Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα όρια...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 4 Ιουνίου 2007.

  1. Guest05

    Guest05 Guest

    Είναι και αυτό. Έχουμε εξετάσεις. Και πάμε για δεκάρι...
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dentman: με την αντίθετη φορά και, όχι μόνον αρχαιοελληνικό
     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2007
  3. vorgias

    vorgias New Member

    Η σβάστικα συναντάται σε πολλά αγγεία της Κνωσσού, Χάινριχ_φον_Κλάιστ  
    Νομίζω είναι σύμβολο καλής τύχης.

    Ο Χίτλερ ήταν πράγματι λάτρης του αρχαιοελληνικού πνεύματος, αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Μήπως και στο όνομα της αγάπης του Χριστού, δεν έκαψαν, έσφαξαν και βασάνισαν... σε Ανατολή και Δύση;
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Το αν ακραία εθνικιστικά και ακραία αριστερά σχήματα έχουν δικαίωμα να κρατούν την ελληνική σημαία ή αυτό αποτελεί προσβολή, είναι μια άλλη ιστορία.

    Το σίγουρο είναι πως δεν μπορεί στο όνομα οποιασδήποτε ιδεολογίας (που συχνά χρησιμοποιεί την τέχνη σαν ασπίδα για να παραμείνει στο απυρόβλητο το οποιοδήποτε «έργο» τους), να προσβάλλονται τα σύμβολα που εκφράζουν ένα έθνος.
     
  5. Guest05

    Guest05 Guest

    Δεν νομίζω πως είναι καθόλου «μια άλλη ιστορία».
    Επιμένω. Γιατί δεν είναι προσβολή για την Ελληνική σημαία η ανάρτησή της, σε διάφορες εθνικιστικές φιέστες, μαζί με το θυρεό του κοκού (πχ) ( καλλιτεχνική έκφραση πρέπει να είναι αφού δεν έχουμε βασιλευομένη δημοκρατία) και είναι προσβολή η ανάρτησή της δίπλα σε κάποιον που αυνανίζεται.


    Υ.Γ. Μάστερ Jp «κοκκινίζω» με τα λόγια σου....αλλά τα προσυπογράφω
     
  6. Kits

    Kits Contributor

    Επι του θεματος:

    Η τεχνη ειναι τροπος εκφρασης με διαφορες μορφες. Ειναι κατι που πηγαζει απο ψυχη και εχει την αναγκη να βγει προς τα εξω δινοντας σχηματα, χρωματα κτλ κτλ .
    Αλοιμονο αν αυτον τον τροπο εκφρασης προσπαθησουμε να τον ''φιμοσουμε''. Τοτε δεν θα ηταν τεχνη αλλα μια ''παραγγελεια'' απο εμας σε αυτο που μας αρεσει και μονο!
    Θα ειναι λαθος να οριοθετισουμε συναισθηματα...
    ειναι σαν να βαζαμε ορια σε στεναχωρια, αγαπη, μισος, σεβασμος κτλ κτλ
    Πιστευετε θα μπορουσαμε να το κανουμε???
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αγάπη μου…

    Ονειρεύτηκα…

    Εκατομμύρια μανάδες να βγάζουν τα μάτια , των λατρεμένων τους παιδιών και να τα λιώνουν στα δάχτυλα τους , μέχρι να γίνουν λάσπη…

    Χιλιάδες ναούς να καίγονται με τους πιστούς στα σπλάχνα τους , μέχρι να γίνουν πίσσα…

    Την βούληση χιλιάδων ζωντανών να κλέβω και με τα δικά τους όνειρα να χτίσω το μονοπάτι μας…

    Το δρόμο που θα μας οδηγήσει σε έναν κόσμο που μόνο οι ανάσες μας θα γεμίζουν με την παρουσία μας…

    Εκεί που για πάντα θα ζήσουμε τον μοναδικό μας Έρωτα , μακριά από τα βλέμματα των πεθαμένων…

    …που θα αφήσουμε πίσω μας , στην Δική Μας Τελετή…

    Αν η Τέχνη έχει όριο ;

    Όχι δεν έχει και δεν χορταίνει ποτέ με τις λίγες , τις κακόμοιριασμένες , τις ψυχές που την τροφοδοτούν.

    Οι θιασώτες όμως , όπως και οι θεατές έχουν …

    Για αυτό Αγάπη μου συγχώρεσε τους , δεν σε ξέρουν…

    Δεν ξέρουν από Τέχνη…

    Υ.Γ. Ένας άτεχνος ύμνος προς την Θεά. Την Τέχνη...
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Μπορεί οι εθνικιστές να προσβάλλουν ή να προκαλούν με τη συμπεριφορά τους, αλλά δεν προσβάλλουν την ίδια τη σημαία.

    Επομένως δεν μπορώ να βρω το λόγο να μην την κρατούν αυτοί ή ο οποιοσδήποτε πολίτης.
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Δεν έχω δει σε όλη μου τη ζωή προσβεβλημένη σημαία.

    Κάποτε πήγανε (λέει ένας μύθος) τον Γ. Καραϊσκάκη κατηγορούμενο στο δικαστήριο για εσχάτη προδοσία, γιατί φόρεσε μια σημαία της επανάστασης πάνω από τα γεννητικά του όργανα τα οποία έδειχνε στους Τούρκους. Θύμισε μου αργότερα να σου περιγράψω την στάση του στο δικαστήριο.
     
  10. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τα όρια...

    Ειδικά από σένα ήλπιζα να έχεις καλύτερη αίσθηση -και κατ'επέκταση- αξιολόγηση του χιούμορ.. ίσως έκανα λάθος!!
     
  11. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Σχεδόν άσχετο με το thread αλλά γιατί πρέπει να καταδικάζουμε τους φασίστες και όχι πχ τους ακροαριστερούς; Και γιατί να μην έχουν την δυνατότητα να εκφράζουν ελεύθερα τη γνώμη τους (όχι να βιοπραγούν σωματικά ή ψυχολογικά έναντι μειονοτήτων); Γιατί σε αυτούς να βάζουμε περιορισμούς στην έκφραση, ή μάλλον να τους απαγορεύουμε να εκφραστούν; Λέμε όχι στα όρια στην Τέχνη αλλά βάζουμε όρια στην αυτοδιάθεση του καθενός. Έμμεσα και άμεσα. Όταν περιθωριοποιούμε τους φασίστες ίσως και να τους δίνουμε και αξία.... Ίσως και να είμαστε υποκριτές. Όρια δεν έχουμε μόνο στο BDSΜ αλλά και στην ανοχή μας. Είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι...
     
  12. Guest05

    Guest05 Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τα όρια...

    Ντεντμαν η αλήθεια είναι πως παρότι δεν έχω ταμπού, ορισμένα πράγματα λειτουργούν ως τέτοια, με αποτέλεσμα ακόμη και ο σαρκασμός όταν γίνεται αναφορά σε αυτά να μην φτάνει σε μένα.
    Με συγχωρείς αν σε αδίκησα μα είναι δύσκολο να δώσω το αντικειμενικό αξιακό φορτίο σε αυτό που είπες πριν...

    Η υποψία που είχα πως ήταν σαρκασμός ευτυχώς επιβεβαιώθηκε και ευχαριστώ την τύχη μου που αυτολογοκρίθηκα.