Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί έπαθε η ορθολογίστρια όταν ανακάλυψε τον εμπειρισμό;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Neeva, στις 24 Μαρτίου 2009.

  1. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Η σοκολατα ειναι LACTA MasterB???ρε κολλημα ορισμενη που εχουν με την φιλοσοφια Την τελευταια φορα που εψαχνα για καντ φροιιτ νιτσε ξερεις τι παρατηρησα?Εχουν πεθανει αρα ηταν ανθρωποι.Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι αλανθαστη και σοφοι.Η σκεψη τους αντι να λυση κανενα προβλημα εκανε τον κοσμο ανω κατω.Και τωρα ερχεστε εσεις και τους βαζετε οδηγους καθοδηγητες στην κατανοηση του βδσμ??follow your heart καλα keep on walking.Aσε για ενα λεπτο τα μεγαλα και τρανα μυαλα στην ακρι.Και παμε για χορο...Ασ πουμε το τανγκο.Ξεκινησε απο τα χαμηλα στροματα για να υιοθετηθη απο την ανωτερι κοινωνικη ταξη.Για πιον λογο αραγε ?γιατι το τανγκο και οχι το τσαμικο?αισθησιασμος?επαφη με το γυναικιο κορμι?Αγριο παθος και ζωοδης ρυθμος? η Φιλοσοφικη σκεψη?Σε τι να διαφερη το βδσμ?Σε κανει να νιωθεις μικρος Βασιλιας.αυτοκρατορας ,τραπεζητης,η ειναι κατι αλλο?....Αν ειναι το κατι αλλο τοτε κανενας καντ δεν μπορει να σε βοηθηση να το καταλαβεις.Εκτος και αυτα τα λαμπρα μυαλα εχουν να πουν κατι για το τανγκο.....Αυτα..ξεκινησαν τα καρτουν και πρεπει να κλεισω...
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου.

    Αλλού με τραβούσαν τα συναισθήματα, αλλού η λογική.
    Με άμυνες δωδεκαόροφες, μπας και απωλέσω κάτι, μπας και μετατραπώ σε κάτι, μπας και αμα αφεθώ στο συναίσθημα θα πάψω να είμαι και ένα σώρό άλλα τέτοια.

    Ήρθε μια στιγμή που έπρεπε απλά να κάνω ένα leap of faith ("πήδηγμα πίστης") και να πω ότι ειναι να γίνει ας γίνει, δεν ακούω τη λογική και κάνω ότι μου λέει το ένστικτο.
    Δεν έπεσα έξω.
    Ίσως γιατί βλέπει κανείς καλύτερα με τα μάτια της καρδιάς.

    Τώρα λίγο άσχετο με το νήμα αλλά με την άδεια σου Neeva θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, αν ενοχλούν, μπορώ να τα διαγράψω  

    Απαιτεί?

    Αν προσφέρω ανώνυμα βοήθεια σε κάποιο, πρέπει να απαιτήσω ανταπόδωση, αλλιώς δεν έχει αξία η πράξη προσφοράς μου?
    Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιο λιγότερο τυχερό, δυνατό κ.τ.λ. από μένα, πρέπει να απαίτήσω ανταπόδωση αλλιώς δεν έχει αξία η προσφορά μου?

    Από πότε η αξία μιας προσφοράς κρίνεται από την απαίτηση κι όλας αναταπόδωσης?


    Θεωρείς προαγωγή της υποτακτικής το να είναι κάποια σκλάβα?

    Θεωρείς πως σκλάβα πρέπει να είναι ο στόχος, το ιδανικό ή η προοπτική μιας υποτακτικής?
     
  3. Neeva

    Neeva Regular Member

    Γειά σου Lara[E-p].  
    Πολύ τις χαίρομαι τις απαντήσεις σου, καταλαβαίνεις τί με ενδιαφέρει και μου το απαντάς βρίσκοντας πάντοτε στόχο. Stay tuned σου έχω κι΄άλλα.. (δεν χρειάζεται η άδεια μου για να γράψεις οτιδήποτε, εσύ και οποιοσδήποτε άλλος)
    Λοιπόν..
    Αντιστάσεις (προσωπικοί φραγμοί, -ηθικοί ή άλλου τύπου-, ο φόβος της αλλαγής –μην πώ μετάλλαξη και ακουστεί βαρύ- etc.) vs the leap of faith (εδώ την πίστη την άντλησες απο τον εαυτό σου, πήρες ανάσα και πήδηξες ή την δανείστηκες απο τον κυρίαρχο. Πίστεψες οτι μπορείς επειδή το πίστεψε αυτός πρώτα για σένα; )
    Όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες έχω τις ίδιες απορίες (ιδίως σχετικά με τις προαγωγές)
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Βρε κοριτσια ουτε μια πλακιτσα δεν μπορουμε να κανουμε; Πω-πω,χαλαρωστε λιγο !
    Πες και συ Μανταλενα μου!

