ΕΠΙΛΟΓΕς ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!γιατι απλα δεν υπαρχει πραγματικος λογος!

    νασται καλα

    ΥΓ πιθανοτητα οι κατοιγοριες μπορουν να βελτιωθουν & να συμπληρωθουν-παλι ταμπελες δηλαδη!!μεγαλη πλακα!
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2008
  10. MiB

    MiB Regular Member



    Είσαι απόλυτα ξεκάθαρη και συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα ήθελα να σε προβληματίσει το εξής:

    Αυτοί που διαθέτουν την εμπειρία ώστε να είναι απόλυτα κατασταλαγμένοι τόσο με το status τους, όσο και 100% familiar με όλες τις άλλες ταμπέλες, υπο-ταμπέλες και διάφορες ορολογίες που περιλαμβάνονται στο bdsm χώρο, πως πιστεύεις ότι το έχουν καταφέρει; Μήπως διαβάζοντας και κατανοώντας κάποιο συγκεκριμένο ενχειρίδιο; Δε νομίζω.. o μόνος τρόπος είναι.. εμπειρικός. Δε γίνεται αλλιώς.. και συνήθως μέσω της εμπειρίας, κάποιοι τελικά αποφασίζουν να μείνουν στον χώρο γιατί κάτι τέτοιο τους εκφράζει απόλυτα βρίσκοντας έναν συγκεκριμένο ρόλο που τον κάνουν και τρόπο ζωής πολλές φορές, ενώ κάποιοι άλλοι απλά αφού τον γνωρίσουν (τον χώρο) αρκετά καλά, αποφασίζουν να διαχωρίσουν ξεκάθαρα τη θέση τους μη βρίσκοντας κάτι για να ταυτιστούν απόλυτα. Αυτοί όμως που ταυτίζονται απόλυτα με καποιο ρόλο μέσα σε αυτόν τον χώρο και συνεχίσουν να δραστηριοποιούνται μέσα σε αυτόν, μοιραία φτάνουν και σε επίπεδα που μπορούν άνετα τόσο να διαχωρίσουν έννοιες και κατηγορίες, όσο και να διακρίνουν / κατατάξουν νέες τάσεις που υπάρχουν στο bdsm γενικότερα.

    Γι' αυτό και διακρίνω ένα σφάλμα στην προσέγγισή σου και σε συμβουλεύω αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να μάθεις περισσότερα για το bdsm, τότε ξέφυγε για λίγο από αυτά που "ποστάρονται" στο συγκεκριμένο forum και ψάξε να βρεις πραγματικά έμπειρα άτομα που θα σε βοηθήσουν μέσω νέων εμπειριών και πραγματικών καταστάσεων να αποφασίσεις που πραγματικά ανήκεις και τι είναι αυτό που σε αντιπροσωπεύει περισσότερο. Με λίγα λόγια δώσε μια προτεραιότητα στο να μάθεις μέσα από πραγματικές εμπειρίες κι όχι τόσο μέσω κειμένων και στείρων ορολογιών.. Δε βλέπω καλύτερο τρόπο για να μάθεις τον εαυτό σου και τη θέση του μέσα σε αυτό που ονομάζουμε σεξουαλική ζωή. Είτε αυτό λέγεται bdsm, είτε οτιδήποτε άλλο. Ειδάλλως, σε βλέπω να παραμένεις αιώνια μπερδεμένη όπως λες και ουσιαστικά να μην καταλήγεις ποτέ κάπου..

    Καμία ορολογία δεν πρόκειται κατά τη γνώμη μου να περιγράψει επ' ακριβώς τα συναισθήματα και τις επιθυμίες κάποιου ανθρώπου. Ίσως μόνον ως έναν βαθμό τις τάσεις και προτιμήσεις, αλλά ως εκεί..

