Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα όρια...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 4 Ιουνίου 2007.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Να σας υπενθυμίσω ότι το θέμα: "Τι είναι Τέχνη;" δεν έχει λυθεί ακόμα από μεγάλους φιλοσόφους. Για περισσότερα σε pm. Από την άλλη, ένα έργο τέχνης λογοδοτεί, κριτικάερται, δηλαδή από τον καθένα (κοινό, κριτικό κ.λπ.) αλλά έτσι εκφράζονται προσωπικές απόψεις οι οποίες είναι συνέχεια του κειμένου του έργου. Εξαιρούνται βέβαια οι αφορισμοί (όπως εδώ από μερικούς) που δεν είναι καν λόγος, λόγω του ότι έχουν γίνει εν θερμώ και είναι αδόμητοι. Πάντως θα τα μεταφέρω στην Εύα, έτσι για να το χαρεί.

    Saphw, σου άρεσε το Κουτί; Που το είδες, αφού δεν κυκλοφορεί σε dvd, εγώ το έχω σε video. Αυτή η ταινία βραβεύτηκε στο Φεστ. ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης 2005.
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Τεχνη ειναι να περνεις ηχους και να συνθετεις μια μελωδια , να περνεις χρωμα και να φτιαχνεις εναν πινακα , να περνεις ενα κομματι μαρμαρο και να φτιαχνεις ενα αγαλμα , τεχνη ειναι και ο κινηματογραφος αλλα και ο τοιχος ενος νηπιαγωγιου απο τις ζωγραφιες των παιδιων . τεχνη κανει το στομα σου να μενει ανοιχτο περπατωντας στην Ρωμη και θαυμαζοντας τα εργα του Μ.Αγγελου , η τεχνη ειναι ο τροπος που δουλευε ο πατερας μου το σφυρι και το πυρρομενο σιδερο φτιαχνοντας καταπληκτικα πραγματα (εγω δεν τα καταφερνω και δυστυχως εχουν μεινει καμια 10αρια πραγματικοι σιδεραδες σε ολη την Ελλαδα..ασχετο..) ... και οχι τενχικη οπως μου ειπε καποτε καποιος ... η τεχνικη διδασκεται .. η τεχνη οχι ....
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Τα όρια...

    Θεωρώ, όμως, πως όταν λειτουργεί με αυτό ως γνώμονα, δεν του αξίζει ο τίτλος του δημιουργού Τέχνης, διότι ποσώς τον ενδιαφέρει η Τέχνη αλλά το πρωτοσέλιδο.
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα ...!!

    μπορει να προκαλεσει ντορο ενα εργο τεχνης συγκεκριμενου καλλιτεχνη , αλλα στην επομενη εκθεση που θα κανει απο περιεργια και μονο θα ειναι ολοι εκει!!
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Ορια στην τεχνη!
    Χμ!!
    Εξαρταται, τι ανιπαριστα?
    Στην συγκεκριμμενη περπτωση αδικο!
    Γιατι ο αυνανισμος να ειναι πραξη ντροπης?
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    Αλήθεια τι θα μπορούσε να θεωρηθεί πράξη ντροπής;
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Σαν τί θα μπορούσε να θεωρηθεί από ποιούς; πράξη ντροπής...
    Και αν όντως αυτό το κάτι είναι πάνκοινα πράξη ντροπής, τί το αποτρέπει από το να είναι τέχνη;

    Μία απορία μου, από το πρώτο βράδυ που άνοιξε το νήμα γυρεύει την απάντησή της:

    Τα σφαγμένα κορμιά στους καμβάδες του Βελίκοβιτς ενοχοποιούσαν κανέναν πολιτικό; Εξέθεταν κάποιον; Υπήρχε κανείς που να ευθύνεται για τα σφαγμένα αυτά κορμιά εκτός από τον ζωγράφο;
    Και τώρα... ήταν ή δεν ήταν πράξη ντροπής τα σφαγμένα εκείνα κορμιά, παρέπεμπαν ή δεν παρέπεμπαν σε πομπές αβάσταχτες;
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Συμπέρασμα: το να λέει κάποιος πως «ο αυνανισμός δεν είναι ντροπή» σημαίνει πως κάποιος άλλος λέει πως είναι.
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    παντως αγαπητές και αγαπητοί απενοχοποιημένοι, μπορεί ο αυνανισμός να μην είναι ντροπή (στο κρεβάτι σου, ή στον καναπέ σου) - αν και το πολύ το τάκα τακα...ξέρετε τι κάνει (χαχα)- Αλλά αν έχετε σκοπό να εκτεθείτε σε δημόσια θέα αυνανιζόμενοι ξανασκεφτείτε το!!

    Θα σας συλλήψουν δια προσβολή της δημοσίας αιδούς!! τουτ σουίτ!!!
    Αν έχετε και τη σημαία για να σκουπιστείτε..... ε...τοτε θα σας την πέσουν και οι Εθνικιστές!!

