Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σημαίνει vanilla

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος SAP, στις 11 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ε, αυτο εννουσα μεσες-ακρες στο ποστ μου που ρωτησες το εννουσα.
     
  2. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Δεν υπαρχει και. Το ξερω οτι χρησιμοποιουμε ετικετες. Επειδη ομως οι ετικετες εχουν πολλες φορες διαφορετικο νοημα για το καθε ατομο θεωρω φρονιμο αλλα και ενδιαφερον να συζητησω γυρω απ αυτες. Ετσι οπως το εχω κανει στο παρελθον για αλλες ετικετες το κανω στο παρον και γι αυτην.
     
  3. Queen87

    Queen87 Contributor

    Όμορφη σκέψη και τοποθέτηση...

    Εγώ να σου πω την αλήθεια το πήρα απο την ανάποδη...

    Όρισα πρώτα ως προς εμένα τι σημαίνει υποτακτική; τι σημαίνει Κυριαρχή και τι swich...
    Αφου είδα οτι δεν θα μπορούσα με απόλυτη ακρίβεια να δηλώσω τπτ απο όλα αυτά δήλωσα βανίλλα...αν υπήρχε άλλη επιλογή ίσως να δήλωνα κάτι άλλο...

    Συμφωνώ στο παράδειγμά σου... βανίλλα είναι σαν να είναι ένα άσπρο χαρτί που μπορείς να ρίξεις όλα τα χρώματα πάνω...

    Για μένα η βανίλλα που βρίσκεται και ψάχνεται μέσα σε αυτόν τον χώρο είναι μια spicy vanilla όπως με έλεγε κάποιος που του/της άρεσουν κάποια πιο εξτρίμ απο τα συνηθισμένα...

    Τουλάχιστον η βανίλλα δηλώνει κάτι λιγότερο και ίσως δίνει κάτι μεγαλύτερο πάνω στο σεξ... θεωρώ μεγάλη χαζομάρα να δηλώνεις κάτι που δεν είσαι... απλά για να έχεις το ονομα κατα φαντασία και στο τέλος να μην κάνεις ούτε τα μισά... έτσι το βλέπω εγώ...
     
  4. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Ίσως επειδή πάντα προτιμούσα τη σοκολάτα (μεγάλος fan) έναντι της βανίλιας, δεν το έπιασα ακριβώς .. Παρόλο που μου άρεσε η προσέγγισή σου ότι ξεκινάς από ένα σημείο και ταξιδεύεις μέσα από μία σχέση ..
    Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Ποια η διαφορά με κάποια που δηλώνει bottom? Δλδ υπάρχει περίπτωση σε κάποια σχέση σου να έχεις εσύ (έστω και για λίγο) τον Κυριαρχικό ρόλο? Αν όχι, τότε ποια η διαφορά με έναν/μία switch?
     
  5. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Νομιζω οτι συμφωνω πολυ με αυτα που λες. Κι εγω μια τετοια πορεια ακολουθησα μεσα μου.
     
  6. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Δεν μ αρεσει παντα να ειμαι απο κατω. Ελπιζω αυτο να αρκει ως απαντηση.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Αν κάποιος είναι βανίλλα είναι και άγραφο χαρτί; Άγραφο χαρτί, tabula rasa είναι η απουσία προϋπάρχουσας ή έμφυτης γνώσης. Για να μην βάλω τον συνειδητό βανίλλα στην συζήτηση γιατί μου φαίνεται από άποψη διαδικασίας "κάπως" να ορίζεται εμμέσως πλην σαφώς ο βανίλλα ως λειψός μεν σε συνειδητότητα πλούσιος δε σε συναισθηματική εμπειρία και ερωτική αναζήτηση.

    Για μένα βανίλλα είναι ένα χαρτί που γράφει βανίλλα πράγματα και bdsm είναι ένα χαρτί που γράφει bdsm πράγματα, κάποιες φορές οι λέξεις είναι ίδιες, ο γραφικός χαρακτήρας μπορεί να αλλάζει από χαρτί σε χαρτί και θα ήταν, για μένα, ευχής έργο να είναι και τα δύο στη ίδια γλώσσα…

    Γιατί το λες; Σκέψου κάποιον σε ένα παγωτατζίδικο, αφού το θέλετε έτσι, με όλα τα χρώματα απλωμένα μπροστά του να διαλέξει, γιατί θα διαλέξει απαραίτητα πρώτα το υπόλευκο; Και πόσο τον νοιάζει ότι η βάση είναι ίδια σε όλα τα είδη;
     
  8. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Δε θεωρω οτι ειναι κανεις αγραφο χαρτι. Οπως εγραψα για μενα αυτη η λεξη σημαινει λευκο χαρτι (οχι απαραιτητα αγραφο) στο οποιο μπορω να πεταξω οποια χρωματα θελω (και οντως πεταω).
     
  9. gaby

    gaby Guest

    @SAP οκ δεκτό, είναι η υποκειμενική σου αίσθηση των πραγμάτων αυτή, μόνο που το λευκό χαρτί είναι αναγκαστικά και άγραφο  
     
  10. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Οχι. Το λευκο χαρτι μπορει να ειναι λευκο γιατι το εβαψες λευκο.
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    Πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη σου αλλά ξεχνάς ενα πράγμα...οτι η ζωή σου ειναι ΕΝΑ και μοναδικό λευκό χαρτί ...που οσο και καλη γόμα και αν εχεις η λευκότητα του στο πέρασμα των χρονών δεν ειναι ποτε η ιδια.

    Μπορει να ξεκινάς βανίλια αλλα η γεύση που κυριαρχεί αλλοιώνεται με τα καρύδια ή τα σιρόπια που βάζεις ...οποτε δεν εισαι καθαρά βανίλια.

    Βεβαια υπάρχουν και αυτοί που ποτέ στη ζωή τους δεν μπλέκουν γεύσεις ή δεν μουτζουρώνουν το λευκό χαρτί τους.
     
  12. Oμορφή και άκρως ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Μην σε επηρεάζουν οι εξυπνάδες και οι αναλύσεις. Κάποιες.