Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος G_E, στις 20 Μαϊου 2008.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Επειδή με συμπαθείς, το ίδιο και εγώ συμπαθώ εσένα, το ένα κομμάτι το έτζασα...Το άλλο δεν βρίσκω λόγο να το κάνω..

    Thanks
     
  2. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Συγνώμη αγαπητά μέλη του φόρουμ...
    Μίλησε κανείς για κάτι άλλο;
    Η κήρυξη της "επανάστασης" ήταν απλά ένα αυθαίρετο συμπέρασμα από τρίτα άτομα και μόνο.

    Η πραγματική επανάσταση που συνετελέσθη είναι πως περάσαμε καλά όσοι συμμετείχαμε.
    Και πως λειτουργήσαμε συλλογικά για πρώτη φορά, για να το πετύχουμε αυτό.
    Οτιδήποτε πέρα από αυτό είναι παραφιλολογία πάνω στο θέμα και εκτός πραγματικότητας.

    Όσο για τις αλλαγές στην κοινωνία, ως προς την αποδοχή του εναλλακτικού ερωτικού παιχνιδιού, αυτές συντελούνται από μόνες τους. Δεν χρειάζεται να κατεβαίνετε στην Βουλή με τα latex.  
    Μην ανησυχείτε...  
     
    Last edited: 23 Μαϊου 2008
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"

    Ανησυχούμε. Τί θα τα κάνουμε τόσα πλαστικά εκτός Κοινοβουλίου;


    Ανησυχούμε επίσης, επειδή μένει αναπάντητο το πρώτο ερώτημα: Γιατί πρέπει να αναπτυχθεί κίνημα bdsm, με όρους οιονεί πολιτικούς; Γιατί να μην υπάρχει και μια κοινότητα ποδολάγνων ή ένα κόμμα σοδομιζομένων; Ποιό στοιχείο διακρίνει τον σαδομαζοχισμό από την ηδονοβλεψία ή την επιδειξιομανία και τον καθιστά ομόλογο του φεμινιστικού ή του ομοφυλοφιλικού κινήματος (για τις φεμινίστριες δεν μου πολυφαίνεται, αλλά οι ομοφυλόφιλοι άνδρες ξέρουν επίσης να το διασκεδάζουν αφάνταστα, όταν μπορούν);
     
    Last edited: 23 Μαϊου 2008
  4. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Είμαι στον πρώτο καφέ, στο τέταρτο τσιγάρο και γενικώς ολίγον θωλομένος αλλά θα το παλέψω....

    Όπως έχω γράψει και αλλού, όταν ακούω για "ανοίγματα στην κοινωνία", "να γίνουμε Ολλανδία, Αγγλία κλπ κλπ." παθαίνω μια ψυχολογία. Και θα αναλύσω για άλλη μια φορά τους λόγους:

    1. Δεν έχουμε ανακαλύψει τη δυναμίτιδα. Και αν πιστεύει κανείς ότι κάποιος στην Ελλάδα δεν έχει ακούσει περι σαδομαζοχισμού και ξαφνικά θα ανακαλύψει την Αμερική, μάλλον είναι βαθιά νυχτωμένος. Η τρομακτική ανάπτυξη του sex industry από το 90 και δώθε, σε συνδυασμό με έναν άκρατο προοδευτισμό από το 74 που έδωσε την θέση του σε έναν άκρατο σταρχιδισμό μετά το 90 ("έλα μωρέ τώρα που θα ασχοληιθώ....") , επέτρεψε την δημοσιοποίηση και δημόσια έκθεση πραγμάτων που στο εξωτερικό θεωρούνται ανεπίτρεπτα. Και αναφέρομαι είτε σε βιβλία ("Ο τσελεμεντές του αναρχικού", "Ο αγών μου" και πάει λέγοντας....), είτε σε ταινίες (στην Ελλάδα μόλις πριν από 2-3 χρόνια άρχισε να εφαρμόζεται το όριο ηλικίας για ταινίες οι οποίες υπό άλλες συνθήκες θα απευθυνόταν μόνο σε ενήλικο κατά το νόμο κοινό....), είτε στην δημοσιοποίηση σεξουλικών πρακτικών κυρίως μέσα από lifestyle περιοδικά, που σε άλλες εποχές θα συνιστούσαν προσβολή της δημοσίας αιδούς (το ΚΛΙΚ έκανε αφιέρωμα στον σαδομαζοχισμό στο τεύχος του Απριλίου ή Μαίου 1991). Τι ακριβώς λοιπόν κομίζουμε εμείς που κάποιος δεν το ξέρει; Όλοι κάτι έχουν ακούσει. Το αν θέλουν να το δοκιμάσουν είναι άλλη ιστορία. Και εγώ έχω ακούσει για την καλομοπλεκτική, αλλά δεν με ενδιαφέρει να τη δοκιμάσω. Και μην αρχίσουμε τις σαχλαμάρες ότι "αν δεν το δοκιμάσεις, που ξέρεις αν θα σου αρέσει...."

