Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lasia, στις 11 Ιανουαρίου 2007.

  1. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Οι περισσοτερες απο τις συναισθηματικες μας μαχες, απο τις δυσκολιες στις σχεσεις μας και τις πνευματικες μας αποτυχιες, οφειλονται στα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας.
    Τις αληθειες μας ισος απο ενα σημειο και μετα, ολοι τις ξερουμε, κι αν δεν αναγνωρισουμε τα ψεματα μας, και τα αντικαταστησουμε με την αληθεια, δεν θα μπορεσουμε ποτε να ζησουμε μια πραγματικα καλη ζωη.
    Ομως, οπως ειπε και η sarfw, ειναι δυσκολη και επιπονη διαδικασια. Ποιος την τολμα;Κι οσοι ασχοληθηκαν μετα απο λιγο τα παρατησαν!!!!
     
  2. Astir

    Astir Guest

    Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Διαφωνώ μόνο με την τελευταία σου πρόταση Lasia.
    Ούτε τα παράτησαν όλοι όσοι ασχολήθηκαν, ούτε βέβαια είναι κάτι άπιαστο, μια ουτοπία, έτσι όπως απορρέι μέσα από το υπέροχο και μεστό νοημάτων γραπτό σου.

    Α.
     
  3. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Καμια φορα ομως λενε Astir ,οτι ο μεγαλυτερος εχθρος, ειναι ο ιδιος μας εαυτος! ΠΟΣΟΙ τολμησαν να τα βαλουν μαζι του; και ποσοι νικησαν;
    φυσικα δεν ενοω κανεις... το αποτελεσμα ομως μετραει!
     
  4. Astir

    Astir Guest

    Αν μιλάς με στατιστική διάθεση, τότε ναι, αυτοί που απέτυχαν, κουράστηκαν, τα παράτησαν, σαφώς και είναι περισσότεροι από όσους έφτασαν στο στόχο.
    Αν και θεωρώ πως δε θέλει εφησυχασμό μια τέτοια διαδικασία.
    Όχι βέβαια και ψυχαναγκασμό και μονομανίες.
    Θέλει κι αυτό τη δική του χρυσή τομή.
    Αν πάλι με το ΠΟΣΟΙ εννοείς το σύνολο του έλογου εν δυνάμει, ανθρωπίνου δυναμικού, απλά να σου υπνενθυμίσω πως δεν είναι μια διαδικασία που άπτεται των ενδοιαφερόντων του μέσου όρου.
    Όσο για το αποτέλεσμα.... έχω κι εδώ τις ενστάσεις μου.
    Μακάρι όλοι να έκαναν μια προσπάθεια με τον εαυτό τους, να τον βελτιώσουν, να τον αλλάξουν, να τον δουν έστω κι ας στεφόταν με αποτυχία.
    Σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερα πολλά πράγματα γύρω μας αλλά και μέσα μας.

    Α.
     
  5. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    "Είμαι...... Dom....... δεν....... πρόκειται....... να....... υποκείψω...... Αααααααργκ!"

    Αλλά που; Το πάθος είναι πολλές φορές οι κατάλυση της αυτοεικόνας σου!
    Η αυτογνωσία και η απελευθέρωση σου....

    Αυτή ήταν η ιστορία μου...
     
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Ναι και ετσι θα συνεχισει να γίνεται ως το τελος του καθενος μας.. που ειναι το περιεργο κ η απορια το καλο ή το κακό?
    ο νους ειτε ως σκληρος δισκος ειτε ως όποιο άλλο μέσο είναι αυτο που διαμορφωνει ακαταπαυστα και κάθε στιγμη το παροντα εγώ του καθενός, και ειναι μη ελεγξιμο, και προσωπικα το θεωρω πολυ καλο και υγιες οτι ειναι μη ελεγξσιμο..
     
