Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 7 Ιουλίου 2007.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οι σχεσεις σχετιζονται μονο απο την ηλικια και την εμπειρια των παρτενερ ... οι σημερινοι 20αριδες βανιλα ειναι πολυ ποιο προχωρημενοι απο τους
    40+αριδες D/s .... εγκεφαλικα εννοω .... ξερουν οτι δεν εχουν ιδεα γιατι κανουν αυτο που κανουν ... εμεις εχουμε πολλες ψευδαισθησεις ... οτι κατι θα αλαξει , θα γινει καλυτερο , θα βρεθει ο καλυτερος .....
     
  2. Striker

    Striker Regular Member

    Αναβεις φωτιες παλι μου φαινεται αγαπητε <s>
    Ωραιο το θεμα σου παντως και ακουγονται ενδιαφερουσες αποψεις.

    Εγω λεω να σου απαντησω με μια ερωτηση:
    Απο τα ακρονυμια BDSM, εαν αφησουμε για λιγο απ'εξω την πρακτικη σημασια του Bondage (με ερμηνεια: δεσιμο) οσον αφορα το κομματι του SM και δουμε το Bondage καθαρα ως προς το κομματι του D/s και την χρησιμοτητα του εκει...

    Ποιο ειναι αληθεια το νοημα του εκει οταν καθε ενεργεια χρειαζεται να βρισκει συμφωνη εκ των προτερων την σκλαβα? Γιατι να την δεσει κανεις? Τι θα προσφερει ουσιαστικα? Εννοω φυσικα περα απο απολαυσεις και ανακατεμα των ορμονων, μιας και η συζητηση περι lifestyle σταθερων σχεσεων και οχι play απο ο,τι καταλαβαινω οτι θελεις να συζητησουμε.

    Θεωρω οτι δεν ειναι καθολου τυχαιο που υπαρχουν δυο σχολες σε αυτο το θεμα. Αυτη του συναινετικου BDSM και εκεινη του επιβαλλομενου/αποδεχομενου BDSM. Το πρωτο δεν εχει σοβαρους λογους να διαφερει απο τις βανιλλα σχεσεις ενω το δευτερο ειναι τελειως διαφορετικο σε αυτο το θεμα και η αποσταση απο το βανιλλα περιβαλλον μεγαλη. Τελος το πρωτο το εχουμε πραγματευτει εξαντλητικα εδω μεσα ενω το δευτερο θεωρω ουτε το εχουμε αγγιξει.

    Τυχαιο?? ρωταω με την σειρα μου.
     
  3. Striker

    Striker Regular Member


    Στις M/s lifestyle σχεσεις συναινετικου BDSM δεν απαγορευεται επισης και αντιθετως κανονικα παροτρυνεται (αλλα μεχρι εκει). Τωρα στις M/s σχεσεις της αλλης σχολης που αναφερω σε προηγουμενο post ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η ειλικρινης εκφραση καθε συναισθηματος ασχετως εαν αρεσει ή οχι. Πραγμα που πολυ σπανια θα δει κανεις σε βανιλλα σχεσεις που καποιος κραταει πραγματα μεσα του, θεωρητικα "για το καλο της σχεσης". Η επιβολη αυτη μεταξυ αλλων γινεται για προφανεις λογους που δεν θα αναλυσω εδω αλλα καποιους τους πλησιαζεις με την ευστοχη παρακατω παρατηρηση σου:


     
  4. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    εγω πιστευω η διαφορα ειναι πως η D/s σχεση εχει καποιους ξεκαθαρους κανονες ενω η vanilla δεν εχει(εκει κανεις καποιες υποχωρισεις γενικα μπορεις να κανεις ελιγμους)γιαυτο και οι D/s σχεσεις δεν κρατουν σηνηθως πολυ χρονικα(με πολυ λιγες εξερεσεις)παντος το λαθος ειναι που χρησιμοπιειται ο ορος βανιλα ετσι απλα και γενικα απο πολλους(και τις περισοτερες φορες για να αναδηξει την πολυπλοκοτητα της D/s).υπαρχουν πολλων ειδων βανιλα σχεσεις
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ?

