Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι θέλει και τι δεν θέλει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 26 Μαρτίου 2007.

  1. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Τι θέλει και τι δεν θέλει;

    /me παραγγέλνει ποπ-κορν
     
  2. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member


    Τι σχέση έχει με την σχιζοφρένεια που παραπέμπει το "ταυτόχρονα";
     
  3. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Τι θέλει και τι δεν θέλει;

    Ειμαστε γεματοι αντιφασεις thank God! Ασυνεπεις, αναποφασιστοι παρορμητικοι και ψευτες.
    Με λιγα λογια, θελω να με θελουν αυτοι που δεν θελω και δη αυτοι που με πολεμανε. Θελω αυτο που δεν μπορω να εχω, το οποιο παυω να θελω οταν το αποκτησω. Αποζητω την απομονωση οταν ειμαι με παρεα, και ψαχνω την παρεα οταν την εχω διωξει.

    I'm f*cking awesome!
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @SadalMelik: την ίδια που έχει και η χρήση της λογικής σύζευξης και, όσο το ένα αντιβαίνει στη λογική, τόσο και το άλλο, απλώς σαφέστερα.



    /me laughs and tosses alnair a coke (zero)
     
  5. Απάντηση: Τι θέλει και τι δεν θέλει;

       
    χωρίς ταινία?είναι σαν το κυπελάκι χωρίς το παγωτό...
     
  6. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Thanassi. Είχαμε καταλάβει το ερώτημα και πριν το σχεδιάγραμμα, αυτό που ρώτησα τον επιστήμονα είναι πώς εξηγείται.

    Master Jp αγνοείς την παράμετρο "τυχαία σειρά" που τέθηκε στο αρχικό post.
    Διαφορετικά ερεθίσματα δημιουργούν τα θέλω ή δεν τα θέλω.
     
  7. thanasis

    thanasis Contributor

    Αν ήξερε να το εξηγήσει, θα είχε και ένα νόμπελ στο τσεπάκι. Υπάρχουν πολλές θεωρίες, πάντως, με προσωπικά αγαπημένη την γνωστική ασυμφωνία του Φέστιγνκερ και τις νευροεπιστημονικές της προεκτάσεις, χωρίς να εξηγεί διαφοροποίηση ανάμεσα στα φύλα, όμως (ενδεχομένως να υπάρχει, βέβαια).

    Δες εδώ για περισσότερα:
    [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance]Cognitive dissonance - Wikipedia, the free encyclopedia[/ame]

    Για τις διαφορές ανάμεσα στα φύλα, έχουμε την γνωστή διαμάχη ανάμεσα σε παραδοσιακούς/πολιτισμικούς ρόλους φύλου και τις γενετικές, ενδοκρινολογικές/νευροφυσιολογικές και ανατομικές διαφορές αυτών. Με την αλήθεια, κατ'εμέ, κάπου ενδιάμεσα.
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Ε καλά το ότι η αλήθεια είναι καπου στην μέση το ξέρουν και οι κορασίδες. 
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

       
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @SadalMelik: ποσώς φίλτατε, τουναντίιον
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Λοιπόν, θυμήθηκα μια αστεία ιστορία. Όταν ήμουν μικρή, πολύ μικρή όμως, μόλις είχα αρχίσει να μιλάω, καθόμουν σε μια γωνιά, φορώντας ένα ψάθινο καπέλο, κάθε μέρα, μα κάθε μέρα, επί μήνες, μπορεί και χρόνια, έτσι μου λέει η μάνα μου, καθόμουνα μουτρωμένη to high heaven, διότι έφταιγαν όλοι οι άλλοι πλην εμού που δεν μπορούσα να διασκεδάσω καθόλου, και που ήταν όλα τόσο βαρετά και λίγα, κυρίως επειδή είχα τα πάντα, και έλεγα:

    - Σέλω, ζε σέλω...Σέλω, ζε σέλω...

    Σκεφτόμουν ότι μπορεί και να ήθελα κάτι αλλά μόλις αυτό έπαιρνε μορφή μέσα στο μυαλό μου, καταλάβαινα το ανώφελο του πράγματος και δεν το ήθελα πια...

    Όταν τους έσκασα όλους, και μπαϊλντισαν μαζί μου, και με σιχάθηκαν, και κατάλαβαν ότι δεν μπορούσαν να βρούνε κάποιον τρόπο για να με διασκεδάσουν, ήταν πλέον πολύ αργά.

    Είχα γίνει υποτακτική... 

    Τώρα όμως, τα πάω πολύ καλύτερα με τα θέλω μου. Θεωρώ ότι βοήθησε πάρα πολύ η μακρόχρονη στέρηση. Καθώς και η αυτογνωσία. Και η εκπαίδευση...Λολ...

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Απάντηση: Τι θέλει και τι δεν θέλει;

    δεν υπαρχει λίστα one size fits all...