Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MiB, στις 21 Νοεμβρίου 2008.

Tags:
  1. MiB

    MiB Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ


    Νομίζω πως σου απάντησα εξ' αρχής - στη συγκεκριμένη σου ερώτηση - ότι δεν είναι κακό κι ότι αποτελεί αναφαίρετο σου δικαίωμα να λειτουργείς με τον τρόπο που αναφέρεις. Γενικώς, δε "μάχομαι" τους απόλυτα συνειδητοποιημένους/κατασταλαγμένους/σκληροπυρηνικούς bdsmτζίδες, σε περίπτωση που σου έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση. Όπως επίσης, έχεις λανθασμένη εντύπωση για μένα αν πιστεύεις ότι ανήκω σε αυτούς που ονομάζεις "πανηδονιστές". Μπορεί να δυσκολεύομαι ν' απαριθμήσω και να οριοθετήσω όλα αυτά που θα με κάνουν να νιώσω ότι εισπράτω ηδονή ανά πάσα στιγμή, σε αντίθεση με σένα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι "ανοιχτός" σε όλα.. Ίσως απλά να μου αρέσει να αφήνω ένα μικρό περιθώριο πάντα, για τις όποιες εκπλήξεις μπορεί να μου επιφυλάσει η ζωή στο συγκεκριμένο θέμα. Όμως καλώς ή κακώς, υπάρχουν αρκετά μεν - πολύ συγκεκριμένα δε - πράγματα τα οποία ξέρω εκ των προτέρων ότι - αυστηρά - δεν τα δέχομαι, ή ότι έστω γνωρίζω πως δε θα μου προσφέρουν κανενός είδους ηδονή κι απόλαυση. Είμαι σε θέση να γνωρίζω πλέον πολύ καλά τον εαυτό μου και τα θέλω του και δεν αμφιταλαντεύομαι καθόλου επ' αυτού, πίστεψέ με.
    Είναι απόλυτα θεμιτό και σεβαστό ότι έχεις ξεκαθαρίσει τις προτεραιότητές σου ως προς την εύρεση κι αξιολόγηση των εκάστοτε partner σου, θέτοντας ως αρχικό ζητούμενο την απόλυτη ταύτιση με τις συγκεκριμένες σεξουαλικές σου προτιμήσεις στις οποίες αναφέρεσαι με περίσση περηφάνεια, καθώς δε θέλεις όπως λες να σπαταλάς το χρόνο σου άσκοπα. Ούτε και σε ενδιαφέρει λοιπόν να ασχοληθείς με την "εκπαίδευση" κάποιας "εν δυνάμη" partner σου. Καλά κάνεις τότε και θέτεις τους όποιους όρους σου εξ' αρχής. Αυτή είναι μια προσωπική επιλογή σου και η δική σου στάση προς τη ζωή.
    Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι άνθρωποι που λειτουργούν κάπως διαφορετικά από σένα σε αυτό το θέμα κι ίσως όφειλεις να το σεβαστείς αυτό το γεγονός. Υπάρχουν κάποιοι - και συγκαταλέγομαι κι εγώ σε αυτούς - οι οποίοι λειτουργούν βάση άλλου είδους προτεραιοτήτων και κριτηρίων ως προς την εύρεση/προσέγγιση της όποιας partner. Ίσως η ευρύτερη "γκάμα" των σεξουαλικών μου προτιμήσεων να μου προσφέρει την πολυτέλεια του να θέτω ως προτεραιότητα την όποια εμφανισιακή/εγκεφαλική έλξη και γενικότερη "χημεία" κατά την πρώτη γνωριμία μου με κάποια, κι όχι τόσο τις συγκεκριμένες σεξουαλικές της προτιμήσεις και το κατά πόσο αυτές ταιριάζουν απόλυτα με τις δικές μου. Κάτι που ούτως ή άλλως μέσα από την αμοιβαία ανάπτυξη έντονων συναισθημάτων είναι κάτι που γνωρίζω από προσωπική εμπειρία ότι "δουλεύεται" - συνήθως - όχι και τόσο δύσκολα. Και στο κάτω-κάτω, ούτε έχω την απαίτηση να γνωρίζει κάποια απόλυτα τις "βαθύτερες" επιθυμίες της μέσω ικανού αριθμού εμπειριών ή συγκεκριμένων φαντασιώσεων που θα ήθελε να κάνει πράξη. Καλώς ή κακώς, πιστεύω πολύ τόσο στη μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου, όσο και στη μοναδικότητα της "χημείας" 2 ανθρώπων και στο που μπορεί αυτή να οδηγήσει. Ούτε μου "εγγυάται" ότι με το να ταιριάζω σεξουαλικά με κάποια, ότι δε θα χάσω το χρόνο μου μαζί της. Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά, επίσης από προσωπικές εμπειρίες.
    Με βάση αυτό λοιπόν το ιδιαίτερο σκεπτικό μου, νιώθω κάποια "δυσφορία" ως προς την οριοθέτηση τέτοιου είδους θεμάτων εξ' αρχής, με την παράλληλη χρήση και απαίτηση - εκ των προτέρων - για την πλήρη κατανόηση ερμηνειών των διαφόρων "επίσημων" εξειδικευμένων ορολογιών και πλαισίων συμπεριφοράς, είτε αυτές ανήκουν στο bdsm, είτε κάπου αλλού. Άλλωστε, ποτέ δεν υποστήριξα ότι ανήκω - έτσι όπως εσύ ενδεχομένως - στον συγκεκριμένο χώρο ταυτιζόμενος/ενστερνιζόμενος κάποιο συγκεκριμένο ρόλο και η παρουσία μου εδώ έχει καθαρά "ακαδημαϊκό" χαρακτήρα.

