Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΙΜΩΡΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος mds, στις 4 Απριλίου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Ατυχώς υπάρχει σύγχυση για ό,τι αφορά στη λέξη "ορθοπαιδικός". Εξ αρχής εξέφραζα την ίδια άποψη με εσένα, και ακριβώς επειδή έτυχε στο παρελθόν να διαφωνήσω με συνομιλητές σχετικά με αυτό το θέμα, έκανα μία μικρή έρευνα προκειμένου να συλλέξω επιχειρήματα για να στηρίξω την άποψή μου. Κάποια από αυτά σου γράφω παρακάτω:

    Η αρχική λέξη είναι ορθοπεδικός, η οποία στέκει και ετυμολογικά. Η ειδικότητα αυτή στην Ελλάδα εδραιώθηκε μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Συγκεκριμένα ιδρύθηκε η "Ελληνική Εταιρία Χειρουργικής Ορθοπεδικής και Τραυματολογίας". Αρκετά αργότερα ένας υποκλάδος της ήταν η Παιδο-Ορθοπεδική, η οποία έδωσε τη μη δόκιμη λέξη "Ορθοπαιδική". Στην υπόλοιπη Ευρώπη η λέξη υπήρχε από τα μισά του 17ου αιώνα, και ήταν δημιούργημα του ορθοπεδικού Andry που εξέδοσε ένα βιβλίο σχετικό με τις εφαρμογές τις Ορθοπεδικής στα παιδιά. Πιθανώς από τον τίτλο του βιβλίου του όπου το e εμφανίζεται με τόνο, έγινε η μετάφραση στα ελληνικά με "αι" (σαν μετάφραση ήταν σωστή). Δεν έχω καταλάβει όμως προς τί η αρχική παράφραση του Γάλλου. Λογοπαίχνιο ίσως;
    Σε κάθε περίπτωση Ορθοπεδική είναι η επιστήμη που ασχολείται με το να ορθώνει τα οστά με χρήση πεδών (όχι παιδιών).
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Θα το ξαναψάξω λοιπόν εγώ, και πιθανώς θα επανέλθω... Χωρίς καμμία πρόθεση
    κόντρας βέβαια, άλλωστε στην ίδια όχθη βρισκόμαστε.
     
  3. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Τελικά τιμωρία θα υπάρχει ναι ή όχι?????  
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Ναι! Ένα αντεπιχείρημα που έχω ήδη βρει είναι ότι κάποιος μπορεί να διαταθεί πως είναι ορθοπεδικός για παιδιά μόνο. Έστω αντικατάσταση του πεδ-, με το παιδ- αντί για τη λέξη Παιδο-Ορθοπεδικός που εμπεριέχει όλες τις απαραίτητες έννοιες.

    Το αντιμετωπίζω με την απόρριψη της αντίστοιχης υπερβολής.* Αν δεχτούμε ως σωστή την αντικατάσταση του πεδ- από το παιδ-, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ένας παιδεραστής που αρέσκεται να βιάζει βρέφη εν μέσω κάμπων μπορεί να ονομάζεται πεδεραστής. Η λέξη πεδεραστής όμως παραπέμπει στον έχοντα φετίχ με τις πεδινές περιοχές, αν προσπαθήσουμε να την αναλύσουμε ετυμολογικά**.

    Επομένως δεν είναι δυνατόν να αλλάξουν απλώς δύο γράμματα και να συνεχίσουμε να μιλάμε για την ίδια έννοια.

    * (True x = True)
    ** Να το βάλουμε στο thread με τα ασυνήθιστα φετίχ ;p
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

          , Syrah...
     
  6. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Το κάνατε ιατρικό το site βρεεεεεεεε....         
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Nαι. Και συγκεκριμένα, γιά όποιον δεν κατάλαβε, ειδικευόμεθα στις εξαρθρώσεις,
    κυφώσεις, σκολιώσεις, και γενικώς τις εγγενείς ή τραυματικές αλλοιώσεις του
    σκελετικού συστήματος, οι εγκαταστάσεις μας δε, ευρίσκονται εν τω μέσω του κάμπου...
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Εσύ τώρα καλή μου, γιατί "τρίβεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη";
    Εθελοντές θα ζητήσουμε με νέο νήμα, που θα ανοιχθεί στην ενότητα "Announcements for Members"...

     
     
  9. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ


    Εγώ πάντως θα προσφερθώ ως εθελόντρια....αλλωστε ως γνωστόν, έχω μεγάλη καρδιά:lol:
     
  10. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Ωρες ώρες είσαστε απίθανοι....
     
  11. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Είστε της βουκολικής σχολής του BDSM δεσποινίς;
     
  12. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    τς τς τς..... αμέσως εσύ να το πας στο άλλο άκρο!!!
    ..είπα σαν παιδί κι εγώ να επωφεληθώ από τη τιμωρία, αμάν!!!