Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ταπείνωση - Εξευτελισμός (Humiliation)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 6 Ιουλίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Εξευτελισμός.

    Θα τα πάρω σε κομμάτια για να είναι ευκολότερο να συζητηθούν.
    Θα ήθελα την άποψη σου slave shadow, κατά πόσο κάποιος θα μπορούσε να απολαμβάνει τον εξευτελισμό για ένα συνδιασμό των πιο πάνω λόγων.
    Γιατί προσπαθώντας να κατατάξω τον εαυτό μου και την ιδιαίτερη απόλαυση που αντλώ από τον ξεφτιλισμό, είδα πως τον απολαμβάνω για όλους τους πιο πάνω λόγους και ίσως και μερικούς επιπρόσθετους.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Εξευτελισμός.

    Το παράξενο γλυκιά μου Lara θα ήταν να υπήρχε μόνο ένας λόγος . Θα ήθελα να μάθω τους επιπρόσθετους και αν έχεις άποψη από που γεννιούνται ή από που πηγάζουν οι δικοί σου λόγοι .
    Όμορφα να σέρνεσαι...
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ένα από τα παλιά νήματα , με ενδιαφέρον . Το επαναφέρω για να μαθαίνουν και οι νέοι...
     
  4. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Μια και επανείλθε το θέμα, προτείνω να συνεχίσουμε από εκεί:

    Θα πιαστώ λοιπόν από την πολύ ωραία θέση της carissa[L_T], που θέτει και μια άλλη πτυχή του θέματος και θα ρωτήσω με την σειρά μου:

    Πότε η ταπείνωση, μέσω του εξευτελισμού, γίνεται επικίνδυνη για την ψυχική υγεία του υποτακτικού; Μπορεί να το αναγνωρίσει αυτό ένας Κυρίαρχος; Υπάρχουν σημάδια; Αν ναι, πρέπει να σταματήσει, έστω παροδικά, τον εξευτελισμό, για να δώσει χώρο στον υποτακτικό να ανασάνει;

    Ποιές είναι οι απόψεις Σ/σας;
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η απολυτα δικη Μου αποψη ειναι ότι, ο/η υποτακτικος/η δεν οριζει τις διαθεσεις της Κυριαρχου, όταν αυτος την/τον προκαλει με τις πραξεις του.
    Αν λοιπον, αυτος ο υποτακτικος που δεχεται τον εξευτελισμο η την ταπεινωση για πραξεις που ενοχλουν την/τον Κυριαρχη/ο του, εχει δυο επιλογες:
    1. Να τις δεχθει και να προσπαθησει να βελτιωθει για να μην εισπραττει ουτε εξευτελισμο, ουτε ταπεινωση, η
    2. να την "κανει"… και οχι με ελαφρα πηδηματακια ....αλλα με ταχυτατα, για να βρει ετσι την ησυχια του και ο/η Κυριαρχος.
    Μαθαμε τωρα να λεμε συνεχεια για την ψυχική υγεια και την ψυχικη υγεια του υποτακτικου.
    Με ενα καλο μπερντακι, ειμαι της γνωμης, οτι θα στρωσει και θα υγιανει μια χαρα και η σωματικη και η ψυχικη του υγεια.
    Ουφ τα πηρα παλι... 

    Λοιπον phoenixxx μηπως εχει τελευταια κανενα προβλημα η ψυχικη σου υγεια?  
     
    Last edited: 19 Δεκεμβρίου 2006
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Μη το αποπαίρνεις το παιδί Ομορφιά μου , θέλει να μάθει   .

    Phoenixxx οτιδήποτε κάνει ένας κυρίαρχος σε έναν υποτακτικό θα μπορούσε να θέσει σε κίνδυνο την ψυχική υγεία του δεύτερου . Για αυτό πρέπει να ξέρει τον υποτακτικό και να έχουν ένα αβίαστο κανάλι επικοινωνίας μεταξύ τους.

    Όταν κάτι ενοχλεί και ο κυρίαρχος μοιάζει ότι δεν το έχει αντιληφθεί τότε ο υπό με έναν εύσχημο τρόπο , θα το διατυπώνει . Από την άλλη ο κυρίαρχος , πρέπει να γνωρίζει πως νιώθει ο υπό του . Αυτά πάντα όταν μιλάμε για μία σχέση. Το τι θα κάνουν από εκεί και πέρα είναι θέμα πρωτίστως του κυρίαρχου και μετά και του υποτακτικού , ο οποίος όπως πολύ σωστά το θέτει η Εύα , αν δεν είναι αυτό που θέλει , μπορεί να φύγει...
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μετα΄φερω εδώ την πιο κάτω συζήτηση μια και η κατεύθυνση που της δίνω ξεφευγει από το αρχικό ερώτημα και τον τρόπο με τον οποίο είχε διατυπωθεί στο αρχικό της νήμα.

    Θα επιστρέψω στο θέμα, μια και η απουσία μου μου στέρησε την χαρά να διαβάσω την απάντηση Σας και να συνεχίσω στο τόσο ενδιαφέρον θέμα που Αρχίσατε εδώ Κύριε.