    Σχετικά τώρα με τη βεβαιότητά σου ως προς την ασάφεια των επιθυμιών/γούστων/απόψεων μου και τη γενικότερη στάση της ζωής μου, επέτρεψέ μου να την κρίνω ως προϊόν της δικής σου - τουλάχιστον - αφέλειας. Γιατί μόνο ένας αφελής θα μπορούσε να δηλώνει βέβαιος για το ποιόν της προσωπικότητας κάποιου και τα επιμέρους χαρακτηριστικά της - τον οποίο δεν έχει γνωρίσει ποτέ προσωπικά, παρά μόνο μέσω ορισμένων - και κατά συνέπεια μη καθοριστικών προς αυτήν την κατεύθυνση - γραφόμενών του. Ειλικρινά λυπάμαι που το λέω αυτό, καθώς έως τώρα έδειχνες στοιχεία πιο ώριμου - πνευματικά - ατόμου.
    Αν όμως από την άλλη, με το να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο για μένα, σε κάνει να νιώθεις ανώτερος κατά κάποιο τρόπο, τότε ειλικρινά σε κατανοώ και δε θα επιθυμούσα να επεκταθώ περισσότερο επί τούτου - επιδιώκοντας να σου στερήσω αυτήν την όποια ικανοποίηση μπορεί να εισπράτεις. Κι αυτό, γιατί και να το καταφέρω εν τέλη, από την πλευρά μου δεν πρόκειται ποτέ να νιώσω κάτι παρόμοιο. Προτιμώ την όποια μου ικανοποίηση κι ευχαρίστηση να την εισπράτω μέσω πιο ώριμων - προκλητικά - διαδικασιών.

    Σε αυτό που επεκτάθηκα και το οποίο έκρινες ότι ήταν απλά off topic του ερωτήματος που έκανες, αφορά στη δική μου οπτική και τοποθέτηση/σχόλιο πάνω στη συγκεκριμένη πρακτική σου, κάτι το οποίο - προφανώς λανθασμένα - υπέθεσα ότι μπορεί και να σ' ενδιέφερε..


    Υ.Γ. @L_Strike, σ'ευχαριστώ για τις χρήσιμες - ως προς την θεωρητική κατανόηση - επεξηγήσεις σου..
     
    Last edited: 27 Νοεμβρίου 2008
  2. Kris

    Kris Regular Member

    Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Βλέπω πως το σχόλιό μου είχε τις εντελώς αντίθετες επιδράσεις απ’αυτές που είχα υπ’οψην...Απλώς περισσότερη θεωριτική κουβέντα  . Γενικά ο ΜιΒ με καλύπτει απολύτως.Εσύ φίλε MindMaster μάλλον με παρεξήγησες...όπως γράφω δεν απαξιώνω τις ’’τεμπέλες’’,νομίζω πως φένεται ποιοι τις έχουν επιλέξει συνειδητά και ποιοι όχι...ούτε ανέφερα κάτι περί πανηδονιστών.Μαγκιά σου που έχεις αυτογνωσία και γνωρίζεις τι ζητάς.Άλλοι τη βρίσκουν με 1002 τρόπους-άλλοι με 2,σεβαστές και οι δυο απόψεις.Απ ότι βλέπεις δεν υπάρχει διαφωνία σε κάτι.
    Πέρα απ’αυτό,νομίζω πως θα συμφωνήσεις στο ότι η ταμπελολαγνία έχεις κυριαρχίσει και δυστυχώς, περαν κάποιων ελλαχίστων εξαιρέσεων, έχει χαθεί η ουσία του πράγματος η οποία είναι να περναμε καλά - όσο απλοικό κι αν ακούγεται αυτό- και όχι να αναλύουμε τα πάντα και να γράφουμε θεωρίες θεωριών λες και πρόκειται για κβαντική φυσική.Ιt's only sex στην τελική!!Χρειάζεται όρεξη και αίσθημα μόνο-όχι θεωρίες και αναλύσεις,αυτή ήταν η αρχική μου ένσταση.Ίσως ακουγεται απλό,ίσως ρομαντικό μα νομίζω πως κάπως έτσι έχουν τα πράγματα...
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Υποστηρίζεις το ίδιο και για τις περιπτώσεις του D/s lifestyle;
     