    πίσω από το αιτιατό υπάρχει η αιτία

    αν η σκλάβα συμπεριφερθεί με τρόπο ανάρμοστο για τη θέση της, οφείλει Ο Κυρίαρχος να ψάξει το λόγο, να τον εντοπίσει και να προβεί σε διορθωτικές ενέργειες... αν η σκλάβα είναι συνειδητοποιημένη ενδεχομένως να εντοπίσει μόνη της το λόγο, αλλά δε μπορεί να το διορθώσει μόνη της, χρειάζεται τη βοήθειά Του

    σε κάθε περίπτωση, ασπάζομαι τη άποψη πως τα συναισθήματα πρέπει να εκφράζονται εκατέρωθεν, όσο δυσάρεστα κι αν είναι... μόνο τότε μπορούν να ξέρουν και οι Δ/δύο που βαδίζουν και να εξελίσσεται η σχέση
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Είναι θέμα εμπειριών του καθενός, τελικά.

    Για μένα διαφέρουν ως προς την κλίμακα και την σταθερότητα της Κυριαρχίας και υποταγής, ως προς τα σεξουαλικά παρελκόμενα και ως προς το μίγμα των συναισθημάτων και αναγκών που συνδέει αυτούς που έχουν τη σχέση.

    Τώρα, για διάφορα επιμέρους στοιχεία που θα θυμίζουν βανίλλα γιατί άνθρωποι είναι οι μεν άνθρωποι και οι δε <χ>, όπως ζήλιες κλπ, έχω να πω ότι είναι technicalities ως επι το πλείστον, κρίσεις προσαρμογής, έλλειψη γνώσεων και εμπειρίας και άλλα τέτοια, δεν είναι η ουσία όμως, που είναι η σταθερή Κυριαρχία και η υποταγή.
     
  7. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ?


    Οι σχέσεις Κυριαρχίας/υποταγής διαφέρουν από τις βανίλλα σχέσεις όσο διαφέρουν και οι άνθρωποι που δημιουργούν σχέσεις του ενός ή του άλλου τύπου.
    Οι Κυρίαρχοι και οι υποτακτικοί είναι, καλώς ή κακώς, άνθρωποι με ιδιορρυθμίες και δε μπορούν να λειτουργήσουν σε απλοϊκές και καλουπωμένες σχέσεις.Βαριούνται εύκολα, ψάχνουν και ψάχνονται περισσότερο.Λαμβάνουν ερεθίσματα από το γύρω περιβάλλον που για άλλους είναι αμελητέα.Γι' αυτό και οι σχέσεις που φτιάχνουν είναι διαφορετικές.
    Τα συναισθήματα που προκαλούνται (ίσως) διαφέρουν σε ποιότητα και δύναμη.Ένας Κυρίαρχος κι ένας υπό από τη στιγμή που γνωρίζουν τη φύση τους κι έχουν συμφιλιωθεί μ'αυτήν, μπορούν να εκδηλώσουν συναισθήματα αγάπης, φροντίδας,αφοσίωσης σε τέτοια ένταση και τέτοιο βαθμό που δε μπορει να συγκριθεί με βανίλλα κατάσταση.
    Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να μην υπάρχουν τελικά αμιγείς βανίλλα σχέσεις, αν κι εφόσον δεν υπάρχουν άνθρωποι εντελώς και απόλυτα βανίλλα.
     
  8. Kits

    Kits Contributor

    Οποιαδηποτε ειδους σχεσης , απο επαγγελματικη μεχρι και την πιο αγνη φιλια ή αγαπη, εχει κοινο παρανομαστη και αυτος ειναι το ''συμφερον''.
    Και για να μην παραξηγηθω με την λεξη ''συμφερον'' δεν εννοω μονο το χρηματικο, υλικο κτλ συμφερον αλλα και το ψυχολογικο/ψυχικο!
    Αν σου γεμιζει τα : κενα, θελω, αναγκες, αποριες κτλ κτλ τοτε εισαι σε καλη ''μοιρα''

    Το να προσπαθουμε να συγκρινουμε D/s ή M/s σχεσεις με vanilla νομιζω πως ειναι τελειος ατοπο! Διοτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε ψυχολογιες ανθρωπων ... Η καθε σχεση ειναι διαφορετικη απο καθε αλλη, διοτι διαφορετικοι ειναι και οι ανθρωποι που την εχουν.
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Στην αρχή διαφέρουν ναι. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα φοβάμαι πως ίσως πέφτει παντόφλα και στις δυο περιπτώσεις.
    Σε άλλους νωρίτερα και σε άλλους αργότερα.
    Μπορεί να είναι κι ένας λόγος που πολλές σχέσεις bdsm δε διαρκούν πολύ.
     
  10. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Απάντηση: ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ?

