Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 20 Αυγούστου 2008.

?

Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα;

  1. Να αποκτήσω κοινή (normal) σεξουαλική ζωή και επιθυμίες.

    10 vote(s)
    13,0%
  2. Να συνεχίσω να έχω τις bdsm επιθυμίες και την ανάλογη σεξουαλική ζωή.

    67 vote(s)
    87,0%
  1. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Εγω αναζητω ενα ατομο με στρουμπουλα μαγουλα για να αφησω πανω δαχτυλιες απο τα χαστουκια.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Με ποιο τρόπο ένας ερωτικός σαδομαζοχιστής μπορεί να επιλέξει να πάψει να επιθυμεί τον πόνο στο sex; Είναι σίγουρα θέμα επιλογής;
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Ο σαδομαζωχισμός είναι σαν τα περιτά κιλά, το κάπνισμα κλπ. Έχεις πάντα τη δυνατότητα να τα ξεφορτωθείς, αν θεωρήσεις ότι σου κάνει κακό και δεν σε αφήνει να κά νεις αυτά που θέλεις. Αρκεί να το θελήσεις πραγματικά. Αν το καλοσκεφτείς, όλα είναι μέσα στο μυαλό μας.
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα;

    Αγαπητή μου, φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι ανοίγεις μιά τεράστια κουβέντα εδώ. Που σχετίζεται με μιά δεύτερη τεράστια κουβέντα (του πότε και πώς προέκυψε στον καθένα ο σαδομαζοχισμός), και μιά τρίτη (περί του κατά πόσο οι "μη φυσιολογικές" σεξουαλικές τάσεις είναι κατ' ουσίαν ψυχικές παθήσεις και δη ιάσιμες), μιά τέταρτη (αν το "σου κάνει κακό και δεν σε αφήνει να κάνεις αυτά που θέλεις" εξαρτάται από κοινωνικούς κυρίως παράγοντες που θα μπορούσαν και να ποικίλουν), και πάει λέγοντας...

    Προσωπικά θεωρώ την παραπάνω άποψή σου, υπεραπλουστευτική. Θα μπορούσες να μου την αιτιολογήσεις;
     
    Last edited: 25 Αυγούστου 2008
  5. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Αγαπητέ Lost boy,

    είναι στιγμές που θα ήθελα να ξυπνούσα ένα πρωί και να ήμουν όπως όλοι οι ''νορμάλ'' άνθρωποι.Το bdsm να ήταν κάτι το οποίο θα έιχα ακούσει να το συζητάνε για πλάκα σε μία παρέα.Το οποίο απλά θα χρησιμοποιούσαμε με την βανίλα σχέση μου απλά για αλατοπίπερο στη σχέση μου.Είναι στιγμές που απόρω τι με ώθησε σε αυτή την ανάγκη.Μακάρι να ήξερα.
    Φυσικά όλα αυτά συμβαίνουν για κάποιο λόγο.Έναν λόγο για τον οποίο ευθύνομαι εγώ.Που έφτασα στα 30,έχω βάλει τη ζωή μου σε μία τάξη και αρνούμαι να κάνω μία τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου.Ξέρεις στη ζωή δεν υπάρχει μόνο το bdsm.Υπάρχουν και άλλα πράγματα.Αγάπη,έρωτας,επικοινωνία,κατανόηση κι άλλα πολλά.Σωστά?Ε εγώ τα βρήκα 'ολα αυτά μικρός σε έναν άνθρωπο.Με κάλυψε σε όλα τα υπόλοιπα ,τότε που το bdsm ήταν ακόμα για μένα ένα πεδίο που είχα αρχίσει να ψάχνω.Και τι κατάλαβα?Τωρα που το έχω ανάγκη ειναι το μόνο που δεν μπορεί να μου προσφέρει.Όχι γιατί δεν θέλει.Θέλει αλλά δεν το...έχει.Πώς το λένε?Επομένως τι κάνεις?Συμβιβάζεσαι...αναζητείς κάτι πιο part time.Ποιά όμως που θέλει να λέει ότι είναι Κυρίαρχη θα αφήσει εσένα να κάνεις το παιχνίδι?Καμία...και καλά κάνει.

    Άντε σας ζάλισα...για όλες αυτές τις μαλακίες που έχω κάνει και δεν μπορώ να διορθώσω θα ήθελα μία μέρα να ξυπνήσω και να είναι σαν αυτούς τους άντρακλες εκεί έξω που μόλις δουν μία γκόμενα με μαυρές ψηλοτάκουνες μπότες ,η ατάκα τους θα ήταν ''πωπω μωρό μου να σε έγλυφα στα επίμαχα σημεία ενώ φοράς τις μπότες σου'' κι όχι ατάκα ''Κυρία μήπως θέλετε κάποιον να καθαρίσει τις μπότες Σας''

    Ουφ...συγνώμη αν κούρασα
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα;

    Πλάκα με κάνεις, έτσι ? 
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα;

         

    'Οχι, σοβαρολογώ... Πώς το αποφάσισες δηλαδή, ότι ο σαδομαζοχισμός είναι κάτι που μπορεί να κοπεί σαν το τσιγάρο;
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα;

    Αυτό που πιστεύω είναι ότι ΑΝ κάτι σε κάνει δυστυχή, ΑΝ νιώθεις, ότι αυτό που νιώθεις Δεν είναι φυσιολογικό, βρίσκεις τον τρόπο να το κόψεις. Το παράδειγμα με το τσιγάρο δεν αντιστοιχεί ακριβώς (διότι η διακοπή γίνεται μια και έξω) αλλά μπορώ να στο συσχετίσω με τα παραπανίσια κιλά.