  4. Kris

    Kris Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Kαλησπέρα!Εmma sorry που αργώ να απαντήσω μα μ’εχει φάει η δουλειά (να που έχω γίνει άθελά μου slave...για την εταιρία που δουλεύω εννοώ  ! Κατ΄αρχήν να τονίσω πως τη λέξη ''only''δε τη χρησιμοποιήσα υποτιμητικά μα για να υπογραμμίσω την απλότητα του πράγματος,καθως κάτι απλό και ωραίο κάποιοι το παρουσιάζουν δύσκολο και πολύπλοκο...
    Όσο για τις d/s σχέσεις μάλλον είμαι ο πλέον ακαταλληλος να μιλησω.Καταρχήν δε μπορώ να έχω άποψη απο τη στιγμη που δε το χω ζησει,δευτερον δεν ειμαι φαν αυτης της φασης...δε μπορώ να με φανταστώ μόνιμα σε μια 24/7 σ/μ κατάσταση.Ξέρω πως πιθανότατα δε σε καλύπτει η απάντησή μου μα...δε τον έχω το γραπτό το λόγο ρε γαμότο...  Ισως σε κάποια συνάντηση τα πούμε εκτενέστερα. 
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Συνεπώς με το "It's only sex στην τελική!", που είχες πει νωρίτερα, αναφέρεσαι στο πώς βιώνεις/βλέπεις εσύ το bdsm.
    Απ' την στιγμή που αναγνωρίζεις λοιπόν την ύπαρξη του D/s, έστω κι αν "δεν είναι για σένα", μήπως αυτό θα έπρεπε να σου απαντήσει στο αν είναι (ή όχι) "only sex στην τελική" για τους πάντες;
     
  6. Kris

    Kris Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Μα...μίλησα για μένα,όχι για τους πάντες!Καθένας μιλά βάση των εμπειριών του και των γούστων του για πάρτυ του.Δεν είναι δυνατόν η άποψή μας να ταιριάζει στους πάντες!
    Εσύ πως και αναφέρεσαι στο d/s τόσο?Είσαι σε τέτοια φάση?(ο περίεργος...!!)
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Όρεξη και αίσθημα αρκεί για όσους είναι στο χώρο για το σεξ και μόνο.
    Για άλλους είναι αλλιώς.
    Γι αυτό οι δηλώσεις "its only sex" στη τελική και απαξίωση σε όσους θεωρητικοποιούν και ψάχνουν αλλιώς τα πράγματα δημιουργεί το εύλογο ερώτημα της Emma αν μιλάς μόνο για σένα και για τον πως εσύ αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα ή αν είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να συμμεριζόμαστε τις ίδιες απόψεις και στάσεις ζωής.  
    Με τη σειρά μου θα πω πως αν ήταν σεξ και μόνο δεν θα υπήρχε λόγος για μένα να είμαι εδώ αλλά δεν αποκλείω ούτε απαξιώνω όσους είναι γι αυτό και μόνο.
     
  8. subnik99

    subnik99 New Member

    Χμ, λοιπόν αυτή είναι το πρώτο μου ποστ - ενδιαφέρουσες απόψεις.
    Σχόλια σε δεύτερο χρόνο.
     
  9. Kris

    Kris Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Δεν απαξιώνω κανέναν lara[E-p] ! Σορρυ αν έτσι φάνηκε...σεβαστές όλες οι απόψεις,άλλωστε αν δεν υπηρχαν διαφορετικές γνώμες δε θα γινόταν κουβέντα...φαντάζεσαι πόσο βαρετό θα ήταν να συμφωνούν όλοι σε όλα?!!! 
     
  10. female

    female Contributor




     





     


     


     


     


     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: ΤΑΜΠΕΛΟ-ΜΠΕΛΑΔΕΣ

    Γι αυτά και αρκετά ακόμα θεωρώ πως δεν μπορεί να γίνει τίποτα ουσιαστικό για την όποια εξυγίανση του χώρου που συζητιέται παράλληλα...