Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 7 Ιουλίου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Βάσει ποιων κριτηρίων;

    Μέσα από το πρίσμα που επιλέγεις να εξετάσεις/συγκρίνεις τις ανθρώπινες σχέσεις (2η ερώτησή σου), θα μπορούσα να σκεφτώ πως ναι, όλες οι διαπροσωπικές σχέσεις (συσχετίσεις) έχουν κοινό στοιχείο, την εκατέρωθεν επιθυμία ικανοποίησης αναγκών/επιθυμιών. Και αυτό ισχύει όχι μόνο στις ερωτικές, αλλά και τις επαγγελματικές, τις φιλικές και άλλες σχέσεις.

    Αν όμως το κριτήριο σύγκρισης είναι μόνο το κατά πόσο οι σχέσεις (δημιουργούνται για να)εξυπηρετούν στην αμοιβαία κάλυψη αναγκών και επιθυμιών, σίγουρα δεν μπορεί να απαντηθεί ενιαία η τελευταία σου ερώτηση. Η ζήλια μπορεί να υπάρξει σε κάθε είδους σχέση διότι παρότι αφορά δύο τελεστές (υποκείμενο, αντικείμενο), είναι ένα πάθος, και όπως όλα ανεξαιρέτως τα πάθη, είναι αυτοαναφορικό. Τα υπόλοιπα θέματα που αναφέρεις ("κοντρες,εξηγησεις, αναφορες, και απο τα δυο μελη της σχεσης") απαιτούν ουσιαστική δράση δύο τελεστών, οπότε θα πρέπει να εξεταστούν, λαμβάνόμενων υπόψη και άλλων παραμέτρων, όπως η δομή της σχέσης, ο κώδικας που την υποστηρίζει, η διαχείριση εξουσίας μέσα στη σχεση κ.α.

    Εγώ για παράδειγμα, κατανοώ την ερωτική ζήλια από την πλευρά του σκλάβου, και στο βαθμό του ανεκτού, επιτρέπω την έκφρασή της, και για εκτόνωση, αλλά και γιατί ενδιαφέρομαι να λάβω τις όποιες πληροφορίες μπορεί να μου δώσει. Και επεξεργάζομαι αυτές τις πληροφορίες, και ενίοτε αντιδρώ σε αυτές. Όμως η φύση των σχέσεών μου δεν υποστηρίζει καθεστώς ανάπτυξης ανταγωνισμού, επομένως δεν υφίστανται κόντρες. Επίσης η κατανομή της εξουσίας, είναι τέτοια που δεν δίνει τη δυνατότητα στο σκλάβο μου να απαιτήσει (εξηγήσεις ή οτιδήποτε άλλο).

    Επομένως τα πάθη δύνανται να υπάρξουν σε κάθε σχέση, αλλά η διαχείρισή τους διαφοροποιείται δραματικά ανάμεσα σε vanilla και D/s. Δεν ξέρω αν αυτή τη διαφοροποίηση είχες στο μυαλό σου ανοίγοντας αυτό το νήμα, αλλά ελπίζω να σε κάλυψα ως ένα βαθμό.

    Γιατί κάνεις αναφορά στην αγάπη όμως σε αυτό το νήμα;
     
  2. adelina

    adelina Regular Member

    αυτα οσον αφορα την αγαπη...

    το αν οι σχεσεις Κ/υ ειναι σχεσεις μεσα απο τις οποιες ο καθενας - (ναι ακομη και η σκλαβα) παιρνει εκεινο που τον εκφραζει και ικανοποιει, δεν ταυτιζεται κατα την γνωμη μου με την διεκδικηση που κανει μια βανιλλα γυναικα σε μια σχεση ισοτιμιας.
    κι αν της επιτρεπεται να το κανει σημαινει πως ο ερωτας εχει θολωσει σε τετοιο βαθμο την κριση του Κυριαρχου που παυει να εχει τον ελεγχο. τωρα αν το λαμπακι του release αναψει ή οχι ειναι θεμα καθαρα προσωπικο του καθενος.
    σιγουρα ολοι οι ανθρωποι εχουν παθη, η διαφορα βρισκεται στη διαχειρηση τους αφενως και στον τροπο εκφρασης τους αφετερου.
    αν η σκλαβα ειναι σκλαβα που ψαχνει και καλυπτεται μεσα απο ελεγχο και κυριαρχια και δεν ανηκει στην κατηγορια που ανεφερε ο Κυριος DreamMaster εκεινων που απλα κανουν μεταβιβαση, στην πρωτη ενδειξη πως ο Κυριαρχος της της χαριζει εξουσια να εκφραζεται, να ζηλευει να δημιουργει σκηνες και να απαιτει οτιδηποτε με τροπο αναρμοστο προς τι θεση της οτιδηποτε πιστευω πως αργα ή γρηγορα με τον ενα ή αλλο τροπο, πρωτη εκεινη θα νιωσει ξεγελασμενη μια και εκεινο που ποθει σαν σκλαβα ειναι απολυτη παραδοση καθε εξουσιας.
    αν μιλαμε για υποτακτικες τοτε υποθετω εξαρταται απο το ειδος της υπακοης για το οποιο εχουν συμφωνησει και ποση εξουσια της επιτρεπεται να κραταει στα χερια της.
     
