Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 13 Οκτωβρίου 2007.

  1. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;


    Φιλτατε Α.Β.

    ...οπως διατυπωνεις το συλλογισμο σου μου δινει την εντυπωση πως το ανηθικο αυτης της σκηνης βρισκεται εκτος BDSM.
    (πιθανως να κανω και λαθος)


    Γι ργος
     
  2. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

    sklavina
    Αν με ρωτάς να σου πω την προσωπική μου άποψη για κάτι που δεν έχεις καταλάβει,
    πολύ ευχαρίστως να το κάνω εάν μπορώ,
    εφ’ όσον όμως μου υποδείξεις σε ποιά ακριβώς γραφόμενα αναφέρεσαι
    αναφορικά με το ηθικό και ανήθικο bdsm.
    Υποθέτω σε κάποιου άλλου, σωστά;

    Στην προκειμένη περίπτωση ως παραμυθία ορίζω
    ως προς τις γυναίκες,
    τη χίμαιρα του πρίγκιπα που θα έρθει καβάλα στο άσπρο άλογο,
    στους δε άνδρες,
    την ουτοπία της ύπαρξης τέλειας γυναίκας,
    δηλαδή μουγκής, ύψους 1,30 μέτρου και με επίπεδο κρανίο*.
    Πάσα επιφύλαξη δεκτή.



    (*)
    Κατά το γνωστό σεξιστικό ανέκδοτο όπου μία τέτοια γυναίκα
    δεν μιλάει, παίρνει πίπες όρθια
    και μπορείς ταυτόχρονα να ακουμπάς στο κεφάλι της το ποτήρι με τη μπύρα.
     
  3. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

    Λάθος εντυπωσιάζεσαι Γι ργη μου.

    Και κάποιον, τέρας ηθικής, που ρώτησα είπε ότι το ανήθικο αυτής της σκηνής βρίσκεται εντός BDSM    
     
  4. Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

    @Master DO,

    Σε ότι αφορά επί προσωπικού ήταν ο ορισμός της έννοιας "παραμυθία", όπου και μου απάντησες και σε ευχαριστώ.
    Για τα υπόλοιπα τώρα, δεν καταλαβαίνω μια...δεν σε ρωτάω κάτι ώστε να περιμένω απάντηση και ούτε έχω φυσικά να σου υποδείξω γραφόμενά σου αναφορικά με το θέμα..πως το πήρες έτσι επι προσωπικού απορώ!! Ούτε καν σε συγκεκριμένα γραφόμενα κάποιου συγκεκριμένου άλλου αναφέρομαι ακριβώς επειδή στα γραπτά όλων μας αν ψάξεις θα βρεις και ηθικά και ανηθικα ανάλογα με τα κριτήρια του καθενός μας...απ'ούλα έχει ο μπαξές οπότε προτιμώ να μην αναλλώνομαι τόσο βαθειά.. 
     
  5. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

    Οκ θα μου πεις απο κοντα.  

    Γι ργος
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

    Η κοινωνική ηθική στο χώρο του bdsm δε διαφέρει ιδιαίτερα από αυτή που επικρατεί έξω.
    Για παράδειγμα το να προδώσεις ένα φίλο (και) σ’ αυτό το χώρο είναι ανήθικο. Το να κλέψεις την κοπέλα (σκλάβα εδώ) του διπλανού σου ή να δίνεις ψεύτικες υποσχέσεις είναι επίσης ανήθικο.

    Και είναι λογικό μιας και το bdsm δεν είναι κοσμοθεωρία ή κοινωνικά αυτόνομο σύστημα αλλά διαφορετική μορφή ερωτικών σχέσεων και σεξουαλικών πρακτικών οι οποίες σε αντίθεση με την «έξω» κοινωνία εδώ θεωρούνται ηθικές και αποδεκτές.
     
  7. Master_nightmare

    Master_nightmare New Member

    Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

    Να μην σέβεσαι σαν άνθρωπο κάποιον-α υποτακτικό-α, σκλάβο-α και να τον θετής σε κίνδυνο πχ κάποιον τραυματισμό.
     
  8. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ανήθικο στο Bdsm;

    Ανηθικο για μενα ειναι να παιζεις με την ψυχολογια και τη ψυχοσυνθεση της υποτακτικης καθημερινα, απλως επειδη ετσι σου αρεσει και οχι γιατι εχεις σκοπο να την οδηγησεις καπου και γιατι νοιαζεσαι για τη γενικοτερη βελτιωση της ως ανθρωπινη υπαρξη.