    (ηταν και το σιελακι που με εκανε λιγο και ξεθαρρεψα κι'εγινα τσαχπινομπιρμπιλιαρης.Τωρα που ξαναμαυρισε ο τοπος σκιαζομαι,υποσχομαι πως θα'μαι φρονιμος απο δω και μπρος)
     
  5. Lost Hours

    Lost Hours Regular Member

    αν και είναι καλό να μετανιώνεις για αυτά που κάνεις παρά για αυτά που δεν, φόρα για καλό και για κακό κανένα αλεξίπτωτο
     
  6. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Τί έπαθε η ορθολογίστρια όταν ανακάλυψε τον εμπειρισμό;

    Χμ....απο την θεωρια στην πραξη λοιπον....περπατωντας οπως ο περισσοτερος κοσμος....

    Ο καθεις την βιωνει με τον δικο του τροπο....ισως τελικα να μην ηταν αυτο που φανταστηκε...ισως πολυ περισσοτερο απο αυτο που θεωρησε.....οπως και να χει απομυθοποιουμε καταστασεις (απαραιτητο) χωρις αυτο να σημενει οπωσδηποτε κατι αρνητικο.

    Καλο ειναι μερικες φορες να μην σκεφτομαστε τοσο πολυ, αλλα να νιωθουμε. Μαλλον τοτε φανταζουν καποια πραγματα καπως πιο ευκολα. Και οπως ειπε και η αγαπητη μου lara μερικες φορες βλεπει κανεις καλυτερα με τα ματια της καρδιας.
     
    Last edited: 24 Μαρτίου 2009
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Θα μπορούσα να πω πως είμαι λάτρης του ορθολογισμού. Ωστόσο, δεν είναι ικανός να δώσει απαντήσεις στα πάντα. Η θέληση, τα συναισθήματα δε λειτουργούν πάντοτε ορθολογικά. Ή, καλύτερα, δε λειτουργούν σχεδόν ποτέ ορθολογικά.
    Από την άλλη, ο άκρατος εμπειρισμός (τον αντιλαμβάνομαι κάπως σαν: προχωρώντας μαθαίνει κανείς ή "κάνε ό,τι θες και θα μάθεις από αυτά) με βρίσκει παντελώς αντίθετο. Δε μπορείς να προχωράς μόνο με βάση τη θέληση, αδιαφορώντας για οτιδήποτε. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα φας τα μούτρα σου.
    Το ζήτημα είναι να πετύχεις τη χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο. Τώρα το πώς γίνεται αυτό, είναι δουλειά του καθενός να το βρει μόνος του.

    Υποθέτω πως η αγαπητή madlene ήθελε να πει απαιτείται. Και, καθώς υποθέτω πως αναφέρεται σε σχέσεις, πιστεύω πως δεν έχει άδικο. Κάθε άλλο μάλιστα. Όσο κι αν δε θέλουμε να το παραδεχτούμε, ανεξαρτήτως status, όλοι μας απαιτούμε κάποια ανταπόδωση. Βέβαια, το είδος της σχέσης μπορεί να καθορίσει το είδος της ανταπόδωσης αυτής.
     
    Last edited: 24 Μαρτίου 2009
  8. female

    female Contributor



    Δεν μπορείς να περιγράψεις σε κάποιον τι γεύση έχει το πορτοκάλι αν δεν το έχει γευτεί, πώς είναι το κόκκινο ή το πράσινο αν έχει απόλυτη αχρωματοψία ή είναι εκ γενετής τυφλός, αλλά δεν χρειάζεται να πέσει κανείς στην πρέζα για να νοιώσει πώς ακριβώς νοιώθει ένα πρεζόνι. Δεν θα μπορέσω ποτέ να γίνω κάτι που δεν είμαι (πχ. άρρην ομοφυλόφιλος γεννηθείς στο Μοντεβιδέο), αλλά μπορώ να προσπαθώ να ταυτιστώ συναισθηματικά και να σκεφτώ αναλυτικά για να καταλάβω. Κάποια πράγματα επιλέγεις πως πρέπει να τα νοιώσεις, άλλα σου αρκούν ή πρέπει μόνο να τα καταλάβεις, όσο είναι δυνατόν, με την empathy.