  3. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    Αγαπητέ Perris και λοιπά μέλη,
    μου φαίνεται ότι δε μπορεί να υπάρχει σχέση ( οποιασδήποτε μορφής ), χωρίς την ύπαρξη κάποιου είδους εξουσιαστικού μηχανισμού.

    Ακόμα και στα πιο φιλελεύθερα ζεύγη ( τουλάχιστον ), αν αναζητήσεις τα κίνητρα των συμμετεχόντων σε βάθος, υπάρχει πιθανότητα να γίνουν σοβαρές ανακαλύψεις.

    Πχ: Ποιο ακριβώς ήταν το κίνητρο που ένωσε δύο ανθρώπους;
    Η ανάγκη για παρέα; Για δέσμευση; Για συντροφιά; Επιβεβαίωση;
    «Να μοιράζεσαι τη λύπη σου να γίνεται μισή, να μοιράζεις τη χαρά σου, να γίνεται διπλή;»

    Πιστεύω πως ο,τιδήποτε και αν σκεφτεί κανείς, τελικά θα μπορέσει να ανακαλύψει ανάγκες που καλύπτει μέσα στη σχέση του.
    Επαγωγική απόδειξη είναι το γεγονός ότι ψαχνόμαστε. ( Τι ψάχνουμε άρα; )

    Κατά μαθηματική συνέπεια, η ανάγκη για κάλυψη αναγκών, δημιουργεί αλληλεξάρτηση.
    ( η λέξη αυτή δεν έχει πάντα αρνητικό νόημα )

    Φαντάσου τώρα…
    δύο κινητά μέρη, συνδεμένα με μία κλωστή.
    Κουνάει το ένα, κουνιέται και το άλλο.

    Αν δεχτώ ότι η παραπάνω θεωρία μου στέκει ( ; ), τότε δεν καταλαβαίνω πως αυτή εφαρμόζεται ανά περίπτωση.
    Μου μοιάζει περισσότερο σαν Παγκόσμια Σταθερά, παρά σαν λήμμα με περιορισμούς, και νομίζω ότι αυτό ισχύει και στα bdsm ζεύγη και στις βανίλιες.
    (μα ποιος είμαι... ο 1stein?, το 1 προφέρεται γερμανιστί)

    Παρατηρήσεις.
    1. Έχεις ή όχι την ανάγκη της συμπαθέστατης και πολύ αγαπητής σκλάβας σου. Αν την έχεις ανάγκη, τότε για σκέψου… μια μέρα λέει να λαλήσει… να της έρθει κάτι ρε παιδί μου, άνθρωποι είμαστε (να’ναι καλά η κοπέλα!)… και να μην είναι πιο σκλάβα…
    ( …κουνάει το ένα, κουνιέται και το άλλο… )
    2. Τυχαίνει να γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες από «φιλικό» ζευγάρι βανίλια. Ο άντρας αποφασίζει για όλα, και η γυναίκα είναι από εκείνες τις παραδοσιακές του 1930. Δε μιλάει, δε λαλάει, δεν έχει άποψη κοκ. Και επειδή έχω μιλήσει πολύ και σε βάθος με τον άντρα ( παραδοσιακός και αυτός ), τυχαίνει να γνωρίζω ότι και από sex… κάθε δεύτερη Κυριακή και ενδεχομένως στις αργίες και αυτό ιεραποστολικά, χωρίς αλατοπίπερο. Υπάρχει όμως κυρίαρχος και υποτακτική, έτσι δεν είναι;


    Αντίλογος.
    Η θεωρία αυτή, αρχικά μου κάνει. Μου μοιάζει να εξηγεί αρκετά πράγματα και είμαι έτοιμος να την ασπαστώ.

    Έχω βρει όμως ένα αντεπιχείρημα εναντίον μου. (   )

    Εκεί που έλεγα ότι όταν κουνάει το ένα, κουνάει και το άλλο;;;
    Μου ήρθε στο μυαλό μια διαφορετική σχέση εξάρτησης, στην οποία όμως κουνάει μόνο το ένα.