    Κάποιος σοβαρά υπέρβαρος, νιώθει δυστυχής και αποκλεισμένος από τον περίγυρό του λόγω των πολλών παραπάνω κιλών του. Τι μπορεί να κάνει?
    Α. Να πέσει από το μπαλκόνι. (βλ. *********) 
    Β. Να νιώθει διαρκώς δυστυχής και γεμάτος τύψεις και ό,τι συνεπάγεται αυτό.
    Γ. Να κάνει παρέα μόνο με υπέρβαρους για να νιώθει καλά
    Δ.Να παραδεχτεί ότι είναι σοβαρά υπέρβαρος, να βρει μια επαρκή εξήγηση γι αυτό, να αποφασίσει ότι έτσι θέλει να είναι και ότι περνάει μια χαρά ή ότι δεν θέλει να παραμείνει έτσι και να βρει τον ενδεδειγμένο τρόπο να αδυνατίσει.

    Σε θεωρώ ικανό να κρατήσεις τις αναλογίες.  
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα;

    Καλά όλα αυτά, και μπορώ να πω ότι τα Α, Β, Γ και Δ θα μπορούσαν κάλλιστα να ισχύουν και εάν αντικαθιστούσαμε τη λέξη "υπέρβαρος", με τη λέξη "σαδιστής". Γιά την τελευταία, υπογραμμισμένη φράση όμως, δεν είμαι καθόλου σίγουρος, ότι είναι έτσι. Πιστεύεις ότι υπάρχει αναλογία ανάμεσα στη δίαιτα και τη γυμναστική από τη μιά και την προσπάθεια γιά θεραπεία μιάς παραφιλίας (προσωπικά, θεωρώ τον σαδισμό και το μαζοχισμό παραφιλίες) από την άλλη;

    Να το πάμε λίγο παραπέρα; Ένας ομοφυλόφιλος στο Ιράν ή το Αφγανιστάν, που είναι πιθανότατο να νοιώθει "αποκλεισμένος από τον περίγυρό του" (μάλλον πανικόβλητος, θα έλεγα εγώ), θα έπρεπε να αναζητήσει τον "ενδεδειγμένο τρόπο" γιά να πάψει να είναι ομοφυλόφιλος;
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    Γιατί δεν αποδέχεστε (όσοι δεν τον αποδέχεστε) τον εαυτό σας, όπως είναι; Γιατί να θέλετε να τον αλλάξετε; Για να μη ξεβολευτείτε, που στο κάτω-κάτω της γραφής εσείς οι ίδιοι επιπόλαια και ανεύθυνα για τους γύρω σας, τους εμπλέξατε σε μια ιστορία χωρίς να ξέρουν όλες τις παραμέτρους;

    Πως θα γίνετε κάτι άλλο, με μαγικό τρόπο, απ αυτό που είστε;


    Οι κόντρα ρόλοι είναι καλοί στο θέατρο. Οχι στη ζωή για τον απλούστατο λόγο πως κρατάει περισσοτερο (η ζωή) απο μιά παράσταση και πάντα μα πάντα σ εκδικείται....
     
  11. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Γιατί να θέλω να αλλάξω εφόσον είμαι φυσιολογική?
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τι θα επιλέγατε αν είχατε τη δυνατότητα

    Ελπίζω τα υπογραμμισμένα ΑΝ και ΔΕΝ να τα έλαβες υπ' όψιν σου. Επίσης να μην πηγαίνεις την κουβέντα αυθαίρετα "παραπέρα". Προσωπικά την ομοφυλοφιλία την θεωρώ το ίδιο φυσιολογική με την ετεροφυλοφιλία. Θα πρότεινα στο Ιρανό ή Αφγανό ομοφυλόφυλο, να μετακομίσει σε άλλη χώρα. Τα περί ενδεδειγμένου τρόπου να πάψει να είναι ομοφυλόφιλος, είναι φασίζουσα νοοτροπία και ουδεμία σχέση έχει με όσα έγραψα, ή με ό,τι πρεσβεύω. Μην την εμφυλοχωρείς στη κουβέντα μας. Δεν σου ταιριάζει. 

    Επίσης ξεκαθαρίζω ότι προσωπικά δε νιώθω άσχημα, ή ένοχα για την "παραφιλία" μου. Εαν λοιπόν το υπέρβαρος και σαδιστής συνδυαζόνται στην Α Β Γ Δ περίπτωση (συντριπτική πλειοψηφία) να πιθανολογείς ισχυρά ότι θα ταιριάζουν και στην Ε.