    Θα συμφωνήσω με την female και θα συμπληρώσω πως μια υποτακτική και συναισθήματα έχει και αντιδράσεις και δικαίωμα να τις εκφράζει. Δεν βρέπω καμια μαγεία στο να κυριαρχείς σε ένα άβουλο, άλογο, αναίσθητο ον. ΔΕΝ έχει όμως το δικαίωμα να απαιτεί ή να θέτει τελεσίγραφα. Μπαίνοντας σε αυτή τη σχέση συμφώνησε να έχει όσα θέλει ο Αφέντης της να έχει. Και αφού παραμένει σημαίνει ή πως είναι ευχαριστημένη με αυτά που έχει ή πως κοροιδεύει τον εαυτό της και αργά ή γρήγορα θα γίνει το μπαμ.
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Αγαπητέ μου Master Perris

    καταρχήν θα πρότεινα να μελετήσεις (αν δεν το χεις κανει ήδη) τις εξαιρετικές απόψεις ενός πολιού thread "Αν εμφιλοχωρεί Έρως....." πού παει το M/s-D/s? όπου εκεί θαρρώ θα βρείς αρκετές απαντήσεις σε ότι αφορά το συναισθηματικό κομμάτι και ίδίως απο την πλευρά του Κυριάρχου.

    Αυτό όσο αφορά την αγάπη και τα ρέστα  

    Οσο για το άν διαφέρουν και κυρίως στο ερώτημά σου ΑΝ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΝΕΙ Ή ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ , αν κατάλαβα αυτό ρωτάς. Αν ελέγχεται δηλαδή έστω και έμμεσα απο τη σκλάβα Του , εχω να πω μόνο το εξής:

    ο Κυρίαρχος οφείλει να σέβεται ΚΑΤΑΡΧΗΝ τον εαυτό του και βεβαίως μετά απ'αυτό και την ό,ποια σκλάβα που είναι και επιλογή Του άλλωστε.

    Αν εκείνη ζηλεύει (θεωρώ τη ζήλια ασχετη με bdsm or vanilla - ειναι θέμα ανθρώπου) τότε είναι στο χέρι Του , να διαχειριστεί τη ζήλια της, να κατανοήσει και να πράξει τα δέοντα ώστε να την εξαλλείψει.
    Ιδίως εδώ υπάρχουν ...!!!!!
    Αγαπητέ μου (τουλάχιστον αυτή ειναι η δική μου θέση και άποψη). Η εμπιστοσύνη και απο τους Δ/δυο κερδίζεται και ανανεώνεται σχεδόν συνεχώς , όσο για τη συναινεση σαφώς το ίδιο , τουλάχιστον για το πρωτο διάστημα της σχέσης που τα Δ/δυό μέλη της ακομα δεν γνωρίζονται καλα -καλα. Μπορεί να είναι διαφορετικός ο τρόπος και σαφώς οι ρόλοι να χρήζουν άλλων συμπεριφορών απο κεινες στις vanilla σχέσεις μα... θα τολμήσω να πω και κατι ακόμα πιο εξτρίμ:
    Ο Κυριαρχος οφείλει να φροντίζει οι εξηγήσεις , οι 'αναφορές' (αν και δεν θεωρώ δόκιμο τον όρο επι της συγκεκριμμένης συζήτησης) και οι κόντρες να προβλέπονται απο Εκείνον, δηλαδή να τις προλαμβάνει και να αποφεύγονται!!! (χμμμ..δυσκολοι καιροι για Μasters εε??  
    ήτοι...
    να γνωρίζει την σαμπ Του αρκετά ώστε να την προφυλάσσει απο τυχόν τέτοιες αντιδράσεις που μπορεί να προκληθούν απο τις δικές Του 'δράσεις'.

    Εχουμε πει συχνά πυκνά με άλλα λογια ίσως :

    Κυρίαρχος δεν σημαίνει ο κύριος κάνω ότι γουστάρω !! Αντιθέτως σημαίνει αναλαμβάνω την ευθύνη ενός ανθρώπου ο οποίος μάλιστα μου παραδίδεται και υποτάσσεται στη θέλησή μου ....αρα οφείλω να μαι Καλός και προσεκτικός οδηγός για να δικαιούμαι να πέρνω επιβάτες στο αμάξι μου  
    (φαντάζομαι είναι αντιληπτή η μεταφορά μου)

    Αυτά μιλώντας για σχέσεις και οχι για bdsm παιχνίδια και sessions.

    Tα ως ανω αφορούν αποκλειστικά την άποψή μου και δεν αποτελούν κανόνα για κανέναν , ελπίζω μόνο να έδωσα ίσως μια ακομα οπτική στην αναζήτησή σου Master Perris  
     
  12. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ?

    Για να μη μου κανει το ενα..μαλλον διαφερουν.
    (Περρη,σου αφιερωνω το 400στό ποστ μου )