Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι ποτακι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Kris, στις 21 Μαρτίου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Οίνος, ο άκρατος.

    Στα λευκά μου αρέσουν τα φρουτώδη φρέσκα και ξηρά, κατά προτίμηση όσα μυρίζουν άνθη λεμονιάς, βανίλια και ξηρούς καρπούς. Τέτοια είναι τα Chardonnay, Μοσχοφίλερο, Αθήρι, Ασύρτικο. Συνοδεύονται από θαλασσινά, ζυμαρικά, λευκά κρέατα, τυριά και φρούτα.

    Στα ροζέ προτιμώ τα τανικά, με γεύση κόκκινων φρούτων και κυρίως ροδιού, όπως Ροδίτης, Cabernet Sauvignon, και Grenache Rouge. Συνοδεύουν ότιδήποτε κολυμπάει στο βούτυρο. Αν το βούτυρο είναι γάλακτος, ακόμη καλύτερα.

    Στα κόκκινα προτιμώ φυσικά το Syrah   Είναι ανόθευτο ερυθρό και μυρίζει δαμάσκηνο, πιπεριά και βανίλια. Είναι fume, στυφό, δυνατό, μυρίζει ξύλο, καπνό και πιπέρι. Αν παλαιωθεί έως 10 έτη η γεύση του γίνεται πιο πολύπλοκη. Πίνεται με κόκκινα κρέατα και ώριμα κίτρινα τυριά. Όταν το δοκιμάσετε για πρώτη φορά θα σας ξαφνιάσει σε βαθμό πανικού.

    Για πληροφορίες σχετικές με κρασιά, βιβλιογραφία, κάβες κα., θα βρίσκομαι στη διάθεσή σας, καθότι έχω κάνει την ερασιτεχνική μου διατριβή επί του θέματος...
     
  2. Kris

    Kris Regular Member

    Απάντηση: Re: Τι ποτακι?


    Πολυ ενδιαφερον!Ασχολεισε λογω επαγγελματος ή απλα σ'αρεσει ο θεμα?Εγω παντως δε τα παω καλα με το κρασι.Μονο ενα συγκεκριμενο μ'αρεσει που φτιαχνεται στην Κρητη
    με περιεργο χρωμα,καφε.Αξιζει να το δοκιμασεις μιας & ασχολεισαι.Οι γνωστες του θεματος λεν πως ειναι απ τα καλυτερα....οπως οτιδηποτε απ την Κρητη αλλωστε  !(ψωνιο?!)
     
  3. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Τι ποτακι?

    Tα κρασια με νυσταζουν..
    οι μπυρες δεν μ αρεσουν καθόλου εκτός απο κάποιες μαύρες..
    Οποτε μαι φειβορ εδω κ πολλα χρονια ειναι.. vodka.. και ειδικοτερα Smirnoff black, χωρίς φετα λεμονι, παγωμενη
    κ μεσημερια με μεζεδακι ουζο ή τσιπουρο
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Εγώ απόψε πίνω ένα καλό Cabernet - στην υγειά σας.
     
  5. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Θεωρώ τον εαυτό μου κατάπτυστο πού τόσο καιρό δεν έχω συνεισφέρει σε αυτό το thread.

    Ούσκι (Teacher's ή Haig) με σόδα ή με νερό, ανάλογα με το αν έχω θυμηθεί να αγοράσω σόδα.

    Κόκκινα κρασιά, απαλά και μυρωδάτα όπως το καμπερνέ, ή φουρτουνιασμένα και επικύνδινα όπως το κιάντι.

    Χαιρετισμούς,
    DocHeart
     
  6. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Ένα καλό κόκκινο κρασί ....για στιγμές ιδιαίτερες,όμορφη κουβέντα, γέλιο, χαρά
    Tεκίλα....για στιγμές γλυκειάς ταραχής
    Oυίσκι ....για χαλάρωση
    Βότκα.... τις ζεστές καλοκαιρινές νύχτες
    Blackrussian.....συντροφιά με παρουσίες που μου προκαλούν έντονα συναισθήματα. Όταν αυτά είναι αρνητικά για να ηρεμήσω και όταν είναι ποθητά......καταλαβαίνετε  
     
  7. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Chivas with coce και σε ρομαντικές καταστάσεις σαμπάνια  
     
  8. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Τι ποτακι?

    Σε εξοδους Jack Daniels - perrier
    Σπιτι με παρεα ενα καλο κρασι
    Αλλα τωρα τελευταια λεω να το ριξω στο Johnnie Black
     
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Τι ποτακι?

    Kahlua όταν θέλω να γλυκαθώ από την πίκρα γύρω μου...
    Korona ή Sol όταν ζεσταίνομαι...
    Λευκό κρασί όταν θέλω να αφεθώ...
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Τι ποτακι?

    Η οικογένειά μου έχει παράδοση στην ενασχόληση με τα κρασιά. Διαβάζουμε πολύ γι αυτά, τα πίνουμε, τα συλλέγουμε, παραγγέλνουμε συνταγές σε ιδιωτικές συλλογές. Το δικό μου επάγγελμα δεν έχει καμία συνάφεια με τα κρασιά αλλά ο Πατέρας μου έχει κάνει αρκετές διαλέξεις σχετικές με αυτά στο Οικονομικών Επιστημών και το Βιομηχανικής Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Συλλέγουμε οποιαδήποτε πληροφορία τα αφορά και μέχρι τώρα διαθέτουμε μία πολύ αξιόλογη, κατά τη γνώμη μου, βάση δεδομένων.

    Εσύ σε ποιο κρασί αναφέρεσαι?
     
  11. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Αγαπητη Syrah προσθετω στην διατριβη σου οτι ειναι πολυ καλο κρασι αν και σπανιο να βρεις αυτο που εχει μεσα Μαλαγγουζια(ειδος αμπελου για του μη γνωστες).Επισης το Chardonnay ειναι για ψαγμενους που τους αρεσει η δυνατη του γευση,για οποδοιποτε αλλο θα φανει δυναμιτης.Επισης το Syrah εντυπωσιασε τους Γαλλους οταν το ηπιαν απο αμπελια του ειδους που εχουν μεγαλωσει στην Ελλαδα και δεν το πιστευαν οτι ειναι Syrah και ηταν τοσο ανωτερο απο το δικο τους!!!!Τελος να προσθεσω το Vinsanto ενας οινος γλυκος απο την Σαντορινη που ομως πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις το σωστο πχ Αργυρου.
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Vinsanto, ή αλλιώς "ιερός οίνος" κατά το όνομά του για όσουν δεν το γνωρίζουν. Η κανέλλα και το ροδάκινο μου αρέσουν, αν είχε λιγότερο γαρύφαλλο θα μου άρεσε περισσότερο. Το έχω πιει ελάχιστες φορές όχι με το φαγητό αλλά με το γλυκό. Και με ξηρούς καρπούς θα ήταν καλό φαντάζομαι. Δεν έχω ξανακούσει ποτέ τη λέξη Μαλαγγουζιά. Μπορείς να γράψεις περισσότερα γι αυτό Δίας?