    Το συναίσθημα και η λογική είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.


     
  9. Neeva

    Neeva Regular Member

    Καλημέρες σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    απαντώ με την σειρά μου..

    @whipmarks: "ρε κολλημα ορισμενη που εχουν με την φιλοσοφια Την τελευταια φορα που εψαχνα για καντ φροιιτ νιτσε ξερεις τι παρατηρησα?Εχουν πεθανει αρα ηταν ανθρωποι.Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι αλανθαστη και σοφοι.Η σκεψη τους αντι να λυση κανενα προβλημα εκανε τον κοσμο ανω κατω."

    Κανένα κόλλημα δεν έχω (εφόσον με αφορά αυτό το «ορισμένοι» που λες). Απλά θεωρώ οτι αυτοί οι νεκροί σοφοί στους οποίους αναφέρεσαι συνέβη να αλλάξουν τον τρόπο που σκέφτομαι-ζώ-επικοινωνώ-κατανοώ τον κόσμο γύρω μου. Ακριβώς για αυτούς τους λόγους το λιγότερο που έχω να κάνω (προς τέρψην μου πάντα και για προσωπική χρήση) είναι να διαβάσω κάνα-δύο από τα έργα τους. Από την άλλη πλευρά μην μπερδεύεσαι (πάλι). Δεν υπάρχουν αυθεντίες. (η αυθεντία είναι ένα μικρόβιο που φιλοσοφία πάσχισε να το αποτινάξει για αιώνες –βλ. Μεσαίωνα)

    Και φυσικά δεν τους θεωρώ καθοδηγητές του βδσμ. Μια αναλογία έκανα με αφορμή το διάβασμά μου, που μάλλον είχε περισσότερο να κάνει με τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα.
    Ταγκό δεν ξέρω. Ένας χορευτής όμως είμαι σίγουρη πως κάτι θα είχε να πει για την φιλοσοφία του.
    Αν εκτός απο δυτικά cartoon βλέπεις και anime, δες το elfen lied.

    @underherfeet
    Βρε κοριτσια ουτε μια πλακιτσα δεν μπορουμε να κανουμε; Πω-πω,χαλαρωστε λιγο !

    pardon me, η γυναικεία φύση καμιά φορά παίρνει τον έλεγχο και δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω (αθόρυβα).


    @Elvira
    "Καλο ειναι μερικες φορες να μην σκεφτομαστε τοσο πολυ, αλλα να νιωθουμε."
    Εμπειρισμός, 12 πόιντσ.

    @Durcet
    "Το ζήτημα είναι να πετύχεις τη χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο. Τώρα το πώς γίνεται αυτό, είναι δουλειά του καθενός να το βρει μόνος του."

    Χρυσή τομή
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

    Η χρυσή τομή \,\phi (Φ) δηλώνει την αναλογία που ισούται περίπου με 1:1,618. Θεωρείται ότι δίνει αρμονικές αναλογίες και για το λόγο αυτό έχει χρησιμοποιηθεί στην αρχιτεκτονική και τη ζωγραφική, τόσο κατά την αρχαία Ελλάδα όσο και κατά την Αναγέννηση. Την χρυσή τομή εισήγαγε και υπολόγισε ο Πυθαγόρας, (585 - 500 π.Χ.) που γεννήθηκε στη Σάμο, και ίδρυσε σημαντικότατη φιλοσοφική σχολή στον Κρότωνα της Μεγάλης Ελλάδας (Κάτω Ιταλία). Η χρυσή τομή συμβολίζεται με το γράμμα \,\phi προς τιμήν του Φειδία, ίσως τον γνωστότερο γλύπτη της ελληνικής αρχαιότητας, και τον σημαντικότερο της κλασικής περιόδου.

    οι αρμονικές αναλογίες δεν είναι το φόρτε μου αλλά το παλεύω.

    @female
    "Δεν μπορείς να περιγράψεις σε κάποιον τι γεύση έχει το πορτοκάλι αν δεν το έχει γευτεί, πώς είναι το κόκκινο ή το πράσινο αν έχει απόλυτη αχρωματοψία ή είναι εκ γενετής τυφλός, αλλά δεν χρειάζεται να πέσει κανείς στην πρέζα για να νοιώσει πώς ακριβώς νοιώθει ένα πρεζόνι."