    2. Προσωπικά δεν έχω στόχους, δεν έχω όραμα (τουλάχιστον σε αυτό το ζήτημα.....). Ούτε νιώθω καταπιεσμένος. Ζω σε μια χώρα που με τα ολα τα στραβά της ανέχεται πολλά πράγματα, η δε παραμονή μου στο εξωτερικό με έπεισε ότι ο τουριστικός κοσμοπολιτισμός κάποιων μεγάλων πόλεων σε καμία περίπτωση δεν συνδέεται με τις κοινωνικές πεποιθήσεις που επικρατούν στο σύνολο των χωρών (καλό το Λονδίνο και το Άμστερνταμ, για τράβα όμως ια βόλτα κατά Ντεν Χέλντερ, Πρέστον και Σαντερλαντ και τα ξαναλέμε....)

    3. Το νομικό κομμάτι σηκώνει αρκετή κουβέντα. Και δεν νομίζω ότι κανένα νομικό πλαίσιο δεν διασφαλίζει κάποια πράγματα. Άν π.χ. πάει ένας ή μια σε έναν ιατροδικαστή και του δείξει σημάδια και του πει "κοίτα τι μου έκαναν", τη μήνυση για σωματική βλάβη την έχεις φάει και άντε να αποδείξεις ότι τα ήθελε ο κώλος του/της. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον εγκσυγχρονισμό καμίας νομοθεσίας, σε καμιά χώρα. Η τήρηση λοιππον κάποιων πραγμάτων επαφύεται στους συμμετέχοντες και κανένα νομοθετικό πλαίσιο δεν θα σε καλύψει....

    4. Οι πάσης φύσεως σεξουλικές επαναστάσεις είναι πάρεργα κοινωνικών μεταβολών και όχι κινητήριοι μοχλοί τους. Άσε που όταν το όλο πράγμα ξεθυμάνει μετατρέπεται σε ένα φτηνό παρακμιακό θέατρο. Έτσι π.χ. τα ηρωικά 60s (παγκόσμια ειρήνη, κοινωνική μεταβολή, πολιτιστική επανάσταση, πολιτικά δικαιώματα κλπ κλπ.) έδωσαν τη θέση τους στα παρακμιακά 70s (τσόντες, κόκες, studio 54 και δεν συμμαζεύεται...). Ο λόγος είναι απλός: Ο άνθρωπος είναι πολύ προσαρμοστικό ζώον. Και πράγματα που θεωρούνταν αδιανόητα, πολύ σύντομα γίνονται δεδομένα, και τελικά ξεθυμάινουν. Δείτε τη γίνεται αυτές τις μέρες στη Νότια Αφρική και θα καταλάβετε....

    Συμπερασματικά: Όποιος νιώθει καταπιεσμένος που δεν μπορεί να βγει στο Σύνταγμα με το μαστίγιο και το κολλάρο, ας το κάνει. Δεν τρέχει και τίποτα. Άλλοι έχουν κάνει και χειρότερα. Αν θα βρεθούν και 20 στους 100 που θα στραβώσουν και θα του την πουν, αυτοί οι 20 υπάρχουν παντού. Σε όλες τις κοινωνίες. Και αυτούς θα πρέπει να διαχειριστεί. Δεν κάνουμε κοινωνική επανάσταση. Την κάβλα μας κάνουμε. Και αυτό αποτελεί απόλυτα προσωπική υπόθεση του καθενός και κανενός άλλου.