     

    (αν τωρα όλο αυτό το κονσεπτάκι το "ονομάσετε" πλάνο για την κουλτουριάρικη ταινια Παπαροπουλος Φιλμς με τίτλο "Ολα τα κάνω σούπα" ε...τοτε οι φιλότεχνοι ειμαι σίγουρη ότι θα σας προστατεύσουν!!)
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Δεν ήταν πράξη ντροπής, αλλά πράξη προσβολής.


    Έτσι πιστεύετε εσείς πως όποιος προσβάλλεται όταν εξυβρίζουν τη σημαία του κράτους του, είναι εθνικιστής;
    Όποιος δεν προσβάλλεται λοιπόν τι είναι αναρχοκομμούνι;
    Αν ισχύει αυτό μάλλον το 90% των Ελλήνων είναι εθνικιστές.


    Καλά τα λέτε για την τέχνη και τα όρια της, εδώ θα απαντήσει όμως κανείς;


     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    καλέ μου Lost boy !! έχασες εντελώς την αίσθηση του χιουμορ μου φαίνεται!!
    (πάντα σε ότι αφορά το δικό μου ποστ!!)

    και που είσαι? χαλαρά... δεν βγαίνει έτσι το πράμα!!!  


    όσο για τις 'καυτές' ερωτήσεις σου!!!

    τι θες να σου πω??? ότι σημαία και αν ήταν αλβανική , κινέζικη η απο τη ζάμπια εμένα θα με χάλαγε !!
    Τι να γίνει η αισθητική μου δεν σηκώνει τη μαλακία με φόντο τα σύμβολα των όποιων κρατών!
    Tυχαίνει να πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοι εξυπνότεροι και ευρυματικότεροι 'συμβολισμοί' αν θες να πεις κατι!

    και αν πέρνανε τη γυναίκα του γειτονα σε βίντεο την ώρα του βιασμού,και την κάνανε ΄"τέχνη" ,
    θα τους έβαζα την καμερα ..." fisting" για να είμαι και στο πνεύμα του bdsm !!!   


    οκ?? cool now??? 
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    cool MPslave ναι.

    Αν και ό,τι συμβολίζουν εμένα, τη γλώσσα που μιλάω και γράφω, τον τόπο που γεννήθηκα, που ζω και που ονειρεύομαι, δεν μπορώ να το δω σαν χιούμορ με κανένα τρόπο.

    Ίσως πολλοί πιστεύουν πως τα σύμβολα της χώρας ανήκουν στη Ν.Δ. στο ΠΑΣΟΚ το ΚΚΕ, ΛΑ.ΟΣ και όποιο άλλο κόμμα υπάρχει.

    ΛΑΘΟΣ

    Οι παραπάνω είμαι σίγουρος πως μισούν τα σύμβολα αυτά 1.000 φορές παραπάνω από κάποιον 16χρονο που καίει την ελληνική σημαία ή το μνημείο του άγνωστου στρατιώτη επειδή οι ίδιοι του έβαλαν στο μυαλό πως εθνικά σύμβολα = πολιτικοί, στρατιωτικοί, παπάδες κλπ. Πιστεύει κανείς πως αισθάνεται προσβεβλημένος κανείς από δαύτους με ό,τι γίνεται. Σαφώς και όχι.

    Αυτοί που αισθάνονται λύπη είναι τουλάχιστον σίγουρα αυτοί που πολέμησαν και το μόνο που τους είχε μείνει να πιστεύουν και να παλέψουν γι` αυτά ήταν τα ιδανικά, οι αξίες τους, οι οικογένειες, οι δικοί τους άνθρωποι και το σπίτι τους, που τα ανακαλούσαν στη μνήμη τους όταν έβλεπαν τη σημαία και άκουγαν τον εθνικό ύμνο.

    Ξαναλέω:
    ποτέ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ και ποτέ δεν έφταιξαν για το κατάντημα της χώρας τα τελευταία 50 και, χρόνια. Τους υπαίτιους τους γνωρίζετε πολύ καλά.
    Δεν είναι τέχνη το να διακωμωδείς τα σύμβολα ενός έθνους που η δική μας τουλάχιστον ιστορία έχει να δείξει πραγματικούς ήρωες που
    πέθαναν για την υπεράσπισή τους.
    Κωνσταντίνος Κουκίδης, Σολωμός Σολωμού, Τάσος Ισαάκ και άλλοι...

    Είτε πιστεύεις λοιπόν κανείς στα σύμβολα αυτά είτε όχι, μόνο και μόνο από σεβασμό δεν τα διακωμωδείς ονομάζοντάς «τέχνη» τη διακωμώδησή τους και απαιτώντας να τα βλέπουμε σαν ερωτική τέχνη.
    Σεβασμός και τέχνη (όταν εκτίθεται τουλάχιστον δημόσια κι όχι μόνο για ομοϊδεάτες) πρέπει να πορεύονται μαζί.

    Σε ευχαριστώ MPslave για την απάντησή σου.