    Προσωπικά όταν έγινα μέλος σε αυτό το forum επέλεξα απολύτως συνειδητά τον ρόλο του perv, κι όχι επειδή δεν είμαι σίγουρος σχετικά με το τι με αντιπροσωπεύει καλύτερα. Σε δεδομένες στιγμές και σε συγκεκριμένες καταστάσεις έχει τύχει να νιώσω τεράστια ηδονή και σαν dom, (π.χ. χτυπόντας και μαστιγώνοντας μέχρι αιμοραγίας κάποια γυναίκα ή ακόμα να την εξευτελίζω και να την ταπεινώνω και με άλλους τρόπους), αλλά και ως sub, (δεχόμενος π.χ. τα μπινελίκια της ή ακόμα και τα κάτουρα κάποιας στη μούρη μου ή "λατρεύοντας" τα πόδια της ως απλά φετιχιστής), αλλά και συμμετέχοντας σε vanilla ή bdsm group sex sessions, ή απλά δοκιμάζοντας μεμονομένα διάφορες άλλες δραστηριότητες που περιλαμβάνονται γενικότερα στο χώρο του bdsm (όπως π.χ. bondage, fisting, breast play, κτλ..), όπως και φυσικά σε επίπεδο vanilla κάνοντας περισσότερο "έρωτα" παρά σεξ.
    Όλα αυτά είναι ενδεικτικά και αποτελούν ένα μέρος των εμπειριών που έχω στη σεξουαλική μου ζωή, από τα οποία μπορώ να πω ότι έχω αντλήσει εξίσου μεγάλη απόλαυση - άμεσα συνδεδεμένη με την εκάστοτε "καύλα της στιγμής". Το γεγονός όμως ότι πάνω από όλα πιάνω τον εαυτό μου να καυλώνει περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο με μια συγκεκριμένη φυσική μυρωδιά καλοσχηματισμένων γυναικείων ποδιών, όπου κυρίως δυο εκ των αισθήσεων μου "χτυπάνε" κόκκινο ταυτόχρονα (όραση και όσφρηση).. ε, αν μη τι άλλο μου δημιουργεί τη βεβαιότητα ότι περισσότερο απ' οτιδήποτε, είμαι απλά ένας ανώμαλος τύπος..  
    Έστω λοιπόν τώρα ότι υπάρχει κάποια άλλη πιο συγκεκριμένη ορολογία/ταμπέλα/status που δε γνωρίζω, η οποία θα μπορεί να περιγράψει επακριβώς τη συγκεκριμένη μου ιδιαιτερότητα. Πως αυτή θα κάλυπτε και όλες τις άλλες σεξουαλικές δραστηριότητες που μου αρέσει ενίοτε να απολαμβάνω;  
     
  11. Emma

    Emma Contributor

    ΜiB δεν διαφωνώ με αυτά που λες.
    Το "μπέρδεμα" στο οποίο αναφέρομαι δεν έχει να κάνει με μένα, αλλά με τον χώρο*. Εγώ ξέρω τί είμαι. Και για μένα, όπως και για σένα, η επιλογή του Perv ήταν συνειδητή, ακριβώς για τους ίδιους λόγους. Εμένα δηλαδή, το Perv (απ' τις υπάρχουσες κατηγορίες) με εκφράζει/περιγράφει απόλυτα.

    * Μικρό παράδειγμα για να το εξηγήσω περαιτέρω: Όπως είπε και η lara[E-p], οι υπάρχουσες κατηγορίες υποτακτικών ατόμων είναι bottom, sub και slave. Kάποιος άντρας λοιπόν που αρέσκεται στην ποδολαγνεία, στον εξευτελισμό και/ή στο strap-on (χωρίς ψυχολογία/διάθεση/ανάγκη για ουσιαστική υποταγή - με την bdsmική έννοια), όταν γραφτεί σε κάποιο φόρουμ με bdsm περιεχόμενο, επιλέγει το status sub, και σε πολλές περιπτώσεις, slave (και "συστήνεται" πλέον έτσι), πράγμα το οποίο, κατ' εμέ, είναι λάθος καθώς το συγκεκριμένο άτομο είναι φετιχιστής, συνεπώς η πιο "κοντινή" κατηγορία γι' αυτόν είναι το Perv (ή άντε το πολύ πολύ bottom).
     
  12. MiB

    MiB Regular Member


    Δηλαδή για τον συγκεκριμένο φετιχιστή που περιγράφεις, αποκλείεις το ενδεχόμενο να έχει σε κάποιες μεμονομένες περιπτώσεις - κι ανάλογα την εκάστοτε partner του, μια αλλαγή στην ψυχολογία/διάθεση του που θα του επέτρεπε να απολαύσει ακόμα και την ουσιαστική υποταγή από την partner του (με την bdsmική έννοια όπως λες); Χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει οτι θα αρέσκεται πάντοτε να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Και κάτι άλλο, για πόσους Κυρίαρχους/ες πιστεύεις, περισσότερο ή λιγότερο έμπειρους/ες, ότι στα μάτια τους ένας υποτακτικός/η έχει ουσιαστική διαφορά στην πράξη; Όπως και στους περισσότερους τομείς της ζωής γενικότερα, κάποια πράγματα που στη θεωρία παρουσιάζονται πιο διακριτά, στην πράξη τείνουν να γενικεύονται κατά κάποιο τρόπο και ουσιαστικά να απλουστεύονται..

    Πάρε για παράδειγμα τους αμφυλόφιλους κι ομοφυλόφιλους άντρες, όπου το χάσμα μεταξύ τους (όπως κι ανάμεσά τους) σχετικά με τις διαφορετικές τάσεις/προτιμήσεις/συμπεριφορές - στη θεωρία τουλάχιστον - μπορεί και να είναι τεράστιο. Στην πράξη όμως, στα μάτια των περισσότερων αντρών αλλά και γυναικών, ακόμα κι εκείνων με παρόμοιες σεξουαλικές τάσεις, τις περισσότερες φορές απλουστεύονται και μειώνονται δραματικά οι ίδιες θεωρητικές διαφορές..