    Υ.Γ. Χρησιμοποίησα εσκεμμένα τη λέξη "σαδομαζοχισμός" σε σχέση με τις συνήθεις συντομογραφίες (S&M, BDSM) τις οποίες θεωρώ προιόντα πολιτικής ορθότητας. Είναι μια λέξη που για τους περισσότερους "εκεί έξω" έχει μια αρνητική χροιά στο άκουσμα της και μόνο. Το θέμα είναι και για πόσους από εμάς "εδώ μέσα..." ισχύει το ίδιο.....
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"

    Όσοι ενδιαφέρονται για τα νομικά, μπορούν να ρίξουν μια ματιά:


    Spanner on the Web
    This is the (sort of) official Spanner Web page for SM Rights

    Contents
    NB Several links are repeated as the headings overlap.
    The Appeal to the European Court of Human Rights
    Meetings, actions etc
    Background to the spanner case
    The Law Commission Their proposals for reform of the UK law
    For SM Rights
    How to contact us.
    New Pages
    Other Links
    The Appeal to the European Court of Human Rights
    The ECHR ruled against us.

    It was unanimous against us. The only disagreement seems to be Judge Pettiti who felt the Court should have come out more strongly in favour of the governments right to jail us. Here is a reply to his arguments.and the full text ( in various formats) is available from here

    PRESS RELEASE S/M CASE GOES TO EUROPEAN COURT

    The Commission
    Before we even got to the court we had to go before the Commission of Human rights who had to rule that the British government had a case to answer before it could go further. This they did. However some warning that the case might go against use came when they also expresssed the opinion that the UK government had not violated human rights in the spanner case. However a large minority of the Commission disagreed: here is thier views:
    Why the British government is violating our rights.Dissenting Opinion of part of the commission

    Report from when the case was heard by the Commission

    Meetings actions etc
    SM Pride 1997

    Spanner Monthly Meetings
    Spanner meets last Sunday of the month at Central Station, 37 Wharfdale Road, near Kings Cross, London, at 8pm. Usually it will be a discussion on how the campaign is going, occasionally we run a workshop.

    SM bisexuals
    SM bisexuals also meet at Central Station.
    Outreach
    We tried Europe - now it's the long slog of changing public opinion until we are strong enough to bring about a change in the law. If any of you lot are involved in an organisation and can swing an invitation to Spanner for a speaker drop me a line on out.rep.barnsdle.demon.co.uk (replace ".rep." by @)

    Background to the spanner case
    Timeline: A quick history of the Spanner case.

    Colin Laskey, one of the men taking the case to Europe died on May the 14th 95
    This is a tribute from two fellow defendents

    The Law Commission
    The Law Commission has been discussing SM and related issues due to the divided verdict by the House of Lords on the Spanner appeal. It has produced a further consultation document.
    Spanner's Press Release on the Law Commission's 2nd document

    Spanner People Report on the Law Commission's first document

    Spanner's Submission to the Law Commission

    THE CAUSING OF PAIN TO ENHANCE SEXUAL PLEASUREAn extract from Law Commission's 2nd document.


    Can anyone who made a submission to the Law Commision send it to me (david.rep.barnsdle.demon.co.uk (replace .rep. by @)) and I will include it here.

    David's Submision
    For SM Rights
    Update on Spanner

    SAY NO TO THE SEX POLICE!

    Non Fiction Books on SM

    Kellan Farshea's Spanner pages

    Old out of date stuff

    How to contact us.
    This page is maintained by David Barnsdale
    If you have anything you want to include on these pages (or coments etc) send it to me via email at david.rep.barnsdle.demon.co.uk (replace ".rep." by @)

    Spanner can be contacted at:
    e-mail spanner.rep.honour.demon.co.uk (replace ".rep." by @)

    Snail mail COUNTDOWN ON SPANNER C/O CENTRAL STATION, 37 WHARFDALE ROAD, LONDON N1 9SE
    New Pages
    SM Pride is on Saturday the 13th of September.

    THE CAUSING OF PAIN TO ENHANCE SEXUAL PLEASURE An extract from Law Commission's 2nd document.

    Update on Spanner

    Other Links
    Kellan Farshea's Spanner pages

    Die Arbeitsgemeinschaft S/M & Öffentlichkeit. A German campaigning group

    London Fetish Fair

    Die Radio Schwarzer Adler (Radio Black Eagle), a Radio-Magazine in Hamburg/Germany for SM-Fans

    Norwegian Leather Club SLM's page on Spanner

    An unedited archive of a discussion on whether spanking is illegal

    SM Gays

    BOUDOIR NOIR(broken link?)