  7. Last_Dom

    Last_Dom New Member

    Ο ανθρωπος ειναι το μονο ον στον πλανητη μας που λογω εξελιγμενης νοησης μπορει εκτος απο την αυτοσυνη του να εχει και μια εξωθεν εικονα για τον εαυτο του...προβλημα λοιπον αναμεσα στο <ειναι> και στο <φαινεσθαι> που εχει απασχολησει προ χιλαδων ετων και τους προγονους φιλοσοφους μας...αν μιλαμε λοιπον για εκφρασεις και συμπεριφορες προς τα εξω, απο τη μια μερια αυτες εκπορευονται απο την αυτοσυνη μας, και ρετουσαρονται απο το φαινεσθαι ( την εικονα που θελουμε να εχουμε για μας )....ητοι κομφουζιο...αφηστε που κατα την προσληψη τους απο τους δεκτες ερμηνευονται ειτε απο την αυτοσυνη αυτων ειτε απο την εικονα που εχουν πλασει αυτοι για τον εαυτο τους μακροσκοπικα 
    ελπιζω να σας μπερδεψα αρκετα η να σας προβληματισα , οπως και να εχει μηπως πρεπει να γυρισουμε τα πραγματα αναποδα? εχω καποια θεωρια γι αυτο ...αλλα την επομενη φορα θα σας πω αφου ακουσω αποψεις...να ειστε αισιοδοξοι 
     
  8. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    Τίποτα δε ειναι πιο εύκολο απο την εξαπάτηση του εαυτου μας`διότι αυτο που επιθυμούμε το πιστεύουμε πρόθυμα

    ΚΟΣΜΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    Πρεπει να θεωρουμε ότι η αλήθεια βρίσκεται κατ` ουσιαν σε σύγρουση με αυτό τον κοσμο' ο κοσμος ποτε δεν ηταν τοσο καλός , και ποτέ δε θα γίνει τόσο καλός ώστε η πλειονότητα των ανθρώπων να επιθυμεί την αλήθεια.

    ΣΥΖΥΓΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    Για να κατανοήσουμε τις αλήθειες της έγγαμης συμβίωσης είναι βασικό να αναγνωρίζουμε πρώτα τα ψεματα.

    ΨΕΜΑΤΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗΣ
    Οσο λιγότερο καθαρά βλέπουμε την πραγματικότητα του κόσμου - οσο περισσότερο
    περιπλέκεται το μυαλό μας απο τα ψέματα, τις εσφαλμένες αντιλήψεις και τις ψευδεσθήσεις - τοσο λιγότερο θα ειμαστε σε θέση να επιλέξουμε σωστες ενέργειες και να πάρουμε σωστές αποφάσεις.

    ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    Το μυαλό μας εχει κολλήσει σε μια ρουτίνα, σε ένα πλαίσιο σκέψης που ανταγωνίζεται το θέλημα του Θεού. Η πετυχημένη χριστιανικη ζωη εξαρτάται από το να βγούμε απο αυτή την ρουτίνα και να δημιουργήσουμε μια καινούρια που θα χαρακτηριζεται απο αξίες και τρόπους σκέψης που προέρχονται από την Αγία Γραφή.



    Αραγε οι αληθειες ποιες; για τον καθ, εναν απο μας;
     
  9. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    -πρεπει να ειμαι τελειος
    -πρέπει ολοι να με αγαπουν και να με αποδεχονται
    -ειναι πιο ευκολο να αποφευγεις τα προβληματα παρα να τα αντιμετωπιζεις
    -δεν μπορω να ειμαι ευτυχισμενος αν τα πραγματα δεν πανε οπως τα θελω
    -φταινε οι αλλοι για την δυστυχια μου


    ΑΛΛΑ ΚΟΣΜΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    -μπορεις να τα εχεις ολα σ αυτη την ζωη
    -η αξια μου καθοριζεται απο την αποδοση μου
    -η ζωη θα πρεπει να ειναι ευκολη
    -η ζωη θα επρεπε να ειναι δικαιη
    -δεν πρεπει να περιμενεις αυτα που θελεις
    -οι ανθρωποι κατα βαθος ειναι καλοι