    Δεν θα κρύψω πως περισσότερο στις αρχές αλλά και στις κατακαιρούς πανινδρομήσεις μου, όλα αυτά που το μυαλό και το σώμα μου δείχνει να απολαμβάνει, εκλαμβάνονται σαν προσπάθεια "ολοκληρωτικού εξευτελισμού", όπως ακριβώς τον Ερμηνεύετε πιο πάνω.

    Πολλές φορές αναρωτήθηκα πως είναι δυνατό να διατηρήσω την εύθραυστη πολλές φορές αυτοεκτίμηση μου, όταν συνεχώς αυτή βομβαρδίζεται μέσα από "υποτιμητικές" "ταπεινωτικές" φράσεις και συμπεριφορές από Κείνον προς εμένα.

    Κάποιοι αρχίζουν όταν το αναφέρω αυτό, να μιλούν με κλισέ και μεγάλες όμορφες φράσεις, όπως όταν πραγματικά γνωρίζεις τι είσαι και ποιος είσαι και τι θες και όταν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, τίποτα δεν μπορεί να σε αγγίξει κ.ο.κ., φράσεις που κι εγώ πίστευα, φράσεις που είχαν μετατραπεί σε αντιλήψεις και σε αξίες όταν απέδειξαν μέσα στην πορεία της ζωής μου, βασικές και απαραίτητες για την ίδια μου την επιβίωση.
    Πολλές τέτοιες αντιλήψεις και αξίες έχουν καταρρευσει, έχουν πεθάνει προκαλώντας πόνο και θλίψη, ακόμη κι αν ήταν απαραίτητο να πεθάνουν.

    Μπορεί άραγε να διατηρηθεί η αυτοεκτίμηση μιας σκλάβας, όταν η εικόνα της φτάνει να γίνεται η εικόνα εκείνη που καθρεφτίζουν τα μάτια Του, αν η εικόνα αυτή είναι ταπεινωτική?

    Μπορεί αυτός ο "ολοκληρωτικός εκμηδενισμός" της ίδιας αυτής εικόνας να είναι υποβοηθητικός σε κάποιο από τα σκαλιά της ανάπτυξης μιας σκλάβας απόλυτα παραδομένης και απαλλαγμένης όσο αυτό γίνεται από εγωιστικά κατάλοιπα?
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ταπείνωση - Εξευτελισμός (Humiliation)

    Στο 39 ποστ ,
    ένα χρόνο πριν έκανα καποιες ερωτησεις που δεν απαντήθηκαν ποτέ .

    ( ……. όταν μια σκλάβα φτάνει στο επίπεδο ...
    ‘’ στον να μην θεωρεί μια κατάσταση εξευτελιστική όταν αυτή ικανοποιεί απόλυτα το Κύριο της ‘’ -
    που αυτό απλά σήμαινε πως είχε φτάσει στο σημείο η εικόνα της να έχει γίνει η εικόνα που καθρεφτίζουν τα μάτια Του - , )

    τι μπορεί να σημαίνει αυτό,
    ποια είναι η διαφοροποίηση που συμβαίνει στην ψυχοσύνθεση της σκλάβας ,
    ποια τα επακόλουθα αν υπάρχουν καταρχήν σε αυτήν και κατ επέκταση
    στην σχέση με τον Κύριο της ,
    και τελικά το να φτάνεις σε αυτό το επίπεδο
    είναι σωστό λάθος θετικό η αρνητικό ? )

    Ένα χρόνο μετά ,
    αρχικά ο MindMaster έγραψε για τον ολοκληρωτικό εξευτελισμό πως ,
    '' διαπιστώνει, με μεγάλη του χαρά, πως τουλάχιστον μεταξύ ημών
    κανείς δεν δηλώνει (τουλάχιστον) ότι η επιβολή εξευτελισμού τέτοιου είδους,
    που εγώ ναι, τον θεωρώ νοσηρό, αποτελεί φιλοδοξία ή ανάγκη του... ‘’ .

    Δεν απάντησα, γιατί θεωρώ πως έχω απαντήσει στο παρελθόν,
    αλλά δεν φάνηκε αρκετή μάλλον.

    Και φτάνω στο σήμερα , στο ερώτημα της lara

    ‘’ Μπορεί άραγε να διατηρηθεί η αυτοεκτίμηση μιας σκλάβας,
    όταν η εικόνα της φτάνει να γίνεται η εικόνα εκείνη που καθρεφτίζουν τα μάτια Του,
    αν η εικόνα αυτή είναι ταπεινωτική?