    Switcher's Pervy Pages(London based)

    Skin Two Online

    Fetish Times

    BDSM in the UK from Savage

    Cuir Underground's Hot Links

    LeatherNEXUS - WWW Links

    Without Restraint...online

    Safe, Sane & Consensual by Dianna Vesta

    Yahoo: BDSM Page

    The Home of UK BDSM

    Up to the sex-pol bit of my Politics page
     
  6. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες trampledgr. Ας πάμε και λίγο πιο μακριά στην αμερικανική ενδοχώρα όπου επικρατεί άκρατος συντηριτισμός, ειδικά σε προσκείμενους σε κάποια δόγματα (πχ. Βαπτιστές). Ζούμε σε μία χώρα με αρκετά στραβά είναι αλήθεια, αλλά ελεύθερη στην έκφραση και με ανοχή στην διαφορετικότητα.

    Οι "εδώ μέσα", ανήκουν στους "εκεί έξω", είναι υποσύνολό τους, μέρος τους. Ας διερωτηθούμε λοιπόν...
     
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"

    Και το "Κωνσταντινου και Ελενης" ηταν πολυ ωραιο αλλα μετα απο 724 επαναληψεις αρχισαμε να το βαριομαστε!!! Και τουλαχιστον εκει λενε και μερικα εξυπνα.
    Περρι ασε και τιποτα να πεσει στο πατωμα. Ειπαμε...θα περασει συνεργειο να καθαρισει.
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"

    Εχεις δικιο ομορφια μου, κακως ασχολουμε, αλλα βλεπεις το αιμα βραζει.......και οταν εγω εχω παψει να ασχολουμε με καποιον και αυτος συνεχιζει να ασχολειτε μαζι μου (δεν ξερω γιατι αραγε το κανει αυτο....) τοτε η βελονα κτυπαει κοκκινο.....: 
     
  9. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Re: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"





    Αυτό ακριβώς το "δημόσιο", μεταξύ μας, σημαίνει για μένα προσπάθεια να επικοινωνήσουμε ΔΗΜΟΣΙΑ, εδώ, χωρίς οι εντάσεις να φτάνουν στο σημείο να ...ξεμαλλιαστούμε. Δύσκολο, το παραδέχομαι... Είμαι σίγουρη πως αντέχεις στα δύσκολα. Πως αντέχεις στο να κρατάς την ψυχραιμία σου, ή έστω να τη βρίσκεις μετά από λίγο.

    ;-)


     
    Last edited: 24 Μαϊου 2008
  10. Prema

    Prema Guest

    Re: Απάντηση: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"

    Κανείς δεν είπε ότι "η εξωστρεφής συλλογική δράση είναι για να περάσουμε καλα". Είπαμε ότι "στην Erotica περάσαμε καλά".
    Άλλωστε ποιός είναι ο βασικός, στοιχειωδέστερος, κάτω από όλα στόχος για οτιδήποτε κάνει ο άνθρωπος G_E; Να ανακαλύψει καινούργια ήπειρο, να πάει στ'άστρα, να γίνει διάσημος, τι; Γιατί κατά βάση κάνει ότι κάνει; Γιατί αναφέρεις τη φράση "να περάσει καλά" σαν κάτι το επιφανειακό και αμφιβόλου ουσίας, ή σαν να υπάρχουν βαθύτερα, ουσιαστικότερα θέματα από αυτό;
    Λεφτά θέλεις να έχεις γιατί; Σπίτι να έχεις, γιατί; Να έχεις άνετη ζωή γιατί;
    Με το BDSM γιατί ασχολείσαι; Όχι για να περάσεις καλά; Για να περάσεις άσχημα; Η μήπως για να ανακαλύψεις τη νέα Θεωρία των Πάντων σε κάποια διαλογιστική αναλαμπή του domspace;

    @ SM Art Lady συμφωνώ μαζί σου.