    ΑΛΛΑ ΣΥΖΥΓΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    -για ολα τα συζυγικα προβληματα φταιει ο συζυγος μου
    -ο-η συζυγος μου μπορει και πρεπει να ανταποκρινεται σε ολες μου τις αναγκες
    -ο -η συζυγος μου μου χρωσταει(για ολα αυτα που κανω)
    -δε θα επρεπε να αλλαξω τον εαυτο μου για να κανω τον γαμο μου καλυτερο
    -ο συζυγος μου επρεπε να ειναι σαν κι εμενα


    ΑΛΛΑ ΨΕΜΑΤΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗΣ
    -<μεγαλοποιηση:κανοντας την τριχα τριχια>
    -<εξατομικευση:παιρνοντας τα παντα προσωπικα>
    -<πολωση:βλεποντας τα παντα μαυρα' η ασπρα>
    -<επιλεκτικη αφαιρεση:βλεπω τα δεντρα και χανω το δασος>
    -<υπεργενικευση:η ιστορια παντα επαναλαμβανεται>
    -<συναισθηματικη εκλογικευση:τα συαισθηματα ειναι γεγονοτα>


    ΑΛΛΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΨΕΜΑΤΑ
    -πρεπει να κερδιζει κανεις την αγαπη του Θεου
    -επειδη ειμαι Χριστιανος ο Θεος θα με προσατευει απο τον πονο και την δυστυχια
    -για ολα μου τα προβληματα φταινε οι αμαρτιες μου
    -ειναι το Χριστιανικο μου καθηκον να ανταποκρινομαι σε ολες τις αναγκες των αλλων
    -ενας καλος Χριστιανος δεν πρεπει να νιωθει οργη, αγχος, η καταθλιψη
     
    Last edited: 12 Ιανουαρίου 2007
  10. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Last_Dom, μήπως με τον όρο "αυτοσύνη" εννοείς την αυτοαντίληψη; Που σαφώς είναι διαφορετική από την ετεροαντίληψη (η εντύπωση που έχουν οι άλλοι για μας). Το χάσμα μεταξύ αυτοαντίληψης και ετεροαντίληψης είναι μεγάλο στην εφηβεία και με το πέρασμα του χρόνου τείνει να μικραίνει. Είναι όμως λίγες οι περιπτώσεις που αυτοαντίληψη και ετεροαντίληψη ταυτίζονται.

    Lasia, αυτά που χαρακτηρίζεις "ψέματα", είναι μηνύματα που λαμβάνουμε, όσο μεγαλώνουμε, από τον περίγυρό μας είτε τον οικογενειακό είτε τον κοινωνικο-θρησκευτικο-πολιτικό, τα οικειοποιούμαστε και τα αναπαράγουμε. Ειδικά τα "ψέματα διαστρέβλωσης" είναι κλασσικά γνωσιακά λάθη που κάνουμε και που οδηγούν σε αντιεπικοινωνιακές συμπεριφορές και παρεξηγήσεις.

    Όπως προανέφερα, θέλει πολύ κόπο να αποποιηθούμε το σωρό μηνυμάτων που μας δυναστεύουν και τα γνωσιακά λάθη που καθορίζουν τη συμπεριφορά μας. Δεν είναι όμως ακατόρθωτο.
     
    Last edited: 13 Ιανουαρίου 2007
  11. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Για να ερθει καποιος στην αυτογνωσια θα πρεπει να ξεχωρισει και να χρησημοποιη αναλογα τους δυο κοσμους του μυαλου,αυτον που πραγματικα ζεις και αυτον που θα ηθελες να ζεις.Αυτο συνεπαγετε παλη με τον ιδιο σου τον εαυτο που ναι μεν ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο και εκει εγκειτε η διαφορα του πραγματικα δυνατου και του "δυνατου" ανθρωπου!
     
  12. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Πολυ σοστα! Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο...
    Οποτε ας αναζητησουμε την αληθεια, ας την ακουσουμε , ας την διδαξουμε, ας την αγαπησουμε, ας την Ζησουμε, και ας την υπερασπιστουμε μεχρι θανατου