    Πρέπει πρώτα να σου ομολογήσω ότι αμφιβάλλω πολύ για το αν μπορώ έτσι και αλλιώς να σου περιγράψω-επικοινωνήσω την γεύση μου για το πορτοκάλι μου, ή το δικό μου πράσινο ή κόκκινο. Από την άλλη φαντάζομαι οτι θεωρείς οτι ένας συνδυασμός των δύο (ορθολογισμού-εμπειρισμού) είναι σωστότερος. Ωραία.
    Βλέπε χρυσή τομή.

    Η αλήθεια όμως είναι ότι εγώ ρώτησα κάτι άλλο.. λέω "Τί έπαθε η ορθολογίστρια...μπλα μπλα" με σκοπό το βάρος να πέσει στο τί πάθατε όταν περάσατε από την καθαρά διανοητική λογική επεξεργασία μιας ιδέας (βδμσ) στην πράξη, όταν δηλαδή έφτασε η στιγμή της μετωπικής με τις αισθήσεις...
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Τί έπαθε η ορθολογίστρια όταν ανακάλυψε τον εμπειρισμό;

    Διανόηση vs Αισθήσεων.

    Να ζεις με τις αισθήσεις... Η διανόηση κατά κόρον περριτεύει... Να την επικαλείσαι απλώς πού και πού.
    Άλλως στα -ήντα σου, θα αναρωτιέσαι για τη ζωή που δεν έζησες.... 
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Τί έπαθε η ορθολογίστρια όταν ανακάλυψε τον εμπειρισμό;


    Ίσως παραβλέπεις κάτι , ίσως και να το έχεις σκεφτεί, δεν ξέρω
    αλλά έτσι όπως το θέτεις σαν ερώτημα είναι στάνταρ ένας δρόμος
    και μέσα πάνω σε αυτόν ψάχνεις απαντήσεις.
    θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν δυο κατηγορίες τουλάχιστον
    ( έτσι όπως εγώ το βλέπω κ έχω ακούσει ) ,
    η μια κατηγορία είναι άνθρωποι που ‘’ ασυνείδητα ‘’ έγινε η μετάβαση τους
    ( αυτό σημαίνει πως είτε δεν ήξεραν που πήγαιναν , είτε η μετάβαση έγινε σταδιακά
    χωρίς να μπορούν εκείνη την ώρα από άγνοια να αντιληφτούν τι γίνεται μέσα τους κλπ )
    οπότε τα συναισθήματα η αντίληψη τους είναι κάπως θολή ,
    και η κατηγορία στην οποία αναφέρεσαι που υποτίθεται πως συνειδητά
    κάνεις αυτήν την μετάβαση οπότε για μένα θα έπρεπε όσοι είναι σε αυτήν
    να έχουν ξεκάθαρες απαντήσεις να σου δώσουν .


    Καλημερα και σε σενα !  
     
  12. Neeva

    Neeva Regular Member

    You have a point there.
    Kαταρχήν θεωρώ οτι το βδσμ ενυπάρχει σε όλες μας τις σχέσεις με διαφορετικούς τρόπους και σε διαφορετικά επίπεδα. (power games) Βέβαια το κατά πόσο ο καθένας έχει μπει σε διαδικασία να το αναγνωρίσει, ψάξει, ή εν τέλει κυνηγήσει είναι άλλου παπα ευαγγέλιο (του ευαγγελισμού σήμερα χρόνια πολλά στους χριστιανούς). Οπότε ναί, πιθανότατα αν σε κάποιον απλά συνέβη μια ομαλή «μετάβαση», τού έλαχε και του άρεσε, του βγήκε φυσικά (πόσο τυχεροί άνθρωποι υπάρχουν..) ίσως να μην χρειάστηκε ποτέ να μπει στην διαδικασία να το αφομοιώσει ως μια συνταρακτική αλλαγή στην ζωή του. Αυτή η κατηγορία ας μην απαντήσει, εκτός βέβαια αν το ανέλυσε κατόπιν εορτής και έχει κάτι να πει.

    Υ.Γ. Θέλω να σου πώ, ότι διαβάζω τα παλιά ποστ του φόρουμ, στα πλαίσια της επιμόρφωσής μου, και μου έκανε φοβερή εντύπωση η μορφή των καταχωρήσεων σου. Γράφεις πάντα με aligned το κείμενο απ’ τα αριστερά και μου δίνει (οπτικά) την αίσθηση ότι πρόκειται για ποίημα!
     
    Last edited: 25 Μαρτίου 2009