    Παράδειγμα.
    Το αυτοκίνητο και οι αναρτήσεις του. Όταν «κουνάει» ο δρόμος, κουνιέται και το αυτοκίνητο. Όσο όμως και αν κουνήσεις το αυτοκίνητο, νομίζω ο πλανήτης θα συνεχίσει νωχελικά την πορεία του ατάραχος…

    Ον δι άδερ χάνντ όμως, αυτό και πάλι ισχύει και στις δύο περιπτώσεις που έχουν μπει στο μικροσκόπιο, έτσι δεν είναι;

    Άρα:
    είπα, ξείπα και αμαρτία ουκ έχω…

    δεν πιστεύω ότι διαφέρουν σε τίποτα!
     
  4. Guest05

    Guest05 Guest

    Δυο άνθρωποι είναι μαζί ( πέραν της αναπαραγωγής ) για ένα και μόνο λόγο.
    Γίνονται καλύτεροι.
    Καλύτεροι φίλοι
    Καλύτεροι εραστές
    Καλύτεροι επαγγελματίες
    Καλύτεροι εργαζόμενοι
    Καλύτεροι μαθητές
    Καλύτεροι γονείς
    Καλύτεροι ....
    Καλύτεροι .........
     
  5. female

    female Contributor



    Εξιδανικεύσεις - όμορφες, αλλά εξιδανικεύσεις. Υπάρχουν πολλοί λόγοι ακόμα.

    (Όμορφα να εξιδανικεύεις, όπως θα ΄λεγε κι ο Ηλίας...)

     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    @ Χάινριχ και @ female εσείς καλά τα λέτε ,

    αλλα αυτό που μάλλον το νήμα εννοεί είναι εκείνες οι σχέσεις σκέτου s/m που κάποιοι τις προτιμούν και βεβαίως ίσως οι υπο...βάζουν και αυτο που λεει ο Dream Μaster τη :
    άβυσσος αι βουλαί!

    Αλλά όπως υπάρχει (για κάποιους) σκέτο σεξ έτσι για κάποιους υπάρχει σκέτο bdsm (φαντάζομαι) και η αγάπη και το συναίσθημα έχουν ποικίλους ορισμούς για τον καθένα.

    Διοτι αλήθεια πόσους ορισμούς θα πέρναμε σ'ένα νήμα με τίτλο:
    τι εννοείς όταν λες 'αγάπη' ??
     
  7. Guest05

    Guest05 Guest

    Και βέβαια μπορεί να υπάρχει σκέτο σεξ, σκέτο bdsm και σκέτο από γιουβέτσι.
    Τι να τον κάνω τον έρωτα χωρίς πρόσωπο;
    Οι μόνοι που θα παράγγελναν κάτι τέτοιο φαντάζομαι είναι αυτοί που σε ένα εστιατόριο θα παράγγελναν μια σκέτο από γιουβέτσι.

    Οι μπατίρηδες....
     
  8. barkoulis

    barkoulis Regular Member


    χμ...

    εύστοχο ! ; ! ;

    Συμβαίνει, σίγουρα.
    Αλλά αποτελεί εφαλτήριο... ( ; )

    χμ...

    "... πω πω ένα ωραίο κωλαράκιιιιι... θα χιμίξω για να γίνω καλύτερος άνθρωπος... "

    Άστοχο;
    Μπορεί;
    Εύστοχο;
    Μπορεί και αυτό.

    Προβληματίζομαι με την πληθώρα των ανθρώπων στις μέρες μας, που η σχέση τους,
    τους έχει κάνει χειρότερους σε όλα...
    (καταπιεσμένους, προβληματισμένους... ακόμη χειρότερα αυτόχειρες... )

    Όπως και νά 'χει, δε μου μοιάζει να διαφέρουν.

    ΥΓ: Νομίζω ότι περιέγραψες το ιδανικό. Ελπίζω σε αυτό με ασυγκράτητη απαισιοδοξία...


    -----------------
    άσχετο: Χάινριχ, με περιμένεις στη γωνία, ή έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου;
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest


    Χωρίς καμία διάθεση για πλάκα έτσι ακριβώς έγινε. Όπως το είπες.


    Άσχετο: Μα εσύ δεν μου είπες τράβα στη γωνία να δεις αν έρχομαι;
     
  10. barkoulis

    barkoulis Regular Member


    Αν μπορείς να βλέπεις τόσο μακριά, σε χαίρομαι!

    Άσχετο: Ήρθα;
     
  11. Astarty

    Astarty Contributor

    Κωλαράκι ε;    
     
  12. salty

    salty Guest

    telika diaferoun?