    Διαχωρίζομαι στο ότι εμένα με ενδιέφερε η παρουσία του "βανίλια" κόσμου εκεί μέσα. (Σιχαίνομαι αυτές τις ταμπέλες αλλά προς στιγμήν τις χρησιμοποιώ προς χάρην ευκολίας.) Με ενδιέφερε για δύο λόγους:

    -Όπως είπε και ο trampledgr στο #4, ο άνθρωπος είναι άκρως προσαρμοστικό πλάσμα, και πράγματα που μπορεί να φρικούλιαζε να τα δει, τρίψτα του στη μούρη αρκετά και μετά ούτε που τον γαργαλάει, να το πω πεζά. Οπότε όσο πιο πολύ BDSM βλέπει ο κόσμος, τόσο λιγότερο αρνητικά αντιδραστικός γίνεται σε αυτό. Και όχι απλά να ακούει τη λέξη "σαδομαζοχισμός" ή να δει κανένα γκομενάκι με λατέξ και μαστίγιο, γιατί αυτά τα έχει ήδη συνηθίσει, αλλά ζωντανό BDSM να συμβαίνει μπροστά στα μάτια του.

    -Αν έστω και 2 άτομα "βανίλια" στην έκθεση ανακάλυψαν κάτι καινούργιο για τον σεξουαλικό τους εαυτό μέσα από τα δρώμενα που είδαν, για μένα αυτό αξίζει πάρα πάρα πολύ. Και βασικά υπάρχουν, γιατί ήδη μου ζήτησαν πληροφορίες και "τι είναι αυτό και θέλω να μάθω παραπάνω". Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που ακόμα ψάχνεται, που δεν έχει ίντερνετ, που δεν ξέρει για κοινότητες, που νοιώθει ανώμαλος επειδή γουστάρει να τις τρώει ή να τις δίνει, που θα ήθελε να ζητήσει πολλά παραπάνω πράγματα από τον σύντροφο του αλλά δε νοιώθει καλά να το κάνει, και δε τολμάει γιατί νομίζει ότι είναι φρικιό. Εγώ ήμουν μία από αυτούς. Για χρόνια να ξέρω "τα βίτσια μου", να νοιώθω ανικανοποίητη και να νοιώθω ότι είμαι μόνη στον κόσμο. Πολλοί απο σας γνωρίζετε αυτή την κατάσταση. Έχετε υπάρξει εκεί. Μπορεί μερικοί να έχουν βολευτεί κι όλας τόσο πολύ με τη γνώση της ύπαρξης αυτής της ευρύτερης"κοινότητας" που να έχουν ξεχάσει την απόγνωση/φρίκη/δυσαρέσκεια που είχαν όταν δεν την είχαν ακόμα ανακαλύψει. Η ευρύτερη προβολή του BDSM μπορεί να βοηθήσει πολύ κόσμο να βρει περισσότερο τον εαυτό του.

    Συμφωνώ μαζί σου. Ένα μέτρο για να γίνει αποδεκτό κάτι είναι να δείξεις στον αντιφρωνούντα ότι αφορά και εκείνον. Υποστηρίζω και εγώ πως άλλωστε δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει εκτενέστερες επιθυμίες και φαντασιώσεις από τις εντελώς συμβατικές ή "βανίλια", άσχετως αν κατέχει την συνειδητότητα να το αποδεχθεί ή όχι.

    Έχω συναντήσει αρκετό κόσμο στη ζωή μου, σε ερωτικό πλαίσιο, που μετά από τη συναναστροφή μαζί μου - γιατί δεν κάθομαι και στ'αυγά μου η πουτάνα - η αποδοχή τους σε πολλά από αυτά τα "ακατονόμαστα, σκοτεινά, ανώμαλα και βιτσιόζικα του διαβόλου" πράγματα είχε ευρυνθεί ευκρινώς.

    Η καλώς-σκοπούσα αποπλάνηση είναι ένα μέτρο λοιπόν.
    Εκεί που διαφωνώ είναι ότι είναι το μόνο μέτρο.
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"

    Κατανόησες το θέμα και παρακολούθησες τη συζήτηση? Είμαι από τους τελευταίους που θα αρνηθούν τις εκλεκτές απολαύσεις. Μια απ' αυτές είναι και να διασκεδάζω χειριζόμενος θέματα όπως το παρόν.
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: "Τι να κάνουμε; Τα φλέγοντα ζητήματα του BDSM κινήματός μας"


    Εκτος θέματος

    Διαβασε προσεκτικότερα