    Μπορεί αυτός ο "ολοκληρωτικός εκμηδενισμός" της ίδιας αυτής εικόνας
    να είναι υποβοηθητικός σε κάποιο από τα σκαλιά της ανάπτυξης μιας σκλάβας
    απόλυτα παραδομένης και απαλλαγμένης όσο αυτό γίνεται από εγωιστικά κατάλοιπα? ‘’

    Δεν ξέρω πραγματικά τι σημαίνει αυτό .
    Αυτοεκτιμηση μιας σκλάβας .
    Ούτε από πού ξεκινάει και που τελειώνει η πως αλλάζει η πως διαμορφώνεται
    στην πορεία μιας σχέσης για τον κάθε έναν .
    Αυτό που ξέρω όμως είναι πως όταν ο σκλάβος αφήνει τον εαυτό του ελεύθερο ,
    τελείως παραδομένο ,
    περνάει σε ένα άλλο , όχι επίπεδο , αλλά σε ένα … άλλο σκοπό .
    Αυτός ορίζεται μόνο από την φύση της σχέσης η οποία καθορίζεται από τον δρόμο που Εκείνος έχει διαλέξει να πάρει.
    Δεν πιστεύω πως υπάρχει πληθώρα υποτακτικών σκλάβων που μπορούν να φτάσουν τόσο μακριά .
    Όπως είπε και η lara τα εγωιστικά και όχι μόνο κατάλοιπα ,
    σε συνάρτηση με την καθημερινότητα και όλων των ειδών των υποχρεώσεων που έχει ,
    δεν αφήνουν το μυαλό την καρδιά και την ψυχή να ελευθερωθεί .
    Δεν ζούμε , ούτε μεγαλώσαμε σε κοινόβια ούτε σε απόλυτες lifestyle bdsm κοινωνίες
    που θα έκαναν τα πράγματα απλά και εύκολα , διαφορετικα .

    Θεωρώ όμως και είναι καθαρά προσωπική μου άποψη ,
    πως για να ονομάζεται και να είναι κάποιος σκλάβος ,
    πρέπει να περάσει από αυτό που λέμε ‘’ ολοκληρωτικός εκμηδενισμός ‘’ .

    Τελειώνοντας ,
    τα ερωτήματα που έθεσα πέρυσι παραμένουν .

    Τι μπορεί να σημαίνει αυτό,
    ποια είναι η διαφοροποίηση που συμβαίνει στην ψυχοσύνθεση της σκλάβας ,
    ποια τα επακόλουθα αν υπάρχουν καταρχήν σε αυτήν και κατ επέκταση
    στην σχέση με τον Κύριο της ,
    και τελικά το να φτάνεις σε αυτό το επίπεδο
    είναι σωστό λάθος θετικό η αρνητικό ?

    Έχω κάποιες απαντήσεις από μένα για μένα μόνο,
    αλλά δεν είναι αρκετές για να καταλάβω το μέγεθος όλου αυτού ,
    όπως επίσης ξέρω πως δεν θα είναι εύκολο να απαντηθούν ,
    μια και είτε κανείς η σχεδόν κανείς δεν έχει φτάσει εκεί ,
    είτε δεν ασπάζονται …. αυτό το δρόμο .

    Παρόλα αυτά … θα περιμένω !

     
     
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Ταπείνωση - Εξευτελισμός (Humiliation)

    Μήπως γίνεσαι λίγο απόλυτη;
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ταπείνωση - Εξευτελισμός (Humiliation)


    πανω σε τι ακριβως ? θελεις να μας το πεις ?
     
  11. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Ταπείνωση - Εξευτελισμός (Humiliation)

    ...
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ταπείνωση - Εξευτελισμός (Humiliation)


    θεωρω πως τα Ελληνικα μου οπως και τα δικα σου ειναι αρκετα καλα .

    Φανταζομαι λοιπον πως ξερεις τι σημαινει η λεξη '' σχεδον '' , '' ειτε '' , ''ευκολο '' κλπ

    Πιο πανω επισης εγραψα ξεκαθαρα πως ολα αυτα ειναι η προσωπικη μου αποψη .

    Τωρα για το αν το '' δυσκολο '' γινει , ''ευκολο '' ,
    ειτε υπαρχουν παρα πολλοι και εγω εχω λαθος εντυπωση ,
    δεν μενει παρα να περιμενουμε να δουμε ποιος η ποια εχει φτασει στον
    '' ολοκληρωτικό εκμηδενισμό '' .

    Εξαλου τα φωτα τους ουσιαστικα ζηταω με τις ερωτησεις μου .

    Ποια η πορεια τους , πως εφτασαν σε αυτο το σημειο ,
    τι τεχνικες χρησιμοποιησε Ο Κυριος τους , τι μπορεί να σημαίνει αυτό,
    ποια είναι η διαφοροποίηση που συμβαίνει στην ψυχοσύνθεση της σκλάβας ,
    ποια τα επακόλουθα αν υπάρχουν καταρχήν σε αυτήν και κατ επέκταση
    στην σχέση με τον Κύριο της ,
    και τελικά το να φτάνεις σε αυτό το επίπεδο
    είναι σωστό λάθος θετικό η αρνητικό ?

    και γενικα ολα αυτα που
    θα μας διαφωτισουν και θα μας μαθουν πραγματα .
     
    Last edited: 30 Ιανουαρίου 2007