Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 21 Ιουνίου 2009.

  1. pax

    pax Regular Member

    Έχω μια απορία: παρέχονται και πτυχία με την αποφοίτηση;
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες


    Γιά όποιον είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάτι παραπάνω, όλα γίνονται.

    Κάτι επί του θέματος όμως, θα ήθελες μήπως να σχολιάσεις;




     
  3. pax

    pax Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Το σχόλιο ήταν 100% επί του θέματος.
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες


    Μάλλον τότε, δεν θα ήτο ο σχολιαστής...


     
  5. pax

    pax Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Τα συμπεράσματα όλα δικά σου.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες


    Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να καταλήγω σε συμπεράσματα. Μου είναι εξαιρετικά εύκολο. Έχω την αίσθηση όμως, πως θεωρείς πως εν προκειμένω έχω καταλήξει σε κάποιο λανθασμένο συμπέρασμα. Αν είναι έτσι, ίσως μερικές λέξεις παραπάνω από τις 5-6 που συνήθως γράφεις, θα βοηθούσαν στην καλύτερη κατανόηση. Σίγουρα δε, θα βοηθούσαν στην ανάπτυξη του -ουσιαστικού- διαλόγου στο νήμα...



     
  7. pax

    pax Regular Member

    Και μετά είναι να απορεί κανείς γιατί ξυπνάει ο τρολ μέσα μου... Νομίζω πως είναι αυτονόητο σε όλους, πως αυτό που παραθέτεις εδώ είναι μια καλοσχηματισμένη επιχείρηση που δεν διαφέρει και πολύ από τις επιχειρήσεις των pro-dom(me), απλά έχει ένα συγκεκριμένο σενάριο. Και πες πως το αγνοείς αυτό ... από εκεί και πέρα να μπεις σε διαδικασία να ρωτήσεις τι; Αν υποτακτικός είσαι, δεν γίνεσαι; (συγχαρητήρια μόλις ανοίξατε τον φαύλο κύκλο του nurture vs nature). Αλλά, δεν μπορείς καν να ρωτήσεις αυτό. Γιατί εδώ περί πείρας σε σωματικές πρακτικές μιλάμε και όχι περί καλυτέρευσης σε θέματα υποταγής και κυριαρχίας. Και η pro-domme μπορεί να είναι έμπειρη με το μαστίγιο και να έχει πτυχίο ψυχολογίας, αλλά δεν σημαίνει ότι σώνε και καλά είναι κυριαρχική.

    Και έπειτα ... ο κυρίαρχος μπορεί να μάθει να χρησιμοποίει σωστά τα εργαλεία, να μάθει τεχνικές πρώτης βοήθειας, μη του μείνει ο υποτακτικός στο χέρι. Ο υποτακτικός να μάθει τι; Να σπρώξει αλτρουιστικά τα όρια του παραπάνω; Δεκτό και αυτό. (αν και το "αλτρουιστικά" είναι λίγο οξύμωρο) Αναρωτιέμαι, όμως, πόσοι κυριαρχικοί αποφεύγουν τους άπειρους υποτακτικούς, μόνο και μόνο επειδή είναι άπειροι υποτακτικοί.
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Αυτός ο τρολ, μήπως είναι λίγο τεμπελάκος; Μπήκε στον κόπο να διαβάσει το πρώτο ποστ του νήματος τουλάχιστον, ή έμεινε στις εικονίτσες;
    Πέραν εμού όμως, κι οι υπόλοιποι, δεν πιάστηκαν δα, κορόϊδα. Περιττό λοιπόν, το να ξαναλέμε πως το αυτονόητο, είναι αυτόνόητο...
    Και πάλι, μιά ανάγνωση της εισήγησης, θα μας γλύτωνε από παρεξηγήσεις. Ποιός ρώτησε, ή ποιός απάντησε περί του κατά πόσο μπορεί κάποιος να γίνει υποτακτικός εκ του μη όντος, και μάλιστα σε λίγες μέρες; Επειδή περί της εμπειρίας σε "σωματικές πρακτικές" όμως δεν υπάρχει διαφωνία (γιά το ότι δηλαδή, κυρίως περί αυτού πρόκειται), είναι κάτι που το θεωρείς επουσιώδες;
    Αφού αναρωτιέσαι γι' αυτό το τελευταίο, θα έπρεπε πιστεύω να δίνεις λίγο περισσότερο βάρος στις "σωματικές πρακτικές"...




     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες


    The Training of Satine

    Days 2 & 3


     


    Gallery (222 photos)




     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2009
  10. pax

    pax Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Χαριτωμένο, o τρόλ δεν είναι καθόλου τεμπέλικος, ξέρει να κερδίζει το ψωμάκι του και από φωτογραφίες δυο-τρεις μου έφτασαν. Γι'αυτό, όταν είπα "όλους", δεν σε κράτησα στην απ’ έξω.


    Σου απάντησα στο ερώτημα σου γράφοντας πάνω από πέντε λέξεις και μου κάνες και παραπόνα!

    Να θεωρήσω επουσιώδες τη σωματική εμπειρία που έχει αποκτήσει ένας υποτακτικός από τους τρίτους; Κάθε εμπειρία διαμορφώνει το άτομο και θα το εκλάμβανα έτσι, αν κάποιος ήταν τελείως άπειρος θα τον αντιμετώπιζα διαφορετικά από κάποιον που έχει πείρα, θα έδινα σημασία και προσοχή σε διαφορετικά πράγματα. Αν όμως ρωτάς αν θεωρώ πως θα επιτάχυνε τη διαδικασία, αν η εκπαίδευση από τους τρίτους θα έκανε κάποιον καλύτερο, από αυτή την άποψη η εμπειρία μου είμαι παντελώς αδιάφορη, μιας και δεν θα θεωρούσα κάποιον έμπειρο καλύτερο από κάποιον άπειρο. Κάθε νέα σχέση ξεκινά από μηδέν και χτίζεται σταδιακά, δεν μπορείς να επιταχύνεις τη διαδικασία.


    Δίνω πολύ μεγάλο βάρος στις "σωματικές πρακτικές" ... των κυριάρχων. Αυτοί πρέπει να ξέρουν τι κάνουν ώστε να μην έχουν πρόβλημα να αντιμετωπίζουν και τον πιο άπειρο υποτακτικό.
     
  11. Boy4master

    Boy4master New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Εγω παντως σαν απειρος υποτακτικος θα πηγαινα ειτε διναν πτυχιο ειτε οχι
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Όχι, δεν με κράτησες στην "απ' έξω", δεν είπα αυτό. Σχολίασα το ότι έκρινες σκόπιμο να υποδείξεις ως αυτονόητο αυτό που εγώ κατ' αρχάς και άλλοι στη συνέχεια, είχαμε ήδη πει (πολλάκις), πως είναι αυτονόητο...

    "Χαριτωμένο"... Λυπάμαι, αλλά μου απάντησες με παραπάνω λέξεις μεν, και πάλι δίκην Πυθίας, δε. Και -δικαίως ή αδίκως- δεν έχω αμφιβολίες περί της δυνατότητάς μου να καταλαβαίνω τα -σαφή- ελληνικά. Μη μου πεις πως "θα έπρεπε να διαβάσω πίσω από τις γραμμές". Δεν θα το κάνω, και δεν χρειάζεται να μπεις κι εσύ στον κόπο γιά περισσότερη ανάλυση...

    Σαφές. Δεκτό, σεβαστό...